Ziobro: 12 lat za gwałt, to "stanowczo za mało". Powinno być 15 albo 25 lat

11.02.2016 19:12
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. Zdymisjonowano szefów więzienia w Kluczborku
2. Min. Ziobro zapowiedział też zaostrzenia kar za gwałty
3. To reakcja gwałt, którego w czasie przepustki dopuścił się recydywista

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o ustaleniach związanych z brutalnym zgwałceniem młodej kobiety w Zabrzu przez recydywistę skazanego na 13 lat więzienia za przestępstwa na tle seksualnym, który dostał trzymiesięczną przerwę w odbywaniu kary. Młoda kobieta musiała w desperacji wyskoczyć rozebrana przez okno by ratować się przed bandytą.

Ziobro powiedział, że doszło do "poważnych nieprawidłowości" w działaniu zarówno dyrekcji zakładu karnego w Kluczborku, jak i sądu penitencjarnego, który też podejmował decyzje w sprawie.

- W związku z tym postanowiłem zwrócić się do władz nadzorujących dyrektora zakładu karnego w Kluczborku o wyciągnięcie konsekwencji personalnych. I zostałem poinformowany, że takowe zostały podjęte: oznaczają one dymisje tak dyrektora, jak i zastępcy dyrektora zakładu karnego w Kluczborku - powiedział Ziobro.

Minister mówił, że gwałciciel podczas pobytu w więzieniu był wielokrotnie karny za naruszenie dyscypliny, a mimo to udzielono mu trzymiesięcznej przerwy w odbywaniu kary.

Kary "stanowczo za niskie"

Według Ziobry bardziej generalnym wnioskiem wypływającym z tej sprawy są propozycje zmian w prawie, jakie resort wkrótce zaproponuje. Groźny przestępca wychodzący na przepustkę lub na przerwę z zakładu karnego miałby być objęty systemem monitoringu elektronicznego i by czuwał nad tym kurator sądowy. Gdyby zaś taka osoba musiała udać się do szpitala, byłaby konwojowana i na leczenie, i z powrotem do więzienia.

Ponadto resort chce przyspieszyć prace nad zmianami w kodeksie karnym, m.in. by podwyższyć górną granicę kary za gwałt. Ziobro podkreślił, że dziś jest to 12 lat więzienia, co jest "stanowczo za mało", bo powinno to być 15 lat, z możliwością orzekania kary nawet do 25 lat więzienia, zwłaszcza za gwałty zbiorowe i ze szczególnym okrucieństwem. Ponadto według Ziobry w Polsce gwałciciel w 40 proc. przypadków "może liczyć na karę w zawieszeniu". "To jest pseudo-kara wobec dramatu przestępstwa i dramatu kobiety" - ocenił minister.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy kary za gwałt powinny zostać zaostrzone?
Zobacz także
Komentarze (250)
Ziobro: 12 lat za gwałt, to "stanowczo za mało". Powinno być 15 albo 25 lat
Zaloguj się
 • 0

  To teraz wiadamo już, dlaczego nielegalni imigranci muzułmańscy z Afryki i Azji nie chcą jechać do Polski tylko do Niemiec. Soros ich uprzedził, że w Niemczech karają muzułmanów za gwałt tylko wtedy, gdy kobieta walczyła podczas gwałtu jak lwica i... próbowała popełnić samobójstwo z rozpaczy po gwałcie :( A i tak gwałciciele z Afryki i Azji dostają kary tylko W ZAWIESZENIU !!!!!!!

 • driftoczenko

  0

  Panie Ministrze, a jaka kara za samogwałt? Bo przecież nie może taka sprawa ujść na sucho:)

 • rzecznick

  0

  Proste rozwiązania dla prostych ludzi... Był gwałt - podnieść za to karę. Zamknęli za batonik - zbyt surowe kary. I tak bez końca. A przecież nie całkiem o to chodzi. Gwałt to nie morderstwo. Przy szczególnym okrucieństwie, szczególnie zagrożeniu utraty życia można podnieść górne widełki. Tylko tak naprawdę większość gwałtów nie jest nawet zgłaszana. I nad tym powinien się pochylić szacownie nam panujący szeryf Ziobro. Tysiące gwałcicieli patrzy codziennie swym ofiarom bezczelnie w oczy. Ale tu sprawa jest zbyt złożona dla polityka, który tak naprawdę nie chce rozwiązywać problemu tylko nabić popularność. Takie szczególne okoliczności gwałtu zdarzają się dość rzadko natomiast nagminne jest zmuszanie do seksu i gwałt przez osoby z otoczenia. Przełożonych, "kolegów", sąsiadów. I trzeba zrobić wszystko by to zjawisko ograniczać. Bo mnie osobiście bardziej interesuje czy nie dostanę codziennie po twarzy od okolicznych karków niż czy jakiś psychopata dostanie za mnie wyrok 20 czy 25 lat na którego być może kiedyś trafię.

 • gato.pl

  Oceniono 1 raz 1

  Kara za gwałt powinna być znacznie surowsza. Gdy widzę jak Ziobro, Kaczyński i reszta tej szajki gwałci Polskę czuję, że powinna być surowsza.

 • evergreen111

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Zero: a ile powinno być za złamanie Konstytucji???

 • 1627cd1410

  Oceniono 3 razy 3

  no coś ty!! zbyniu!! ale pod warunkiem, że wyłączysz gwałt na nieletnich chłopcach!! chcesz unieruchomić kilkaset parafii w tym kraju??!!! zastanów się!! nie wszystkich piotrowicz obroni!!

 • kuma1

  Oceniono 3 razy 1

  PIS włączył hakera do wstawiania propagandowego poparcia dla Ziobry. W kilka sekund z 4% zrobiło się kilkadziesiąt , czyżby automat od zatrudnionego hakera Trolla .

 • salsolo.4

  Oceniono 2 razy 0

  00 musi wprowadzić system kar jaki obowiązuje w USA, bo jeszcze trochę to zabraknie mu palety kar przewidzianych w polskim kodeksie karnym. I tak można by było orzekać np trzy razy po 25 lat pierdla albo cztery dożywocia itd.

 • kuma1

  Oceniono 4 razy 2

  Ten pisowski aparatczyk nic nie potrafi , oprócz zadymy , spisków i wiernopoddańczego wykonywania poleceń. Na dodatek nie skazany "przestępca" za udział w sprawie BB i nie tylko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje