Szydło i Merkel wspólnym głosem. Ale w jednej, bardzo ważnej kwestii się nie zgadzają

12.02.2016 14:27
1. Szydło: Stały mechanizm rozlokowania migrantów nie do zaakceptowania
2. Będzie za to wspólny projekt pomocy humanitarnej obu państw
3. To wynik rozmowy Szydło i Merkel, do której doszło dziś w Berlinie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Merkel i Szydło podkreślały na konferencji prasowej, że ich rozmowy były owocne, a współpraca obu rządów stoi na najwyższym poziomie. Nie oznacza to jednak, że Polska i Niemcy - w kwestii migrantów - zgadzają się we wszystkim.

Propozycja nie do zaakceptowania

- Jesteśmy za tym, żeby aktywnie uczestniczyć w zabezpieczaniu zewnętrznych granic UE i nieść pomoc humanitarną. Zdajemy sobie sprawę, że ten temat nie jest łatwy i że będzie jeszcze wiele dyskusji. Natomiast stały mechanizm rozlokowania imigrantów nie jest w tej chwili dla Polski do zaakceptowania - mówiła Szydło.

- Agenda Unia-Turcja jest naszym wspólnym interesem, w tym jesteśmy zgodne. Na razie nie udało nam się jednak dojść do porozumienia w tej sprawie. Cieszę się, że Polska jest gotowa przyjąć pewną liczbę imigrantów - mówiła z kolei Merkel.

Wspólny projekt humanitarny

Mimo pewnych różnic, szefowe obu rządów chcą zacieśnić współpracę polsko-niemiecką na rzecz walki z problemem migracji. - Chętnie podejmę propozycję premier Szydło, żeby Polska i Niemcy zaangażowały się razem w problem uchodźców i migracji - stwierdziła Merkel. Chodzi o wspólny projekt humanitarny obu państw.

- Polska aktywnie włączyła się w realizację postanowień dotyczących zabezpieczenia granic UE. Chcemy być aktywni, jeżeli chodzi o pomoc humanitarną. Przeznaczyliśmy środki na pomoc w Syrii. Polska chce być tak samo aktywna, jak inne kraje UE, w tym Niemcy - oceniła Szydło.

Mniejszość polska w Niemczech

Innym z tematów, które podczas rozmowy poruszyły Szydło i Merkel, była sytuacja Polaków za zachodnią granicą. - Życzeniem strony polskiej było m.in., żeby umożliwić naukę języka polskiego w niemieckich szkołach. Na pewno będziemy o tym jeszcze rozmawiać, prawdopodobnie na spotkaniu w Polsce - zdradziła kanclerz.

- Uzgodniłyśmy też, że odbędzie się specjalne posiedzenie, na których osoby mające polskie pochodzenie, będą mogły wyrazić swoje opinie - dodała.

Wielka Brytania a Unia Europejska

Szydło i Merkel rozmawiały też o sytuacji Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Tutaj stanowisko jest wspólne. - Nasze stanowisko jest takie, że musimy zrobić wszystko, żeby Wielka Brytania została w UE. Ale dzisiaj chcemy zadbać też o to, aby prawa Polaków w Wielkiej Brytanii zostały zabezpieczone - stwierdziła premier.

- Zrobimy wszystko, aby Wielka Brytania została w UE. I z niemieckiej, i z polskiej perspektywy pozostanie Wielkiej Brytanii w UE jest jak najbardziej pożądane - mówiła z kolei kanclerz Niemiec.

Jubileusz przyjaźni

W trakcie spotkania podkreślano też wielokrotnie znaczenie podpisanego 25 lat temu traktatu o przyjaźni polsko-niemieckiej. - Droga, którą razem podążamy, jest dla Polski i Niemiec dobrą drogą. Mamy wiele wspólnych tematów do realizacje. O niektórych musimy jeszcze podyskutować. Ale wspólnie chcemy silnej Unii Europejskiej. Żeby zarówno Niemcy, jak i Polska były ważnymi podmiotami UE, które dbają o jej rozwój i pokonywanie kolejnych trudności. To jest bardzo ważne, bo stoją przed nami istotne wyzwania - stwierdziła Szydło.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (241)
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 113 razy 27

  Słodkie pierdzenie, zero konkretów. Pasztetowa -"Wspólny projekt humanitarny". Nie zapewniłaś nawet ciepłych obiadów w szkołach dzieciom, które głodują, a o których tak piałaś w kampanii.

 • pissucks

  Oceniono 87 razy 19

  Jak kornie pani Beata schyla głowę przed panią Merkel, jakaś zmiana w polityce pisu?

 • ad2009

  Oceniono 30 razy 12

  Prezesie, Szydło należy wezwać do raportu - najlepiej ciemna noca..
  Co to za niskie ukłony, podziekowania?
  Powinna być butna, zagadać o krzywdach, odszkodowaniach i sprecyzować żadania ukarania autora karykatury na platformie.
  A ona miękka jak rączka prezesa..

 • dzidka17

  Oceniono 17 razy 11

  pojawianie się klakierów przy okazji wizyt p.premier zagranicą i skandowanie "BEATA,BEATA..." jest zjawiskiem ŻENUJĄCYM i prymitywnym!!!
  Nigdy w dotychczasowej historii , w żadnym cywilizowanym państwie nie odnotowano takiego zachowania .Jak chcecie wyrazić swoją sympatie to powitajcie swoją ulubienicę kwiatami , a nie róbcie "OBCIACHU" !!! Etap kampanii wyborczej dawno się skończył.
  podejrzewam,że "pieski" są delegowane przez sztabowców PISlamabadu i udają polskich emigrantów.

 • sebione11

  Oceniono 67 razy 11

  Jak to, pani Premier pojechała to tych przebrzydłych Niemcow ? Co na to jarkacz, co na to rydzol.

 • szczemirek

  Oceniono 26 razy 10

  PIS-owska obłuda!

 • kotwkaloszach

  Oceniono 20 razy 10

  Bycie fanatykiem PiSu zobowiazuje...przede wszystkim do tego, by myslenie zostawic Prezesowi, co widac po zbyt wielu komentarzach...

 • antykaczysta40

  Oceniono 30 razy 10

  Widać prezes kazał się uśmiechać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje