Niemcy, Grecja i Turcja chcą misji NATO na Morzu Egejskim

11.02.2016 06:58
Akcja ratowania uchodźców

Akcja ratowania uchodźców (GIORGOS MOUTAFIS/REUTERS)

1. Sojusz miałby walczyć z bandami przemytników ludzi
2. Misja ma mieć charakter obserwacyjny
3. Pomysł będzie omawiany na obradach ministrów obrony NATO

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Misja, do której Niemcom i Turcji udało się w środę przekonać Grecję, miałaby charakter obserwacyjny.

Sprawa ta ma być omawiana w czwartek podczas drugiego dnia obrad ministrów obrony państw NATO w Brukseli. Nie wiadomo jednak, kiedy zapadnie ostateczna decyzja w tej kwestii.

Propozycję zaangażowania sił Paktu Północnoatlantyckiego w walkę z przemytnikami ludzi na Morzu Egejskim wysunęły Niemcy i Turcja po poniedziałkowym spotkaniu w Ankarze kanclerz Angeli Merkel i premiera Ahmeta Davutoglu. Turcja jest dla uchodźców z Syrii najważniejszym krajem docelowym i tranzytowym w drodze na Zachód. Podczas próby dotarcia do Grecji tylko od początku tego roku utonęło ponad 340 osób. Wielu z nich korzystało z usług band przemytniczych.

Cel: przemytnicy ludzi

- Celem operacji musi być utrudnienie, jeżeli nie uniemożliwienie perfidnego interesu, jakim parają się bandy przemytników ludzi - powiedziała w środę w Brukseli minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen.

Według niemieckich źródeł rządowych okręty NATO miałyby przede wszystkim monitorować sytuację na Morzu Egejskim i przekazywać informacje władzom Grecji i Turcji, dzięki którym oba te kraje mogłyby skuteczniej zwalczać gangi przemytników ludzi.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (19)
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 15 razy 11

  Ech, serce rośnie, gdy Niemcy, Turcja i Grecja mówią jednym głosem. Sam ten fakt jest dowodem słuszności istnienia NATO.

 • zigzaur

  Oceniono 14 razy 10

  Na Egejskim - słusznie. Ale także na Azowskim.

 • napletekgandalfa

  Oceniono 14 razy 10

  Jak napisałem że trzeba zatapiać łodzie z "uchodźcami" albo odholowywać do Afryki to było święte oburzenie.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 8 razy 4

  NATO będzie walczyć z mitycznymi przemytnikami a jak już zlikwiduje przemytników to dzicz przestanie napływać do Europy :-))))))

 • kuma1

  Oceniono 3 razy 1

  14 tyś IS i jeden dyktator w Syrii jak widać skutecznie paraliżuje państwa Europejskie . NATO to dobre posadki. Oni nie są od ochrony państw Europejskich tylko od dyskusji o ochronie i dobrej kasy. Pewnie tak jak z rozpadem Jugosławi Tito na państewka narodowe walczące z sobą w końcu wkroczą Stany i zrobią porządek.

 • dziadekjam

  Oceniono 21 razy 1

  "- Celem operacji musi być utrudnienie, jeżeli nie uniemożliwienie perfidnego interesu, jakim parają się bandy przemytników ludzi - powiedziała w środę w Brukseli minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen."
  ==============================================================
  "Misja" sprowadzi się do "przechwytywania uchodźców" i odstawianiu ich do portu państwa z którego pochodzi okręt, który ich "przechwycił". Takim sposobem skutecznie pomoże się przemytnikom.

 • jan.go

  Oceniono 5 razy 1

  Jak to z politykami bywa hasła już mamy ( walka ! ,monitorowanie ! ) żeby coś z tego wyszło trzeba to niestety wypełnić treścią Tak na marginesie to we wszystkich korporacjach świata siedzą teraz ludzie i niszcząc lasy tworzą takie bzdety ,wiem bo wstyd się przyznać sam to robiłem

 • collinusso

  Oceniono 5 razy 1

  rychło w czas

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 3 razy 1

  Grecy i Turcja to też NATO, ale nie dogadują się między sobą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje