Nowy sondaż CBOS: Wysoka przewaga PiS, Nowoczesna drugą siłą

11.02.2016 15:58
Sejm

Sejm (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. PiS nadal prowadzi w sondażu poparcia dla partii politycznych
2. Partia Jarosława Kaczyńskiego straciła jednak 2 pkt. proc.
3. Drugą siłą jest Nowoczesna Ryszarda Petru
W lutym 34 proc. badanych zadeklarowało chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość, 19 proc. na Nowoczesną, 14 proc. na Platformę Obywatelską; na czwartym miejscu znalazłoby się ugrupowanie Kukiz'15 z 11 proc. poparciem - wynika z sondażu CBOS.Pozostałe partie znalazłyby się poza Sejmem, w tym Polskie Stronnictwo Ludowe (2 proc.), którego posłowie obecnie w nim zasiadają.

PiS (wraz z Polską Razem, Prawicą Rzeczypospolitej i Solidarną Polską) straciło 2 punkty procentowe względem ostatniego badania. Jeden punkt procentowy zyskała Nowoczesna. Poparcie dla Platformy Obywatelskiej i Kukiz'15 - bez zmian.

Po 3 proc. zwolenników mają KORWiN i SLD, a 2 proc. Partia Razem. Jak zaznaczają autorzy sondażu, zmiana na stanowisku przewodniczącego SLD nie wpłynęła, jak dotychczas, na poziom poparcia społecznego dla tego ugrupowania.

Autorzy badania wskazują również, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni preferencje partyjne zdeklarowanych uczestników wyborów niewiele się zmieniły. Zaznaczają, że widoczny jest jednak spadek notowań partii rządzącej. Zauważają też, że od grudnia nie zmieniła się kolejność ugrupowań zajmujących czołowe miejsca w rankingu.

W lutym zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 67 proc. badanych (tyle samo co miesiąc temu i o 4 punkty procentowe więcej niż w trzeciej dekadzie stycznia). 21 proc. stwierdziło, że na pewno nie wzięłoby udziału w wyborach. 12 proc. nie podjęło decyzji w tej sprawie.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 3-10 lutego 2016 roku na liczącej 1000 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>Czy PiS ma szansę utrzymać przewagę do kolejnych wyborów?
Zobacz także
Komentarze (394)
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 148 razy 70

  Okazuje się, że ponad 30% społeczeństwa nie przeszkadza totalny ignorant na stanowisku ministra spraw zagranicznych, wariactwa smoleńskie i arogancja polityków PIS w stosunku do opozycji i przynajmniej połowy społeczeństwa, które ich nie popiera.
  Okazuje się, że kolejne kilkanaście procent lubi chamskiego buraka, byłego śpiewaka.
  Podobno największa ilość samobójstw nie ma miejsca wtedy, kiedy człowiek jest w depresji, ale wtedy, kiedy wychodzi na prostą. Wtedy zaczyna nabierać sił i możliwości decyzyjnych, by wyjść z dołka. Okazuje się, że nadal nie postrzega świata w sposób adekwatny i drogą wyjścia jest samobój.
  Ja to widzę tak, że Polska była w depresji i zaczęła wychodzić na prostą. Kiedy ludzie nabrali sił i uwierzyli, że można pójść dalej, postanowili popełnić zbiorowe samobójstwo.
  Trudno.

 • arysto13

  Oceniono 96 razy 42

  Kij z PiSem, ale że ludzie jeszcze na to coś zwane Kukizem'15 chcą głosować to jednak świadczy o zidioceniu i prostocie społeczeństwa. Zero haseł, zero jakichkolwiek działań, komisja antyszczepionkowa a oni dalej wierzą w "odzyskanie państwa"... głupich nie sieją, oj nie!

 • kr-lf

  Oceniono 88 razy 36

  CBOS i wszystko jasne! rządowa agenda-sondażownia ,w poprzednim układzie PO zawsze miało przeszacowany wynik.....

 • adas_tornado

  Oceniono 69 razy 35

  jeżeli CBOS pokazuje, że poparcie dla PIS spada, to wiedz, że coś się dzieje!!!

 • chi-neng

  Oceniono 65 razy 25

  Kaczynski:

  "SĄ TACY - TU WEWNĄTRZ POLSKI I NA ZEWNĄTRZ - KTÓRZY PODNOSZĄ NA NIĄ RĘKĘ."
  -----
  A nimi sa.

  • “Zeslaniec od Boga” = “Habemus prezidentem” sterowanay przez ‘suflera z tylnego siedzenia; zaprzysiezony w sierpniu…

  • 'Sufler z tylnego siedzenia' pocigajacy mariontetka prezydencka i calym tym rzadem marionetkowym wybranym 25 pazdziernika, zwany przez owych “Naczelnikiem”…

  Moim zdaniem, to, ze marionetki owe beda i sa sterowane nadal przez JK bylo nam wszystkim wiadomo i przewidywalne od momentu, gdy przetransformowal zalobe po katastrofie samolotowej na “rozgrywki polityczne”. Z momentem, gdy w kilka dni po zalobie, nie dal sobie czasu na te zalobe i wystartowal do wyborow prezydenckich, powinno byc nam wszystkim wiadomym, , czym jest i do czego zmierza ta sekta smolenska.

  MOTOREM wprowadzajacym w ruch te cala maszynerie jest tylko jedna osoba, ktora przy pomocy swoich hajdukow, marionetek, jako instrumenty wykonawcze, doprowadza do podpalenia calej Polski – w imie prywaty, w imie zemsty za porazki polityczne.

  Polska rzadzi ‘Jaroslaw Wielki’; najwiekszy z najwiekszych podlecow i zdrajcow Polski, z klanu Kaczynskich, polski Herostrates, Naczelnik prezydenta i rzadu Polski, ktory NIE posiada roli prezydenta, premiera ani innego ministra wladz najwyzszych - ale posiada wszechwladze jako prezes sekty smolenskiej.

  To Jemu, Jego marionetkom i hajdukom musimy powiedzieć:

  "NIE"!

  DOSC TEGO!

 • ruter77

  Oceniono 61 razy 23

  Do wyborów daleko ale PiSuary podejrzewam że wyłożą się wcześniej bo wszystko to co robią to wielki chaos i ściema.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje