Cios dla Dudy. Znany profesor odchodzi od prezydenta. Wiele gorzkich słów [LIST]

11.02.2016 11:02
Ryszard Bugaj

Ryszard Bugaj (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

1. Prof. Ryszard Bugaj odchodzi z Narodowej Rady Rozwoju;
2. Ekonomista napisał gorzki list z uzasadnieniem;
3. Komentatorzy oceniają to jako cios dla prezydenta.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Bugaj opuszcza biało-czerwoną drużynę. Swoją decyzję tłumaczy w liście do prezydenta. Pisze o rozczarowaniu i "niepokojących zmianach politycznych".

"Moja rezygnacja z członkostwa w Radzie, to jedyny środek, jakim dysponuję, by wyrazić sprzeciw wobec takiej pozycji Rady, a także, by zaznaczyć mój krytyczny stosunek do szeregu wprowadzanych przez rządzący obóz zmian - przez Pana Prezydenta akceptowanych" - napisał ekonomista w liście do prezydenta Andrzeja Dudy.

Podkreślił, że "należy do tej grupy wyborców, którzy - mimo raczej złych doświadczeń z lat 2005-07 - zdecydowali się udzielić w ostatnich wyborach poparcia PiS-owi oraz Panu jako kandydatowi tej partii w wyborach prezydenckich".

Bugaj: Miałem nadzieję...

"W moim przypadku wynikało to przede wszystkim z krytycznej oceny ośmiu lat rządów koalicji PO-PSL oraz nadziei na rozsądny zwrot w polityce społeczno-gospodarczej. Miałem też nadzieję, że instytucje polityczne będą przekształcane w taki sposób, by elity polityczne były poddane bardziej realnej demokratycznej kontroli" - napisał Bugaj.

Jak dodał, "jego nadzieje gasną" po stu dniach od utworzenia nowego rządu.

Bugaj uważa, że w zakresie polityki społecznej i gospodarczej " ciągle nie doczekaliśmy się konkretnego programu, a znaczna część zgłaszanych propozycji budzi uzasadnione wątpliwości".

"Jednak w najwyższym stopniu niepokojące są zmiany w szeroko rozumianej sferze politycznej - Trybunał Konstytucyjny, media publiczne, prokuratura, służba cywilna, uprawnienia służb specjalnych" - zaznaczył w liście b. szef Unii Pracy.

Podkreślił, że wcześniejsze praktyki rządzących "często odległe były od dobrych demokratycznych standardów i obecna opozycja nie jest wiarygodna w swojej krytyce". "Niemniej wprowadzane obecnie zmiany prowadzą do zawłaszczenia instytucji państwa przez aparat rządzącej partii. Z przykrością stwierdzam, że nie tylko nie sprzeciwił się Pan tym zmianom - choć konstytucja daje Panu do tego prawo - ale zgoła Pan je wspierał" - napisał Bugaj w liście do prezydenta Dudy.

"Rada nie wypełniała roli"

Zaznaczył, że "żadna z tych niepokojących zmian politycznych nie była przedmiotem oceny przez NRR".

"Rada nie zajmowała się również społeczno-gospodarczym programem rządu. Rada nie wypełnia roli niezależnego ciała debatującego nad kluczowymi kwestiami polityki państwa, a przez opinię publiczną jest po prostu niezauważana lub postrzegana jako jeden jeszcze składnik rządowego obozu" - ocenił ekonomista.

Przypomniał, że wcześniej w listach do prezydenta zwracał się z uwagami i propozycjami dotyczącymi działalności Rady, ale nie jest mu znany stosunek prezydenta do jego sugestii. "Poniekąd odpowiedź znajduje jednak w Pana działaniach, o których informują media. Właśnie te informacje skłaniają mnie do rezygnacji z członkostwa w NRR" - napisał.

"To powinno dać prezydentowi do myślenia"

Informację o odejściu Bugaja szeroko komentują publicyści.Profesor jest powszechnie szanowany i nawet prawicowi komentatorzy bronią go teraz przed krytyką.

Prezydent powołał Narodową Radę Rozwoju, która jest gremium konsultacyjno-doradczym, w połowie października 2015 r. W jej skład weszło ponad 80 osób, ekspertów z różnych dziedzin.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (662)
Zaloguj się
 • rozterka47

  Oceniono 314 razy 260

  Dobra decyzja, dziwiłam się , że profesor poparł PIS, bo przecież przy jego doświadczeniu naiwnością było sądzić , że taka formacja jak PIS może być godna zaufania.

 • o.666

  Oceniono 279 razy 235

  Obawiam sie, ze dla Pana Prezydenta nie ma wiekszego autorytetu niz Prezes Kaczynski wiec nie bedzie w stanie zrozumiec opinii profesora Bugaja.

 • mupetman

  Oceniono 257 razy 211

  A teraz czekamy na wywód jedynie Prawdziwie Polskiej i Niezależnie Niepokornej Gazety Braci K. na temat kim to był za młodu profesor Bugaj. Jego rodzinie naturalnie też się dostanie. Państwo PiS nas już nauczyło, że wszelkie autorytety przestają nimi być, gdy zaczynają krytykować jedynie słuszną Partię Prawdziwych Polaków.

 • leszek.30

  Oceniono 237 razy 191

  Po tej kilkumiesięcznej , żenującej prezydentury, Duda powinien podać się do dymisji, lub zaszyć się w jakiejś norze, gdzieś głęboko w lesie....

 • guru133

  Oceniono 201 razy 159

  Późno bo późno, ale w końcu Bugaj, którego kiedyś bardzo ceniłem, zorientował się że służy Maliniakowi a nie prezydentowi oraz że pislam to sekta dowodzona przez genseka, populistę, naśladowcę najgorszych dyktatorów Europy, resortowe dziecko Kaczyńskiego.

 • jdkonrad

  Oceniono 186 razy 148

  ależ duduś i reszta pisiarni ma to tak głęboko gdzieś, że aż im przez usta wychodzi!!!!!!!
  dopóki mają większość sejmową i opanowali resorty będą robić co chcą i jak chcą!!
  nie zważając na jakieś Wenecje.. Strasburgi czy inne Hagi tudzież Bruksele..
  zawsze może wyjść konus i powiedzieć, że to właśnie on stoi na straży demokracji.
  i co mu ktokolwiek zrobi??
  a dziwię się Rysiu, że w ogóle wszedłeś do ekipy prezydenckiej!!!! jak byś nie wiedział czym to śmierdzi z daleka!!!!! jesteś przecież politykiem, który w reżimie działał w opozycji i powinieneś czuć taką na 1000km!!!!!!!!!!!

 • iks77

  Oceniono 180 razy 138

  Zachowania takich osób, jak pan Bugaj czy pani Staniszkis nie da się obronić. Mniej wykształceni ludzie wiedzieli już przed wyborami, że PiS to nic więcj jak kłamstwo, prywata, chory nacjonalizm i nienawiść do niepodzielających ich poglądów. Niestety wielcy profesorowie tego nie zauważali. Popierając PiS mieszali prostym ludzim w głowach i przyczynili się do jego zwycięstwa. Takie efektowne "trzaśnięce drzwiami" nie może z nich zdjąć współodpowiedzialności za to całe zło, które się teraz dzieje.

 • jestem_z_pisu

  Oceniono 176 razy 128

  A mury runą, runą, runą ...

  Zanosiło się na to od paru tygodni.
  Panie Bugaj - lepiej późno niż wcale ...
  Gratuluję dobrego, słusznego wyboru

  MUR rozpada się ...

 • drwoytek

  Oceniono 137 razy 109

  Nie przepadam za jego poglądami, ale tu zachował się porządnie i odpowiedzialnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje