Duda odpowiada Miedwiediewowi. "Mówiąc o powrocie do zimnej wojny, Rosja mówi o swoim działaniu"

13.02.2016 14:02
1. Duda: Rosja wraca do retoryki zimnowojennej i "zimnej wojny"
2. Prezydent oczekuje sankcji UE i NATO wobec Moskwy
3. "Tylko obecność NATO na Wschodzie będzie skuteczną polityką odstraszania"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podczas konferencji prasowej dot. bezpieczeństwa międzynarodowego prezydent Andrzej Duda odniósł się do słów premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa o "nowej zimnej wojnie między Rosją a Zachodem". Obaj politycy przebywają obecnie w Monachium, gdzie odbywają się rozmowy przedstawicieli państw na temat bezpieczeństwa międzynarodowego.

- Mówiąc o powrocie "zimnej wojny", Rosja mówi o swoim działaniu. To znaczy, że wraca do retoryki zimnowojennej i do samej "zimnej wojny". Tym samym oznacza to, że próbuje podważyć ład, który ukształtował się w Europie po tej pierwszej "zimnej wojnie" - ocenił Duda.

Duda domaga się sankcji

Zdaniem prezydenta na "imperialne" działania Putina powinny zareagować organizacje międzynarodowe. - To jest właśnie to, wobec czego cała Europa powinna w sposób zdecydowany powiedzieć "nie". Zwłaszcza w aspekcie naruszania prawa międzynarodowego - powiedział prezydent.

- Uważam, że powinno dojść do reakcji i Unii Europejskiej, i NATO. Adekwatnej reakcji. Mam na myśli kwestię sankcji i zdecydowanej polityki, mówiącej "nie" naruszaniu ładu, który powstał w Europie po roku 1990. I "nie" w kwestii bieżącego naruszania prawa międzynarodowego, z którym mamy do czynienia na co dzień - przekonywał Duda.

Możliwy dialog, ale są warunki

Prezydent nie wyklucza też, że powinno dojść do dialogu z Rosją, ale stawia twarde warunki. - Jeżeli zamkniemy drzwi na dialog, to szanse na uzyskanie dobrego konsensusu i uspokojenie sytuacji prawie znikają. Ale żeby dialog z Rosją był konstruktywny, to musi być realizowany z pozycji partnerskiej - stwierdził prezydent.

I dodał: - Ale jeżeli popatrzymy na działania Rosji, która bezlitośnie wykorzystuje słabość konkurentów i swoich potencjalnych ofiar, to nie mam wątpliwości, że tylko rzeczywista obecność NATO będzie skuteczną polityką odstraszania, która zapobiegnie dalszym imperialnym działaniom ze strony Rosji. I to jest odpowiedź!

Nie ma mowy o wysłaniu żołnierzy

Prezydent odniósł się też do kwestii ewentualnego zaangażowania polskich wojsk w łagodzenie konfliktu w Syrii. To nawiązanie do ostatnich wypowiedzi ministra Macierewicza, który sugerował możliwość wysłania na południe polskich F-16.

- Jestem jak najdalej od jakiekolwiek decyzji, by gdziekolwiek wysyłać polskich żołnierzy. Natomiast pamiętajmy o tym, że jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jeżeli chcemy, by nas w NATO poważnie traktowano, by respektowano nasze oczekiwania wobec Sojuszu, to musimy rozumieć, że inne państwa członkowskie Sojuszu również mają swoje obawy i interesy w innych częściach Europy czy świata - powiedział Duda.

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że "to są kwestie otwarte", a konkretne rozmowy na ten temat odbędą się na forum Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki MSZ: nie ma "zimnej wojny"

Słowa rosyjskiego premiera próbował załagodzić szef MSZ Niemiec. - Z pewnością nie znajdujemy się w stanie nowej zimnej wojny. Miedwiediew chciał powiedzieć, że musimy uniknąć sytuacji, która doprowadzi nas do nowej zimnej wojny - tłumaczył Frank-Walter Steinmeier.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (627)
Duda odpowiada Miedwiediewowi. "Mówiąc o powrocie do zimnej wojny, Rosja mówi o swoim działaniu"
Zaloguj się
 • almagus

  0

  Udawanie.

  Kaleką, żołnierzem, trupem, a zdrada Polaków łupem.

  Do Polski weszła już wojna.
  Państwa działa destrukcja.
  Ufa część bogobojna.
  Z Moskwy płynie instrukcja.

  Słyszałem, musimy mieć większość.
  Do kogo mówi te słowa?
  Tych co czyścili przeszłość?
  Z Moskwy splendory od nowa?

  Kupieni za własne pieniądze.
  Łapanie rybek w płynie.
  Gospodarkę przetrącę.
  Głupota zgubą słynie.

  Koniecznie aby NATO.
  Zdradziło swoje plany.
  Pomóc Polakom, a na co.
  „Odwalcie się, radę damy”.

  Groźne słowa, decyzje.
  Nocą jak mur w Berlinie.
  Pacynka ma wojny misje.
  Sprawdzone na Ukrainie.

  2016-02-14 almagus

 • jamarcin

  0

  Strasznie dużo negatywnych komentarzy! Nie uczyli Was że nieładnie naśmiewać się z niepełnosprawnych?

 • lotto_1

  Oceniono 6 razy 4

  To było do przewidzenia, Kaczyński Duda i Macierewicz wyślą nasze dzieci na wojnę z Rosją Tylko po to by zaspokoić swoje chore ambicje zginie tysiące, tysiące Polaków.

 • kruk6666

  Oceniono 4 razy 4

  Co na to firmy transportowe i kierowcy jeżdzący do Rosji którzy stracą pracę? Machanie drewnianą szabelką na pewno im pomoże.

 • kocurxtr

  Oceniono 4 razy 4

  daj małpie brzytwę a Dudzie stołek prezydenta ...

 • vperjed

  Oceniono 5 razy 5

  Panie Prezydencie,
  Proszę podszkolić się z historii najnowszej. Kto wszczął burdy na Bliskim Wschodzie, kto inicjował wydarzenia Arabskiej Wiosny. Wreszcie kto finansował i organizował przewrót na Ukrainie. Polityka zagraniczna to umiejętność równoważenia interesów stron. Czy Pana zdaniem Rosja miała pogodzić się z utratą swoich stref wpływów? Nie widzi Pan prostych zależności, przyczyny i skutku? Wierzę, że dostrzega Pan odcienie szarości w naszym spolaryzowanych, czarno - białym społeczeństwie. Prawdziwych odpowiedzi należy szukać po środku. Pozdrawiam

 • Miss Pod

  Oceniono 2 razy 2

  Tum, tam, tim - tata rata, trata - tralalaaa - pierdzi sobie pewien palant duda, duda - la la la, la...... Jesli ten zalosny qutas, duda domaga sie sankcji NATO i UE przeciw Rosjii, to moze by pokazal swiatu z czego na prawde jest zrobiony i zagrozil Rosji swoim karzelkiem z serkiem, albo nakazal swojej mlodej qurewce, coreczce zeby osobiscie rozkraczyla sie Odroganem, zamiast sprowadzac sobie kolejek jebcow na nac do palacu prezydenckiego. Plalac prezydencki to moze i odwieczna siedziba qurew i zlodzieji, ale nie prywatny burdel dla pseudo-prezydenckich bekartow. Kolejny dowod ze nie ma takiego rynsztoka, do jakiego nie gotow bylby stoczyc sie polski polityk. Gratulacje trafnego wyboru!

 • cracken001

  Oceniono 4 razy 4

  JAK TO,,,Du..pa odpowiada Rosji????Przeciez Rosja O NIC GO NIE PYTALA!! NIE TA LIGA

 • koosy

  Oceniono 2 razy -2

  A patrząc na twój pożal się Boże komentaż, z całą stanowczością można powiedzieć, że jesteś idiota.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje