Biedroń chce pozwać rząd za 500+ - bo koszty poniosą samorządy

10.02.2016 22:04
Robert Biedroń udziela pierwszego ślubu. Dziś Słupsk dorobił się określenia ''polskie Las Vegas''. Pary chcą, by ślubu udzielał im właśnie Biedroń

Robert Biedroń udziela pierwszego ślubu. Dziś Słupsk dorobił się określenia ''polskie Las Vegas''. Pary chcą, by ślubu udzielał im właśnie Biedroń (RENATA DĄBROWSKA)

- Rządzący oczekują, że my będziemy ponosić koszty ich pomysłów - mówił Robert Biedroń w programie "Tak jest". Władze Słupska zamierzają wystąpić na drogę sądową przeciwko władzom centralnym, by odzyskać środki, które miasto wyda na program 500 plus.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Kiedy w Warszawie podejmuje się decyzje, to ktoś musi za nie zapłacić. Bardzo często to są samorządy - mówił Robert Biedroń w TVN24 i podkreślał, że żadna oficjalna informacja na temat programu nie została jeszcze przekazana jego urzędowi, choć rządzący zapowiadają, że wypłata świadczeń rozpocznie się już w kwietniu.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej deklaruje, że samorządom zostanie przekazana równowartość 2 proc. środków z całego programu. Pieniądze te mają zostać wydane na etaty dla urzędników i wszelkie działania, które zostaną podjęte przy wypłacaniu świadczeń. - Dwa procent to są dwa etaty. A my szacujemy, że będzie co najmniej 10 etatów, żeby ten system dobrze funkcjonował. Kto za to zapłaci? Samorządy - wyjaśniał Biedroń.

Kto zapłaci za dobre zmiany?

- Praktyka samorządowa jest taka, że to ładnie wygląda w deklaracjach ministerialnych, a później, kiedy trzeba przetestować ten system w praktyce, to z reguły brakuje pieniędzy - mówił Biedroń.

- W ostatnich trzech latach na zadania zlecone przez rząd wypłaciłem 7 milionów zł. To są pieniądze, które mogły zostać w szkołach, przedszkolach, w transporcie. To są pieniądze należące do mieszkańców Słupska i my nie mamy żadnego obowiązku dopłacać tych pieniędzy. To państwo powinno zapłacić za zadania zlecone, a ich nie płaci - tłumaczył prezydent Słupska. Dodał, że za decyzję Sejmu w sprawie 6-latków jego miasto będzie musiało dołożyć 7 milionów złotych. - To są wszystko koszty, które my jako społeczności lokalne musimy ponosić. O tym się w ogóle nie mówi. Udaje się, cukruje i lukruje się te wszystkie dobre zmiany, a na koniec wszyscy za to zapłacimy - podsumował gorzko.

Walka w sądzie

Biedroń uważa, że 500 zł na świadczenia szuka się w "i tak już pustych kieszeniach samorządowców". Tłumaczył również, że gminy często próbują odzyskać pieniądze na drodze sądowej. - Przymierzamy się do tego, żeby wystąpić na drogę sądową przeciwko władzom centralnym i odzyskać te środki. To są pieniądze mieszkańców mojego miasta i nie powinny zostać wydane na zadania zlecone - mówił.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (255)
Zaloguj się
 • jestem_z_pisu

  Oceniono 181 razy 103

  Brawo Panie Biedroń!
  Jeśli już dzięki oszustwom i machlojom wyborczym PiS siedzi na tronie, niech pod doopą ma 30 metrów porządnego drutu kolczastego. Nie dają nam pisdzielce spokoju od 3 miesięcy , ani za dnia, ani w nocy, to niech im ta władza bokiem wyjdzie! Nie dać im godziny luzu, minuty spokoju - targać po sądach, wzywać komisje - to obywatelski obowiązek każdego uczciwego Polaka - obronić Ojczyznę przed najazdem wolskich barbarzyńców!

 • owca888

  Oceniono 161 razy 85

  Pozdrawiam Pana, panie prezydencie, i życzę dużo siły. To nie będzie łatwe. Te porąbańce są gotowe wszystko zniszczyć, byle niby zrealizować swoje "flagowe" projekty. Koszty nieważne. Żadne koszty.

 • fctheduck

  Oceniono 125 razy 83

  Brawo, to jest prawdziwy prezydent, a nie jakiś budyniowaty pajacyk.

 • swientyjacenty

  Oceniono 104 razy 56

  Słupsk ma dużo szczęścia, że ma takiego Prezydenta!!! Polacy mniej:( Prezydent Polaków nie zaprotestuje, że rząd wydaje nasze pieniądze na nagrody dla tych, którzy część swojej Wolności oddali za pięć stów. To nie są pieniądze rządu! Te pięć stów rząd wyciągnie w dużej mierze z naszych kieszeni, z kieszeni tych, którzy nie głosowali w ogóle, lub w wyborach oddali głos na inną niż Pis partię!

 • zyks

  Oceniono 79 razy 43

  Świetnie, Biedroń ! Nie kucać ! Mam nadzieję, że znajdą się odważni, żeby się przyłączyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje