Euronews robi materiał o rządach PiS i protestach KOD. Nie wygląda to dobrze

Jedna z najchętniej oglądanych telewizji informacyjnych w Europie przygotowała obszerny materiał na temat sytuacji w naszym kraju.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Od końca ubiegłego roku Polska rządzona jest przez populistyczny, prawicowy rząd, który próbuje zawłaszczyć media publiczne i Trybunał Konstytucyjny", słyszymy w reportażu Euronews. To nie pierwszy taki głos w zagranicznych mediach. Wcześniej o "brzydkim obrocie" spraw w naszym kraju słyszeliśmy w CNN.

PiS vs. KOD

Dziennikarze Euronews zwracają uwagę na to, że ostatnie wybory parlamentarne i działania rządu PiS doprowadziły do wyraźnych podziałów w polskim społeczeństwie. Głównie na płaszczyźnie poparcia dla partii Jarosława Kaczyńskiego lub wolnościowych protestów Komitetu Obrony Demokracji.

- Dzisiejsza sytuacja w Polsce głęboko mnie martwi. Jestem młodym historykiem, więc wiem, jakie to może mieć konsekwencje. Jestem zmartwiony - mówi w rozmowie z Euronews Artur Sierawski, student historii i szef młodych z KOD. - Najbardziej martwi mnie to, że rząd stawia na kurs przeciwko Unii Europejskiej - to z kolei głos innego zwolennika KOD, Adama Lewańskiego.

Ale w reportażu pojawiają się też głosy drugiej strony. - Przed zmianą rządu media publiczne były stronnicze. Prezentowały lewicowo-liberalne opinie, zgodne z polityką ówczesnych władz. To nie było sprawiedliwe, więc przez trzy lata nie oglądałam telewizji - mówi sędzia Kamila Thiel-Ornass i dodaje: - Tylko w Internecie miałam wybór.

"Ministerstwo propagandy"

W materiale Euronews wypowiada się też Maciej Czajkowski, były już sekretarz redakcji TVP Info. - Jesteśmy teraz bezrobotni. Na początku było nas dwóch - szef wiadomości i ja. Potem było tsunami zwolnień - mówi dziennikarz.

I dodaje: - Jeśli mamy do czynienia z bezpośrednią ingerencją polityków w tworzenie wiadomości, to nie sądzę, byśmy mogli nazwać takie państwo demokratycznym. Polska telewizja i polskie radio staną się kolejnym polskim resortem - ministerstwem propagandy.

Czajkowski podkreśla, że "Wiadomościom" ufało około 70 proc. widzów. - A jaki jest poziom zaufania do polityka, który oskarża nas o stronniczość? Kilkanaście procent - mówi.

"Wrócimy do Europy"

Również Jarosław Kulczycki mówi o statystykach prowadzonych przez organy eksperckie. Według tych danych - choć innego zdania są obecni rządzący - to właśnie TVP przedstawiała informacje w sposób najbardziej obiektywny podczas kampanii prezydenckiej i parlamentarnej. - W ostatnich wydaniach "Wiadomości", widać ogromną stronniczość - dodaje.

- Partia rządząca zmienia zasady gry, przewraca stół (...) To nie zmiana, to rewolucja - mówi Kulczycki, ale stara się być dobrej myśli: Przyjmujemy teraz szczepionkę przeciw populizmowi. Mam nadzieję, że wyjdzie nam to na dobre.

Dziennikarz zwraca się też do Europejczyków. - Chciałbym podkreślić, że Polska jest ważnym członkiem europejskiej rodziny. Reprezentujemy te same wartości. Część moich rodaków podjęła inną decyzję, ale mam nadzieję, że zmienią zdanie i wrócimy do Europy - mówi.

Demokracja jak sport. Muszą być zasady

O nietypowej, jeśli chodzi o podział władzy, sytuacji w Polsce mówi z kolei konstytucjonalista, Maciej Chmaj. - Pozycja prezydenta Dudy nie jest typowa. W demokratycznym kraju musi być podział między władzą sądowniczą a legislacyjną i wykonawczą. Teraz, w związku z brakiem takiego podziału, mamy bardzo duży problem. I to jest kryzys konstytucyjny - mówi prawnik i politolog.

I dodaje: - Demokracja to gra, podobnie jak piłka nożna, ale przecież bez przestrzegania zasad taka gra nie ma sensu.

Zobacz reportaż Euronews o aktualnej sytuacji w Polsce:Warto przeczytać: satyryczny przewodnik po naszej nowej rzeczywistości "Nowa Polska" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (552)
Euronews robi materiał o rządach PiS i protestach KOD. Nie wygląda to dobrze
Zaloguj się
 • candid13

  Oceniono 1 raz 1

  Gdy Naród do KOD-u przystąpił gromadnie

  PiSowcy o zdradzie bredzili

  Gdy Naród zawołał „Robicie nieładnie”

  Się śmiali i dobrze bawili

  O cześć wam Panowie Posłowie

  Wybrani przez nas hipokryci

  O cześć wam prałaci, narodu ojcowie

  Redaktorzy i celebryci

  Dawali na fejsie wciąż lajki ziomale

  Internet raz padał, raz mrugał

  Posłowie w stolicy, w palarni drzemali

  Dawno oderwani od pługa

  O cześć wam Panowie Posłowie

  Wybrani przez nas - suwerena

  O cześć wam prałaci, narodu ojcowie

  (a pięciuset złotych wciąż niema )

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 2 razy 0

  KOD? Niech najpierw zgromadzi choć 1/10 liczby manifestantów za wolność mediów, jaka wychodziła na ulice za POprzedniego rządu. Może będzie warto ich wtedy zauważyć. Na dziś to żałosna zbieranina.

 • Maria Kowalska

  Oceniono 3 razy 1

  jeśli PIS ma 4o% poparcia a gwałtownie spada poparcie opozycji- to znaczy że Narodowi odpowiada ta sytuacja- że ma w nosie demokracje i trybunały- propaganda PIS jest skuteczna. Niestety- skłocona i wieszajaca na sobie psy opozycja jest ślepa - zamiast mówić jednym głosem- kłoci sie ...kto jest liderem.Zachod za nas demokracji nie obroni. Churchill powiedział o Polakach "najdzielniejsi z dzielnych rzadzeni przez najpodlejszych zpodłych"= teraz nawet o dzielniejszych nie ma mowy- raxzej najgłupsi z głupich

 • Jerzy Mikolajczyk

  Oceniono 3 razy 1

  No I jak to skomentowal wybitny przedstawiciel partii sierot po Donaldzie ,byly marszalek i minister spraw zagranicznych,,,teraz starczy dorznac watache I gotowe ,,,a co?

 • jtp2

  Oceniono 2 razy 0

  A PIS 40% w sondażach
  Plujcie dalej to sondaże PIS wzrosną
  I to było tyle w tym temacie o złym PISie

 • hastatrespasos

  Oceniono 1 raz -1

  Bo nie wygląda dobrze Polska zmieniana w Kaczogródek przez samozwańczego Dyktatorka Najśmieszniejszego Nienawistnego. Ale on się z takimi reakcjami nie tylko Polaków, lecz i świata, liczy od pierwszych demonstracji KOD. Kilka dni temu przecież zapowiadał, że na wiosnę musi zmobilizować całą Polskę i okolice do rozbicia w proch i w pył protestów, jak on to nazywa ataków na jego nierząd. Ale nawet jeśli 5 mln kaczystów z chrześcijańską nienawiścią na sztandarach będzie walić po mordach 5 mln opozycjonistów zmobilizowanych przez KOD i inne sily, to i tak kaczyści nie pokonają oponentów zewnętrznych. A awanturnictwo sPISku doprowadzi do tego, że 4-literowy rezydent stanie się persona non grata, podobnie jak błogosławiona in spe marionetka premiera, w UE, w NATO, a może nawet w ONZ. Kacza dyktatura zasługuje na bojkot cywilizowanego świata, totalny i niezwłoczny.

 • Janusz Senex

  Oceniono 3 razy 1

  "Demokracja jak sport. Muszą być zasady"
  ----------------------------------------------------
  Nie dla PiS-u,ta sekta nie uznaje żadnych zasad.ani demokratycznych,ani prawnych,ani przyzwoitości - nie mówiąc już nawet o zasadzie HONORU.

 • jerzy30

  Oceniono 3 razy 1

  pisdzielskie galy widzialy na kogo glosowaly - na rzad faszystowsko-bolszewicki - teraz mamy efekty. Kaczokmiot Polskezbaw Zawsze Dziewic doprowadzil Polske do granic obciachu i wstydu.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 5 razy -3

  Niemiec płaci, niemiec wymaga. Nie ważne czy potrzebują żydowskich zębów i włosów, słowiańskiej ziemi czy wiadomości opluwających demokrację i bunty w koloniach i na plantacjach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX