Nowy sondaż CBOS: Wysoka przewaga PiS, Nowoczesna drugą siłą

11.02.2016 15:58
Sejm

Sejm (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. PiS nadal prowadzi w sondażu poparcia dla partii politycznych
2. Partia Jarosława Kaczyńskiego straciła jednak 2 pkt. proc.
3. Drugą siłą jest Nowoczesna Ryszarda Petru
W lutym 34 proc. badanych zadeklarowało chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość, 19 proc. na Nowoczesną, 14 proc. na Platformę Obywatelską; na czwartym miejscu znalazłoby się ugrupowanie Kukiz'15 z 11 proc. poparciem - wynika z sondażu CBOS.Pozostałe partie znalazłyby się poza Sejmem, w tym Polskie Stronnictwo Ludowe (2 proc.), którego posłowie obecnie w nim zasiadają.

PiS (wraz z Polską Razem, Prawicą Rzeczypospolitej i Solidarną Polską) straciło 2 punkty procentowe względem ostatniego badania. Jeden punkt procentowy zyskała Nowoczesna. Poparcie dla Platformy Obywatelskiej i Kukiz'15 - bez zmian.

Po 3 proc. zwolenników mają KORWiN i SLD, a 2 proc. Partia Razem. Jak zaznaczają autorzy sondażu, zmiana na stanowisku przewodniczącego SLD nie wpłynęła, jak dotychczas, na poziom poparcia społecznego dla tego ugrupowania.

Autorzy badania wskazują również, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni preferencje partyjne zdeklarowanych uczestników wyborów niewiele się zmieniły. Zaznaczają, że widoczny jest jednak spadek notowań partii rządzącej. Zauważają też, że od grudnia nie zmieniła się kolejność ugrupowań zajmujących czołowe miejsca w rankingu.

W lutym zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 67 proc. badanych (tyle samo co miesiąc temu i o 4 punkty procentowe więcej niż w trzeciej dekadzie stycznia). 21 proc. stwierdziło, że na pewno nie wzięłoby udziału w wyborach. 12 proc. nie podjęło decyzji w tej sprawie.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 3-10 lutego 2016 roku na liczącej 1000 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>Czy PiS ma szansę utrzymać przewagę do kolejnych wyborów?
Zobacz także
Komentarze (394)
Nowy sondaż CBOS: Wysoka przewaga PiS, Nowoczesna drugą siłą
Zaloguj się
 • ml2403

  0

  Większość ludzi nie patrzy dalej niż czubek własnego nosa. PiS to zrozumiał i na tym jedzie. Niestety dla PiS wszystkie populizmy kończą się zawsze tak samo. Ci, którzy maja więcej energii i ciągną gospodarkę stają się krowami dojnymi, którzy mają dać pieniądze na tych leniwych, tracą motywację i gospodarka siada. Wtedy i ci patrzący na koniec własnego nosa widzą, że się pogarsza i złorzecząc wypieprzają populistów. Niestety po pewnym czasie cykl się powtarza. PiS za chwilę się przekona, że ludzie dobrze pamiętają co im obiecano i Maliniakowi będzie trudno wyjechać z pałacu bo co chwilę będą tam protesty, a to frankowiczów, a to seniorów czy wreszcie matek z dochodem 801 zł. Tak czy owak będzie ciekawie.

 • lob1

  Oceniono 1 raz 1

  Jaki elektorat taki Rząd.Jeśli 50 % Polaków bez wykształcenia głosuje na PIS bo coś tam obiecali,to nie dziwię się ,że mają taką frekwencję.Gdyby p.Kopacz wcześniej obiecywała różne ulgi i podwyżki na dzieci i emerytów,na pewno mieliby ponad 50 % przewagi.Ale nie można coś obiecywać,jeśli drugim się odbiera.Trzeba tworzyć inwestycje,miejsca pracy,ulgi .Z tego będą pieniądze a nie okradać innych i obiecywać następnym.Do tego pomysłu nie trzeba mieć wykształcenia,to każdy głupi umie zrobić.Bogatym zabrać,biednym dać.A dlaczego jesteś biedny? lenistwo,alkohol,brak zawodu i wykształcenia.Jeden zapieprza,żeby coś miał,a drugi leży i pije i temu dają.Taką drogą nie zajedziemy daleko.Tylko liczy się praca,praca,praca.Kto nie pracuje nie je kołaczy.Nie mówię o ludziach chorych,kalekich,bo takim trzeba pomóc.W każdym mieście tysiące młodzieży włóczy się ,kradnie,pije.Za nich niech się Rząd zabierze.

 • halmar44

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem zdziwiona i zasmucona jak wielu Polaków nie widzi pozytywnych zmian w Polsce. Ostatnie 8 lat, mimo kryzysu, to sukces Polski w rozwoju infrastruktury krajowej , Polska ma autostrady, piękne domy, ludziom żyje się lepiej . Biedni emeryci to głównie Ci zarabiajacy w PRL, nie mogą oskarżać o to rządy PO. Zobaczycie jak zniszczy Polskę PIS swoją nieodpowiedzialnością! 500+ tego nie naprawi.

 • candid13

  Oceniono 2 razy 2

  Polacy chca powrotu pod but ruski, a maciorszczykow z kaczkodanem im to zapewnia.
  Polska z szpiegiem rosyjskim Andriejem Ilarionowem, ktorego Maciorszczykow usadowil dla niepoznaki na swoim lonie a mianowicie w tzw. podkomisji analfabetow lotniczych, w celu zapewnienienia mu pelnego dostepu do dokumentow MON i NATO .

  Od czasu kiedy Maciorszczykow zlikwidowal polski wywiad i kontrwywiad, nigdy Moskwa nie
  mogla dzialac Polsce jak jej sie podoba wyrywajac ten kraj z Uni Europejskiej przy pomocy wiernego slugi kaczkodana.

 • 2mimoza

  Oceniono 5 razy -1

  PO popierają :
  - stare babki oglądające na okrągło TVN -owskie wiadomości i seriale
  - kryminaliści z zakładów karnych
  - łapówkarze różnej maści
  - firmy krzak wyłudzające zwroty VAT
  - złodzieje
  - debile
  - puste słoiki
  - i inne wszelkie męty

 • 1neo1

  Oceniono 5 razy -1

  Tylko PiS może coś zmienić w tym kraju na lepsze: wszyscy o tym wiemy. W ciągu 3 miesięcy PiS zrobił więcej niż PO I kolesie ciągu 8 lat, takie są fakty.

 • jan-ru

  Oceniono 5 razy 1

  Przecież PIS ma zawsze poparcie ok 30% tylko przegrywa z mocną partią lub koalicją .Twardy elektorat pisu składający się z byłych komuchów obrażonych na wolność jaka panuje jeszcze w kraju ,obrażony za to że w sklepach jest wszystko dla wszystkich a nie tylko dla nich,obrażony za to że wsiadam w samochód i jadę do Portugalii i nikt się tym bardzo nie interesuje ,a to oni decydowali komu dać paszport.Byli kimś,mieli lepszy przydział materiałów budowlanych,talon na samochód,wczasy z FWP,nawet encyklopedie im należały w pierwszej kolejności itd.Ten właśnie elektorat marzy żeby te czasy wróciły,bo wystarczyła czerwona książeczka i szybciej było mieszkanie spółdzielcze.Sprzedawali się za wszystko tak jak i teraz się sprzedają za obietnicę tego z Torunia że wszystko im będzie przebaczone.A to trzeba oddać to co się nakradło,głos na PIS nie wystarczy.

 • pafni

  Oceniono 5 razy 1

  Córunia Dudy prezydenta kupiła podkoszulek za 450zł....a wy mi tu że PiS zwycięża!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje