Cios dla Dudy. Znany profesor odchodzi od prezydenta. Wiele gorzkich słów [LIST]

11.02.2016 11:02
Ryszard Bugaj

Ryszard Bugaj (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

1. Prof. Ryszard Bugaj odchodzi z Narodowej Rady Rozwoju;
2. Ekonomista napisał gorzki list z uzasadnieniem;
3. Komentatorzy oceniają to jako cios dla prezydenta.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Bugaj opuszcza biało-czerwoną drużynę. Swoją decyzję tłumaczy w liście do prezydenta. Pisze o rozczarowaniu i "niepokojących zmianach politycznych".

"Moja rezygnacja z członkostwa w Radzie, to jedyny środek, jakim dysponuję, by wyrazić sprzeciw wobec takiej pozycji Rady, a także, by zaznaczyć mój krytyczny stosunek do szeregu wprowadzanych przez rządzący obóz zmian - przez Pana Prezydenta akceptowanych" - napisał ekonomista w liście do prezydenta Andrzeja Dudy.

Podkreślił, że "należy do tej grupy wyborców, którzy - mimo raczej złych doświadczeń z lat 2005-07 - zdecydowali się udzielić w ostatnich wyborach poparcia PiS-owi oraz Panu jako kandydatowi tej partii w wyborach prezydenckich".

Bugaj: Miałem nadzieję...

"W moim przypadku wynikało to przede wszystkim z krytycznej oceny ośmiu lat rządów koalicji PO-PSL oraz nadziei na rozsądny zwrot w polityce społeczno-gospodarczej. Miałem też nadzieję, że instytucje polityczne będą przekształcane w taki sposób, by elity polityczne były poddane bardziej realnej demokratycznej kontroli" - napisał Bugaj.

Jak dodał, "jego nadzieje gasną" po stu dniach od utworzenia nowego rządu.

Bugaj uważa, że w zakresie polityki społecznej i gospodarczej " ciągle nie doczekaliśmy się konkretnego programu, a znaczna część zgłaszanych propozycji budzi uzasadnione wątpliwości".

"Jednak w najwyższym stopniu niepokojące są zmiany w szeroko rozumianej sferze politycznej - Trybunał Konstytucyjny, media publiczne, prokuratura, służba cywilna, uprawnienia służb specjalnych" - zaznaczył w liście b. szef Unii Pracy.

Podkreślił, że wcześniejsze praktyki rządzących "często odległe były od dobrych demokratycznych standardów i obecna opozycja nie jest wiarygodna w swojej krytyce". "Niemniej wprowadzane obecnie zmiany prowadzą do zawłaszczenia instytucji państwa przez aparat rządzącej partii. Z przykrością stwierdzam, że nie tylko nie sprzeciwił się Pan tym zmianom - choć konstytucja daje Panu do tego prawo - ale zgoła Pan je wspierał" - napisał Bugaj w liście do prezydenta Dudy.

"Rada nie wypełniała roli"

Zaznaczył, że "żadna z tych niepokojących zmian politycznych nie była przedmiotem oceny przez NRR".

"Rada nie zajmowała się również społeczno-gospodarczym programem rządu. Rada nie wypełnia roli niezależnego ciała debatującego nad kluczowymi kwestiami polityki państwa, a przez opinię publiczną jest po prostu niezauważana lub postrzegana jako jeden jeszcze składnik rządowego obozu" - ocenił ekonomista.

Przypomniał, że wcześniej w listach do prezydenta zwracał się z uwagami i propozycjami dotyczącymi działalności Rady, ale nie jest mu znany stosunek prezydenta do jego sugestii. "Poniekąd odpowiedź znajduje jednak w Pana działaniach, o których informują media. Właśnie te informacje skłaniają mnie do rezygnacji z członkostwa w NRR" - napisał.

"To powinno dać prezydentowi do myślenia"

Informację o odejściu Bugaja szeroko komentują publicyści.Profesor jest powszechnie szanowany i nawet prawicowi komentatorzy bronią go teraz przed krytyką.

Prezydent powołał Narodową Radę Rozwoju, która jest gremium konsultacyjno-doradczym, w połowie października 2015 r. W jej skład weszło ponad 80 osób, ekspertów z różnych dziedzin.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (662)
Zaloguj się
 • chelmno2016

  0

  Nigdy nie słyszałem, żeby pan Ryszard Bugaj był "profesorem". Pamiętajmy także o tym, że swego czasu był on szefem lewicowej UP. Tak więc jego odejście z kręgu doradców prawicowego prezydenta jest czymś zupełnie naturalnym.

 • polak1706

  0

  Temu panu z brodą też, Polska dla Polaków nie podoba się?

 • baw3

  0

  Doktor habilitowany Ryszard Bugaj - polski Hamlet

 • junkamm

  0

  brawo panie profesorze . choc nie lubie profesorów pana podziwiam panie profesorze bugaj

 • dryl1

  0

  Szkoda, mądry człowiek.

 • wagadudu

  0

  Jędrek Dupa jest zbyt ograniczony by odebrać to jako "cios".

 • asr1

  Oceniono 1 raz 1

  Martin Luther King powiedział: ten kto milczy i godzi się na zło jest tak samo winny jak ci co te zło czynią. Wszyscy ci rzekomo porządni inaczej i uczciwi inaczej w rządzie pisu wspierając zło są tak samo winni AMEN !!!! dotyczy to też tych z platformy która jednak takiego bezprawia nie czyniła !!!

 • bilinski53

  Oceniono 2 razy 0

  Bo ten profesor też jest, już od dawna, lekko podejrzany jeśli chodzi o ubectwo.

 • cudaktusk

  Oceniono 1 raz -1

  Pewnie liczył na lepszy stołek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje