Przełom w sprawie Syrii. Mocarstwa dały sobie tydzień [3 WAŻNE DECYZJE]

12.02.2016 06:44
Syryjska dziewczyna wśród ruin

Syryjska dziewczyna wśród ruin (BASSAM KHABIEH / REUTERS)

1. W ciągu tygodnia mają być ograniczone działania wojenne w Syrii
2. Nadal będzie trwała walka z terrorystami
3. Ludzie mają otrzymać pomoc humanitarną

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Światowe mocarstwa osiągnęły w Monachium porozumienie w sprawie planu, który ma doprowadzić do wstrzymania działań wojennych i przełamać impas w syryjskim konflikcie - podała agencja Reutera w nocy z czwartku na piątek.

W Monachium spotkali się ministrowie spraw zagranicznych kilkunastu państw. Byli obecni m.in. sekretarz stanu USA John Kerry i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Cel: skończyć wojnę, pomóc ludziom

Ustalony przez szefów dyplomacji plan przewiduje, że:

- W ciągu tygodnia rozpocznie się stopniowe ograniczanie działań wojennych;

- Nadal będzie trwała walka z Państwem Islamskim (IS) i związanym z Al-Kaidą Frontem al-Nusra;

- ONZ powoła specjalną grupę zadaniową, która ma zagwarantować dopuszczanie pomocy humanitarnej przez wszystkie strony konfliktu.

- Dzisiejsze spotkanie zaowocowało porozumieniem na papierze, ale rzeczywistość pokaże, czy wszystkie strony uszanują te zobowiązania - powiedział amerykański sekretarz stanu.

Tragedia Aleppo

Kerry dodał, że przedstawiciele wszystkich państw zaangażowanych w negocjacje pokojowe zgadzają się, iż należy je "jak najszybciej" wznowić. Przed spotkaniem zapowiadano, że - dopóki syryjskie siły rządowe wspierane przez rosyjskie lotnictwo kontynuują ofensywę na miasto Aleppo w północnej Syrii - szanse na wznowienie negocjacji są niewielkie.

Opozycja zapowiedziała, że nie będzie uczestniczyć w rokowaniach, dopóki nie zostaną wstrzymane bombardowania.

Rzecznik syryjskiej opozycji Salim al-Muslat z zadowoleniem przyjął uzgodniony plan, jednak zastrzegł, że zanim opozycja zasiądzie do rozmów w z przedstawicielami rządu, porozumienie musi odnieść skutek w rzeczywistości. - Jeśli zobaczymy działanie i wdrażanie (planu), niebawem spotkamy się w Genewie - powiedział.

Tysiące ofiar, miliony uchodźców

Według oficjalnych danych od początku syryjskiego konfliktu w marcu 2011 roku zginęło ponad 260 tys. osób.

Kilka milionów Syryjczyków musiało uciekać z kraju przed wojną.

Z kolei w czwartek brytyjski dziennik "Guardian", powołując się na think tank pod nazwą Syryjski Ośrodek Badań Politycznych (SCPR), napisał, że syryjska wojna domowa pochłonęła 470 tys. ofiar śmiertelnych.

Warto przecztać: "Syria. Porażka strategii Zachodu" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (163)
Zaloguj się
 • dirxml

  Oceniono 41 razy 19

  że syryjska wojna domowa pochłonęła 470 tys. ofiar śmiertelnych.
  ---------------------
  Za to odpowiada USA, Francja, GB i Arabia Saudyjska, Turcja --- działalność tych doprowadziła to tej rzezi ..

 • realistas

  Oceniono 30 razy 16

  Pomóc ludziom odbudować domy. To byłaby najlepsza pomoc i zatrzymanie uchodźców.

 • Piotr Rusek

  Oceniono 29 razy 15

  mam pytanie do tych co tak bronią demokrację jankesów i walkę o wolność a reszta dla nich to ruskie trolle kto to wszystko zaczął Ruscy czy ci niewinni Amerykanie

 • dziadekjam

  Oceniono 32 razy 14

  "- ONZ powoła specjalną grupę zadaniową, która ma zagwarantować dopuszczanie pomocy humanitarnej przez wszystkie strony konfliktu."
  ==============================================================
  Udział ONZ to "gwarancja" bałaganu, korupcji i stronniczości. Ta organizacja jest już bardziej skompromitowana niż Liga Narodów w okresie międzywojennym.

 • andy999kkk

  Oceniono 33 razy 11

  Terrorysci z USA doprowadzili do najwiekszych ludzkich tragedi na Bliskim Wschodzie .

  Teraz sytuacja sie zmienia .Wojska SAA , przy wsparciu lotnictwa rosyjskiego , odnosza coraz wieksze sukcesy w walce z kolegami zachodu IS i Al Nusra. Jakos trzeba pomoc kolegom terrorystom , co wlasnie robi zachod uzgadniajac ze stronami konfliktu przerywe w dzialaniach militarnych w Syrii
  - "Siły dowodzone przez Kurdów, przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa prowadzącego bombardowania, odbiły w nocy z rąk rebeliantów dawne lotnisko wojskowe syryjskiej armii w pobliżu granicy z Turcją"

  BRAWO ROSJA

 • tenare

  Oceniono 35 razy 11

  Rosja chciała uzgodnić z USA listę organizacji terrorystycznych w Syrii, żeby wiedzieć kto jest kim. USA nie zgodziły się na to, więc każdy człowiek w turbanie biegający po Syrii z kałachem lub RPG jest terrorystą i Rosja ma obowiązek za zgodą legalnego rządu Syrii go zneutralizować.

  Syryjskie wojska rządowe z pomocą Rosji są obecnie niesamowicie skuteczne w walce z terrorystami. Syryjczycy masowo zgłaszają się do punktów rekrutacyjnych armii, bo widzą sens i szansę zwycięstwa.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 14 razy 10

  ISIS to chyba pierwsza w historii organizacja terrorystyczna z regionu Bliskiego Wschodu która walczy z całym światem tylko nie z Izraelem ba nawet w odezwach i groźbach wygłaszanych przez ISIS państwo żydowskie jest pomijane :-)

 • cool77

  Oceniono 20 razy 10

  ONZ - UN pamietam napis ze zdjęcia Sarajeva 93' UN - united nothing

 • wern1976

  Oceniono 17 razy 9

  Moim skromnym zdaniem SAA na tę chwilę się nie zatrzyma, przynajmniej dopóki nie zakończy operacji wokół Aleppo (i nie szturm na miasto bo miasta nikt nie szturmuje tylko walki w okolicach Aleppo). Myślę, że wspólnie z Kurdami zakończą operację na północ od Aleppo (tak, tak wspólnie z nimi) i w okolicach elektrowni Aleppo oraz w Latakii a co potem? Diabli wiedzą widać jakieś pojedyncze ataki na drogach prowadzących do Al Raqquah czyli przeciw ISIS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje