Na Ukrainie rozszerza się blokada rosyjskich ciężarówek, które nie jeżdżą przez Polskę. Polscy przewoźnicy mają czas do jutra, by opuścić Rosję

14.02.2016 13:30
Na Ukrainie rozszerza się blokada rosyjskich ciężarówek, które nie jeżdżą przez Polskę

Na Ukrainie rozszerza się blokada rosyjskich ciężarówek, które nie jeżdżą przez Polskę (Przemysł Skrzydło/AG/Euromaidan Press/Twitter)

1. Polscy przewoźnicy mają czas do 15.02, by opuścić teren Federacji Rosyjskiej
2. Blokada rosyjskich ciężarówek rozszerza się o kolejne regiony Ukrainy
3. Blokadę poparł m.in. przywódca krymskich Tatarów

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Do blokady przyłączył się obwód rówieński - podała gazeta internetowa "Ukrainska Prawda".

- Dla rosyjskich ciężarówek zablokowano przejazd trasą, która prowadzi do granicy z Białorusią w miejscowości Dubrowycia - oświadczyła prawicowa organizacja Ukraińskie Zgromadzenie Narodowego-Ukraińska Narodowa Samoobrony (UNA-UNSO).

Blokadę poparł przywódca krymskich Tatarów, deputowany do ukraińskiego parlamentu, Refat Czubarow."Rosja, która okupuje Krym i wszczęła wojnę na wschodzie Ukrainy, powinna zostać całkowicie odizolowana od cywilizowanego świata do chwili, gdy ostatni rosyjski żołnierz nie opuści terytorium niepodległej Ukrainy w jej uznanych przez świat granicach łącznie z Krymem" - oświadczył Czubarow na Facebooku.

Zablokowany transport z Rosji do UE przez Ukrainę

Blokada rosyjskich ciężarówek, które w związku z brakiem ustaleń o przewozach między Polską a Rosją jeżdżą do UE przez Ukrainę, prowadzona jest od czwartku. Rozpoczęła się ona przy granicy Ukrainy ze Słowacją i Węgrami w obwodzie zakarpackim, do którego przyłączyły się następnie obwody wołyński, lwowski, winnicki, iwano-frankowski i żytomierski.

W blokadach uczestniczą działacze organizacji nacjonalistycznych, w tym ludzie, którzy walczyli z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodniej Ukrainie.

- My, nacjonaliści, wolontariusze i nieobojętni oświadczamy: nie poddamy się, dopóki rosyjski okupant nie zostanie uznany za agresora, nie będzie miał zakazu prowadzenia biznesu na ukraińskiej ziemi i póki władze nie wstrzymają handlu z Rosją! Śmierć okupantom! - oświadczyli organizatorzy blokady w obwodzie zakarpackim.

Nowe rosyjskie przepisy zmieniły umowę z Polską

W grudniu Rosjanie wydali przepisy wykonawcze do umowy międzyrządowej z 1996 roku, która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją. Zmieniły one znaczenie pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. przez filie firm zagranicznych. Przewóz na rzecz kraju trzeciego jest bardzo limitowany.

W pierwszym tygodniu lutego w ministerstwie infrastruktury i budownictwa w Warszawie przez trzy dni toczyły się rozmowy na temat zasad wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenia liczby zezwoleń na 2016 rok. Zakończyły się one bez porozumienia.

Rosyjskie zezwolenia drogowe były ważne do 31 stycznia

Rosyjskie zezwolenia drogowe z 2015 roku były ważne do 31 stycznia br.

Polscy przewoźnicy mają czas do 15 lutego, aby bez problemów opuścić teren Federacji Rosyjskiej na podstawie ubiegłorocznych zezwoleń.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (217)
Zaloguj się
 • thegreatmongo

  Oceniono 82 razy 54

  Ruskie sami sobie strzelaja w stope. Dla biznesu najgorsza jest nieprzewidywalnosc. Po prostu ceny transportu do Rosji znacznie wzrosna. Czyli wszystko co kupuja bedzie drozsze.

 • Slovo Doman

  Oceniono 83 razy 45

  na dzień dobry zamówić w Arabii Saudyjskiej w dostawach spotowych 10 tankowców z ropą. Z ruskimi należy rozmawiać najpierw z buta później dopiero zasiadać do negocjacji. Tak mają ia inaczej nie rozumieją.

 • true_lysander

  Oceniono 55 razy 35

  Niech Rosjanie swoje ciężarówki NordStream'em poślą. Najlepiej w postaci spalono-gazowej.

 • ta.deusz

  Oceniono 60 razy 32

  Zdaje się, że za tydzień rosyjskie ciężarówki będą miały szlaban w Polsce.

 • ercu

  Oceniono 53 razy 31

  Władimir, możesz przez Turcję jechać...a nie nie możesz, Przez Polskę też nie, tym samym Łotwa, Litwa, Białoruś odpadają, może spróbuj morzem? Ceny przewozu wzrosna tylko trochę. :)

 • ateofi

  Oceniono 44 razy 22

  I bardzo dobrze. Zatrzymywać kacapskie ciężarówki. Co prawda Ukraina robi to dla siebie, ale tez pomaga Polakom w ten sposób. Chcieliście pokazać "polaczkom", kto tu rządzi, to proszę pokazujcie dalej ... ruskie kmioty!

 • smileykkk

  Oceniono 35 razy 21

  z Turcja nie handluja z unia tez nie. wydaja na wojsko tyle... ze co wczesniej choc rezerwa sie konczy, ekonomia pikuje a to nic. w koncu to rosja. poczekajmy dluzej. moze tracimy ale nie tyle co oni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje