Tajemnicza śmierć "najlepszego szefa kuchni na świecie". W tle skandal z BARDZO drogim winem

10.02.2016 08:26
Benoit Violier z nagrodą dla najlepszej restauracji na świecie

Benoit Violier z nagrodą dla najlepszej restauracji na świecie (MICHEL EULER/AP)

Najlepszy szef kuchni na świecie, Benoit Violier, był ofiarą sprytnego systemu wyłudzania pieniędzy od prestiżowych restauracji. Czy to dlatego popełnił - najprawdopodobniej - samobójstwo?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Violier, szef uznanej za najlepszą na świecie restauracji L'Hotel de Ville,został znaleziony martwy w domu 1 lutego. Według informacji szwajcarskiego magazynu "Bilan", w tle zagadkowej, najprawdopodobniej samobójczej śmierci uznanego restauratora jest wielki skandal finansowy związany ze sprzedażą niezwykle drogiego wina.

Restauracja Violiera, podobnie jak kilka innych znanych restauracji, padła ofiarą firmy Private Finance Partners. Pośredniczyła ona - przynajmniej teoretycznie - w sprzedaży restauratorom znakomitych win, w tym uważanych za najdroższe na świecie Henri Jayer. Chodziło o wina, których ceny zaczynają się od 20 000 dolarów za butelkę, a kończą dużo, dużo wyżej - pisze "Business Insider".

Był tylko jeden problem - restauratorzy nigdy nie zobaczyli zakupionych butelek wina. Private Finance Partners (PFP) sprzedawała tę samą butelkę po kilka razy - jak w klasycznym mechanizmie piramidy finansowej. Jeden z pracowników firmy PFP został w październiku aresztowany, a firma ogłosiła bankructwo - informuje "Bilan".

Restauracja Violiera poniosła z tego tytułu straty nawet do dwóch milionów franków szwajcarskich. Czy ten fakt mógł przyczynić się do śmierci kucharza? To tylko spekulacje, ale "Bilan" wspomina, że "w ostatnich miesiącach szef kuchni był bardzo zaniepokojony i zmartwiony".

Violier: Artysta w swoim fachu i perfekcjonista

A szef kuchni był znany jako perfekcjonista. Restaurację L'Hotel de Ville prowadził razem z żoną. Pracował tam od 1996 roku, a w 2012 r., gdy jego mistrz odszedł na emeryturę, przejął wraz z żoną całą restaurację. L'Hotel de Ville miała przyznane trzy gwiazdki Michelin - najwyższe wyróżnienie w kulinarnym świecie. W grudniu restauracja zajęła I miejsce w rankingu magazynu "La Liste". Pod uwagę było branych 1000 restauracji z 48 krajów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (82)
Zaloguj się
 • szyder-bach

  Oceniono 63 razy 51

  Mógł odrobić starty. Mógł zareklamować farbę do ścian albo parówki. Tak robią szanowani i uznani restauratorzy.

 • 31.februarius

  Oceniono 34 razy 20

  Nie byłaby to "Sprawa dla gondoliera(ów)"?!

 • clash67

  Oceniono 14 razy 14

  Po winach za 5 zł też niejeden się powiesił. Wino to bardzo niebezpieczny napój.

 • wiceherszt

  Oceniono 38 razy 14

  No tak. Wyborcza. Jakieś szczegóły tego przekrętu z winami? Mechanizm, na zasadzie którego można było sprzedawać jedną butelkę kilka razy, nie wręczając butelki? Bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że "znany kucharz" ot tak przelewa firmie krzak dwa miliony franków, nie oglądając towaru...

  Tak więc droga redakcjo. Jeżeli już piszecie takie rzeczy, zapewne korzystając z pomocy nielicznych a co za tym idzie rozchwytywanych w waszej gazecie ludzi znających języki obce na tyle, żeby pogmerać w zachodniej prasie, to poproście ich z łaski swojej o pogmeranie bardziej wnikliwe.

  Bo widzicie, kiedy zamieszczacie takie ochłapy o bombach wodorowych Kimdzonga, to szczegóły sprawdzam sobie sam w zachodniej prasie. Ale na sprawdzanie szczegółów na temat śmierci "znanych kucharzy" nie mam ani czasu, ani chęci. Może więc wysilcie się nieco. Macie wszak dział ekonomiczny, teraz pewnie częściowo bezrobotny, bo ta oceanolożka od "gospodarka pędzi" nie może przecież pisać, że pędzi, bo teraz wszystko w ruinie. Jak nic nada się do tropienia przewałów. Albo ten od mieszkań, też byłby chyba dobry, wszak na przewałach powinien się znać.

 • naw18

  Oceniono 12 razy 10

  20k$ i wiecej za flaszkę.
  Powinien , zdecydowanie powinien, byc reset calej populacji tzw. homo sapiens sapiens

 • white_lake

  Oceniono 12 razy 8

  wino za taką cenę to głupota w postaci czystej, więc trudno mi tym oszukanym współczuć,
  mam nadzieję, że jego samobójstwo miało jednak jakiś inny powód, szkoda, żeby był ofiarą własnej głupoty i snobizmu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje