Szydło i Merkel wspólnym głosem. Ale w jednej, bardzo ważnej kwestii się nie zgadzają

1. Szydło: Stały mechanizm rozlokowania migrantów nie do zaakceptowania
2. Będzie za to wspólny projekt pomocy humanitarnej obu państw
3. To wynik rozmowy Szydło i Merkel, do której doszło dziś w Berlinie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Merkel i Szydło podkreślały na konferencji prasowej, że ich rozmowy były owocne, a współpraca obu rządów stoi na najwyższym poziomie. Nie oznacza to jednak, że Polska i Niemcy - w kwestii migrantów - zgadzają się we wszystkim.

Propozycja nie do zaakceptowania

- Jesteśmy za tym, żeby aktywnie uczestniczyć w zabezpieczaniu zewnętrznych granic UE i nieść pomoc humanitarną. Zdajemy sobie sprawę, że ten temat nie jest łatwy i że będzie jeszcze wiele dyskusji. Natomiast stały mechanizm rozlokowania imigrantów nie jest w tej chwili dla Polski do zaakceptowania - mówiła Szydło.

- Agenda Unia-Turcja jest naszym wspólnym interesem, w tym jesteśmy zgodne. Na razie nie udało nam się jednak dojść do porozumienia w tej sprawie. Cieszę się, że Polska jest gotowa przyjąć pewną liczbę imigrantów - mówiła z kolei Merkel.

Wspólny projekt humanitarny

Mimo pewnych różnic, szefowe obu rządów chcą zacieśnić współpracę polsko-niemiecką na rzecz walki z problemem migracji. - Chętnie podejmę propozycję premier Szydło, żeby Polska i Niemcy zaangażowały się razem w problem uchodźców i migracji - stwierdziła Merkel. Chodzi o wspólny projekt humanitarny obu państw.

- Polska aktywnie włączyła się w realizację postanowień dotyczących zabezpieczenia granic UE. Chcemy być aktywni, jeżeli chodzi o pomoc humanitarną. Przeznaczyliśmy środki na pomoc w Syrii. Polska chce być tak samo aktywna, jak inne kraje UE, w tym Niemcy - oceniła Szydło.

Mniejszość polska w Niemczech

Innym z tematów, które podczas rozmowy poruszyły Szydło i Merkel, była sytuacja Polaków za zachodnią granicą. - Życzeniem strony polskiej było m.in., żeby umożliwić naukę języka polskiego w niemieckich szkołach. Na pewno będziemy o tym jeszcze rozmawiać, prawdopodobnie na spotkaniu w Polsce - zdradziła kanclerz.

- Uzgodniłyśmy też, że odbędzie się specjalne posiedzenie, na których osoby mające polskie pochodzenie, będą mogły wyrazić swoje opinie - dodała.

Wielka Brytania a Unia Europejska

Szydło i Merkel rozmawiały też o sytuacji Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Tutaj stanowisko jest wspólne. - Nasze stanowisko jest takie, że musimy zrobić wszystko, żeby Wielka Brytania została w UE. Ale dzisiaj chcemy zadbać też o to, aby prawa Polaków w Wielkiej Brytanii zostały zabezpieczone - stwierdziła premier.

- Zrobimy wszystko, aby Wielka Brytania została w UE. I z niemieckiej, i z polskiej perspektywy pozostanie Wielkiej Brytanii w UE jest jak najbardziej pożądane - mówiła z kolei kanclerz Niemiec.

Jubileusz przyjaźni

W trakcie spotkania podkreślano też wielokrotnie znaczenie podpisanego 25 lat temu traktatu o przyjaźni polsko-niemieckiej. - Droga, którą razem podążamy, jest dla Polski i Niemiec dobrą drogą. Mamy wiele wspólnych tematów do realizacje. O niektórych musimy jeszcze podyskutować. Ale wspólnie chcemy silnej Unii Europejskiej. Żeby zarówno Niemcy, jak i Polska były ważnymi podmiotami UE, które dbają o jej rozwój i pokonywanie kolejnych trudności. To jest bardzo ważne, bo stoją przed nami istotne wyzwania - stwierdziła Szydło.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Czy moja babcia dostanie darmowe leki? PiS obiecał seniorom darmowe leki. Czasu jest coraz mniej, a konkrety? Nadal brak
Komentarze (241)
Szydło i Merkel wspólnym głosem. Ale w jednej, bardzo ważnej kwestii się nie zgadzają
Zaloguj się
 • konfuziussagt

  Oceniono 2 razy 0

  Ad grzes07 itp.
  Szowinistyczny i zaklamany PiS w swoim czasie przyjal do Polski
  dziesiatki tysiecy islamskich Czeczenow,
  a teraz wlazi w d...pe Putinowi konfliktujac UNIE.

  To PiSlam jest smiertelnym zagrozeniem dla Polski,
  a nie 1 Promil polskich muzulmanow i symboliczna kwota uchodzcow
  ze zrujnowanej wojna Syrii.
  Pierwsza i Druga Wojne swiatowa wywolali CHRZESCIJANIE
  i to oni maja dziesiatki milionow ofiar na sumieniu.
  To Koscioly chrzescijanskie pomogly Hitlerowi
  obalic demokracje w Niemczech,
  osiagnac absolutna wladze
  i wspieraly go w morderczym dziele.
  To Koscioly chrzescijanskie urzadzily faszystowskie panstwa
  min. na Wegrzech i Slowacji w sojuszu z III Rzesza.
  To Koscioly chrzescijanskie a nie muzulmanie
  obecnie skierowaly Wegry i Polske na droge nazistowskiej dyktatury.
  Polsce zagraza PiSlam w spolce z ePiSkopatem
  a nie sladowe ilosci uchodzcow,
  ktorym jak dotad Polska nic nie pomogla,
  a jedynie pyszczy i jatrzy.

  Niemcy przyjeli w ubieglym roku milion imigrantow
  i rzeczywiscie ogromnym wysilkiem calego panstwa i spoleczenstwa
  pomogly potrzebujacym.

  Polska, ktora wielokrotnie zaznala pomocy
  dla setek tysiecy uchodzcow i imigrantow
  pod rzadami PiS i zaklamanego Kosciola
  pokazala uchodzcom i UNII d..pe.

  Dobrze to sobie zapamietaja
  i bedzie nas to drogo kosztowalo.

 • grzes07

  0

  nie jestem fanem PISu ale w kwestii migracji calkowicie sie zgadzam z premier Szydlo, nie mozna ciagle zachowywac sie jak lokaj Tusk

 • Cezary Romanowski

  0

  tandetna manipulacja.prasa niemiecka nie pozostawia suchej nitki na p.Premier.powoli ale z trudem dociera do niemieckich panow europy , ze juz nie te czasy i nie ten parlament

 • felekstankiewicz

  0

  Pani Premier dosyc elegandzko zneutralizowala idiotyczne wypowiedzi Pana Ministra

 • Cezary Romanowski

  0

  tandetna manipulacja .gazety niemiecki nie zostawiaja suchej nitki na p.Premier.z trudem ale powoli dociera do niemieckich panow Europy , ze" nie te czasy i nie ten parlament"

 • christoph_de

  0

  O proszę, artykuł w większej części o imigrantach i GW nie zablokowała komentarzy? Coś się zmieniło w redakcji? Większa wolność wyrażania opinii? NIEEE, skądże znowu, po prostu w artykule jest też mowa o Szydło, a "mały" hejcik na premierce warto puścić ;-)

 • antyoportunista

  0

  Pierwszy polski premier od 8 lat, ktory pojechal do Niemiec z otwarta przylbica i nie rozmawial z kanclerz na kleczkach.

 • przemek.74

  Oceniono 2 razy 0

  Czy jest choć jeden polityk z PISzdu który potrafi mówić w języku Angielskim ??? Bo to że znają bardzo dobrze język nienawiści to wszyscy wiemy....

 • adam-aga

  Oceniono 2 razy 2

  Niemcy zdziwieni, że polska chce z nimi rozmawiać jak równy z równym. Że czasy czopka Tuska się skończyły i żaden czopek Merkel w odbyt nie włazi. T o był faul. Nie, to było odrębne zdanie Polski. Brawo Pani Premier. Jest Pani Wielka. Beatko jesteś wielka. A lemingi niech teraz wyją jak osły z PO na posiedzeniu Sejmu RP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje