Miażdżąca opinia prokuratora generalnego ws. nowelizacji ustawy o TK. Jest niekonstytucyjna w 16 punktach

11.02.2016 16:06
Prokurator Generalny Andrzej Seremet

Prokurator Generalny Andrzej Seremet (Fot. Grzegorz Skowronek / AG)

1. Seremet: Nowelizacja ustawy o TK jest niekonstytucyjna w 16 punktach
2. To opinia dla Trybunału Konstytucyjnego, który będzie badał ustawę
3. Jest to wynik skarg m.in. PO, PSL i Nowoczesnej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prokurator generalny Andrzej Seremet wydał opinię na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Punkty niezgodne z konstytucją

Seremet w stanowisku dla TK napisał, że niezgodne z konstytucją są m.in. zapisy o tym, że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów, że orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane mają być według kolejności wpływu. Ponadto PG zakwestionował brak vacatio legis. Za zgodny z konstytucją uznał zaś tryb uchwalenia noweli.

Nowela uchwalona przez Sejm 22 grudnia 2015 r. stanowi m.in., że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej 9 sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane mają być w TK według kolejności wpływu, a co do zasady rozprawa w TK nie może się odbyć wcześniej niż po 3 miesiącach od doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a w pełnym składzie - po 6 miesiącach.

Ekspresowe tempo wejścia w życie

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację 28 grudnia 2015 r. Jeszcze tego samego dnia ustawę opublikowano i weszła ona w życie.

Do TK zaskarżyli ją: posłowie PO, PSL i Nowoczesnej, I prezes SN, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Krajowa Rada Sądownictwa. Wszystkie wnioski TK połączył do wspólnego rozpoznania. 14 stycznia TK uznał, że zbada nowelę na podstawie ustawy z czerwca 2015 r. i na rozprawie w 12-osobowym składzie. Zdania odrębne do tego postanowienia złożyło dwoje sędziów wybranych w grudniu 2015 r. - Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (165)
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 127 razy 107

  Nic nowego. Wiadomo że PiS to gangsterzy, oni w nosie mają prawo, więc ani nie dziwi że taką ustawę przygotowali, ani nie należy się spodziewać że oni zwrócą uwagę na tą opinię.
  Istotne jest co innego : w lutym TK wypowie się o nowelizacji ustawy o TK.
  Jest oczywiste jaki będzie wynik - nowelizacja jest niekonstytucyjna.
  Pytanie : co dalej.
  Za chwile w TK wylądują następne ustawy PiS. Też będą niekonstytucyjne.
  Zaczna działać , w coraz to większym stopniu, 2 różne systemy prawne - legalny, zgodny z orzeczeniami TK i nielegalny, zgodny z praktyką PiS.
  Rząd będzie się stosował do swoich norm prawnych, sądy (nie tylko TK, zwykłe sądy) - do swoich.
  Instytucje państwa polskiego w coraz to szerszym stopniu będą łamać polskie prawo, a polscy obywatele będą się z tym państwem procesować, zarówno w polskich sądach, jak tez w Strasburgu. I będą wygrywać, bo nie może wygrać Państwo którego władza wykonawcza działa w sprzeczności z własnym prawem.
  Efekt ?
  Dla rządu raczej opłakany, bo to rząd (i prezydent) odpowiada za stan państwa (i przy okazji jest odpowiedzialny za ten syf) i to rząd będzie przez wyborców z tego rozliczany.

 • 1627cd1410

  Oceniono 114 razy 94

  i pisiarnia ma ponad 30% poparcia..
  widać, jaka jest świadomość społeczeństwa. mediana oscyluje między kibolem a bezrobotnym alkoholikiem w białej podkoszulce na ramiączkach z petem w zębach...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 95 razy 85

  bo Polska pod rządami PiSu coraz bardziej przypomina to co pisał Staszewski za czasów Stalina:

  Rosną w Polsce domy z czerwoniutkiej cegły,
  Domy wznosi piekarz, bo w tej pracy biegły.
  Handel Zagraniczny rozwijają zduni.
  Znają koniunktury z gawędzeń babuni....

 • e-komentarz

  Oceniono 76 razy 66

  Ale to tylko opinia. Niewiążąca. Tak jak według PiS opiniami są orzeczenia TK, a za chwilę będzie to co o naszym kraju powie Komisja Wenecka. Pozwólcie że nie wyrażę swojej opinii o dziś rządzących, musiałbym używać nieparlamentarnych słów, a tego nie chcę...

 • endrju1521

  Oceniono 74 razy 62

  Mafia smoleńska chce iść na skróty i ustawą o zmianie ustawy o trybunale konstytucyjnym,

  chce jednocześnie zmienić konstytucję.

  W państwie prawa, tak się niestety nie da.

 • imie_jaszczomp

  Oceniono 72 razy 58

  A to pan Zbyszek jeszcze nie jest prokuratorem generalnym? No, ale w zasadzie to, co mówi Seremet, to i tak nie ma znaczenia- wiadomo, w którym miejscu PiSs ma prawo.

 • pysio62

  Oceniono 62 razy 50

  To, ze Kaczynski, Duda i PIS lamia Konstytucje i prawo bylo juz wiadomo od dawna, opinia PG tylko potwierdza ten bezdyskusyjny fakt. Nie sadze jednak, zeby Kaczynski, Duda i PIS zbytnio sie tym przejeli. Oni daza do wprowadzenia w Polsce dyktatury, a ich rzady doprowadza takze Polske do ruiny ekonomicznej, gospodarczej i finanasowej.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 64 razy 50

  Ciekawi mnie po co jest składana przez prezydenta i parlamentarzystów przysięga, że będą bronić zapisów Konstytucji, a wszyscy pisi z prezydentem na czele dokładali jeszcze do przysięgi formulę " TAK MI DOPOMÓŻ BÓG" , więc łamiąc Konstytucje z pełną świadomością tego co robią popełnili jednocześnie krzywoprzysięstwo i przestępstwo wobec prawa i do kompletu grzech ciężki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje