Rosja wzmocniła swe wojska na Krymie "do odparcia zmasowanego uderzenia powietrznego"

11.02.2016 22:22
Rosyjskie wojska w Bałakławie na Krymie. Zdjęcie z roku 2014

Rosyjskie wojska w Bałakławie na Krymie. Zdjęcie z roku 2014 (Fot. BAZ RATNER / REUTERS)

Rosja zwiększyła koncentrację swych sił zbrojnych na Krymie w związku z prowadzonymi obecnie ćwiczeniami jej Południowego Okręgu Wojskowego - głosi meldunek, jaki złożył prezydentowi Władimirowi Putinowi rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Wzmocnione zgrupowanie wojsk na Krymie oraz siły lotnictwa i obrony powietrznej do odparcia zmasowanego uderzenia powietrznego potencjalnego przeciwnika są gotowe" - zaznaczył Szojgu. Dodał, że uczestniczące w ćwiczeniach wojska Południowego Okręgu Wojskowego, a także jednostki Centralnego Okręgu Wojskowego, wojsk powietrznodesantowych i wojskowego lotnictwa transportowego osiągnęły pełną gotowość bojową i rozpoczęły realizowanie zadań szkolno-bojowych.

Przybyły do prezydenckiej rezydencji w Nowo-Ogariowie Szojgu poinformował również, że w ramach sprawdzania systemu kierowania wojskami rozwinięto w okręgach Południowym i Centralnym polowe ruchome punkty dowodzenia. Ponadto w obwodzie rostowskim oraz w Sewastopolu i Symferopolu sformowano sztaby, których zadaniem jest nadzór nad rozbudowywaniem obrony terytorialnej. Uczestniczące w ćwiczeniach wojska przemieszczono na odległości do 3 tys. kilometrów i wprowadzono na 18 poligonów - zaznaczył minister.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne dokonało przebazowania

Informację o przebiegu ćwiczeń przedstawił także Putinowi za pośrednictwem łącza wideo przebywający na poligonie Opuk na Krymie szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow. Według niego potwierdziły one zdolność sił zbrojnych do zapewnienia Rosji bezpieczeństwa na południowo-zachodnim kierunku strategicznym.

"Lotnictwo operacyjno-taktyczne dokonało przebazowania na lotniska operacyjne, gdzie sformowano ugrupowanie do realizacji zadań odparcia potencjalnego przeciwnika i przeprowadzenia zmasowanego uderzenia powietrznego. Przebazowanie dotyczyło 48 samolotów i 24 śmigłowców. Na poligony morskie wprowadzono 88 okrętów i kutrów bojowych oraz okrętów pomocniczych" - powiedział Gierasimow. Poinformował również, że jednym z tematów ćwiczeń Floty Czarnomorskiej będzie dokonanie uderzenia na zgrupowania okrętów potencjalnego przeciwnika.

Ćwiczenia rozpoczęto w poniedziałek w ramach alarmowego sprawdzania gotowości bojowej. Jak oświadczył w czwartek Putin, praktyka takiego sprawdzania powinna być kontynuowana, gdyż uzyskała dobrą rekomendację i daje w efekcie wzrost bojowej sprawności sił zbrojnych.

O Władimirze Putinie i polityce współczesnej Rosji przeczytasz też w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (200)
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 46 razy 20

  Małe pytanie: kto zamierza aktualnie atakować Krym? Kogo tak boi się p. prezydent Putin?

 • pedro.666

  Oceniono 27 razy 19

  Już wiecie po co nam wolna Ukraina? Żeby Putin gromadził wojska na Krymie, a nie na Podlasiu albo Lubelszczyźnie. Dziękuję, pozdrawiam! :-)

 • kikut5

  Oceniono 68 razy 16

  I tak Krym wróci do Ukrainy. Już wkrótce. NATO jest silniejsze od Rosji.

 • woter37

  Oceniono 34 razy 14

  Nim więcej Putin wymachuje szabelką, tym większe mam wrażenie, że w ten sposób ukrywa słabość Rosji, militarną słabość.
  Armia rosyjska nie może być mocna, gdy gospodarka leży na obie łopatki.

 • dublet

  Oceniono 40 razy 14

  Wołodia pręży wątłe muskuły. I niech pręży! Kasa się kończy i logiczne jest, że najpilniejszym wydatkiem są takie właśnie manewry. A emeryci i tak go będą popierać mimo emerytur po 150 USD przy cenach wyższych, niż polskie.

 • wiesscar

  Oceniono 30 razy 10

  Polacy - szanujmy oba narody sasiedzkie.
  I Ukraincow, i Rosjan.
  Starajmy sie by sie pogodzily. Wojny Slowianom
  nie sa potrzebne. Lepsza jest wspolpraca.
  Zycie ludzkie jest krotkie. Budujmy dobro, unikajmy zla.

 • koichiro2020

  Oceniono 29 razy 7

  To Rosja juz oficjalnie trzyma swoje wojska na Krymie pod rosyjska flaga? Zrezygnowali nawet z pozorow i zielonych ludzikow? Bezczelnosc Putina nieczna granic. A swiat najwyrazniej i tak ma to gdzies. W XXI wieku mozna najechac zbrojnie kawal innego panstwa w Europie i.... nic sie nie dzieje. Szok.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje