Jest ustawa 500 plus. Sejm przyjął sztandarowy program PiS

1. Sejm przegłosował program ?Rodzina 500 plus?
2. Pomoc na drugie i kolejne dziecko ma być niezależna od dochodów
3. Ustawa trafi do Senatu, a później na biurko prezydenta

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Sejm zdecydował - będzie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. Ustawę poparło 261 posłów, 43 było przeciwko, a 140 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej posłowie nie przyjęli żadnego z kilkunastu wniosków mniejszości.

- To jest święto polskiej rodziny - mówiła przed głosowaniem Beata Szydło.

Posłowie PiS przyjęli wystąpienie premier okrzykami: "Rodzina, rodzina".

Ustawa trafi na rozpoczynające się w piątek posiedzenie Senatu, a gdy ten ją zaakceptuje - na biurko prezydenta, do podpisu. Wejdzie w życie dopiero, gdy podpisze ją Andrzej Duda.

Zgodnie z założeniem rządu, wypłaty świadczeń mają ruszyć w kwietniu.

Na czym polega pomysł Prawa i Sprawiedliwości?

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci - wprowadzająca świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko - była sztandarowym projektem PiS, zapowiadanym w kampanii wyborczej.

Najważniejsze założenia:

1. Plan przewiduje, że każda rodzina, niezależnie od dochodów, otrzyma świadczenie na drugie i kolejne dziecko (do ukończenia przez dzieci 18 lat);

2. Rodziny, których dochód na osobę nie przekracza 800 zł (lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnoprawnością), otrzymają 500 zł również dla pierwszego dziecka.

Kto ma prawo do 500 zł na dziecko? Jak wypełnić wniosek?

Nie jesteście małżeństwem, a macie dzieci z poprzednich związków? Możecie nie dostać 500 zł. Kto ma prawo, a kto nie ma prawa do świadczenia na dziecko? >>>>> CZYTAJ nasz poradnik

Chcesz dostać 500 zł na dziecko? Wypełnione wnioski można składać już od kwietnia. >>>> Zobacz, jakich danych potrzebujesz, kiedy złożyć dokumenty i jak wygląda sam formularz.

Odrzucone poprawki

W toku prac sejmowych opozycja zgłaszała poprawki, m.in.:

- żeby świadczenie wychowawcze przysługiwało na każde dziecko;

- by w przypadku samotnych rodziców nie stosować kryterium dochodowego przy wypłacaniu świadczenia na pierwsze dziecko;

- by świadczenie wychowawcze objąć zasadą "złotówka za złotówkę" (czyli w przypadku przekroczenia progu dochodowego świadczenie nie byłoby odbierane, a pomniejszane o kwotę, o jaką przekroczone zostało kryterium);

- wnioskowano także o wprowadzenie górnego progu dochodowego. Rodziny, których dochód przekracza 2,5 tys. zł na osobę, nie otrzymałyby 500 zł na dziecko.

Warto przeczytać: satyryczny przewodnik po naszej nowej rzeczywistości "Nowa Polska" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (386)
Jest ustawa 500 plus. Sejm przyjął sztandarowy program PiS
Zaloguj się
 • scarletscarab

  Oceniono 1 raz -1

  Czyli do weekendu sie wyrobia z podpisami pod ustawa niszczaca nie tyko rodizny, ale cala Polske. Tych 261 poslow niech sie przygotuje do zwracania podatnikom ich pieniedzy. Z wlasnej kieszeni.

 • Oceniono 2 razy 0

  No to policzmy...

  1. Małżeństwo z 1 dzieckiem zarabia 2.410 PLN. Dochód na osobę wynosi 803 PLN. Dodatek się nie należy, więc dochód na osobę nadal wynosi 803 PLN.
  2. Małżeństwo z 1 dzieckiem zarabia 2.390 PLN. Dochód na osobę wynosi 797 PLN. Dodatek się należy, małżeństwo dostaje 500 PLN. Tym sposobem dochód na osobę wzrasta do 963 PLN.
  3. Małżeństwo z 2 dzieci zarabia 6.000 PLN. Dochód na osobę wynosi 1.500 PLN. Dodatek się należy, małżeństwo dostaje 500 PLN. Tym sposobem dochód na osobę wzrasta do 1.625 PLN.

  4. Samotna matka z 1 dzieckiem zarabia 1.610 PLN. Dochód na osobę wynosi 805 PLN, dodatek się nie należy, więc dochód na osobę nadal wynosi 805 PLN.
  5. Samotna matka z 1 dzieckiem zarabia 1.590 PLN. Dochód na osobę wynosi 795 PLN. Dodatek się należy, matka dostaje 500 PLN. Tym sposobem dochód na osobę wzrasta do 1.045 PLN.

  Bardzo przemyślane, sprawiedliwe rozwiązanie. Na pewno pomoże tym najuboższym.

 • nygga

  Oceniono 2 razy 0

  k...wa tyle się mówi nie dawaj pieniędzy na ulicy
  a ci debile właśnie to robią

 • sk_1982

  Oceniono 2 razy 0

  Bardzo prorodzinny pis zabrał miejsce 3 latkom w przedszkolu... wiec 500 zł się przyda, można dołożyć do pensji dla opiekunki lub opłaty za pryatne przedszkole. Brawo!

 • kotwkaloszach

  Oceniono 4 razy 2

  A gupki wioskowe z PiSu nadal nie zdaja sobie sprawy, ze to PO zawdzieczamy tak silne finanse, ze PiS w ogole moze sobie pozwolic na takie rozdawnictwo. Czym sie ono skonczy to juz inny bedzie inny rozdzial w tej calej historii...

 • nicram35

  Oceniono 4 razy 2

  A ja powiem tak głosowałem za PiS ale jak większość słyszałem z ust Pani Szydło że 500 zł będzie na każde dziecko!!!!! i co znowu nas wyrolowali ale cóż taka Polska taki rząd i Ja nic z tym nie zrobię chyba że jak górnicy pójdziemy na Warszawę żenada nie tak miało być:-(

 • dirxml

  Oceniono 4 razy 2

  rodzina 500+ to mistrzowskie posunięcie PiS .... w następnych wyborach partia która zaproponuje zniesienie tej ustawy natychmiast nie wchodzi do sejmu, ten ruch PiS to jest mistrzostwo świata ..

 • dirxml

  Oceniono 8 razy 4

  To jest święto polskiej rodziny - mówiła przed głosowaniem Beata Szydło
  ------------------------------
  Tak to prawda to jest święto polskiej rodziny a te śmierdzące trupy z for GW niech się dalej śmiercią rozkoszują do pary im z nią ....

 • satelitka1

  Oceniono 2 razy 0

  Politycy powinni odpowiadać całym swoim majątkiem za szkodliwość swych poczynań. Te 500+ odbije się czkawką - ale nam wszystkim. Posłowie umyją rączki, że niby "chcieli dobrze - a wyszło jak zwykle". A przy okazji ministrowie i posłowie z chmarą dzieciaków podreperują swój budżet domowy naszym kosztem. Dieta poselska +kasa na biuro poselskie + kasa za paliwo nawet bez konieczności posiadania pojazdu + ciepła posadka za gorącą kasę dla żony/ męża +inne benefity czerpane z "bycia posłem" - nie pozwalają na prowadzenie życia na przyzwoitym poziomie... Dobra zmiana...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje