Francuzi chcą chronić internautów przed Facebookiem. Korporacja ma 3 miesiące na wprowadzenie zmian

We Francji krytykuje się Facebooka

We Francji krytykuje się Facebooka (Paul Sakuma / AP (AP Photo/Paul Sakuma, File))

Francuska Narodowa Komisja Informatyki i Wolności wezwała Facebooka, żeby zaprzestał działań naruszających prawo do prywatności obywateli. Chodzi o zbieranie danych o tych internautach, którzy nie posiadają kont w serwisie. Amerykańskiej korporacji grożą sankcje.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

26 stycznia francuska Narodowa Komisja Informatyki i Wolności opublikowała pismo, w którym wzywa Facebooka, żeby zrezygnował z praktyki gromadzenia danych o internautach nie posiadających kont w popularnym serwisie społecznościowym.

Instytucja dysponuje środkami nacisku - jeśli FB nie zacznie przestrzegać zarządzenia w ciągu trzech miesięcy, Komisja nałoży na firmę kary finansowe.

Nie masz konta, nie przekazujesz danych

W dokumencie członkowie Komisji wyróżnili kilka praktyk firmy, które naruszają prawo do prywatności użytkowników Sieci.

Za bezprawne Komisja uznała funkcjonowanie algorytmów śledzących aktywność internautów korzystających z ogólnodostępnych treści na FB. Ponieważ w takich przypadkach nie jest wymagane logowanie, są wśród nich i takie osoby, które nigdy nie miały konta w serwisie i nie wyraziły zgody na zbieranie danych na ich temat. To rozwiązaniem tej kwestii, zdaniem Komisji, Facebook powinien zająć się w pierwszej kolejności.

Francuzi wezwali również firmę, żeby zaprzestała śledzenia aktywność użytkowników przy użyciu plików "cookies" w popularnych wtyczkach "polub". Chodzi o sytuacje, kiedy kilkamy przycisk "lubię" na stronach innych niż Facebook, np. po przeczytaniu artykułu w portalu informacyjnym. Niezależnie od tego, czy mamy konto w serwisie, czy nie, FB i tak potraktuje nas "ciasteczkiem" i zbierze dane na nasz temat - co czytamy i w co klikamy.

Komisja skrytykowała także rodzaj kolekcjonowanych danych. Za naruszanie prawa do prywatności uznała gromadzenie szczegółowych informacji o orientacji seksualnej, religii i poglądach politycznych użytkowników bez dobrowolnie i otwarcie wyrażonej zgody. Podobnym naruszeniem prawa jest według Francuzów budowanie "profili" użytkowników w celach marketingowych.

- Kompilowanie informacji o nawykach internautów po to, żeby dopasować do danych na ich temat odpowiednie treści reklamowe, jest niedopuszczalne, skoro użytkownik nie jest pytany wcześniej o zgodę - czytamy w dokumencie opublikowanym przez francuską Komisję.

"Ochrona prywatności to dla nas priorytet"

Komisja wskazała również, że Facebook dalej przesyła dane o francuskich użytkownikach do USA na mocy umowy "Safe Harbor". W październiku 2015 roku Trybunał Sprawiedliwości UE uznał ją za nieważną.

Przypomnijmy: umowa "Safe Harbor", zawarta między Komisją Europejską a resortem handlu USA w 2000 roku, umożliwia ponad 4 tys. amerykańskich firm na przetwarzanie danych handlowych i osobowych ich klientów w Europie. W dużym skrócie, "SH" jest porozumieniem. do którego amerykańskie firmy przystępują dobrowolnie, zobowiązując się do przestrzegania zasad transferu i gromadzenia danych.

Jednak po rewelacjach Edwarda Snowdena na temat udostępniania danych z serwisów społecznościowych amerykańskim służbom specjalnym, eksperci w Europie zaczęli przyglądać się umowie uważniej. Wskazali na luki w zasadach gromadzenia i transferu informacji, wzywając do doprecyzowania reguł.

W końcu w 2015 roku 27-letni Austriak Max Schrems zażądał od Facebooka przekazania mu wszystkich danych, które portal społecznościowy zgromadził na jego temat. Sprawia trafiła do Tybunału Sprawiedliwości, a ten orzekł, że umowa "Safe Harbor" w obecnym kształcie jest nieważna. Negocjacje dotyczące nowej umowy - znanej pod nazwą "Privacy Shield" i uwzględniającej prawo do prywatności internautów - mają się zakończyć w drugiej połowie lutego.

Na razie jednak francuska Komisja sygnalizuje, że użytkownicy Facebooka w kraju nad Sekwaną są zaniepokojeni postępowaniem firmy i czują, że ich prywatność w Internecie nie jest należycie chroniona. Korporacja próbuje studzić nastroje i zapowiada, że niezwłocznie podporządkuje się zaleceniom Komisji i europejskim regulacjom.

- Ochrona prywatności to podstawa wszystkich naszych działań. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie współpracy z Francuzami - powiedziała rzecznik FB, Sally Aldous, w wywiadzie dla gazety "Bloomberg".

Firma miała już podobne kłopoty w zeszłym roku w Belgii. Jeden z tamtejszych sądów nakazał Facebookowi zawiesić proceder zbierania danych o internautach, którzy nie są zalogowani w serwisie. Za każdy dzień zwłoki korporacja musiała zapłacić 250 tys. euro.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Inwigilacja Weszła w życie ustawa inwigilacyjna. Radzimy, jak chronić swoją prywatność w internecie
 • Inwigilacja Na co pozwala służbom nowa ustawa o inwigilacji? Jak chronić swoją prywatność? [WYJAŚNIAMY]
Komentarze (52)
Francuzi chcą chronić internautów przed Facebookiem. Korporacja ma 3 miesiące na wprowadzenie zmian
Zaloguj się
 • zigzaur

  0

  Co to właściwie jest ten Facebook? Nie mam konta i nie zaistniała potrzeba, bym miał.

 • mr.knox

  Oceniono 3 razy 1

  Francja zafundowala sobie szariat. Boicie sie o tym pisac a juz bron Boze, zeby komentowac? No tak, Facebook jest z Ameryki, niech oszolomy pluja w swoich komentarzach...

 • n29a

  Oceniono 1 raz 1

  No... ale gromadzenie i handel danymi to źródło miliardów Cukierberga. Czy też genialność wynalazku i, broń boziu, reklama?

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 2 razy 2

  Społeczne niepokoje związane z inwigilacją w internecie i gromadzeniem danych osobowych są we Francji traktowane o wiele poważniej, niż w Polsce.
  ==============================================

  To w Polsce były jakieś niepokoje? Ja wiem tylko o kabaretach KODu z zastępcą naczelnego wyborczej na czele. Nic dziwnego, że gazeta je promuje i próbuje im nadać wyższą rangę przez nazwanie "niepokojami". Ale to jest raczej powód do śmiechu, nie do niepokoju (zwłaszcza ich "masowość").

  No i muszą nam wytłumaczyć, że Francuzi "lepiej rozumieją", a my, polskie tłuki zacofane i ciemna masa, rozumiemy gorzej. Bez zaprogramowania z Czerskiej nasze mózgi po prostu nie funkcjonują. Dzięki, zbawcy narodu!

 • proteusz33

  Oceniono 7 razy 5

  W Polsce wystarczy że policja przegląda facebooka,nie potrzeba żadnej dodatkowej inwigilacji.Złodzieje też inwigilują.Zwłaszcza interesują ich informacje gdzie domownicy jadą na wczasy i kiedy.Albo fotki znad morza

 • kermit.dolomit

  Oceniono 23 razy 9

  Za rządów PO przez 8 lat poza jakąkolwiek kontrolą prowadzona była zakrojona na szeroką skalę inwigilacja społeczeństwa a na Czerskiej dopiero po przegranych wyborach wyciągnęli łby z tyłków? GDZIE BYLIŚCIE OBROŃCY DEMOKRACJI I WOLNOŚCI GDY PLATFORMA ŁAMAŁA WSZYSTKIE NORMY ?!

 • laspo77

  Oceniono 16 razy 8

  Facebook to francuskie służby?
  Może napiszecie co mogą francuskie służby bezpieczeństwa w temacie inwigilacji?

 • paprotka70

  Oceniono 6 razy -2

  Ruska skrzynka pocztowa + ewentualne szyfrowanie majli i "dobra zmiana" może naszą pocztę cmoknąć.

 • antylitania_chwili

  Oceniono 9 razy -3

  Taka smutna prawda, że w sprawie ACTA wyszliśmy na ulicę chyba tylko dlatego, żeby od znajomych z zagranicy bardzo nie odstawać, a jak nas rodzima władza pacyfikuje to już karki zgięte i woda w usta. Tylko KOD wyszedł się przeciwstawić inwigilacji, ale kto by tam alimeciarzy w norkach popierał, no nie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje