Komisja Wenecka zakończyła wizytę w Polsce [PODSUMOWANIE]

09.02.2016 19:12
Przedstawiciele Komisji Weneckiej w Sejmie

Przedstawiciele Komisji Weneckiej w Sejmie (Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Zakończyła się dwudniowa wizyta Komisji Weneckiej w Warszawie. Delegacja rozmawiała z przedstawicielami polskich władz i sądownictwa o Trybunale Konstytucyjnym. Co ta wizyta oznacza dla Polski? Jakie będą jej skutki?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podsumowanie dwudniowej wizyty Komisji Weneckiej w Polsce:

1. Czym jest Komisja Wenecka?

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, zwana Komisją Wenecką, jest organem doradczym Rady Europy, złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej.

Opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w państwach, które przechodzą transformację ustrojową.

2. Czemu Komisja Wenecka przyjechała do Polski?

Stało się to na wniosek Witolda Waszczykowskiego. Minister w rządzie PiS jeszcze w ubiegłym roku poprosił ekspertówo opinię ws. zmian, jakich dokonano w Trybunale Konstytucyjnym. Jak mówił, chce zakończyć spór wokół wyboru sędziów TK.

3. Z kim spotkała się Komisja Wenecka?

Członkowie KW rozmawiali z przedstawicielami Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, marszałkami Sejmu i Senatu, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, wybranymi członkami Trybunału Konstytucyjnego oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Poniedziałkowa rozmowa prezydenta z szefem Komisji zaplanowana na pół godziny trwała blisko dwie. Marek Magierowski, szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta, powiedział dziennikarzom, że prezydent przedstawił podczas niej swój pogląd dot. Trybunału Konstytucyjnego, związany przede wszystkim z aspektami prawnymi.

4. Punkt zapalny: wykluczenie sędziów PiS

Dziś Komisja spotkała się z przedstawicielami Trybunału Konstytucyjnego. Zgody na udział w rozmowach nie otrzymali od Andrzeja Rzeplińskiego sędziowie wybrani przez PiS i zaprzysiężeni przez prezydenta.

Zapytany o swoją decyzję prezes TK stwierdził: - Osiemnastu sędziów trudno zaprosić na półtoragodzinne spotkanie, bo ani oni nie mogliby zadać pytania, ani na nie odpowiedzieć.

Zbigniew Ziobro z kolei ocenił, że to kolejny dowód na upolitycznienie Rzeplińskiego.

5. Komisja Wenecka przygotuje opinię

Po rozmowach w Polsce delegaci do 11 marca przygotują projekt opinii. Opinia nie jest wiążąca, MSZ zapowiadało jednak, że "zostanie wzięta bardzo poważnie pod uwagę" i "stanie się przedmiotem merytorycznej refleksji".

Szef Komisji Weneckiej, Gianni Buquicchio zapowiedział, że KW zaproponuje pewne rozwiązania, które poprawią pluralizm TK, jego efektywność i szybkość prac. Zaznaczył, że ważny jest kompromis "w zgodzie z zasadami praworządności".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy Komisja Wenecka powinna zajmować się Polską?

Zobacz najnowsze wideo

Komentarze (135)
Zaloguj się
 • play100cen

  Oceniono 48 razy 42

  Komisja stwierdzi, że Konstytucja nie jest zgodna z Prawem i Sprawiedliwością.

 • plutoniczna

  Oceniono 47 razy 17

  Jak KW opinia będzie negatywna (a prawdopodobnie będzie), to Pawłowicz ze swoistym "wdziękiem" stwierdzi, że opinia jest gó...no warta a dokument to zwykła szmata, którą można co najwyżej powiesić w kiblu.

 • jurek4491

  Oceniono 63 razy 17

  PiSdzielcom już robi się gorąco koło dupencji .
  Jeżeli PiSdzielce i PiSdencik złamali konstytucję to będzie wstyd na cały świat.
  Jadzia Staniszkis ulubienica PiSdzielców wielokrotnie powtarzała że to jest putinizacja kraju , że PiSdzielce to bolszewiki .

 • alex1w

  Oceniono 35 razy 17

  Cóż... (państwo wg. Pis -czyli IV RP w budowie, ma się dobrze). Leci wg. starego planu.
  Czyli zero demokracji, za to zamordyzm oraz niszczenie ludzi i wszystkiego co nie jest po myśli prezesa.
  Zero wolnego internetu!...
  A Tak!...Skoro ACTA się nie podobało ludziom świadomym?.. To teraz będzie ACTA x 2 dla tępego elektoratu który i ta nic nie rozumie ale popiera PiS bo on da... bo obiecał srebrniki.

 • slade1972

  Oceniono 36 razy 16

  Co jest zgodne z konstytucyją?
  Gdy my bijemy!
  A nie zgodne?
  Kiddy nas biją!

 • pysio62

  Oceniono 118 razy 16

  Komisja Wenecka, ktorej opinia prawie na pewno bedzie krytyczna i negatywna dla Kaczynskiego, Dudy i PIS-u, to dopiero poczatek klopotow PIS-u w UE i za granica. Klopoty w UE, to takze dalsze kompromitowanie i osmieszanie Polski za granica. Bedziemy mieli dyktature, jakby to powiedzial Kisiel, dyktature ciemniakow, a Polska zostanie takze zrujnowana ekonomicznie, gospodarczo i finansowo. Takie beda rezultaty tak zwanej PIS-owskiej "dobrej zmiany".

 • jdkonrad

  Oceniono 36 razy 16

  Jak mówił, chce zakończyć spór wokół wyboru sędziów TK.
  =======================================================
  waszczu?! chce zakończyć spór wokół TK?! to chyba nie jego działka. ego ma wicia rozdmuchane do granic możliwości.. ma jedną zaletę-jest lepszy od fotygi, choć to naprawdę nie jest trudne...
  myślałem, że TK to kwestia konusa.. dudusia... ew. szefa klubu p. pis. Terleckiego... a jednak konus chce się wystawić waszczem do Europy..
  zobaczymy... może coś cofną. bycie pod obstrzałem KE, RE, PE w nędznej sytuacji budżetowej z pewnością nie pomoże pisiorom.

 • alex1w

  Oceniono 62 razy 16

  Naprawdę żal tyłek ściska...Czy naprawdę Polska musi przechodzić co kilkadziesiąt lat "Powtórkę z rozrywki" swojej odwiecznej historii?...

 • varissa

  Oceniono 66 razy 16

  Opinia Komisji, korzystna dla rządu zostanie zaakceptowana i "wdrożona" w 100%,
  Opinia niekorzystna zostanie poddana "merytorycznej refleksji"!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje