Michał w Wielkim Poście nie pije alkoholu, ale mięsa nie ogranicza. A Wy? [SKOMENTUJ]

10.02.2016 11:23
Wielki Post bez mięsa i alkoholu - z czego rezygnujecie?

Wielki Post bez mięsa i alkoholu - z czego rezygnujecie? (Fot. AG)

Dziś początek Wielkiego Postu. Jesteśmy ciekawi, z czego rezygnujecie w tym czasie. Piszcie w komentarzach.

Wielki Post ma być dla katolików czasem wyciszenia i przygotowania do najważniejszych świąt - Wielkiej Nocy. Kościół zakazuje w tym czasie hucznych zabaw i nakłada obowiązek postu: w Środę Popielcową i Wielki Piątek post ścisły - jeden posiłek do syta i rezygnację z mięsa. Przed II wojną post w Polsce był bardziej surowy, mięsa nie jedzono w poniedziałki, środy i piątki.

A dziś? Polacy, z których większość deklaruje się jako katolicy, różnie oceniają, czym jest post. Pytani przez nas praktykujący katolicy podkreślają: to nie rezygnacja z mięsa, dziś powszechnie dostępnego i taniego, jest dla nich wyrzeczeniem. W Wielkim Poście unikają świadomie wybranych przyjemności, głównie używek.

Michał, 34-latek, w Wielkim Poście nie ogranicza mięsa.

- Mięso było wyrzeczeniem lata temu. Ja w Wielkim Poście nie jem słodyczy, nie piję alkoholu i nie palę. Bywam na imprezach, ale na nich nie piję - wylicza.

Podobnie 35-letnia Marta:

- Jem mięso. Nie chodzę na imprezy i nie piję.

90-letni pan Aleksander przestrzega ścisłego postu w Środę Popielcową i Wielki Piątek:

- Nie jem też mięsa w zwykłe piątki - jak w ciągu całego roku. Nic poza tym. W kościele i tak mówią, że wszystko zależy od człowieka i od tego, co dla niego oznacza rezygnacja z przyjemności.

No właśnie - a z czego Wy rezygnujecie? A może w ogóle nie przestrzegacie postu i ten okres nie różni się dla was od reszty roku?

Komentarze (53)
Zaloguj się
 • lethal_devotion

  Oceniono 20 razy 12

  Pasjonujące jak podziwianie schnącej farby...

 • ador43

  Oceniono 21 razy 11

  Ciekaw jestem stolow czarnych pasibrzuchow,w wiekszosci ze spozywania (zarcia) przybiera sie takie formy jakie maja czarni .

 • micant45

  Oceniono 20 razy 10

  Ja rezygnuję z czytania Gazety Wyborczej. :)

  Czyżby Wyborcza celowała w nowy target? W sumie ostatnio sporo tu nazwijmy to "fanów" PiS. Inna sprawa, że religijność, konserwatywny światopogląd, oraz niechęć do KoD nie musi wcale oznaczać, że się jest wyborcą PiS.
  To dobrze, że przynajmniej część narodu nadal kultywuje tradycję. Ograniczenie alkoholu czy mięsa tylko na zdrowie może wyjść. Tak samo jak na pewno na zdrowie narodowi wyszłedby powrót do chyba już nieco zapomnianej tradycji odstawiania mięsa przynajmniej raz w tygodniu w piątek (najlepiej na rzecz ryb, lub kiedyś bardzo popularnego w naszym kraju raka).
  Są ludzie którzy nam zazdroszczą tego, że nadal jesteśmy dość religijnym krajem. Na szczęście daleko nam też do państwa wyznaniowego. Sytuacja w Polsce to taki w miarę zdrowy kompromis, między laickim państwem, a religijnym społeczeństwem. Może nie idealny, ale lepszy taki niż przechył w którąś ze stron. Skrajności są zawsze niebezpieczne, zarówno fanatyzm religijny jak i zupełny ateizm. Oba przypadki rodzą bardzo złe skutki dla społeczeństwa, a najlepiej to widać w takich krajach jak Francja.

 • jerzysm42

  Oceniono 23 razy 9

  W Wielkim Poście nie chodzę do kościoła. (W innych okresach też.)
  Czy to nie jest wystarczające wyrzeczenie?

 • jestem_z_pisu

  Oceniono 25 razy 9

  Jako wegetarianin mam post codziennie od 35 lat
  więc koło pisi mi lata "post" katoli.
  I za to wypiję

 • rabingoldblatt

  Oceniono 8 razy 8

  W związku z tym, że jestem inteligentnym, świadomym człowiekiem to trzymam się z daleka od wszelakich guseł a tym bardziej od instytucji, które z obietnicy wygodnego życia po śmierci zrobiły sobie sposób na zapełnianie kieszeni w życiu doczesnym.

  Więc piję alkohol i jem mięso niezależnie od daty w kalendarzu.

  Nawet jak nie jest koszerne:)

 • rabingoldblatt

  Oceniono 8 razy 6

  Patrzę na polskich biskupów i coś czuję, że oni ściemniają z tym poszczeniem:))

 • jestem125

  Oceniono 8 razy 6

  Mnie w ogóle ten post nie dotyczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje