Robili to od średniowiecza. Teraz chcą przestać. Konserwatyści oburzeni

10.02.2016 22:28
Skryba przy pracy

Skryba przy pracy (Wikipedia)

W kwietniu Wielka Brytania przestanie spisywać starodawnym zwyczajem ustawy na welinie - cienkim pergaminie z cielęcej skóry. Zapowiadają się protesty.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Od kwietnia oficjalne egzemplarze ustaw mają być drukowane na specjalnym, trwałym papierze. Posuniecie to ma przynieść zdaniem komisji ds. administracyjnych Izby Gmin oszczędności sięgające 80 tys. funtów rocznie.

Każda ustawa będzie, oprócz wersji elektronicznej, nadal drukowana w dwóch egzemplarzach, z których jeden trafi do archiwum parlamentu, a drugi do Archiwów Narodowych.

Według komisji ds. administracyjnych papier wysokiej jakości może przetrwać 500 lat, ale obrońcy welinu podkreślają, że nie dorównuje to trwałości pergaminu, którego żywot sięga i 5 tysięcy lat.

Już raz się nie udało

Poprzedniej próbie zastąpienia welinu papierem w 1999 r. sprzeciwili się deputowani. I tym razem zwolennicy welinu nie chcą poddać się bez walki. Konserwatywny poseł James Gray powiedział w środę, że powinno się cofnąć "tę wsteczną" decyzję.

- Wszystkie nasze najważniejsze historyczne dokumenty, od Wielkiej Karty i wczesnośredniowiecznego Ewangeliarza z Lindisfarne (z pocz. VIII w.) zostały sporządzone na welinie i dlatego trwają, tak że i przyszłe pokolenia będą mogły docenić i zrozumieć naszą wspólną historię - podkreśliła laburzystka Sharon Hodgson.

Przeciwni zmianie parlamentarzyści wskazują również, że zastępując welin papierem Wielka Brytania utraci cząstkę swojej tradycji.

Historyczne dokumenty

Najstarszy akt w archiwum brytyjskiego parlamentu pochodzi z 1497 roku, a do naszych czasów dochowały się jeszcze starsze, jak jeden z najsłynniejszych dokumentów historycznych - Magna Charta Libertatum z 1215 roku, czyli Wielka Karta Swobód przyznanych baronom przez króla Jana bez Ziemi. Stała się ona fundamentem wolności obywatelskich, dając feudałom prawo oporu przeciwko królowi; uznawana za początek demokracji brytyjskiej zachowała się w British Library i katedrach w Lincoln i Salisbury.

Z 1086 roku pochodzi słynna Domesday Book powstała na żądanie Wilhelma Zdobywcy. Przechowywana w Archiwach Narodowych w Kew księga jest spisem posiadłości należących w każdym hrabstwie do króla oraz duchownych i feudałów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (78)
Robili to od średniowiecza. Teraz chcą przestać. Konserwatyści oburzeni
Zaloguj się
 • ragefox

  Oceniono 8 razy 8

  Jakieś brytyjskie ISIS

 • zarone

  Oceniono 1 raz 1

  500 lat temu w takiej Anglii było kilka ustaw na rok. Dziś jest tego na kopy.I to wszystko ma być pisane na welinie?

 • tomesio

  0

  Wstyd im i dlatego robią na nietrwałym papierze. Krócej ten syf w aktach będzie.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 1 raz 1

  "Robili to od średniowiecza. Teraz chcą przestać. Konserwatyści oburzeni"

  Robili to? To znaczy co? Biskupi gwałcili dzieci? Konserwatyści oburzeni?

 • puch-atek

  Oceniono 1 raz 1

  kiedy Anglicy spisywali swoje prawa i swobody, Polacy właśnie zaczynali palić czarownice, a Mieszko I yebał jak stary kogut co się ruszało lub szparę miało. Ot, taka różnica cywilizacyjna i kulturowa. I nie ma co zwalać na Szwabów, Kościół ani komunę, to barbarzyństwo Polaków i odzwierzęca żądza posiadania i uwielbienie dla bogaczy, cwaniactwa i materializmu jako takiego, Polacy wyssali z bydlęcych cycków i wieprzowych doop!

 • jacutin

  Oceniono 1 raz 1

  Mają szczęście, że ich parlament nie produkuje nocami śmieciowych ustaw. Inaczej cały budżet UK poszedłby na spisywanie wypocin.

 • zdzisiek66

  Oceniono 1 raz 1

  Strasznie mylący tytuł.
  W pierwszej chwili pomyślałem, że znów chodzi o duchownych gwałcących dzieci.

 • drzejms-buond

  Oceniono 4 razy 4

  Uwielbiam problemy Zachodniej Cywilizacji...

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 2

  " Posuniecie to ma przynieść zdaniem komisji ds. administracyjnych Izby Gmin oszczędności sięgające 80 tys. funtów rocznie."
  ==========================================================
  Relatywnie goowniana oszczędność...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje