Od wojny na Ukrainie po ofiary w Syrii, czyli jak Kreml widzi świat? Intrygująca konferencja rzeczniczki MSZ

10.02.2016 13:15
Konferencja rzeczniczki MSZ Rosji Anny Sacharowej

Konferencja rzeczniczki MSZ Rosji Anny Sacharowej (Fot. Twitter.com / MFA Russia)

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa na prasowym briefiengu przedstawiła stanowisko Kremla w szeregu kluczowych kwestii światowej polityki. Niektóre z jej twierdzeń mogły jednak zaskoczyć...

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Pierwszym zaskoczeniem mógł być już sam fakt, że Zacharowa na konferencji wystąpiła w... mundurze, co wynika to z obchodzonego 10 lutego w Rosji Dnia Dyplomaty.

Jednak później, podczas cotygodniowego briefiengu MSZ, nie brakowało kolejnych zaskoczeń - gdy rzeczniczka omawiała kolejne zagadnienia światowej polityki.1. Stosunki z Turcją

- Widzimy, że Ankara podbija swoją antyrosyjską retorykę, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością - powiedziała Zacharowa.

2. Konflikt na Ukrainie

- To nie terroryści czy bojownicy mieszkają w Donbasie, tylko ludzie, którzy zostali doprowadzeni do rozpaczy - stwierdziła.

3. O publikacji przez Pentagon zdjęć z irackich więzień

- Rosja będzie nalegała na rozliczanie z odpowiedzialności i żądać, żeby USA w pełni wywiązało się ze swoich humanitarnych zobowiązań - zapowiedziała.

4. O cywilnych ofiarach rosyjskich bombardowań w Syrii

- Fakt, że prezentujące określoną linię media rozpowszechniają nieprawdziwe informacje o cywilnych ofiarach w Syrii bez podania żadnych dowodów wprawia w osłupienie - oceniła.

5. Wzmocnienie wschodniej flanki NATO

- Planowane przez NATO największe od zakończenia zimnej wojny wzmocnienie obecności wojskowej Sojuszu w Europie Wschodniej to czynnik destabilizujący, obliczony na powstrzymywanie Rosji - oświadczyła.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (178)
Zaloguj się
 • frankyy

  Oceniono 72 razy 24

  nasi urzędnicy z MSZ dla odmiany niedługo będą występować w sutannach

 • razb1947

  Oceniono 55 razy 23

  Rosja bardzo szybko biednieje i już nie długo zabraknie im pieniędzy na utrzymanie armii i na emerytury, przez embargo i taniejacą ropę i gaz, a rezerwy już się kończą.

 • villiers

  Oceniono 55 razy 13

  >>>Wzmocnienie wschodniej flanki NATO<<<
  A kiedyż ta Rosja tak się pchała na zachód ? To nie Rosja pchała się na Zachód, to Zachód zawsze chciał zniszczyć Rosję. Wielonarodowe armie Napoleona i Hitlera szły na Moskwę. To nie sam Hitler i Niemcy szli na Rosję, to szła cala Europa; były w tej armii dywizje rumuńskie, węgierskie, bułgarskie, włoskie, byli esesmani Francuzi, Hiszpanie, nawet Szwedzi; jedynie Serbowie, Grecy i Polacy, nie mieli swoich jednostek w armii Hitlera (choć było tam kilkanaście tys. Polaków, w większości Ślązaków, siłą wcielonych do Wermachtu). I to nie była wojna o terytorium, tylko to była wojna obliczona na by zniszczyć całkowicie ten dzielny naród i jego państwo. Nie udało im się to. I teraz tez się nie uda. Co daj Boże.

 • jdkonrad

  Oceniono 63 razy 13

  i co ma na celu ta konferencja?! zdawkowe powtórzenie kilku kłamstw kremlowskich... nie jest chyba dla zagranicy a może być jedynie elementem dodatkowego nacisku na własn społeczeństwo... podobnie jak Niemcy prezentujący Polskę pod butem Kaczyńskiego - świat demokratyczny ma własne zdanie nt. putinizacji Rosjan. szkoda, że ci siedzą cicho - na własną zgubę.

 • e50504

  Oceniono 20 razy 12

  A propos mundurów, może da wam to coś do myślenia xD

  imgur.com/9E6VzbT

 • steven1968

  Oceniono 21 razy 11

  Ja bym tak bardzo nie wieścił końca Rosji. Po pierwsze jaka by ona nie była jakoś daje sobie rady z sankcjami wykonywanymi na rozkaz USAband. Zasoby finansowe to ponad 300 mld dolców, duże zasoby złota, potężny , samowystarczalny przemys,ł zbrojeniowy , maszynowy, stoczniowy, największe zasoby surowców naturalnych, wielkie zasoby przemysłu drzewnego , potężny eksport sprzętu wojskowego, przodująca rola w podboju kosmosu. Potencjał jądrowy , który gwarantuje nienaruszalność granic Rosji. TO nie żadna pochwała Rosji, ale fakty , które wystarczy porównać z naszymi .

 • calmy

  Oceniono 33 razy 11

  >>>wzmocnienie obecności wojskowej Sojuszu w Europie Wschodniej to czynnik destabilizujący, obliczony na powstrzymywanie Rosji<<<

  Trudno powiedzieć czy destabilizujący. Ale na pewno obliczony na powstrzymanie Rosji.

 • xan-ti

  Oceniono 16 razy 8

  W którym miejscu "intrygująca" ta konferencja a w którym "zaskakuje"?
  Same truizmy. Zero sensacji.

 • quinc

  Oceniono 15 razy 7

  Rosja to państwo pokój miłujące i nigdzie indziej na świecie człowiek nie oddycha tak swobodnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje