Rosja wzmocniła swe wojska na Krymie "do odparcia zmasowanego uderzenia powietrznego"

11.02.2016 22:22
Rosyjskie wojska w Bałakławie na Krymie. Zdjęcie z roku 2014

Rosyjskie wojska w Bałakławie na Krymie. Zdjęcie z roku 2014 (Fot. BAZ RATNER / REUTERS)

Rosja zwiększyła koncentrację swych sił zbrojnych na Krymie w związku z prowadzonymi obecnie ćwiczeniami jej Południowego Okręgu Wojskowego - głosi meldunek, jaki złożył prezydentowi Władimirowi Putinowi rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Wzmocnione zgrupowanie wojsk na Krymie oraz siły lotnictwa i obrony powietrznej do odparcia zmasowanego uderzenia powietrznego potencjalnego przeciwnika są gotowe" - zaznaczył Szojgu. Dodał, że uczestniczące w ćwiczeniach wojska Południowego Okręgu Wojskowego, a także jednostki Centralnego Okręgu Wojskowego, wojsk powietrznodesantowych i wojskowego lotnictwa transportowego osiągnęły pełną gotowość bojową i rozpoczęły realizowanie zadań szkolno-bojowych.

Przybyły do prezydenckiej rezydencji w Nowo-Ogariowie Szojgu poinformował również, że w ramach sprawdzania systemu kierowania wojskami rozwinięto w okręgach Południowym i Centralnym polowe ruchome punkty dowodzenia. Ponadto w obwodzie rostowskim oraz w Sewastopolu i Symferopolu sformowano sztaby, których zadaniem jest nadzór nad rozbudowywaniem obrony terytorialnej. Uczestniczące w ćwiczeniach wojska przemieszczono na odległości do 3 tys. kilometrów i wprowadzono na 18 poligonów - zaznaczył minister.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne dokonało przebazowania

Informację o przebiegu ćwiczeń przedstawił także Putinowi za pośrednictwem łącza wideo przebywający na poligonie Opuk na Krymie szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow. Według niego potwierdziły one zdolność sił zbrojnych do zapewnienia Rosji bezpieczeństwa na południowo-zachodnim kierunku strategicznym.

"Lotnictwo operacyjno-taktyczne dokonało przebazowania na lotniska operacyjne, gdzie sformowano ugrupowanie do realizacji zadań odparcia potencjalnego przeciwnika i przeprowadzenia zmasowanego uderzenia powietrznego. Przebazowanie dotyczyło 48 samolotów i 24 śmigłowców. Na poligony morskie wprowadzono 88 okrętów i kutrów bojowych oraz okrętów pomocniczych" - powiedział Gierasimow. Poinformował również, że jednym z tematów ćwiczeń Floty Czarnomorskiej będzie dokonanie uderzenia na zgrupowania okrętów potencjalnego przeciwnika.

Ćwiczenia rozpoczęto w poniedziałek w ramach alarmowego sprawdzania gotowości bojowej. Jak oświadczył w czwartek Putin, praktyka takiego sprawdzania powinna być kontynuowana, gdyż uzyskała dobrą rekomendację i daje w efekcie wzrost bojowej sprawności sił zbrojnych.

O Władimirze Putinie i polityce współczesnej Rosji przeczytasz też w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (200)
Rosja wzmocniła swe wojska na Krymie "do odparcia zmasowanego uderzenia powietrznego"
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 3 razy -3

  Jeszcze nikt nie podniósł Włodziowi kija nad łbem, a on już wali w kalesony i szykuje się do "odparcia uderzenia" ? Na złodzieju czapka gore. Oj, Włodek, wykrakasz ty sobie...

 • 1willa

  Oceniono 1 raz 1

  A nasz Antek teraz po kryjomu "zajebie" wrak ze Smolenska

 • kacap_z_moskvy

  Oceniono 7 razy 5

  Rosja nie wzmocnila, a tylko przeprowadzila czwiczenia. Bo Turcja z nato cos ostatnio przygotowuja sie do wojny. Wiec musimy sie bronic i pokazac ze tym mendam damy w d. jak tylko sprobuja na nas napasc.

 • nabil1

  Oceniono 4 razy 2

  Wojsko powinno się szkolić... Dowódcy i sztaby również. A co u nas? Pilnują biurek przed Antonim? Do d... z taką armią nierobów

 • acototak

  Oceniono 6 razy -2

  Dzielne sowieckie trolle rzuciły się w fale internetów.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 9 razy 3

  Tak to z kurortu wypoczynkowego robi się bazę wojskową i pole poligonowe-taka putinowska ekonomia. Będzie walczył i co mu zrobisz. Identycznie Zębozbaw ogłasza-trzeba walczyć. To chyba prawda, trzeba walczyć z porąbanymi pomysłami psychicznych i schizofreników i to niezależnie od kraju. Szkoda tylko, że wszędzie Ciemny Lud wszystko kupuje, no ale czegóż można oczekiwać od ludzi zgnojonych oraz przesyconych sowiecką propagandą:(
  Widocznie Rosję bardzo bolało, że im znika ruska baza wojskowa i że Krym może z czasem stać się prawdziwie turystyczną atrakcją i generować zyski dla Ukrainy. Lepiej zniszczyć i zrobić bazę wojskową a przy okazji wybić trochę ludzi, niech wojsko ma zajęcie:P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje