Dlaczego fast foody nie pleśnieją? Wcale nie dlatego, że są napakowane chemikaliami

Śniadaniowa kanapka McDonald's

Śniadaniowa kanapka McDonald's (fot. Candice Choi / AP)

Kanapki, które potrafią przetrwać po kilkanaście lat? To wcale nie "chemia". Wyjaśnienie jest dużo bardziej zaskakujące - i jednocześnie dużo prostsze.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Już od jakiegoś czasu w Internecie krąży mit dotyczący jedzenia z popularnych sieci fast foodowych. Jedzenie z tego rodzaju restauracji ma być naładowane chemikaliami, przez co przez lata wygląda tak samo, jak w momencie, kiedy zostało kupione.

Rzeczywiście, fotografie burgerów, które przetrwały po 10 czy 15 lat w niezmienionej formie zaskakują. Ale czy to dowód na to, że fast foody trują nas całą tablicą Mendelejewa?

Nauka i burgery

Amerykański kucharz i krytyk kulinarny, J. Kenji López-Alt, w 2010 roku postanowił zbadać, czy burgery z McDonald's nie psują się. A jeśli tak, to dlaczego.

Kupił kilka kanapek z McDonald's i zwykłe, "sklepowe" bułki. Potem usmażyl własne burgery, tak aby jak najbardziej przypominały te przygotowane w sieci fast foodowej. Następnie utworzył 9 różnych kombinacji kanapek i odstawił je, by przeleżały miesiąc w umiarkowanych warunkach.

Rezultat? Większość kanapek, zarówno tych domowych, jak i kupionych w sieci restauracji, nie wyglądała na zepsutą. Poza jedną parą.

Pleśń kocha wilgoć

Dwie kanapki, które wykazały niewielkie oznaki pleśnienia - jedna "domowa" i jedna kupiona - były nieco większych rozmiarów od zwykłych burgerów. To sprawiło, że wysychały dłużej, dając tym samym pleśni czas na rozwinięcie się.

Później Lopez-Alt umieścił kanapki w plastikowych torebkach, w których zbierała się wilgoć. I rzeczywiście - w takich warunkach pleśń rozkwitła bujnie.

Podsumowując: bez wilgoci nie ma pleśni. Fast foody zaś nie tyle nie pleśnieją, ile po prostu wysychają.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 •  To jedzenie czy trucizna? Wybierz mądrze [QUIZ]
 • Zamieszki w Hong-Kongu, luty 2016 W Hong Kongu wybuchły zamieszki. Poszło o stragany z jedzeniem
 • Szkolny obiad - z lewej "lepszy", z prawej "gorszy" Skandal w szkole. Biedniejsze dzieci jedzą obiady z plastikowych talerzy
Komentarze (14)
Dlaczego fast foody nie pleśnieją? Wcale nie dlatego, że są napakowane chemikaliami
Zaloguj się
 • muzyk_barokowy

  Oceniono 2 razy 2

  Artykuł sponsorowany przez McDonald's?

 • andres1167

  Oceniono 9 razy 7

  Kanapki wytrzymuja po 15 lat bo wczesniej sa moczone przez tydzien w formalinie

 • googleon

  Oceniono 7 razy 5

  Całkiem niedawno, podczas spotkania w Antalii, Sułtan Erdogan groził UE że wpuści wszyskich uchodźców do Europy jeśli nie dostanie kasy.

  Junker się rozgniewał ale zapłacił. Tusk podobno podawał kawę.

  Co poza tym ? Sułtan rozgniewał się na Jankesów. Ambasador na dywaniku. Jankesi mają wybierać albo Erdogan albo Kurdowie.

  "Demokracja jest jak autobus, gdy dotarłem do celu, wysiadam"
  - Erdogan

 • zec

  Oceniono 11 razy 5

  Wow, co za autorytet!
  Nawet Macierewicz z puszkami i parówkami, przy nim wysiada...

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 11 razy 7

  Jak cos jest niejadalne, to nawet plesn tego nie zje, proste?
  Czemu sa tu "reklamowane" produkty jednej firmy???

 • proteusz33

  Oceniono 15 razy 5

  Nie pleśnieją bo są od razu zjadane.Żeby zjeść taką kanapkę wystarczy zrobić trzy gryzy.Mój znajomy z komunalki ma taka wilgoć w domu że nawet fastfood spleśnieje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje