Euronews robi materiał o rządach PiS i protestach KOD. Nie wygląda to dobrze

14.02.2016 13:15
Manifestacja KOD w Krakowie, 23 stycznia 2015 r.

Manifestacja KOD w Krakowie, 23 stycznia 2015 r. (ŁUKASZ KRAJEWSKI)

Jedna z najchętniej oglądanych telewizji informacyjnych w Europie przygotowała obszerny materiał na temat sytuacji w naszym kraju.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Od końca ubiegłego roku Polska rządzona jest przez populistyczny, prawicowy rząd, który próbuje zawłaszczyć media publiczne i Trybunał Konstytucyjny", słyszymy w reportażu Euronews. To nie pierwszy taki głos w zagranicznych mediach. Wcześniej o "brzydkim obrocie" spraw w naszym kraju słyszeliśmy w CNN.

PiS vs. KOD

Dziennikarze Euronews zwracają uwagę na to, że ostatnie wybory parlamentarne i działania rządu PiS doprowadziły do wyraźnych podziałów w polskim społeczeństwie. Głównie na płaszczyźnie poparcia dla partii Jarosława Kaczyńskiego lub wolnościowych protestów Komitetu Obrony Demokracji.

- Dzisiejsza sytuacja w Polsce głęboko mnie martwi. Jestem młodym historykiem, więc wiem, jakie to może mieć konsekwencje. Jestem zmartwiony - mówi w rozmowie z Euronews Artur Sierawski, student historii i szef młodych z KOD. - Najbardziej martwi mnie to, że rząd stawia na kurs przeciwko Unii Europejskiej - to z kolei głos innego zwolennika KOD, Adama Lewańskiego.

Ale w reportażu pojawiają się też głosy drugiej strony. - Przed zmianą rządu media publiczne były stronnicze. Prezentowały lewicowo-liberalne opinie, zgodne z polityką ówczesnych władz. To nie było sprawiedliwe, więc przez trzy lata nie oglądałam telewizji - mówi sędzia Kamila Thiel-Ornass i dodaje: - Tylko w Internecie miałam wybór.

"Ministerstwo propagandy"

W materiale Euronews wypowiada się też Maciej Czajkowski, były już sekretarz redakcji TVP Info. - Jesteśmy teraz bezrobotni. Na początku było nas dwóch - szef wiadomości i ja. Potem było tsunami zwolnień - mówi dziennikarz.

I dodaje: - Jeśli mamy do czynienia z bezpośrednią ingerencją polityków w tworzenie wiadomości, to nie sądzę, byśmy mogli nazwać takie państwo demokratycznym. Polska telewizja i polskie radio staną się kolejnym polskim resortem - ministerstwem propagandy.

Czajkowski podkreśla, że "Wiadomościom" ufało około 70 proc. widzów. - A jaki jest poziom zaufania do polityka, który oskarża nas o stronniczość? Kilkanaście procent - mówi.

"Wrócimy do Europy"

Również Jarosław Kulczycki mówi o statystykach prowadzonych przez organy eksperckie. Według tych danych - choć innego zdania są obecni rządzący - to właśnie TVP przedstawiała informacje w sposób najbardziej obiektywny podczas kampanii prezydenckiej i parlamentarnej. - W ostatnich wydaniach "Wiadomości", widać ogromną stronniczość - dodaje.

- Partia rządząca zmienia zasady gry, przewraca stół (...) To nie zmiana, to rewolucja - mówi Kulczycki, ale stara się być dobrej myśli: Przyjmujemy teraz szczepionkę przeciw populizmowi. Mam nadzieję, że wyjdzie nam to na dobre.

Dziennikarz zwraca się też do Europejczyków. - Chciałbym podkreślić, że Polska jest ważnym członkiem europejskiej rodziny. Reprezentujemy te same wartości. Część moich rodaków podjęła inną decyzję, ale mam nadzieję, że zmienią zdanie i wrócimy do Europy - mówi.

Demokracja jak sport. Muszą być zasady

O nietypowej, jeśli chodzi o podział władzy, sytuacji w Polsce mówi z kolei konstytucjonalista, Maciej Chmaj. - Pozycja prezydenta Dudy nie jest typowa. W demokratycznym kraju musi być podział między władzą sądowniczą a legislacyjną i wykonawczą. Teraz, w związku z brakiem takiego podziału, mamy bardzo duży problem. I to jest kryzys konstytucyjny - mówi prawnik i politolog.

I dodaje: - Demokracja to gra, podobnie jak piłka nożna, ale przecież bez przestrzegania zasad taka gra nie ma sensu.

Zobacz reportaż Euronews o aktualnej sytuacji w Polsce:Warto przeczytać: satyryczny przewodnik po naszej nowej rzeczywistości "Nowa Polska" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (552)
Zaloguj się
 • alex1w

  Oceniono 293 razy 237

  Sensu stricto jest to raczej rząd typu bolszewickiego i bardziej narodowo-socjalistyczny niż prawicowy.

 • jdkonrad

  Oceniono 220 razy 178

  a ta sekta dalej będzie brnąć w kłamstwie i swoich szewskich argumentach o wtrącaniu się obcych w wewnętrzne sprawy Polski i mandacie społeczeństwa do przestępstw konstytucyjnych...
  otóż NIE!! społeczeństwo, które dało wam mandat waruje i skamle o 500ki i tylko dlatego dali wam swój głos!! nikt nie popiera zamordyzmu, unieruchomienia TK, wprowadzenia buraków i propagandy do mediów tudzież wstawienia na stołki urzędnicze matołów i przestępców acz działaczy politycznych...

 • jurek4491

  Oceniono 161 razy 131

  Brunatne koszule i brunatne majtki dostarczą nam jeszcze wiele atrakcji .

 • alex1w

  Oceniono 156 razy 128

  "Od końca ubiegłego roku Polska rządzona jest przez populistyczny rząd, który próbuje zawłaszczyć media publiczne i Trybunał Konstytucyjny"
  --------------------------------------------------------------------------------
  I Bogu dzięki, że za granicami widzą co wyprawia rząd. Nie rząd jakiejś Beaty a rząd wyłącznie prezesa.

 • bicz-na-lgarzy

  Oceniono 153 razy 115

  Panie, panowie dziennikarze z Euronews! O jakim "prawicowym rządzie" mówicie? To rząd narodowo-socjalistyczny czyli lewacki.
  A w ogóle to jesteście "resortowymi dziećmi" i mieliście "dziadka w Wermachcie".

 • kotmiki

  Oceniono 140 razy 108

  PiS to nic innego jak polskie endeckie narodowo katolskie gnojowisko ;nic z tego nie wyniknie bo nie moze, jedynie żenada i destrukcja

 • 7ogamihcra

  Oceniono 141 razy 103

  Nie wygląda to na "dobrą zmianę " ? A no nie wygląda.
  Wygląda na zmienianie ustroju kraju na jednoosobową czarną narodowo-socjalistyczno-kościelną dyktaturę i niebawem całkowite pozbawienie obywateli praw obywatelskich.

 • eu-antonio

  Oceniono 76 razy 68

  Mleko się rozlało,trzeba było iść na wybory, a nie siedzieć w domu.Koniec,kropka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje