Jest ustawa 500 plus. Sejm przyjął sztandarowy program PiS

11.02.2016 12:31
1. Sejm przegłosował program "Rodzina 500 plus"
2. Pomoc na drugie i kolejne dziecko ma być niezależna od dochodów
3. Ustawa trafi do Senatu, a później na biurko prezydenta

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Sejm zdecydował - będzie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. Ustawę poparło 261 posłów, 43 było przeciwko, a 140 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej posłowie nie przyjęli żadnego z kilkunastu wniosków mniejszości.

- To jest święto polskiej rodziny - mówiła przed głosowaniem Beata Szydło.

Posłowie PiS przyjęli wystąpienie premier okrzykami: "Rodzina, rodzina".

Ustawa trafi na rozpoczynające się w piątek posiedzenie Senatu, a gdy ten ją zaakceptuje - na biurko prezydenta, do podpisu. Wejdzie w życie dopiero, gdy podpisze ją Andrzej Duda.

Zgodnie z założeniem rządu, wypłaty świadczeń mają ruszyć w kwietniu.

Na czym polega pomysł Prawa i Sprawiedliwości?

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci - wprowadzająca świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko - była sztandarowym projektem PiS, zapowiadanym w kampanii wyborczej.

Najważniejsze założenia:

1. Plan przewiduje, że każda rodzina, niezależnie od dochodów, otrzyma świadczenie na drugie i kolejne dziecko (do ukończenia przez dzieci 18 lat);

2. Rodziny, których dochód na osobę nie przekracza 800 zł (lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnoprawnością), otrzymają 500 zł również dla pierwszego dziecka.

Kto ma prawo do 500 zł na dziecko? Jak wypełnić wniosek?

Nie jesteście małżeństwem, a macie dzieci z poprzednich związków? Możecie nie dostać 500 zł. Kto ma prawo, a kto nie ma prawa do świadczenia na dziecko? >>>>> CZYTAJ nasz poradnik

Chcesz dostać 500 zł na dziecko? Wypełnione wnioski można składać już od kwietnia. >>>> Zobacz, jakich danych potrzebujesz, kiedy złożyć dokumenty i jak wygląda sam formularz.

Odrzucone poprawki

W toku prac sejmowych opozycja zgłaszała poprawki, m.in.:

- żeby świadczenie wychowawcze przysługiwało na każde dziecko;

- by w przypadku samotnych rodziców nie stosować kryterium dochodowego przy wypłacaniu świadczenia na pierwsze dziecko;

- by świadczenie wychowawcze objąć zasadą "złotówka za złotówkę" (czyli w przypadku przekroczenia progu dochodowego świadczenie nie byłoby odbierane, a pomniejszane o kwotę, o jaką przekroczone zostało kryterium);

- wnioskowano także o wprowadzenie górnego progu dochodowego. Rodziny, których dochód przekracza 2,5 tys. zł na osobę, nie otrzymałyby 500 zł na dziecko.

Warto przeczytać: satyryczny przewodnik po naszej nowej rzeczywistości "Nowa Polska" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (386)
Zaloguj się
 • wuetend

  Oceniono 77 razy 47

  Dzieci pokolenia 500+ dziękują za 75.000 PLN długu publicznego na głowę. Z takim startem aż się chce pracować ku chwale RP3!

 • agent-0700

  Oceniono 78 razy 38

  Igrzyska trwają. Wszyscy szczęśliwi. Rząd myśli długofalowo do tego stopnia że zaplanował nam już wakacje w Grecji za 4 lata z tym udogodnieniem ze nawet nie będziemy musieli nigdzie jechać czy lecieć. "Grecja" przyjedzie do nas. Paradoksalnie te 500 zł na dziecko będą spłacały te same dzieci na które te pieniądze zostaną wydane plus odsetki. Takie to wspaniałe myślenie w przyszłość...a Gawiedź klaszcze BRAWO!

 • xyphaxer

  Oceniono 63 razy 37

  Najbardziej nieprzemyślany, niesprawiedliwy i debilny program pomocy dla ludzi o jakim słyszałem. I to wszystko za moje.

 • zalobanarodowa

  Oceniono 70 razy 26

  Samotna matka harująca za minimalną jako sklepowa na umowę o dzieło już dodatku nie dostanie. Brawo PiS.

 • szaja25

  Oceniono 56 razy 22

  Czyl, lumpen elektorat został w końcu wynagrodzony za głosy na pis. Żeby nie było, jestem za projektami pro rodzinnymi, ale przeciw korupcji wyborczej.

 • andi113

  Oceniono 31 razy 21

  Przykład z wlasnego podwórka - znajomy i jego żona (on biznesmen, ona lekarka), których miesięczne dochody to ok.30tys, dostaną jeszcze tysiąc dodatkowo na drugie i trzecie; znajoma,która 2 lata temu rozwiodła się z mężęm alkoholikiem, nie dostanie nic - pracuje w budżetówce, zarabia jakieś 2000 + symboliczne alimenty. Takie przykłady zna z autopsji pewnie każdy. Niech żyje pisowska "sprawiedliwość"

 • pysio62

  Oceniono 23 razy 17

  Mozna mowic co sie chce o Korwin-Mikke, i wiele go krytykowac, czesto zreszta slusznie, ale na pewno ma on racje gdy mowi, ze jak panstwo daje nam 500zl, to znaczy ze zabierze nam conajmniej 700zl, i na tym stwierdzeniu mozna wlasciwie zakonczyc dyskusje o tak zwanym programie 500zl na dziecko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje