Polska rodzina z Wielkiej Brytanii skazana za zniewolenie, bicie i zmuszanie do pracy innego Polaka. Dostawał tylko jedzenie i cydr

13.02.2016 08:32
Rozalia S., Damian S. i Krystian S.

Rozalia S., Damian S. i Krystian S. (gmp.police.uk)

Mieszkający w angielskim Bolton Rozalia, Damian i Krystian zostali skazani przez lokalny sąd za bicie, zmuszanie do pracy i przetrzymywanie innego Polaka - Stanisława. Haniebny proceder mógł trwać nawet pięć lat - informuje policja z hrabstwa Manchester.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Rodzina S. - matka i jej dwóch synów - we wrześniu 2010 roku sprowadziła do Bolton 42-letniego Stanisława. Mężczyźnie obiecywano godną pracę, uczciwe zarobki i wysoki standard życia.

Resztki jedzenia i cydr

Stanisław przyleciał na wyspy w towarzystwie młodszego z braci, Krystiana. Niedługo potem pozbawiono go wszystkich dokumentów, w tym również paszportu - poinformowała brytyjska policja z hrabstwa Manchester.

Umieszczono go w maleńkim mieszkaniu, gdzie zdaniem organów ścigania mogło przebywać też dwóch innych Polaków, w wieku 48 i 49 lat.

Ofiara od razu po przylocie została zmuszona do niewolniczej pracy. W zamian za nią, 46-letni mężczyzna otrzymywał jedynie resztki jedzenia i cydr.

- To wstrząsający przypadek, który obejmuje jeden z najdłuższych okresów zniewolenia i zmuszania do pracy, z jakim się spotkałem - mówił inspektor Christopher Mossop, zajmujący się sprawą.

Lata bicia i poniżania

Pan Stanisław był regularnie bity przez obu braci. Chcieli zapewnić sobie pozycję psychicznej i fizycznej dominacji, a także pozbawić go nadziei na normalne życie. - Zmuszali go, by wierzył, że jest pod ich całkowitą kontrolą i że nie ma żadnej drogi ucieczki - mówił Mossop.

Mężczyzna jednak kilkukrotnie wydostawał się z domu S. Za każdym razem był sprowadzany siłą. O swoim problemie nie potrafił nikomu opowiedzieć, bo nie znał angielskiego. Po ostatniej próbie ucieczki rodzina groziła, że jeśli jeszcze raz spróbuje, zostanie zakopany w pobliskim lesie.

Po prawie pięciu latach niewolniczej pracy Stanisławowi udało się jednak uciec. Kiedy w czerwcu ubiegłego roku złamał nogę, pracowników miejscowego szpitala zaniepokoił ogólny stan zdrowia Polaka, w tym wycieńczenie fizyczne i symptomy uzależnienia od alkoholu. Lekarze wezwali policję, która zajęła się sprawą i ostatecznie uwolniła 46-letniego mężczyznę od rodziny S.

Jak się później okazało, szefem całego procederu był mąż Rozalii S., Czesław P. - Matka sześciorga dzieci poznała go w Polsce i kiedy miała 20 lat wzięła z nim ślub w tradycyjnym, cygańskim obrządku - powiedziała lokalnym mediom Nicola Gatto, obrońca Rozalii S.

- Jego zdanie traktowane było jak prawo, a oskarżona brała udział w całym przedsięwzięciu pod dyktando męża - przekonywała.

Pierwsze kroki do normalnego życia

- Po świetnej pracy moich ludzi i naszych partnerów, ofiara rodziny S. od kilku miesięcy jest trzeźwa, poprawił się też jej stan fizyczny. Pan Stanisław zaczyna teraz szukać legalnej, płatnej pracy - zdradził inspektor Mossop.

Czesław P. nie został aresztowany ze względu na stan zdrowia. Miejscowy sąd pozostałą trójkę uznał winną zniewolenia, przemocy fizycznej i zmuszania do pracy. Damian (31 lat) spędzi w więzieniu 3 lata i 4 miesiące. Rozalia (47 lat) i Krystian (25 lat) zostali natomiast pozbawieni wolności na 2 lata i 3 miesiące.

To nie pierwszy raz, kiedy wymiar sprawiedliwości zainteresował się polską rodziną z Boltonu. W 2013 roku Krystian S. i inny z braci, Jacek, trafili na krótko za kratki za rozbój na ulicy i kradzież rzeczy w klubie sportowym.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Komentarze (219)
Zaloguj się
 • usbvaccine

  Oceniono 31 razy 27

  Szkoda, że nie po angielsku, czyli z imienia, nazwiska, adresu zamieszkania i pełnej, nieprzesłoniętej facjaty. Co tu chronić?
  theboltonnews.co.uk/news/14274141.JAILED__Mum_and_sons_who_kept_man_as_a_slave_in_Bolton_for_5_years/

 • augenthaler

  Oceniono 37 razy 19

  To są jednak obywatele polscy. Niejeden etniczny Polak nie lepszy. Jak nie dres, to inny zbir albo alkoholik. Szkoda, że patologia ciągle nam psuje reputację.

 • doni72

  Oceniono 33 razy 19

  Skrajny przypadek,ale to Cyganie z nazwiska wychodzi ze bergitka,czyli Cyganie nieuwazani i pogardzani przez innych Cyganow.To jednak nie zmienia faktow,ze Polacy na zachodzie,a przynajmniej spora czesc chluby nam nie przynosi,niestety.Dlatego ten polski nazizm czy "patriotyzm"w kregach szemranomenelskich to taka karykatura i zarazem odzwierciedlenie hipokryzji sporej czesci spoleczenstwa.

 • oluch69

  Oceniono 18 razy 16

  Panie Ministrze, może zmiana w polskim prawie, zezwalające na publikację wizerunku przestępców? W artykule z UK mordy w całej okazałości. W polskim schowane za paskami ...

 • jxl82

  Oceniono 26 razy 12

  "Mężczyźnie obiecywano godną pracę, uczciwe zarobki i wysoki standard życia." Oferta jak z programu wyborczego PIS.

 • skorpion1234

  Oceniono 25 razy 9

  znałem kiedyś tę rodzinę, wyborcy korwina - to wszystko tłumaczy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje