Wzrosło przeciętne wynagrodzenie. To już prawie 4000 zł

09.02.2016 21:40
Wynagrodzenia wciąż rosną

Wynagrodzenia wciąż rosną (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

1. 3899,78 zł - to przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2015 r.
2. To wzrost w stosunku do 2014 r.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Nowe dane podał Główny Urząd Statystyczny. Dla porównania, przeciętne wynagrodzenie w 2014 r. wynosiło 3783,46 zł.

- Realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2015 r. w stosunku do 2014 r. wyniósł 4,2 proc - wyliczył GUS.

Poinformował też, że przeciętne wynagrodzenie w czwartym kwartale 2015 r. wyniosło 4066,95 zł.

Pod koniec 2015 r. GUS podawał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w trzech kwartałach 2015 r. wyniosło 3 tys. 933,51 zł.

Przeczytaj też: Po co liczyć średnie wynagrodzenie, skoro wszystkich denerwuje - wywiad z dr Janem Czarzastym

Kto zarabia "przeciętną"? Czytaj więcej na ten temat.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (68)
Wzrosło przeciętne wynagrodzenie. To już prawie 4000 zł
Zaloguj się
 • kagwo77

  Oceniono 1 raz 1

  Pytanie: Ile wpisów na forum musi zaliczyć statystyczny rosyjski troll, aby osiągnąć polskie średnie wynagrodzenie?
  Pytanie dodatkowe: Ile wpisów będzie musiał zaliczyć, aby osiągnąć to wynagrodzenie, jeżeli cena ropy zmaleje do 20 $ za baryłkę?

 • antylitania_chwili

  0

  Te na bieżąco publikowane średnie są obliczane na podstawie danych z przedsiębiorstw powyżej 9 osób i tylko z umów o pracę. Pełny rozkład płac jest obliczany tylko raz na parę lat, a ostatni który widziałem (bodaj z 2012) był bimodalny, asymetryczny i ciężkoogonowy - wszystkie powody, żeby średnia nie mówiła nic o tym, co się dzieje z większością obywateli. Ale można i spojrzeć tak: pis u władzy 3 miechy i taka skokowa poprawa! Coś czuję, że w spółkach skarbu państwa wyrównali swoim pensje z zachodem :p

 • junkamm

  Oceniono 1 raz 1

  coraz wiecej emerytów rencistów chodzi po mieszkaniach i żebrze na chleb i ogólnie na jedzenie . do tego doprowadził katolcyzm i chrzecijanie prawo i sprawiedliwosc duda i szydło .

 • junkamm

  Oceniono 1 raz 1

  prawo i sprawiedliwosc duda i szydło formalnie wypowiedzieli wojne domową połowe narodu polskiego skłucając ich i dzieląc . skutecznie przez trzy miesiące zrobili przewrót w polsce . duda i szydło i prawo i sprawiedliwosc zatem przestali byc prezydentem i szydło wszystkich polaków . po decyzji 500 + podzieliła naród na lepszych i gorszych . dzieci połowe ma głodowac a drugie tyle ma byc najdzena . to skandaj i wypowiedzenie wojny domowej prze chrzecijan prawo i sprawiedliwosc . musimy uważac bo duda ma wojsko a szydło policjie ale damy rade by sie to odbiło echem na świecie . tak ludzie mówią na polskich ulicach są nawet tacy co mówią jak wojna w syrji. w domach ludzie są wciekli i zdeteminowani . wolną umrzec walcząc niż głodowac i życ w nedzy . emeryci kalecy ludzie schorowani zostali bezszczelnie oszukani przez dude i szydło . waloryzacjia w 2016 roku przewiduje na znaczek pocztowy . za te kłamstwa duda i szydło zapamietają naród do konca zycia . katolicy mordują głodem . wojna wojna wojna . tak teraz sie mówi na polskich ulicach .

 • pszczy2000

  Oceniono 3 razy 1

  Mediana wynosi pewnie jakies 3,1 tys.zł,a dominanta - 2,2 tys. zł. (oczywiście brutto).

 • dyskootantka

  Oceniono 3 razy 3

  Ja czekam na uzależnienie najniższej krajowej od średniej płacy. Bo to byłoby najsprawiedliwsze. Jak zarządy,urzędnicy wyższego szczebla i wszelkiej maści menedżery podwyższałyby sobie, musieliby się liczyć z tym, że płace wzrosną też najniżej zarabiającym. Bo oni też uczestniczą w tworzeniu dochodów firmy. A tak jak jest obecnie to oni mają zasuwać 24/7/7 a jak przychodzi do podwyżek, to dla nich zawsze brakuje. Nie brakuje na wymianę aut firmowych co dwa lata a na płace pracowników biednemu właścicielowi zawsze brakuje. Podobnie z dietami poselskimi - powinny być przeliczane w zależności od najniższej.

 • jan.ostrzyca

  Oceniono 3 razy 1

  Brednie. Niedawno sami pisaliście, że średnie wynagrodzenie NETTO wynosi ok. 2 500 zł, mediana NETTO ok. 2 250 zł, najczęściej wypłacane wynagrodzenie NETTO ok. 1 750, a 10% pracowników zarabia NETTO ok. 1 300 zł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje