Wiesz, czy jesteś prawo- czy lewooczny? Tak możesz to sprawdzić w kilka sekund

Sprawdź, czy jesteś prawo- czy lewooczny

Sprawdź, czy jesteś prawo- czy lewooczny (gratisography.com/CC0)

O tym, że jesteśmy lewo- lub praworęczni wszyscy wiemy od dziecka. Za to mało kto zdaje sobie sprawę, że mamy też dominujące oko. Zobacz, jak przekonać się o tym w bardzo prosty sposób.

Wydaje nam się, że patrzymy, używając obojga oczu tak samo. Ale w rzeczywistości nasz mózg "wybiera" obraz z jednego oka, z którego czerpie precyzyjne informacje. To oko jest naszym dominującym.

Sprawdź, czy jesteś prawo czy lewooczny

To, czy jesteśmy prawooczni czy lewooczni, można sprawdzić w bardzo prostym teście.  Spójrz jakiś punkt - na przykład czerwoną kropkę na rysunku poniżej. Teraz wyciągnij rękę i wystaw kciuk tak, by zasłaniał wybrany punkt (ale nie dotykał go ).

Następnie po kolei zamykaj jedno i drugie oko (staraj się w tym czasie nie ruszać ręką). Gdy patrzysz przez dominujące oko, kciuk wciąż będzie zakrywał wybrany punkt. Natomiast kiedy patrzysz okiem niedominującym, kciuk wyda się lekko "przesunięty" w jedną lub w drugą stronę - jak na obrazku poniżej.

Jesteś prawo- czy lewooczny?

Kiedy może przydać się nam wiedza, czy jesteśmy prawo czy lewooczni? Choćby podczas rzucania piłką, patrzenia przez teleskop czy wizjer aparatu lub gry w rzutki. Ma to też znaczenie przy niektórych operacjach oczu oraz noszeniu soczewek kontaktowych.

Czy można być praworęcznym i lewoocznym? Dowiedz się więcej

Co ciekawe, nie zawsze osoba praworęczna będzie miała dominujące prawe oko (i odwrotnie). Dzieje się tak, ponieważ prawo lub leworęczność zależy od tego, która z półkul mózgu jest dominująca u danej osoby. Lewa półkula kontroluje prawą rękę, więc jeśli to ona dominuje - osoba jest praworęczna (i odwrotnie).
W przypadku wzroku jest inaczej. Obie półkule mózgu kontrolują oboje oczu, dlatego nie ma znaczenia, która z nich dominuje, a mózg "wybiera", z którego oka przede wszystkim czerpać precyzyjne informacje. Oczywiście drugie oko nie jest bezużyteczne. Znacząco poszerza ono pole widzenia, a łączenie informacji z obojga oczu pozwala lepiej określać odległość między przedmiotami.

Ilu ludzi jest prawo-, a ilu lewoocznych?

Zdecydowana większość ludzi jest praworęczna (ok. 85 - 90 proc.). Z kolei średnio co trzecia osoba jest lewooczna, a dwie trzecie społeczeństwa - prawooczna. Brak dominującego oka jest bardzo rzadki.

Jak jeszcze można sprawdzić dominujące oko?

Poza wyjaśnioną powyżej metodą sprawdzania dominującego oka, istnieją też inne sposoby. Można - zamiast zakrywać punkt - wysunąć obie dłonie tak, by między kciukami i palcami stworzyć trójkąt. Następnie trzeba wybrać punkt, umieścić go w trójkącie o powoli cofnąć dłonie do twarzy (cały czas patrząc na wybrany punkt). Dłonie znajdą się przy dominującym oku.
Które oko jest u Ciebie dominujące?
Zobacz także
 • Benoit Violier z nagrodą dla najlepszej restauracji na świecie Tajemnicza śmierć "najlepszego szefa kuchni na świecie". W tle skandal z BARDZO drogim winem
 • Śniadaniowa kanapka McDonald's Dlaczego fast foody nie pleśnieją? Wcale nie dlatego, że są napakowane chemikaliami
Komentarze (37)
Wiesz, czy jesteś prawo- czy lewooczny? Tak możesz to sprawdzić w kilka sekund
Zaloguj się
 • Bartłomiej Iwanicki

  0

  Ja przy tym teście nie jestem w stanie zasłonić obiektu, gdy patrzę dwojgiem oczu - widzę albo dwa palce i obiekt, albo dwa obiekty i palec, w zależności od skupienia ostrości na kciuku lub obiekcie. Zależnie od ręki, którą zasłaniam, test mówi mi, że jestem lewo lub prawooczny... Nie mam dominującego oka?

 • cosmetic.wipes

  0

  Jak zasłaniam lewym kciukiem, to jestem lewooczna. Jak prawym, to prawo...

 • six_a

  0

  jestem obuoczna i co teras? czy będę sławna?

 • hejkumtejkum

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem lewooczny, szkoda że w lewym oku mam większą wadę :-(

 • p124

  Oceniono 2 razy 0

  Same madrale.
  To nie sa zadne bzdury.
  Test z kciukiem jest pierwszym testem przed treningiem strzeleckim. Chocby w polskiej armii przed nauka strzelania z kbk.

 • y.y

  Oceniono 3 razy 3

  Ten opis jest do bani, autor źle napisał, w jaki sposób dokonać tego rozróżnienia. Nie chodzi o to, aby zamykać na przemian oko lewe i prawe - w ten sposób zawsze można mieć raz kciuk w pozycji centralnej, a raz obok, wystarczy go przesunąć najpierw patrząc lewym okiem i a raz prawym i przesunięcia będą występować po obu stronach.

  Myk polega na tym, aby nie zamykając oczu wyciągnąć przed siebie kciuk, nie dotykając monitora, trzymając rękę w odległości ok. 30-40 cm od ekranu, a ostrość wzroku utrzymywać na czerwonym kółku, a nie palcu. W jednej z tych pozycji będzie można zobaczyć zmultiplikowany obraz - jakbyśmy mieli dwa kciuki, częściowo przeźroczyste, jeden w miejscu centralnej kropki, drugi obok (w moim przypadku po prawej stronie względem kropki), a kiedy przesuniemy kciuk na drugą stronę (na drugi bok względem kropki) będziemy w stanie zobaczyć tylko jeden, a w miejscu centralnym już nie. Wszystko robimy cały czas koncentrując ostrość wzroku na kropce, a nie placu.

 • supermarjan

  Oceniono 3 razy 1

  idz do kibla
  wez papier do s rania.
  uzyj rolki jak lornetki
  do ktorego oka przylozyles?
  koniec!

 • Arthur Martin

  Oceniono 1 raz 1

  Co za bzdety. Jeśli ktoś nosi okulary i robiąc je u optyka ma dodatkowo robiony pomiar odległości między źrenicami "Pupilometrem" Nigdy oko oku równe nie będzie! a już na pewno nie da się zbadać w tak prymitywny sposób. Zresztą trudno utrzymać palec w powietrzu w jednym miejscu zmieniając zamknięcie otworzenie jednego oka i zamkniecie drugiego. To tak samo jakbyśmy mierzyli odległość rękoma. Niby wydaje się, że przenieśliśmy ze zmierzonego punktu ręce na drugi i łudzimy się, że odległość będzie taka sama. Nie będzie!

 • kreoton

  Oceniono 2 razy 2

  Zależy, czy używam prawego, czy lewego kciuka :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje