Turcja: materiały wybuchowe u zatrzymanych na granicy z Syrią

10.02.2016 11:27
Syryjczycy czekają na informacje o ewentualnym otwarciu zamkniętej tureckiej granicy

Syryjczycy czekają na informacje o ewentualnym otwarciu zamkniętej tureckiej granicy (LEFTERIS PITARAKIS/AP)

1. Tureccy żołnierze skontrolowali na granicy grupę podróżnych
2. W ich bagażu znaleźli cztery pasy z materiałami wybuchowymi
3. Do zdarzenia doszło w mieście Karkamis

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W dwóch torbach było od 12 do 15 kg nieokreślonych materiałów wybuchowych i cztery pasy, które mogłyby zostać wykorzystane w zamachach samobójczych - wynika z oświadczenia wojska.

Bagaż znaleziono przy grupie 34 osób - czterech mężczyzn, 10 kobiet i 20 dzieci - zatrzymanych w Karkamis, w prowincji Gaziantep. W komunikacie nie wspominano, że może chodzić o dżihadystów.

Karkamis leży tuż obok syryjskiego miasta Dżarabulus, obecnie kontrolowanego przez bojowników Państwa Islamskiego. Informacje o materiałach wybuchowych pojawiły się w czasie, gdy ok. 30 tys. syryjskich cywilów od wielu dni gromadzi się przy tureckim przejściu granicznym Oncupinar, ok. 100 km na zachód od Karkamis. Ludzie ci uciekają przed ofensywą syryjskich wojsk rządowych w kierunku Aleppo. Wojska prezydenta Baszara el-Asada wspierane są z powietrza przez Rosję.

Turcja boi się fali uchodźców

Turcja, która przyjęła już 2,7 mln Syryjczyków, nie wpuszcza na razie tych uchodźców i przekazuje im pomoc humanitarną na terenie Syrii. Ankara obawia się kolejnej fali uchodźców, która według tureckich władz może wzrosnąć do 600 tys. ludzi.

Turecka policja jest w stanie najwyższej gotowości od lata ub.r. i po serii ataków, przypisywanych przez władze bojownikom IS. Do ostatniego zamachu doszło 12 stycznia w Stambule. W historycznej dzielnicy Sultanahmet zginęło 11 niemieckich turystów. W październiku ub.r. w innym samobójczym ataku podczas prokurdyjskiej demonstranci w Ankarze śmierć poniosły 103 osoby.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • homo-homini-lupus

  Oceniono 28 razy 24

  "Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym".

  Co z wami, "dziennikarze"? Śpicie?

 • feurig59

  Oceniono 19 razy 11

  No i co z tego? Przecież wiadomo, że moga być dzihadyści - dlatego potrzebne sa kontrole na granicach Tureckich i na granicach UE, a także rejestrowanie kogo się wpuszcza. Potrzebującym trzeba pomóc, ale najpierw trzeba wiedzieć kto jest potrzebujący. Ot filozofia...

 • swietyszczur

  Oceniono 10 razy 10

  To jest zemsta Rosji za zestrzelenie samolotu przez Turcje . A trolle PiSowskie tu wyly z radosci jak to Turcja dala i da popalic Putinowi hehehe

 • hetman46

  Oceniono 12 razy 8

  Bezpieczeństwo we własnym kraju lub uchodżcy,wybór nalezy do.....kretyńskich polityków bez jaj. Całe szczęście ,że Polska to nie Niemcy,ufff

 • lord-p

  Oceniono 16 razy 6

  znaleziono materiały wybuchowe, ale to nie chodzi o dżihadystów z ISIS. To po prostu terroryści wspieranie przez USA i Saudów zamierzają świętować islamski nowy rok w Europie.

  Turcja boi się zalewu, ale zacznie ich wpuszczać. Bo wie, że szybko uciekną do Europy, a kasa którą dostaje na "pomoc uchodźcom" to de facto kasa na dalsze zbrojenia "umiarkowanych" bandytów

 • djenn

  Oceniono 7 razy 5

  Wczoraj Mogherini błagała Turków, żeby to wpuścili. Swoją drogą to kto tak panicznie spyla przed Asadem? Nie ISIS, razem ze swoimi narzędziami pracy, zapleczem i rodzinami?
  Teraz dżihadyści z ISIS są uchodźcami. Uciekają przed wojną i bombami. Azyl się należy i kasa, i opieka i miłe powitanie z kwiatami i misiami.

 • stachkaz47

  Oceniono 7 razy 5

  Na zdjęciu głównym widać te nieprzebrane tłumy uchodźców czekających na otwarcie przejścia.Przestańcie robić ludziom wodę z mózgu.
  Sojusz TURCJI z ISIS trochę ucierpiał bo RUSCY ich odseparowali.
  O TO TEN WRZASK.

 • realistas

  Oceniono 4 razy 4

  Teraz uciekają terroryści finansowani przez USA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje