Ziobro: 12 lat za gwałt, to "stanowczo za mało". Powinno być 15 albo 25 lat

11.02.2016 19:12
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. Zdymisjonowano szefów więzienia w Kluczborku
2. Min. Ziobro zapowiedział też zaostrzenia kar za gwałty
3. To reakcja gwałt, którego w czasie przepustki dopuścił się recydywista

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o ustaleniach związanych z brutalnym zgwałceniem młodej kobiety w Zabrzu przez recydywistę skazanego na 13 lat więzienia za przestępstwa na tle seksualnym, który dostał trzymiesięczną przerwę w odbywaniu kary. Młoda kobieta musiała w desperacji wyskoczyć rozebrana przez okno by ratować się przed bandytą.

Ziobro powiedział, że doszło do "poważnych nieprawidłowości" w działaniu zarówno dyrekcji zakładu karnego w Kluczborku, jak i sądu penitencjarnego, który też podejmował decyzje w sprawie.

- W związku z tym postanowiłem zwrócić się do władz nadzorujących dyrektora zakładu karnego w Kluczborku o wyciągnięcie konsekwencji personalnych. I zostałem poinformowany, że takowe zostały podjęte: oznaczają one dymisje tak dyrektora, jak i zastępcy dyrektora zakładu karnego w Kluczborku - powiedział Ziobro.

Minister mówił, że gwałciciel podczas pobytu w więzieniu był wielokrotnie karny za naruszenie dyscypliny, a mimo to udzielono mu trzymiesięcznej przerwy w odbywaniu kary.

Kary "stanowczo za niskie"

Według Ziobry bardziej generalnym wnioskiem wypływającym z tej sprawy są propozycje zmian w prawie, jakie resort wkrótce zaproponuje. Groźny przestępca wychodzący na przepustkę lub na przerwę z zakładu karnego miałby być objęty systemem monitoringu elektronicznego i by czuwał nad tym kurator sądowy. Gdyby zaś taka osoba musiała udać się do szpitala, byłaby konwojowana i na leczenie, i z powrotem do więzienia.

Ponadto resort chce przyspieszyć prace nad zmianami w kodeksie karnym, m.in. by podwyższyć górną granicę kary za gwałt. Ziobro podkreślił, że dziś jest to 12 lat więzienia, co jest "stanowczo za mało", bo powinno to być 15 lat, z możliwością orzekania kary nawet do 25 lat więzienia, zwłaszcza za gwałty zbiorowe i ze szczególnym okrucieństwem. Ponadto według Ziobry w Polsce gwałciciel w 40 proc. przypadków "może liczyć na karę w zawieszeniu". "To jest pseudo-kara wobec dramatu przestępstwa i dramatu kobiety" - ocenił minister.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy kary za gwałt powinny zostać zaostrzone?
Zobacz także
Komentarze (250)
Zaloguj się
 • numbers31

  Oceniono 47 razy 41

  Jeśli kara za gwałt będzie porównywalna z karą za zabójstwo to gwałciciel zamorduje ofiarę. Ryzykując tą samą karę zmniejszy prawdopodobieństwo złapania.

 • n29a

  Oceniono 57 razy 25

  Dla duchownych niech będzie piątka bez zawiasów i już będzie dobrze.

 • lukamipisze

  Oceniono 35 razy 23

  Ziobro: 12 lat za gwałt, to "stanowczo za mało". Powinno być 15 albo 25 lat

  Ale p Ziobro przekazał to temu komuchowi Piotrowskiemu?
  Bo on uwazał jako PRL-owski prokurator ze powinno sie takich ludzi bronic.

 • kikut5

  Oceniono 36 razy 22

  Zlikwidować skrócenie kary za dobre sprawowanie - jest to krzywdzące dla ofiar przestępstw.
  Wprowadzić do szkół nauczanie kodeksu karnego - obywatel musi znać konsekwencje łamania prawa.

 • pysio62

  Oceniono 47 razy 19

  A ile lat powinno byc za sprawe Blidy, Garlickiego i jeszcze wielu innych?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje