Miażdżąca opinia prokuratora generalnego ws. nowelizacji ustawy o TK. Jest niekonstytucyjna w 16 punktach

11.02.2016 16:06
Prokurator Generalny Andrzej Seremet

Prokurator Generalny Andrzej Seremet (Fot. Grzegorz Skowronek / AG)

1. Seremet: Nowelizacja ustawy o TK jest niekonstytucyjna w 16 punktach
2. To opinia dla Trybunału Konstytucyjnego, który będzie badał ustawę
3. Jest to wynik skarg m.in. PO, PSL i Nowoczesnej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prokurator generalny Andrzej Seremet wydał opinię na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Punkty niezgodne z konstytucją

Seremet w stanowisku dla TK napisał, że niezgodne z konstytucją są m.in. zapisy o tym, że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów, że orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane mają być według kolejności wpływu. Ponadto PG zakwestionował brak vacatio legis. Za zgodny z konstytucją uznał zaś tryb uchwalenia noweli.

Nowela uchwalona przez Sejm 22 grudnia 2015 r. stanowi m.in., że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej 9 sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane mają być w TK według kolejności wpływu, a co do zasady rozprawa w TK nie może się odbyć wcześniej niż po 3 miesiącach od doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a w pełnym składzie - po 6 miesiącach.

Ekspresowe tempo wejścia w życie

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację 28 grudnia 2015 r. Jeszcze tego samego dnia ustawę opublikowano i weszła ona w życie.

Do TK zaskarżyli ją: posłowie PO, PSL i Nowoczesnej, I prezes SN, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Krajowa Rada Sądownictwa. Wszystkie wnioski TK połączył do wspólnego rozpoznania. 14 stycznia TK uznał, że zbada nowelę na podstawie ustawy z czerwca 2015 r. i na rozprawie w 12-osobowym składzie. Zdania odrębne do tego postanowienia złożyło dwoje sędziów wybranych w grudniu 2015 r. - Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (165)
Miażdżąca opinia prokuratora generalnego ws. nowelizacji ustawy o TK. Jest niekonstytucyjna w 16 punktach
Zaloguj się
 • ta.deusz

  0

  ......•Dlaczego Komisja Wenecka udostępniła pismo „Wyborczej”, skoro jest to tylko projekt? Kto z Komisji przekazał gazecie Adama Michnika i w jakim celu?
  •Dlaczego zamiast rzeczowej prawniczej argumentacji są tam polityczne jednostronne wywody?
  •Dlaczego Komisja Wenecka wychodzi poza wniosek i nie skupia się na ustawie o Trybunale Konstytucyjnym?

 • chumski

  Oceniono 1 raz 1

  To Prokuratorem Generalnym nie jest pan Zbyszek???
  On by na pewno obalił wszystkie zarzuty!!!!

 • kalinowski42

  Oceniono 1 raz -1

  Trybunał Konstytucyjny jest nam potrzebny jak dziura w moście. Jest Sejm i Sąd najwyższy i wystarczy. No chyba, że niektórzy chcą wprowadzic Liberum Veto...no to przepraszam.

 • octopus_buster

  Oceniono 1 raz -1

  Swego czasu na forum Gazety grasowali ruscy politrukowie. Ale to co się dzieje teraz, przekracza wszelkie wyobrażenia. Szacun dla O,Mushrooma! Wykształcił tylu politruków, pardon, "dziennikarzy", a jakich gorliwych i błyskotliwych! Chytra baba z Radomia mogłaby się od nich uczyć chytrości.

 • octopus_buster

  Oceniono 1 raz 1

  Blitzkrieg to taka strategia wojenna. Stosowana do pokonania przeciwnika w jak najkrótszym czasie. Wygląda na to, że mamy w Polsce wojnę. A przecież mądrzy ludzie mówią "co nagle, to po diable", albo że "pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł".

 • pik.pik

  Oceniono 1 raz 1

  No i co z tego, że PIS jest jak każdy widzi... Ważne dla mnie prywatnie jest to, że ten głupi i naiwny naród ich popiera i nawet jak zabraknie pisu to wybierze nowych podobnych. Dziękuję wam rodacy - pozbyłem się złudzeń.

 • genocidezionism

  Oceniono 1 raz 1

  frustraci jak przeczytać co chwile miażdżą Prezydenta dudę składają zawiadomienia , skargi a społeczeństwo polskie daje panu Dudzie 50% poparcia bez mała. to się nazywa rozjechanie oczekiwań z rzeczywistością. wniosek : mamy w Polsce prawdziwą demokrację !!!

 • ht

  Oceniono 1 raz 1

  Jest to, według PiS, prywatne opinie prokuratora. Tyko PiS ma prawdę objawioną .

 • stanislaw50

  0

  Co cynzura jus wkrocyła.
  Polowanie się rozpoczęło ????
  demos

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje