Komisja Wenecka zakończyła wizytę w Polsce [PODSUMOWANIE]

09.02.2016 19:12
Przedstawiciele Komisji Weneckiej w Sejmie

Przedstawiciele Komisji Weneckiej w Sejmie (Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Zakończyła się dwudniowa wizyta Komisji Weneckiej w Warszawie. Delegacja rozmawiała z przedstawicielami polskich władz i sądownictwa o Trybunale Konstytucyjnym. Co ta wizyta oznacza dla Polski? Jakie będą jej skutki?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podsumowanie dwudniowej wizyty Komisji Weneckiej w Polsce:

1. Czym jest Komisja Wenecka?

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, zwana Komisją Wenecką, jest organem doradczym Rady Europy, złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej.

Opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w państwach, które przechodzą transformację ustrojową.

2. Czemu Komisja Wenecka przyjechała do Polski?

Stało się to na wniosek Witolda Waszczykowskiego. Minister w rządzie PiS jeszcze w ubiegłym roku poprosił ekspertówo opinię ws. zmian, jakich dokonano w Trybunale Konstytucyjnym. Jak mówił, chce zakończyć spór wokół wyboru sędziów TK.

3. Z kim spotkała się Komisja Wenecka?

Członkowie KW rozmawiali z przedstawicielami Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, marszałkami Sejmu i Senatu, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, wybranymi członkami Trybunału Konstytucyjnego oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Poniedziałkowa rozmowa prezydenta z szefem Komisji zaplanowana na pół godziny trwała blisko dwie. Marek Magierowski, szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta, powiedział dziennikarzom, że prezydent przedstawił podczas niej swój pogląd dot. Trybunału Konstytucyjnego, związany przede wszystkim z aspektami prawnymi.

4. Punkt zapalny: wykluczenie sędziów PiS

Dziś Komisja spotkała się z przedstawicielami Trybunału Konstytucyjnego. Zgody na udział w rozmowach nie otrzymali od Andrzeja Rzeplińskiego sędziowie wybrani przez PiS i zaprzysiężeni przez prezydenta.

Zapytany o swoją decyzję prezes TK stwierdził: - Osiemnastu sędziów trudno zaprosić na półtoragodzinne spotkanie, bo ani oni nie mogliby zadać pytania, ani na nie odpowiedzieć.

Zbigniew Ziobro z kolei ocenił, że to kolejny dowód na upolitycznienie Rzeplińskiego.

5. Komisja Wenecka przygotuje opinię

Po rozmowach w Polsce delegaci do 11 marca przygotują projekt opinii. Opinia nie jest wiążąca, MSZ zapowiadało jednak, że "zostanie wzięta bardzo poważnie pod uwagę" i "stanie się przedmiotem merytorycznej refleksji".

Szef Komisji Weneckiej, Gianni Buquicchio zapowiedział, że KW zaproponuje pewne rozwiązania, które poprawią pluralizm TK, jego efektywność i szybkość prac. Zaznaczył, że ważny jest kompromis "w zgodzie z zasadami praworządności".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy Komisja Wenecka powinna zajmować się Polską?
Komentarze (135)
Komisja Wenecka zakończyła wizytę w Polsce [PODSUMOWANIE]
Zaloguj się
 • zd46

  Oceniono 1 raz 1

  Czy moze Komisja Wenecka dała szybkie lekcje kultury osobistej a takze kultury politycznej niejakiemu Z.Ziobro?Ale czy na betonie kwiaty urosną? Tam nie rosna nawet chwasty !!!!

 • zd46

  Oceniono 2 razy 2

  No, to, po orzeczeniu Komisji Weneckiej prof. Rzepliński odpłynie gondolą przy dzwiekach „bel canta” gondolierow weneckich czy A.Duda odpłynie, po morzu głupoty politycznej, tratwa zbita z beczek po zepsutych śledziach, przy dzwiękach kociej muzyki z megafonow przybrzeżnych? Bedzie święto PRZYWROCENIA demokracji w POLSCE czy pogrzeb NASZEJ UKOCHANEJ I WOLNEJ OJCZYZNY? Wolnej od nieodpowiedzialnych i chorych na nienawiść, dzialaczy obłąkanej partii i wtorujacym im biskupow.

 • zd46

  Oceniono 2 razy 2

  A.Duda, 8 lat rzadow PO strescil w 2 godziny???? To on nic nie wie o Polsce, o dokonaniach spoleczenstwa bez PiSu !!! Czy A.Duda opowiedzial Komisji Weneckiej, jak ignorowal urzedujacego Prezydenta RP B.Komorowskiego, jak interpretowal przed TK przepsy prawa na rzecz SKOKow? Czy powiedzial tez o zatrudnieniu w swej kancelarii dzialacza partyjnego PZPR, M. Łopinskiego? Czy pobajdurzył Komisje o kombinacjach z eurodietami poselskimi i czy opowiedzial o „fuchach prywatnych, za budzetowe pieniadze, w Nowym Tomyslu? Czy moze opowiadal o ruchu krucjatowym i udziale w nim rodzicow? Czy mowil moze o tesciach? To za malo, to wyglada na nastepny BLAMAŻ i chec POLITYCZNEGO PRZEKUPIENIA Komisji Weneckiej opowiesciami „Z mchu i paproci”. A PoMagierowski, po swojemu, w głupawym samozadowoleniu.

 • awers777

  Oceniono 2 razy 2

  PiS oleje opinie Komisji Weneckiej, Kaczyński jest alfą i omega dla pisu i nic ich więcej nie interesuje. Odrzuca wszystkie głosy sprzeczne z myślami wielkiego naczelnika=szkodnika.

 • dziadekjam

  Oceniono 3 razy -3

  Komisja wenecka? Znam "Kupec wenecki" Szekspira a i gondole weneckie. Ale żeby komisją? Fe.

 • Michal Xinski

  Oceniono 40 razy 14

  Były nagany i pogromy medialne. Przyjechali Rewizorzy z Wenecji. Co następne? Świecka Inkwizycja przyjedzie z Brukseli i będzie palić na stosach?

 • xjerzy1

  Oceniono 8 razy 0

  ...tej Polski już nikt nie poskłada ! Będzie IV Rozbiór Polski, trn do Wisły dla Rosji a ten z drugiej strony do Niemiec. Nikt nie będzie tolerował takiego nierządu w środku Europy a my chcemy jeszcze rakiety i to za darmo !!!!!

 • cichwoda

  Oceniono 15 razy 1

  "Twój komentarz został wysłany, pojawi się wkrótce" michnik segreguje jak Rzepinski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje