"Nie jest konieczne", by biskupi informowali władze o przypadkach pedofilii. To nowa instrukcja Watykanu dla księży

11.02.2016 08:12
Watykan, plac Św. Piotra

Watykan, plac Św. Piotra (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

"Nie jest konieczne", by katoliccy biskupi obowiązkowo informowali świeckie władze o przypadkach pedofilii i molestowania seksualnego wśród księży, to decyzja ofiary i jej rodziny. To nie nakaz sprzed stu lat, tylko najnowsza instrukcja postępowania dla duchowieństwa, którą wydał Watykan.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Papież Franciszek może ostro przeciwstawiać się pedofilii w Kościele katolickim, ale w watykańskiej administracyjnej machinie zwolenników łagodniejszego podejścia nie brakuje. Z instrukcji postępowania, przygotowanej przez konsultanta przy Papieskiej Radzie ds. Rodziny, prałata Tony'ego Anatrellę, dowiadujemy się, że nowo wybrani biskupi nie mają obowiązku informować świeckich władz o przypadkach pedofilii i molestowania seksualnego wśród księży - pisze "Guardian".

Dokładne sformułowanie w instrukcji, którą Watykan wydał miesiąc temu i teraz analizuje reakcję na nią, brzmi następująco:

"Zgodnie ze stanem prawnym każdego państwa, w którym informowanie jest obowiązkowe, 'niekoniecznie' obowiązkiem biskupa jest informowanie władz o podejrzanych w chwili, gdy [biskupi] dowiadują się o przestępstwach lub grzesznych uczynkach". Dokument pozostawia zatem decyzję w tym przypadku "ofierze lub jej rodzinie", nawet w krajach, gdzie informowanie organów ścigania jest obowiązkowe.

Komisja ds. Ochrony Nieletnich pominięta przy tworzeniu instrukcji?

Znany dziennikarz-watykanista, John Allen z katolickiego portalu Cruxnow.com, jako pierwszy zwrócił uwagę na kontrowersje towarzyszące wydaniu dokumentu i jego zawartości. I tak autor instrukcji, będącej częścią szerszego programu nauczania nowo wybranych biskupów, to duchowny znany z krytycznych poglądów wobec gender czy orientacji homoseksualnej.

Po drugie, Papieska Komisja Ochrony Nieletnich, stworzona przez papieża Franciszka, najwyraźniej nie odegrała żadnej roli w tworzeniu programu szkolenia duchownych. Chyba nieprzypadkowo, bo ciało to opowiada się wyraźnie za obowiązkiem informowania władz o przypadkach nadużyć. Po trzecie - treść instrukcji pomniejsza wagę problemu molestowania dzieci w Kościele. Przyznając, że "Kościół został szczególnie dotknięty przestępstwami seksualnymi przeciwko dzieciom", dokument przytacza statystyki pokazujące, że większość takich przestępstw wydarza się wewnątrz rodziny.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (346)
Zaloguj się
 • gadzina_polska

  Oceniono 153 razy 149

  "Nie jest konieczne", by katoliccy biskupi obowiązkowo informowali świeckie władze o przypadkach pedofilii i molestowania seksualnego wśród księży"

  Tyle na temat "bezpardonowej" walki z pedofilią w swoich szeregach ma do powiedzenia kościół katolicki - towarzystwo wzajemnej pedofilskiej adoracji.

 • neokles

  Oceniono 141 razy 137

  Moim zdaniem wydawanie przez Watykan takich instrukcji jest powodem do wypowiedzenia konkordatu i wyprowadzenia religii ze szkół.

 • jerzysm42

  Oceniono 129 razy 119

  Franek to może sobie tylko pogadać, przytulić kalekę, pogłaskać dziecko, umyć jakiemuś dziadkowi nogi,
  Kościołem katolickim rządzi mafia watykańska i ona swoich broni.

 • jurek4491

  Oceniono 100 razy 92

  Czarna stonka to największa zaraz na ziemi , inaczej nie da się tego skomentować .

 • taglinda

  Oceniono 93 razy 87

  każdemu biskupowi i każdemu księdzu dałbym do podpisu lojalkę - jeśli chce funkcjonować na terenie Polski, deklaruje przestrzeganie polskiego I TYLKO polskiego prawa. Jeśli ma inne zdanie, niech wy3,14erdala.

 • mojkolega

  Oceniono 80 razy 78

  Pedofile i zwyrodnialcy mają trzy możliwości
  - powstrzymywać się od swoich fantazji
  - nie powstrzymywać się i ryzykować więzienie albo lincz
  - zostać księdzem albo zakonnicą i w spokoju realizować swoje pasje

  Watykan zachęca ich to trzeciej opcji jawnie prezentując się jako organizacja, która ich przyjmie z otwartymi rękami, doceni i obroni.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 74 razy 72

  W czarnej watykańskiej mafii istnieje tylko jeden obowiązek informowania władz. Informowania o nieprzerwanym braku kasy na biskupich kontach bankowych,
  Wyciąganie upierścienionych łap po pieniądze, to podstawowa działalność watykańskich urzędników.

 • chumski

  Oceniono 72 razy 68

  Czyli że jak nikt nic nie powie to mogą sobie ciupciać .
  I tego chcecie uczyć nasze dzieci w szkole???!!!!
  Nie dziwcie się ze ludzie odchodzą od kościoła za takie podejście sam zaczynam wątpić czy Bóg istnieje.

 • tom_aszek

  Oceniono 47 razy 43

  *** "Zgodnie ze stanem prawnym każdego państwa, w którym informowanie jest obowiązkowe, 'niekoniecznie' obowiązkiem biskupa jest informowanie władz o podejrzanych w chwili, gdy [biskupi] dowiadują się o przestępstwach lub grzesznych uczynkach". Dokument pozostawia zatem decyzję w tym przypadku "ofierze lub jej rodzinie", nawet w krajach, gdzie informowanie organów ścigania jest obowiązkowe. ***

  I teraz pytanie na serio do prawników: czy wg polskiego prawa czyny pedofilskie są na liście przestępstw, o których _obowiązkowo_ trzeba informować policję czy prokuraturę? Bo wg mnie - nie. :(
  Art 240 § 1 KK:
  Kto, mając wiarygodną wiadomość o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego określonego w art. 118, 118a, 120–124, 127, 128, 130, 134, 140, 148, 163, 166, 189, 252 lub przestępstwa o charakterze terrorystycznym, nie zawiadamia niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw,
  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  Wśród tych artykułów nie ma czynów pedofilskich. Trochę to dziwne, nie?
  A niezależnie od stanu prawnego - zezwalanie hierarchom kościoła na NIEpowiadamianie o takich czynach to HAŃBA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane