Niemiecka gazeta ostro: Zachód kapituluje przed Putinem. Władca Kremla robi, co chce

11.02.2016 09:35
Władimir Putin

Władimir Putin (ALEXEI NIKOLSKY/AP)

Zachód kapituluje przed zagrywkami prezydenta Władimira Putina zarówno w Syrii, jak i na Ukrainie, bo boi się konfrontacji z Rosją - pisze "Die Welt". I podkreśla, że to swojej bierności państwa zachodnie zawdzięczają kryzys imigracyjny.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Władca Kremla Władimir Putin robi co chce, gdyż Zachód pozwala mu na to, obawiając się konfrontacji z Rosją" - pisze autor komentarza Richard Herzinger, dodając, że dzięki temu "wojenna oś" Moskwa-Teheran-Damaszek może bez przeszkód "produkować" kolejne fale uchodźców napływających do Europy. To wskazanie wprost - bierny i lękliwy Zachód sam jest winien kryzysu imigracyjnego, ponieważ nie umie postawić się Putinowi, realizującemu swoje interesy w Syrii.

W Syrii realizuje się plan Putina, Zachód odpuszcza

Wydarzenia w Syrii "przebiegają zgodnie z rosyjskim planem" - czytamy w "Die Welt". Publicysta zwraca uwagę, że ataki lotnicze na stanowiska opozycji "torują drogę armii Baszara el-Asada, który jest protegowanym Putina, oraz walczącym w imieniu Iranu libańskim oddziałom Hezbollahu".

Syryjskiej opozycji walczącej z Asadem grozi "unicestwienie w walce na dwa fronty" - ostrzega komentator. "Jeśli do tego dojdzie, Syria zostanie podzielona na dwie strefy - Asada oraz Państwa Islamskiego" - pisze Herzinger. Dodaje, że obie strony "wyróżniają się niemal identyczną brutalnością".

Zdaniem "Die Welt" Putin "liczy na to, że społeczność międzynarodowa nie będzie miała innego wyboru, jak tylko poprzeć reżim prezydenta Syrii". Putin - pisze Herzinger - postępuje zgodnie ze strategicznym planem realizowanym z "cyniczną konsekwencją". Za swoją "rzekomą gotowość do negocjacji" Moskwa otrzymała od Zachodu daleko idące koncesje, "nie dając nic w zamian". Waszyngton i Europejczycy zgodzili się na pozostawienie na razie przy władzy Asada, który jest przecież "praprzyczyną całego zła w Syrii", i na przerwanie dostaw broni dla rebeliantów.

Putin wykorzystuje uchodźców do podminowywania UE

"Die Welt" zwraca uwagę, że strumień uchodźców pozwala Putinowi na "destabilizowanie nielubianej Turcji". "Kreml wykorzystuje katastrofę migracyjną do podminowywania Unii Europejskiej" - ostrzega Herzinger. "Rozpaczliwe próby" kanclerz Angeli Merkel, aby przy pomocy Turcji zahamować napływ uchodźców, są "torpedowane" przez ofensywę Asada.

Jak pisze komentator, także na Ukrainie widać "z trudem maskowane wycofywanie się Zachodu". "Na rząd i parlament w Kijowie wywierane są coraz mocniejsze naciski, aby zaakceptowano faktyczne rozczłonkowanie własnego kraju" - zwraca uwagę Herzinger. Jak podkreśla, Moskwa nie wycofuje swoich oddziałów z Donbasu, a w dodatku pozwala separatystom ostatnio na spotęgowanie ataków.

Politycy w zachodnich stolicach "czepiają się fikcji", zgodnie z którą należy za wszelką cenę "pozyskać Rosję Putina jako partnera w walce z terroryzmem". Takie "samoupokorzenie" Zachodu nie spowoduje, że "władca Kremla powróci na drogę pokojowej współpracy" - ostrzega komentator "Die Welt".

Ugodowa postawa umacnia - zdaniem Herzingera - Putina w przekonaniu, że "dekadencki Zachód stoi na glinianych nogach" i że "można go sobie podporządkować za pomocą militarnego szantażu, propagandowej infiltracji i udawanej gotowości do porozumienia" - czytamy w "Die Welt".

Zachód musi zrozumieć, że światowa ofensywa Putina zaczyna "naruszać istotę zachodnich demokracji" i że temu zagrożeniu należy się przeciwstawić. Tylko "własna siła i zdecydowanie" mogą doprowadzić do poważnego porozumienia z "wrogą siłą w rodzaju putinizmu" - konkluduje Herzinger dodając, że sankcje wobec Rosji nie tylko powinny być utrzymane, lecz że należy je zaostrzyć. Nadzieja na powrót Moskwy do pokojowej współpracy z Europą jest płonna - ostrzega komentator dziennika.

O Władimirze Putinie i polityce współczesnej Rosji przeczytaj w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (243)
Zaloguj się
 • boras1691

  Oceniono 68 razy 28

  Zachód oddał Putinowi inicjatywę i nie nadąża z reakcjami bo boi sie własnego społeczeństwa i jest niewolnikiem poprawności politycznej. Rosja jest w dramatycznej sytuacji gospodarczej i poprzez swoją wojenną strategie próbuje zmiękczyć zachód żeby wyjść z izolacji międzynarodowej i odzyskać wpływy na terenach dawnego ZSRR a jak się uda to i Układu Warszawskiego. Niestety nasz obecny rząd bardzo sie stara żeby im to ułatwić grając na osłabienie integracji europejskiej a przecież nikt na zachodzie nie marzy o tym żeby "umierać za Gdańsk" A juz tym bardziej za Kijów. I w ten sposób znowu mamy szansę wrócić do znanego nam układu czyli znaleźć się między Rosją i Niemcami które będą ze sobą rozgrywać swoje interesy.
  Jeśli chodzi o uchodźców to Putin ma plan "hybrydowy", chce zdestabilizować sytuację w Europie uchodźcami tak żeby nikt nie miał głowy do zajmowania się Rosją i Ukrainą. Bombardowane obecnie Alekpo liczyło 4mln mieszkańców, teraz jest tam 40 tys ludzi, inni musieli uciekać.
  Tchórzostwo i krótkowzroczność zachodu jest zrozumiała bo im Rosja nie zagrozi (Niemcom, Francji, Anglii, Włochom) ale naszych orłów to już w ogóle nie rozumiem.
  Jednak Polak i przed szkodą i po szkodzie głupi.

 • awers777

  Oceniono 76 razy 26

  Zachód, USa, nie sa krystalicznie czyste i bezbłędne. Ale to po stokroć lepsze niż zawsze skrywany przed zachodnia opinia publiczną imperializm ruski.
  Ale zatrważające jest ile Polaków jest pro putinowskich, ilu idzie śladem posłów Sejmów rozbiorowych, śladem Targowicy, wieszanych za zdradę możnowładców, arcybiskupów i proboszczów, później polskich komunistów. wciąż zapomina się z kim przede wszystkim walczyło wiele pokoleń Polaków, kto przez wieki był głównym zagrożeniem polskości.
  Ilu "pożytecznych idiotów Putina" zabiera głos na forach internetowych, usprawiedliwiając imperializm ruski, wspieranie przez Putina krwawych dyktatur, dostarczanie broni politycznym bandytom na świecie, stosowanie prawa weta w ONZ przy potępianiu masowych zbrodni, dyktatur, skorumpowanych rządów Ukrainy Janukowycza czy sadysty Asada.
  Będzie jak zawsze: mądry Polak po szkodzie.

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 64 razy 20

  Wysyp ruskich trolli. :))) Jak wszędzie, gdzie pojawia się słowo Rosja i Putin. Ale możecie sobie pisać. I tak każdy widzi, co jest grane i jaki kit nam chcecie wcisnąć.

 • djenn

  Oceniono 20 razy 18

  Moim zdaniem UE (Merkel) kapituluje również przed Erdoganem proponując haracz za manipulowanie uchodźczym kurkiem i ulega szantażowi, który będzie trwał do momentu wydojenia aż Turcja wytrzepie z Brukseli wszystko wtedy oszuka i wbije kosę w plecy. Wcześniej będzie żądać akceptacji wyrzynania Kurdów, zabijania opozycji itd. Uważam to za pewnik. Turcja ma w d. UE, realizuje własne plany a p. Merkel deklaruje góry złota, członkostwo dla Turków i doprowadzenie do graniczenia UE z Syrią. To nic nie da. Zostanie wykiwana.

 • dato folland

  Oceniono 48 razy 14

  Jestem fanem pani merkel . Jedyny Chyba w niemczech polityk ktory chcial nadac polsce wieksza range . teraz ja opluwaja pissdy . Nikt nie popelni tego bledu . Polacy sie nadaja do kosciola I kradziezy albo glupiego gadania . Pan waszczykowski nie dyplomata ...haha Niestety z uchodzcami popelnila blad trzeba bylo wszystkich deportowac . utworzyc strife buforowa w syrii . I dopiero wtedy zapraszac sprawdzonych .

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 45 razy 11

  Czy ktoś jest jeszcze zdziwiony? Europa nad pryncypia preferuje geszefciki. Eurokratom wydaje się, że skończyła się zimna wojna i zaczęła się era powszechnej szczęśliwości, mimo że działania Putina dowodzą czegoś zupełnie innego.

 • nosorozecwlochaty

  Oceniono 53 razy 11

  Krótką pamięć ma ten Niemiec, przypuszczam że celowo.

  Kto aktywnie wspierał i pewnie w dużej mierze rozkręcił tę całą Arabską Wiosnę? Kto bombardował Libię i doprowadził do upadku Kadafiego? Kto zdestabilizował Tunezję i Egipt? Ruskie? Nie, zrobili to Amerykanie wspólnie ze swoimi sojusznikami z Europy Zachodniej.

  Rosja przez długi czas zajmowała w tym bierną postawę, ale gdy na Ukrainie wybuchł Majdan (zasadniczo walka oligarchów prozachodnich przeciw oligarchom prorosyjskim) to miarka się przebrała.

  Oczywiście jakąś tam mściwą satysfakcję Rosjanie pewnie mają widząc jak Europa Zachodnia męczy się teraz z uchodźcami ale męczy się zasadniczo ze swojej własnej winy.

 • kenijro

  Oceniono 38 razy 10

  "To wskazanie wprost - bierny i lękliwy Zachód sam jest winien kryzysu imigracyjnego, ponieważ nie umie postawić się Putinowi, realizującemu swoje interesy w Syrii."

  Ględzenie. Putin gna dżihadystyczna tłuszczę od kilku dni a tzw. kryzys imigracyjny zaczął się w momencie obalenia dyktatorów, którzy trzymali tę dzicz, krótko przy pyskach. I taka jest prawda o czym każdy wie.
  A co UE sobie myślała? Ze niby jak będzie wyglądać zakończenie wojny w Syrii ? Asad i Putin wyrażą apel, zaniepokojenie i ubolewanie poprzedzone kursami pacyfistycznymi i lekcjami wychowania seksualnego dla ISIS a potem nastąpi sielanka? Debile.
  Tam trzeba zakończyć sprawę. Raz a dobrze.

  I owszem UE zawdzięcza kryzys imigracyjny sobie, ale nie dlatego że ISIS dostaje teraz łomot, tylko dzięki wcześniejszej wręcz powalającej głupocie, naiwności, bezczynności i kompletnemu oderwaniu od rzeczywistości. Podejrzewam, że w Brukseli urzędują psychicznie chore elementy, które powinny zostać ubezwłasnowolnione. UE stała się klaunem i żałosną ofiarą, z której reszta świata się nabija.

 • herbalworld

  Oceniono 45 razy 9

  Fali uchodźców w Europie jest winna Turcja,a nie Putin.Wojna w Syrii trwa od 2011 i nie było problemów z uchodźcami, dopóki Turcja nie zaczęła ich wypuszczać,a Soros i jego rodacy nie zaczęli propagandy medialnej o raju w Europie dla uchodźców.Problemem w Syrii nie jest Asad, ale olbrzymie pokłady ropy naftowej, które wielu chce ukraść.Do tego dochodzi nienawiść Izraela do Syrii i obawy Żydów co zrobi Asad, gdy zaatakują Iran, swego śmiertelnego wroga.Po usunięciu Asada w Syrii będzie taka demokracja,wolność,poszanowanie praw człowieka itd, jak teraz jest w Libii.Die Welt, to taka sama gazeta, jak Koszer Zeitung w Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje