Francja chce pozbawiać "terrorystów" obywatelstwa. Zmiany w konstytucji coraz bardziej realne

10.02.2016 08:06
Prezydent Francji Francois Hollande

Prezydent Francji Francois Hollande (Francois Mori (AP Photo/Francois Mori))

1. Zgromadzenie Narodowe poparło prezydencki projekt zmian w konstytucji
2. Projekt zakłada możliwość pozbawienia obywatelstwa skazanych za terroryzm
3. ZN poparło też zmiany dotyczące stanu wyjątkowego

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Francuskie Zgromadzenie Narodowe, czyli izba niższa parlamentu, poparło we wtorek wieczorem projekt konstytucyjnego zapisu o możliwości pozbawienia obywatelstwa osób skazanych za terroryzm. Za wprowadzeniem zapisu do konstytucji głosowało 162 deputowanych, przeciw 148. Żeby przyjąć projekt zmian w konstytucji, potrzebna jest zgoda trzech piątych senatorów podczas głosowania w Senacie.

Odpowiedź na zamachy

Zgłoszony przez prezydenta Francois Hollande'a projekt zmian w ustawie zasadniczej zakłada możliwość pozbawienia obywatelstwa osób, które zostały prawomocnie skazane, jeśli mają podwójne obywatelstwo albo jeśli ich rodzice nie posiadają obywatelstwa Francji.

Po zamachach terrorystycznych, do których doszło 13 listopada w Paryżu, sprawa zaostrzenia kar za terroryzm stała się przedmiotem ożywionej debaty publicznej we Francji. Hollande deklarował niedawno, że dołoży wszelkich starań, aby procedura cofnięcia obywatelstwa odnosiła się również do tych, którzy urodzili się we Francji, ale mają podwójne obywatelstwo. Obrońcy praw człowieka krytykują tę metodę jako "przejaw nadużywania władzy przez organy państwowe".

Zdaniem ekspertów, zmiany w konstytucji mają przede wszystkim na celu przeciągnięcie na stronę prezydenta Hollande'a i premiera Manuela Vallsa zwolenników skrajnej prawicy. Jak podkreśliła w rozmowie z PAP profesor nauk politycznych Catherine Withol de Wenden, ludziom, których mają objąć nowe restrykcje, prawnie i tak powinno przysługiwać francuskie obywatelstwo.

- To, że mieszkali przez pięć lat w innym kraju albo że mają podwójne obywatelstwo, niczego nie zmienia - powiedziała ekspertka. Jej zdaniem władze obejmą restrykcjami tylko część skazanych, żeby "nie mnożyć bezpaństwowców".

Poparcie dla stanu wyjątkowego

W poniedziałek Zgromadzenie Narodowe poparło też inny projekt reform konstytucyjnych przedłożony przez prezydenta i rząd, a dotyczący wpisania do konstytucji artykułu o wprowadzaniu stanu wyjątkowego w razie zagrożenia terrorystycznego.

Eksperci podkreślają, że celem tej nowelizacji jest uprawomocnienie stanu wyjątkowego i nadanie mu podstaw konstytucyjnych. Obecnie jest on regulowany ustawowo, wobec czego istnieje możliwość, że mógłby zostać zaskarżony w sądzie konstytucyjnym.

O terroryzmie i wojnach, w których giną ludzie, przeczytaj w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (98)
Francja chce pozbawiać "terrorystów" obywatelstwa. Zmiany w konstytucji coraz bardziej realne
Zaloguj się
 • muzyk_barokowy

  Oceniono 3 razy 3

  I co na to Komisja Wenecka?

 • jw0022

  Oceniono 2 razy -2

  O, grubo. A ubogacanie?

 • ponerologia

  Oceniono 2 razy 0

  Jedynym komentatorem, który zwrócił uwagę na najważniejszą planowaną zmianę - konstytucyjne umocowanie dla stanu wyjątkowego - jest @kala.fior.
  Zmiana ta jest oznaką tego, jak bardzo boją się ludzi "elyty".
  Terroryzm nie jest ściśle zdefiniowanym pojęciem; można tu podciągnąć niemalże wszystko, co wpadnie władzy do pustych łbów, zaś służby specjalne wyprodukują na polityczne zamówienie dowolny raport. W ten oto sposób, zgodnie z zasadą: "władza tworzy problem*-> społeczeństwo się burzy i oczekuje rozwiązania problemu -> władza wprowadza korzystne dla niej samej zmiany, które i tak chciała wprowadzić i dlatego stworzyła problem", pozbawia się społeczeństwo kolejnych praw, przesuwając granicę inwigilacji i zamordyzmu w stronę orwellowskiego Ministerstwa Prawdy, Miłości oraz Pokoju.
  Klasyczna powtórka z rozrywki, jak przy wprowadzaniu Patriot Act i innych tym podobnych "antytrerrorystycznych" ustaw. Francuskie "elyty" idą jeszcze dalej, bo chcą tę hucpę wpisać do konstytucji.

  Cała reszta komentatorów bzdurzy nieprzytomnie o pozbawianiu obywatelstwa terrorystów, jakby to miało jakieś znaczenie. Pomyśleliście, baranki, że najprostszym ruchem dla ominięcia tych przepisów będzie zrzeczenie się obywatelstwa innych państw i pozostanie tylko przy francuskim?

  * w tym przypadku stworzono problem pt. "uchodźcy"

 • mppmpp

  Oceniono 4 razy 0

  Ale jak to? A prawa nabyte? A prawa człowieka? A miłość, braterstwo i równość?

 • bb523

  Oceniono 4 razy -2

  pozbawianie obywatelstwa zamachowców-samobójców nie ma sensu.
  Sens ma odpowiedzialność zbiorowa - wywalenie całej rodziny samobójcy.
  Byłaby wtedy motywacja do rodzinnej kontroli i presji rodziny by nie świrować.

 • ciocia_krysia

  Oceniono 3 razy -1

  "Obrońcy praw człowieka krytykują tę metodę jako >>przejaw nadużywania władzy przez organy państwowe<<". Cóż, moralne prawo do obrony morderców, obrońcy mogą zyskać jedynie wtedy, kiedy ich dziecko lub rodzic zostanie zabity przez terrorystę. Dopiero wtedy nabiorą odpowiedniego doświadczenia:)

 • jtp2

  Oceniono 28 razy 24

  Gdyby w obecnej Polsce zrobiono to samo Targowica KODu i inne szczujnie z Gazetą.pl
  najwięcej krzyczałyby o ograniczaniu praw obywatelskich

 • brajanu

  Oceniono 7 razy 5

  ja mam lepszy pomysł. nie wpuszczać ich. dlaczego wchodząc na stadion jestem sprawdzany przez ochronę i musze miec bilet. dlaczego wchodząc na imprezę tez musze mieć bilet. nikt nie robi problemu z tego.
  a dlaczego pozwala się na nielegalne przekraczanie granic, wiedząc, że razem mz nieleglanymi imigrantami są też terroryści??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje