Na Ukrainie rozszerza się blokada rosyjskich ciężarówek, które nie jeżdżą przez Polskę. Polscy przewoźnicy mają czas do jutra, by opuścić Rosję

14.02.2016 13:30
Na Ukrainie rozszerza się blokada rosyjskich ciężarówek, które nie jeżdżą przez Polskę

Na Ukrainie rozszerza się blokada rosyjskich ciężarówek, które nie jeżdżą przez Polskę (Przemysł Skrzydło/AG/Euromaidan Press/Twitter)

1. Polscy przewoźnicy mają czas do 15.02, by opuścić teren Federacji Rosyjskiej
2. Blokada rosyjskich ciężarówek rozszerza się o kolejne regiony Ukrainy
3. Blokadę poparł m.in. przywódca krymskich Tatarów

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Do blokady przyłączył się obwód rówieński - podała gazeta internetowa "Ukrainska Prawda".

- Dla rosyjskich ciężarówek zablokowano przejazd trasą, która prowadzi do granicy z Białorusią w miejscowości Dubrowycia - oświadczyła prawicowa organizacja Ukraińskie Zgromadzenie Narodowego-Ukraińska Narodowa Samoobrony (UNA-UNSO).

Blokadę poparł przywódca krymskich Tatarów, deputowany do ukraińskiego parlamentu, Refat Czubarow."Rosja, która okupuje Krym i wszczęła wojnę na wschodzie Ukrainy, powinna zostać całkowicie odizolowana od cywilizowanego świata do chwili, gdy ostatni rosyjski żołnierz nie opuści terytorium niepodległej Ukrainy w jej uznanych przez świat granicach łącznie z Krymem" - oświadczył Czubarow na Facebooku.

Zablokowany transport z Rosji do UE przez Ukrainę

Blokada rosyjskich ciężarówek, które w związku z brakiem ustaleń o przewozach między Polską a Rosją jeżdżą do UE przez Ukrainę, prowadzona jest od czwartku. Rozpoczęła się ona przy granicy Ukrainy ze Słowacją i Węgrami w obwodzie zakarpackim, do którego przyłączyły się następnie obwody wołyński, lwowski, winnicki, iwano-frankowski i żytomierski.

W blokadach uczestniczą działacze organizacji nacjonalistycznych, w tym ludzie, którzy walczyli z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodniej Ukrainie.

- My, nacjonaliści, wolontariusze i nieobojętni oświadczamy: nie poddamy się, dopóki rosyjski okupant nie zostanie uznany za agresora, nie będzie miał zakazu prowadzenia biznesu na ukraińskiej ziemi i póki władze nie wstrzymają handlu z Rosją! Śmierć okupantom! - oświadczyli organizatorzy blokady w obwodzie zakarpackim.

Nowe rosyjskie przepisy zmieniły umowę z Polską

W grudniu Rosjanie wydali przepisy wykonawcze do umowy międzyrządowej z 1996 roku, która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją. Zmieniły one znaczenie pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. przez filie firm zagranicznych. Przewóz na rzecz kraju trzeciego jest bardzo limitowany.

W pierwszym tygodniu lutego w ministerstwie infrastruktury i budownictwa w Warszawie przez trzy dni toczyły się rozmowy na temat zasad wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenia liczby zezwoleń na 2016 rok. Zakończyły się one bez porozumienia.

Rosyjskie zezwolenia drogowe były ważne do 31 stycznia

Rosyjskie zezwolenia drogowe z 2015 roku były ważne do 31 stycznia br.

Polscy przewoźnicy mają czas do 15 lutego, aby bez problemów opuścić teren Federacji Rosyjskiej na podstawie ubiegłorocznych zezwoleń.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (217)
Na Ukrainie rozszerza się blokada rosyjskich ciężarówek, które nie jeżdżą przez Polskę. Polscy przewoźnicy mają czas do jutra, by opuścić Rosję
Zaloguj się
 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 2 razy 2

  Wyrzucic putlerowska roSSje z WTO (Swiatowa Organizacja Handlu) za permanentne lamanie zasad prowadzenia wymiany handlowej okreslonych w umowie akcesyjnej.

 • daniella-63

  Oceniono 1 raz -1

  Klikam komentarze najnowsze a pojawiaja sie wczorajsze.

 • daniella-63

  Oceniono 1 raz -1

  Podziekujmy PiS-owi za to.Polscy przewoznicy straca milony na tym.Dokad Prezes z Antonim bedzie oskarzac Putina o zamach.Polscy rolnicy tez traca.

 • 18261826www

  Oceniono 4 razy 0

  Kochani Rodacy,
  Ukraina to najwiekszy bankrut Europy.Majdanowcy zniszczyli ten piekny wielokulturowy kraj na wiele pokolen.My Polacy przelalismy ocean krwi za Ukraine ,wybudowalismy tam przepekne miasta,zamki ,palace,uczelnie,muzea,teatry i opery....i jak na tym wszystkim wyszlismy?Oni nie wybieraja poetow,pisarzy czy naukowcow na swoich bohaterow narodowych tylko najwiekszych zbirow,bandytow ,sadydtow-mordercow kobiet i dzieci.

 • sailor2016

  Oceniono 7 razy 1

  Brawo Ukraina!!!

 • budva2

  Oceniono 8 razy 0

  Jak widać na Ukrainie bez zmian. Czyli bajzel i bezprawie. W żadnym cywilizowanym kraju policja by nie pozwoliła na takie akcje.

 • skaut001

  Oceniono 8 razy 2

  na razie przez blokade tranzytu ja tracę prace wiec dzieki wam wszyscy mozni tego swiata ch...e muje i inne durnie za to ze zarzynacie ludzi.

 • jkal

  Oceniono 7 razy 1

  przez Kołymę MOgą se POjechać!

 • psyhodelic

  Oceniono 9 razy 3

  chcecie być tacy jak Ukraińcy. I tym się chełpicie ? Jutro Rosjanie każą opuścić Rosję 6 mln Ukraińców i co Polska przyjmie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje