Duda odpowiada Miedwiediewowi. "Mówiąc o powrocie do zimnej wojny, Rosja mówi o swoim działaniu"

13.02.2016 14:02
1. Duda: Rosja wraca do retoryki zimnowojennej i "zimnej wojny"
2. Prezydent oczekuje sankcji UE i NATO wobec Moskwy
3. "Tylko obecność NATO na Wschodzie będzie skuteczną polityką odstraszania"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podczas konferencji prasowej dot. bezpieczeństwa międzynarodowego prezydent Andrzej Duda odniósł się do słów premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa o "nowej zimnej wojnie między Rosją a Zachodem". Obaj politycy przebywają obecnie w Monachium, gdzie odbywają się rozmowy przedstawicieli państw na temat bezpieczeństwa międzynarodowego.

- Mówiąc o powrocie "zimnej wojny", Rosja mówi o swoim działaniu. To znaczy, że wraca do retoryki zimnowojennej i do samej "zimnej wojny". Tym samym oznacza to, że próbuje podważyć ład, który ukształtował się w Europie po tej pierwszej "zimnej wojnie" - ocenił Duda.

Duda domaga się sankcji

Zdaniem prezydenta na "imperialne" działania Putina powinny zareagować organizacje międzynarodowe. - To jest właśnie to, wobec czego cała Europa powinna w sposób zdecydowany powiedzieć "nie". Zwłaszcza w aspekcie naruszania prawa międzynarodowego - powiedział prezydent.

- Uważam, że powinno dojść do reakcji i Unii Europejskiej, i NATO. Adekwatnej reakcji. Mam na myśli kwestię sankcji i zdecydowanej polityki, mówiącej "nie" naruszaniu ładu, który powstał w Europie po roku 1990. I "nie" w kwestii bieżącego naruszania prawa międzynarodowego, z którym mamy do czynienia na co dzień - przekonywał Duda.

Możliwy dialog, ale są warunki

Prezydent nie wyklucza też, że powinno dojść do dialogu z Rosją, ale stawia twarde warunki. - Jeżeli zamkniemy drzwi na dialog, to szanse na uzyskanie dobrego konsensusu i uspokojenie sytuacji prawie znikają. Ale żeby dialog z Rosją był konstruktywny, to musi być realizowany z pozycji partnerskiej - stwierdził prezydent.

I dodał: - Ale jeżeli popatrzymy na działania Rosji, która bezlitośnie wykorzystuje słabość konkurentów i swoich potencjalnych ofiar, to nie mam wątpliwości, że tylko rzeczywista obecność NATO będzie skuteczną polityką odstraszania, która zapobiegnie dalszym imperialnym działaniom ze strony Rosji. I to jest odpowiedź!

Nie ma mowy o wysłaniu żołnierzy

Prezydent odniósł się też do kwestii ewentualnego zaangażowania polskich wojsk w łagodzenie konfliktu w Syrii. To nawiązanie do ostatnich wypowiedzi ministra Macierewicza, który sugerował możliwość wysłania na południe polskich F-16.

- Jestem jak najdalej od jakiekolwiek decyzji, by gdziekolwiek wysyłać polskich żołnierzy. Natomiast pamiętajmy o tym, że jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jeżeli chcemy, by nas w NATO poważnie traktowano, by respektowano nasze oczekiwania wobec Sojuszu, to musimy rozumieć, że inne państwa członkowskie Sojuszu również mają swoje obawy i interesy w innych częściach Europy czy świata - powiedział Duda.

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że "to są kwestie otwarte", a konkretne rozmowy na ten temat odbędą się na forum Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki MSZ: nie ma "zimnej wojny"

Słowa rosyjskiego premiera próbował załagodzić szef MSZ Niemiec. - Z pewnością nie znajdujemy się w stanie nowej zimnej wojny. Miedwiediew chciał powiedzieć, że musimy uniknąć sytuacji, która doprowadzi nas do nowej zimnej wojny - tłumaczył Frank-Walter Steinmeier.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (627)
Zaloguj się
 • felucjan

  Oceniono 237 razy 163

  "Mam na myśli kwestię sankcji i zdecydowanej polityki, mówiącej "nie" naruszaniu ładu, który powstał w Europie po roku 1990."

  A sam ze swoimi kolegami z partii niszczy ten ład we własnym kraju stosując dokładnie te same metody co Putin.

 • wmc-33

  Oceniono 204 razy 144

  O ileż silniej brzmiałby Duda, gdyby nie był jedynie posłusznym wykonawcą poleceń prezesa, gdyby w Polsce jego mocodawcy nie zajmowali się deptaniem konstytucji i gdyby polska miała mocną pozycję w UE i głównego sojusznika tuż za swoją zachodnią granicą?

 • sprawazlewa

  Oceniono 191 razy 121

  Panie Prezydencie Duda, czy to nie o Panu i Pani Premier Szydło Piłsudski powiedział: "Wam kury szcz... prowadzić, a nie politykę robić"

 • koles751

  Oceniono 99 razy 67

  Zanim Dudopis zacznie pouczać innych w kwestiach prawa międzynarodowego, powinien najpierw sam zacząć przestrzegać prawa krajowego.

 • jurek4491

  Oceniono 109 razy 67

  Jak na razie to PiSiory na kolanach błagają całą Europę Zachodnią żeby u nas budowali bazy wojskowe .
  Obietnice są kurtuazyjne i bardzo mgliste , mają uzasadnione obawy bo boją się że harcerzyki Macierewicza podrobionymi kluczami mogą im poodkręcać koła od samolotów pod osłoną nocy .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje