Zmianę przepisów o inwigilacji zalecał wyrok TK? Tak twierdził PiS. Trybunał ma inne zdanie

10.02.2016 16:02
Protest przeciwko inwigilacji

Protest przeciwko inwigilacji (ŁUKASZ KRAJEWSKI)

Nowelizacja przepisów o inwigilacji weszła w życie. PiS podnosiło, że wprowadzono ją, by wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego. TK podkreśla jednak, że najbardziej kontrowersyjne zmiany zostały wprowadzone przez rządzących samowolnie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Opozycja i organizacje społeczne ostrzegały, że nowe prawo zagraża prywatności obywateli. Kontrowersyjne zmiany dotyczą przede wszystkim tzw. danych internetowych (czyli tego, co wiedzą o nas dostawcy internetu) oraz danych telekomunikacyjnych (są to informacje gromadzone przez operatorów telefonicznych, m.in. billingi).

- Rząd PO-PSL zostawił tę sprawę nam, dlatego jest to pilny projekt poselski, a nie rządowy - mówił podczas procedowania nowych zapisów zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik. - Działamy z nożem na gardle - dodał.

Ustawa "wprowadza inne rozwiązania prawne"

Trybunał Konstytucyjny przeanalizował zmianę ustawy o policji oraz innych ustaw i wskazał, że jedynie częściowo realizuje ona wyrok, na który powoływali się rządzący, a dodatkowo wprowadza inne rozwiązania prawne, których wyrok TK nie wymagał bądź do których w ogóle się nie odnosił:

1. Trybunał Konstytucyjny nie odnosił się w wyroku do dopuszczalności pozyskiwania przez służby policyjne i ochrony tzw. danych internetowych, ani tym bardziej nie zobowiązywał ustawodawcy do przyznania służbom kompetencji do pozyskiwania tych danych

2. Wyrok TK wymaga wprowadzenia niezależnej kontroli każdego wypadku udostępniania danych telekomunikacyjnych, co oznacza, że organ kontrolujący powinien niezwłocznie, po zebraniu danych, dokonać oceny legalności pobrania danych konkretnego podmiotu

3. Trybunał Konstytucyjny wskazał, że w wypadku pozyskiwania danych telekomunikacyjnych osób zobowiązanych prawnie do zachowania tajemnicy zawodowej, zgoda niezależnego organu musi być udzielona przed ich pobraniem, a nie po udostępnieniu służbom policyjnym i ochrony państwa takich danych

4. Trybunał Konstytucyjny wskazał, że niejawne zbieranie danych o osobach jest uzasadnione tylko dla poważnych przestępstw i zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa;

Czy jest czego się obawiać? Wyjaśniamy, co mogą służby i jak chronić swoją prywatność w sieci >>>

W lipcu 2014 r. TK orzekł, że niekonstytucyjne są: część podstaw prawnych kontroli operacyjnej, brak niezależnej kontroli pobierania danych telekomunikacyjnych przez służby, brak zasad niszczenia podsłuchów osób zaufania publicznego (np. adwokatów czy dziennikarzy), brak obowiązku niszczenia zgromadzonych danych nieprzydatnych. TK nakazał też określić maksymalny czas trwania czynności operacyjnych wobec jednostki, która w rozsądnym czasie po ich zakończeniu powinna być o nich informowana.

"Mogło nam cos umknąć"

Zrealizowaliśmy wyrok Trybunału Konstytucyjnego o zasadach kontroli operacyjnej, nowelizując ustawę o policji - powiedział minister Maciej Wąsik. Dodał, że zasada informowania danej osoby o prowadzeniu wobec niej kontroli operacyjnej funkcjonuje tylko w Szwecji. - Pomimo że nie mieliśmy takiego obowiązku, wykonaliśmy większość zaleceń TK z uzasadnienia. Nie wprowadziliśmy tylko dwóch rzeczy: informowania osoby o tym, że była poddana pewnym działaniom służb, i zasady subsydiarności dla pobierania danych - powiedział.

- Nie udało się wszystkiego wprowadzić, bo czas pracy nad tą ustawą i do wejścia w życie tych przepisów, by w wyniku wyroku TK nie przestały działać, był bardzo krótki - stwierdził z kolei przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła. - Mogło nam coś umknąć, ale mieliśmy tak mało czasu, żeby wprowadzić zmiany, by nie wygasły zasady kontroli operacyjnej w policji i służbach. W przyszłości będzie można zrealizować tę sugestię Trybunału - zaznaczył.

Żaden z polityków nie odniósł się do kwestii pozyskiwania danych internetowych.



Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (121)
Zaloguj się
 • 7ogamihcra

  Oceniono 118 razy 80

  W przypadku pisu należy przyjąć, że tylko przypadkowo mogą mówić prawdę.

 • bee1

  Oceniono 114 razy 76

  Żałosny jest ten Pis, Kempa, Duda, Szydło, Gowin e.t.c. Kraj bez premiera i prezydenta , busz w srodku Europy, 21 wiek. Wstyd

 • chi-neng

  Oceniono 80 razy 44

  "najbardziej kontrowersyjne zmiany zostały wprowadzone przez rządzących samowolnie"
  -----
  Wszystko zostalo powiedziane.
  Wszelkie kontrowersyjne zmiany sa wprowadzane nie tylko samowolnie, ale 'wymuszane' nocnymi jazdami pisowskich 'czolgow i parowcow' ...

 • antropoid

  Oceniono 80 razy 44

  Inwigilacja - typowe narzędzie sprawowania władzy przez nieuków, nieudaczników i zakompleksionych, kłamliwych tchórzy.

 • doni72

  Oceniono 62 razy 32

  Mozna powiedziec tylko tyle,kazdy ma to na co sobie zapracowal.Spoleczenstwo daje soba pomiatac i toleruje totalna manipulacje,wystarczy poczytac posty i smialo mozna powiedziec ze ormowcow u nas ci nadto,jak rowniez politpoprawnosci czyli hipokryzji.W komunie Polska byla czrna owca bo nie uleglismy takiej sowietyzacji i kolchozacji jak inne demoludy (dzieki Gomulce),a teraz bedziemy czarna owca demokracji bo robimy jako Judasz Europy i przodownik w budowaniu swiata ktory opisywal Orweel.

 • pgar

  Oceniono 64 razy 28

  Na ogół PIS klamie, lub przekazuje nawet nie pół- ale ćwierć-prawdy. Nic nowego

 • fuzzybear

  Oceniono 49 razy 21

  Pachołki kaczowatego to KŁAMCY. MANIPULANCJI ii UZURPATORZY ! WON za DON !

 • szula001

  Oceniono 25 razy 19

  Komunikat „zwraca także uwagę, że do dnia dzisiejszego nie zostało wykonane postanowienie sygnalizacyjne z 25 stycznia 2006 r. (sygn. S 2/06), w którym Trybunał zwrócił Sejmowi uwagę na konieczność zagwarantowania ochrony konstytucyjnych praw osób poddanych kontroli operacyjnej”.

 • signum_t

  Oceniono 45 razy 17

  Tylko czekać na ripostę PiS trolla z 200 plusami po pięciu minutach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje