Polska rodzina z Wielkiej Brytanii skazana za zniewolenie, bicie i zmuszanie do pracy innego Polaka. Dostawał tylko jedzenie i cydr

Rozalia S., Damian S. i Krystian S.

Rozalia S., Damian S. i Krystian S. (gmp.police.uk)

Mieszkający w angielskim Bolton Rozalia, Damian i Krystian zostali skazani przez lokalny sąd za bicie, zmuszanie do pracy i przetrzymywanie innego Polaka - Stanisława. Haniebny proceder mógł trwać nawet pięć lat - informuje policja z hrabstwa Manchester.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Rodzina S. - matka i jej dwóch synów - we wrześniu 2010 roku sprowadziła do Bolton 42-letniego Stanisława. Mężczyźnie obiecywano godną pracę, uczciwe zarobki i wysoki standard życia.

Resztki jedzenia i cydr

Stanisław przyleciał na wyspy w towarzystwie młodszego z braci, Krystiana. Niedługo potem pozbawiono go wszystkich dokumentów, w tym również paszportu - poinformowała brytyjska policja z hrabstwa Manchester.

Umieszczono go w maleńkim mieszkaniu, gdzie zdaniem organów ścigania mogło przebywać też dwóch innych Polaków, w wieku 48 i 49 lat.

Ofiara od razu po przylocie została zmuszona do niewolniczej pracy. W zamian za nią, 46-letni mężczyzna otrzymywał jedynie resztki jedzenia i cydr.

- To wstrząsający przypadek, który obejmuje jeden z najdłuższych okresów zniewolenia i zmuszania do pracy, z jakim się spotkałem - mówił inspektor Christopher Mossop, zajmujący się sprawą.

Lata bicia i poniżania

Pan Stanisław był regularnie bity przez obu braci. Chcieli zapewnić sobie pozycję psychicznej i fizycznej dominacji, a także pozbawić go nadziei na normalne życie. - Zmuszali go, by wierzył, że jest pod ich całkowitą kontrolą i że nie ma żadnej drogi ucieczki - mówił Mossop.

Mężczyzna jednak kilkukrotnie wydostawał się z domu S. Za każdym razem był sprowadzany siłą. O swoim problemie nie potrafił nikomu opowiedzieć, bo nie znał angielskiego. Po ostatniej próbie ucieczki rodzina groziła, że jeśli jeszcze raz spróbuje, zostanie zakopany w pobliskim lesie.

Po prawie pięciu latach niewolniczej pracy Stanisławowi udało się jednak uciec. Kiedy w czerwcu ubiegłego roku złamał nogę, pracowników miejscowego szpitala zaniepokoił ogólny stan zdrowia Polaka, w tym wycieńczenie fizyczne i symptomy uzależnienia od alkoholu. Lekarze wezwali policję, która zajęła się sprawą i ostatecznie uwolniła 46-letniego mężczyznę od rodziny S.

Jak się później okazało, szefem całego procederu był mąż Rozalii S., Czesław P. - Matka sześciorga dzieci poznała go w Polsce i kiedy miała 20 lat wzięła z nim ślub w tradycyjnym, cygańskim obrządku - powiedziała lokalnym mediom Nicola Gatto, obrońca Rozalii S.

- Jego zdanie traktowane było jak prawo, a oskarżona brała udział w całym przedsięwzięciu pod dyktando męża - przekonywała.

Pierwsze kroki do normalnego życia

- Po świetnej pracy moich ludzi i naszych partnerów, ofiara rodziny S. od kilku miesięcy jest trzeźwa, poprawił się też jej stan fizyczny. Pan Stanisław zaczyna teraz szukać legalnej, płatnej pracy - zdradził inspektor Mossop.

Czesław P. nie został aresztowany ze względu na stan zdrowia. Miejscowy sąd pozostałą trójkę uznał winną zniewolenia, przemocy fizycznej i zmuszania do pracy. Damian (31 lat) spędzi w więzieniu 3 lata i 4 miesiące. Rozalia (47 lat) i Krystian (25 lat) zostali natomiast pozbawieni wolności na 2 lata i 3 miesiące.

To nie pierwszy raz, kiedy wymiar sprawiedliwości zainteresował się polską rodziną z Boltonu. W 2013 roku Krystian S. i inny z braci, Jacek, trafili na krótko za kratki za rozbój na ulicy i kradzież rzeczy w klubie sportowym.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (219)
Polska rodzina z Wielkiej Brytanii skazana za zniewolenie, bicie i zmuszanie do pracy innego Polaka. Dostawał tylko jedzenie i cydr
Zaloguj się
 • stopp5

  0

  Nie Polacy, a Romowie z Polski.

 • lobuz5

  0

  No zesz ku..a, jacy Polacy?Nawet oni by tak o sobie nie powiedzieli!!!

 • joanna.siedlak

  0

  Polska rodzina? tak... ja też zawsze marzyłam o tradycyjnych polskim ślubie w cygańskim obrządku.

 • vinogradoff

  Oceniono 2 razy 2

  Trzeba bylo na poczatku napisac ze to Cyganie a nie Polacy aby nie macic w glowach i nie psuc opinii Polakom w swiecie. Przypominam, ze w Internecie jest dostepny film 9,- minut ukazujacy 10 przypadko najabrdziej extremalnych warunkow w jakich Ludzie unikneli smierci i na pozycji NR 1 jest przyklad Poski co to kilka lat temu w Anglii zostala obezwaldniona paralizatorem przezd 2 POLKOW w tym jej chlopca, zwiazana zapakowana w karton 60,cm na 60, cm i zywcem zakopana w ziemi oraz przywalona jakims kamieniem o wdze 30,- kg i z tak extremalnych warunkow zdolala sie wydostac i uratowac zycie. Film ten obejrzaly miliony Internautow z Planety Ziemia i byc moze jak powstana wesje jezykowe to obejrzy wiel milionow co na 100% wplynie na wizerunek Polakow w oczach swiatowej opinii publicznej. Sprawcy dostalo po 25 lat a dziewczyna zdobyla I miejsce na swiecie w tej dziedzinie. Stad jest tak wazne jak media informuja aby nie zwalac jak nie jest to prawda wszystkiego na Polakow a raczej dbac o wizerunek Polaka w swiecie gdyz mozna niechcacy wyrobic Polakom opinie najwiekszych bandytow swiata z czego wielu innych bandytow by sie mocno cieszylo.

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 1 raz 1

  To tak jak z polskimi zydami:
  Jak cos zmajstruje(ukradnie, zamorduje) to "z Polski"
  Jak sprawa ma pozytywna konotacje, to "Zyd z Polski"

 • login-xyz

  Oceniono 2 razy -2

  Po czynie, intelekcie i wygladzie stwierdzam, ze to wyborcy PiS.

 • login-xyz

  Oceniono 2 razy 2

  Rozalia??? Kobieta wyglada i ma imie, jak Romka, no Roma.. Cyganka i tyle.. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje