Michał w Wielkim Poście nie pije alkoholu, ale mięsa nie ogranicza. A Wy? [SKOMENTUJ]

Wielki Post bez mięsa i alkoholu - z czego rezygnujecie?

Wielki Post bez mięsa i alkoholu - z czego rezygnujecie? (Fot. AG)

Dziś początek Wielkiego Postu. Jesteśmy ciekawi, z czego rezygnujecie w tym czasie. Piszcie w komentarzach.

Wielki Post ma być dla katolików czasem wyciszenia i przygotowania do najważniejszych świąt - Wielkiej Nocy. Kościół zakazuje w tym czasie hucznych zabaw i nakłada obowiązek postu: w Środę Popielcową i Wielki Piątek post ścisły - jeden posiłek do syta i rezygnację z mięsa. Przed II wojną post w Polsce był bardziej surowy, mięsa nie jedzono w poniedziałki, środy i piątki.

A dziś? Polacy, z których większość deklaruje się jako katolicy, różnie oceniają, czym jest post. Pytani przez nas praktykujący katolicy podkreślają: to nie rezygnacja z mięsa, dziś powszechnie dostępnego i taniego, jest dla nich wyrzeczeniem. W Wielkim Poście unikają świadomie wybranych przyjemności, głównie używek.

Michał, 34-latek, w Wielkim Poście nie ogranicza mięsa.

- Mięso było wyrzeczeniem lata temu. Ja w Wielkim Poście nie jem słodyczy, nie piję alkoholu i nie palę. Bywam na imprezach, ale na nich nie piję - wylicza.

Podobnie 35-letnia Marta:

- Jem mięso. Nie chodzę na imprezy i nie piję.

90-letni pan Aleksander przestrzega ścisłego postu w Środę Popielcową i Wielki Piątek:

- Nie jem też mięsa w zwykłe piątki - jak w ciągu całego roku. Nic poza tym. W kościele i tak mówią, że wszystko zależy od człowieka i od tego, co dla niego oznacza rezygnacja z przyjemności.

No właśnie - a z czego Wy rezygnujecie? A może w ogóle nie przestrzegacie postu i ten okres nie różni się dla was od reszty roku?

Komentarze (53)
Michał w Wielkim Poście nie pije alkoholu, ale mięsa nie ogranicza. A Wy? [SKOMENTUJ]
Zaloguj się
 • arius9

  Oceniono 1 raz 1

  Ponoc kosciol nakazal ksiezom wstrzemiezliwosc seksualna w dniach postu.

 • wyciety

  Oceniono 7 razy 1

  Zbliza sie Wielki Piatek.Jak redakcja GW zamierza sie przygotowac do corocznych,tradycyjnych pogromow?Moze stonowac,nie prowokowac,a moze wrecz przeciwnie.Odkryc nastepna nieznana ewangelie,lub potomkow Jezusa zyjacych w tropikalnej pustyni.Sa rowniez tysiace miejscowosci gdzie karczmarz Jankiel pozyczal na procent i sprzedawal dziewczeta do argentynskich burdeli,za co chlopi go obwiesili.Moze warto to opisac?

 • kurdupel0

  0

  ja z polityki rezygnuję

 • mlp09okn

  Oceniono 2 razy 2

  "Michał w Wielkim Poście nie pije alkoholu, ale mięsa nie ogranicza."

  Wszyscy opisani w tekście mają jedną wspólną cechę: przez całe życie mają ograniczony rozum.

 • 3-kuleczka

  Oceniono 5 razy 5

  Moja wiara moje sumienie jestem katolikiem modlę się ale moja wiara jest zgodna z naukami Jezusa, "uklęknij w ciemnym kącie swego domu, On cię zobaczy i wysłucha zanim pomyślisz o co będziesz prosić On już wie, nie módl się na pokaz, źeby inni widzieli... " Itd
  Najgorsze mendy, sookinsyny, co by ci oczy wydrapal, okradł i zabił (popatrz na moherki i nazistowskie łyse paly) na pokaz, dla zagłuszenia sumienia chodzą do spowiedzi, paraduja obwieszeni krzyźami, kibole bratają się na dwa dni bo papież umarł.. Ja nie robie nic na pokaz, nic sobie nie obiecuje niczego sobie nie odmawiam
  Nie uznaję zwierzchnictwa kościoła, rydzyka, fałszywego Dziwisza, nie przestrzegam i nie uznaję prawa i nakazów wymyślonych przez opasłe klechy na soborach i nikt mi nie zabroni jeść mięso w wielki piątek czy nie -święcić świat
  Jeżeli Stwórca ma mie pokarać za parówke w piątek to co to za Bóg????

 • ad2009

  Oceniono 1 raz 1

  na ostatniej wizycie w kościele usłyszałem, ze post (mięsny) nie obowiązuje ludzi w wieku poniżej 3 lat i powyżej 60...
  Oraz oczywiście hierarchów - bo ci sa w stanie dokonać cudu nad miską jak ten pijaczyna z Gdańska - zamieniając kaczke na talerzu w rybe, co oficjalnie oświadczył, przyłapany publicznie na łamaniu kościelnych zakazo-nakazow

 • bgd2

  Oceniono 1 raz 1

  A co, jakiś post jest teraz?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje