Komisarczyk zdradza kolejne szczegóły. Powodem zniszczenia raportów z 10 kwietnia był... mobbing? [5 CYTATÓW]

12.02.2016 12:37
Katastrofa w Smoleńsku.

Katastrofa w Smoleńsku. (Mikhail Metzel (AP Photo/Mikhail Metzel))

1. Komisarczyk w liście do WP.PL wyjaśnia przyczyny zniszczenia dokumentów
2. To już jego drugie pismo do redakcji serwisu
3. Stwierdza w nim, że Dziennik zniszczono z obawy o śledztwo ws. mobbingu

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

To nie pierwsze pismo wysłane przez ppłk. rez. Sławomira Komisarczyka do redakcji Wirtualnej Polski. W pierwszym liście były mundurowy przekonywał, że w zniszczonych przez MON dokumentach - zawierających m.in. raporty z dnia katastrofy smoleńskiej - "nie mogło być nic szczególnego". Zdaniem Komisarczyka, większość istotnych informacji zawarto w tzw. Sprawozdaniu Dobowym.

Więcej: Dokumenty zawierały nieistotne dane? List ppłk. rzuca nowe światło

Tym razem - w odpowiedzi na oświadczenie MON w tej sprawie i głosy polityków PiS - Komisarczyk postanowił zdradzić jeszcze więcej. A za główny powód zniszczenia dokumentów uważa... obawy ministerstwa przed toczącym się w 2011 roku postępowaniem w sprawie mobbingu.

Poniżej pięć najważniejszych fragmentów listu ppłk. rez. Komisarczyka do Wirtualnej Polski.

1. Mobbing powodem zniszczenia

W listopadzie 2011 r., jako Mąż Zaufania Oficerów, wystąpiłem do Prokuratury Wojskowej w sprawie, nazwijmy to krótko - mobbingu. Dla jednego z oficerów wpis w Dzienniku Działań był bardzo niewygodny w aspekcie toczącego się wówczas postępowania wyjaśniającego. Stąd mogło dojść do zniszczenia całego Dziennika. Pojedynczej kartki nie dało się usunąć.

2. Nie tylko 10 kwietnia

Liczący 400 stron Dziennik Działań mógł zawierać wpisy Szefów Zmian Dyżurnych obejmujących od 120 do 200 następujących po sobie dni pełnionych dyżurów. Wpisy na forach internetowych o tym, że zniszczono Dziennik Działań z dnia katastrofy, a z 9 i 11 kwietnia nie zniszczono, są nieuprawnione.

3. Media i tak wiedziały więcej i szybciej

Tragedia Smoleńska była dla nas tym, czym dla Amerykanów World Trade Center. (...) Media były na miejscu, dziennikarze z kamerami czekali na lotnisku na przybycie delegacji z Panem Prezydentem na czele.Żadna służba dyżurna nie miała wcześniej informacji niż media. Powiadamianie i meldunki w ramach służb dyżurnych oczywiście były, ale spóźnione w stosunku do mediów.

4. Sprawozdanie Dobowe najważniejsze

Jestem pewny, że najważniejsze treści ujęto w "Sprawozdaniu Dobowym", a to powinno się znaleźć w archiwach MON.

5. "Nie wolno go było niszczyć"

Niezależnie od regulaminowego okresu przechowywania Dziennika Działań i treści w nim ujętych kategorycznie nie wolno go było niszczyć, ponieważ ujawnienie zapisu z dnia katastrofy rozwiałoby dziś wszelkie domysły co do chronologii napływu informacji do Dyżurnej Służby Operacyjnej i podjętych działań.

Pełną treść oświadczenia ppłk. rez. Sławomira Komisarczyka przeczytasz TUTAJ.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (161)
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 81 razy 59

  Nie wierzę w spiski. Wierzę w niechlujstwo, bylejakość, tumiwisizm i brak mózgu.

 • jurek4491

  Oceniono 67 razy 41

  Maciora podbija bębenek celowo i robi to z pełną premedytacją .
  Pierwsza jego decyzja gdzie grzmiał na konferencji prasowej :
  - odtajniłem protokół zniszczenia DZIENNIKA DZIAŁAŃ
  - Maciora nic nie musiał odtajniać bo ten karteluszek który pokazywały media jest ( jawny )
  jak można odtajnić coś co nie ma klauzuli niejawności , gdyby protokół był TAJNY - taki właśnie zapis widniałby w prawym górnym rogu tego dokumentu , kopia jest czyściutka jak łza
  - DZIENNIK DZIAŁAŃ to była książka ( brudnopis ) o klauzuli poufności PF - 319 i może służyć nawet pół roku do zapisywania wszelkiego duperelstwa a Maciora podpasował to tylko pod datę 10 kwietnia .
  Dzięki Bogu że psy nie zjadły kiełbasek smoleńskich ( zwanych parówkami ) bo dowody na zamach smoleński przepadłyby na amen .

 • antoszek22

  Oceniono 44 razy 32

  Samolot się rozbił myszkując w lesie w gęstej mgle a sterta śmieci kilkaset kilometrów dalej stanowi dowód na co ?
  Zamach ?
  Dowodem na zamach jest zachowane rozporządzenie Szczygły o zakazie wyjazdów pilotów tutki na treningi pilotażu w symulatorach lotu w Moskwie .
  Facet został juz za to ukarany .
  Leży na cmentarzu .
  Jego mocodawca biega po Warszawie każdego 10 tego jak kot z pełnym pęcherzem i domaga się pomnika dla brata.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 52 razy 32

  co do q... nędzy maja wspólnego informacje o "chronologii napływających informacji dziennych" zanotowane przez jakiegoś oficera dyżurnego w jakimś nieistotnym dzienniku służby z tym co się wydarzyło w Smoleńsku i jakie były przyczyny katastrofy samolotu???

 • antypopisowiec

  Oceniono 40 razy 26

  Gdy PiS nie był pewien przejęcia władzy domagał się międzynarodowego śledztwa. Czemu teraz Macierewicz, gdy ma takie możliwości nie zwróci się do międzynarodowych agencji lotniczych aby zajęli się eksperci od badania wypadków lotniczych. Otóż PiS tego nie robi, gdyż wie, że ci miedzynarodowi niezależni fachowcy zmasakrowaliby wersję Macierewicza o wybuchach punktowych.

 • yeah_bunny

  Oceniono 40 razy 22

  oszczednosci polakow maleją jak siusiak na mrozie ale beda sie takimi duperelami zajmowac. Czekam na raport ile sciekow spuszczono tego dnia, ile bylo potrąceń, ile osób użądliła pszczoła, ile liści spadło z drzew i ile wyprodukowano parowek

 • cosm-o11

  Oceniono 23 razy 21

  ...nie jestem sędzią w sprawie....ale skoro Rosjanie od kilku lat PROSILI by na lotnisko w Smoleńsku nie wysyłać dużych samolotów, bo lotnisko jest w likwidacji i nie posiada odpowiednich urządzeń....to kto wysłał tam TU 154...???

 • lucynder

  Oceniono 21 razy 17

  Nie sprawdzono jakości powietrza w kołach Tupolewa a to mógłby być ważny dowód.

 • sirseb

  Oceniono 20 razy 16

  terrain ahead! pull up!

  terrain ahead! PULL UP!

  PULL UP!

  Ku*waaaaaaaaaaaa
  (trzaski)
  (cisza)

  - - -
  (kurtyna opada, publicznosc klaszcze)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje