Zastanawiasz się, dlaczego księża wypowiadają się na każdy temat? Oto wyjaśnienie od samego Kościoła

09.02.2016 14:28
Polscy arcybiskupi

Polscy arcybiskupi (Fot. AG)

- Kościół nie milczy i milczeć nie może, bo do tego wzywa sam Jezus i Pismo Święte. Słowo "mówić" występuje w Biblii 6 tys. razy - pisze polski episkopat w wydanym właśnie oświadczeniu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Komentarz zatytułowany "Dlaczego Kościół nie milczy?" wysłał rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik do Katolickiej Agencji Prasowej.

"Jezus mówił do pierwszych chrześcijan: Idźcie i głoście! Idźcie i nauczajcie! Wielu z ok. 33 mln katolików w Polsce dzieli się z innymi swoją wiarą, która - jak pisał św. Jan Paweł II - umacnia się, gdy jest przekazywana" - tak zaczyna się notatka.

"Ludzie Kościoła z natury są wezwani do mówienia"

Dalej ks. Rytel-Andrianik wylicza: w Polsce słowo Boże głosi ponad 21 tys. zakonników i zakonnic, 31 tys. księży, a "150 biskupów w Polsce mówi homilie i wypowiada się na różne tematy, korzystając także ze środków społecznego przekazu czy komunikatorów, takich jak Twitter i Facebook".

"Jedno z najczęściej występujących słów w Biblii to właśnie słowo >>mówić<< (hebrajskie - amar, greckie - lego). Występuje ono ok. 6 tys. razy. Ludzie Kościoła więc z natury są wezwani do mówienia"- pisze ksiądz.

Powołuje się też na słowa św. Pawła do biskupa Tymoteusza: ,,Zaklinam cię na Boga i Chrystusa Jezusa : głoś naukę, nastawaj w porę i nie w porę, wykazuj błąd, napominaj, podnoś na duchu z całą cierpliwością w każdym nauczaniu" .

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (446)
Zaloguj się
 • villiers

  Oceniono 189 razy 167

  A to wiecie ?
  Głoszenie z ambon czegoś innego niźli słowo boże , jest grzechem.

 • antytryzub

  Oceniono 158 razy 144

  jak będziecie płacić podatki jak wszyscy obywatele
  to wtedy będziecie się mogli wypowiadać jak wszyscy obywatele

 • nino.rota

  Oceniono 294 razy 112

  Duchowieństwo w Polsce to tacy sami obywatele jak Michnik, Zakowski czy fakiba, wiec tak samo jak oni moga wypowiadac sie we wszystkich sprawach.
  Proste.

  Dlaczego więc GW chce kogokolwiek cenzurować, odmawiać prawa głosu, tylko dlatego że ktoś (tu duchowni) ma inny światopogląd?
  Czy tak wygląda wasza słynna lewicowa tolerancja i pluralizm...???

 • razb1947

  Oceniono 164 razy 104

  Kościół ma prawo wypowiadać się i to robi ale nie kapuje tak jak Schetyna do UE.

 • barbarella.net

  Oceniono 86 razy 78

  "Kościół nie milczy i milczeć nie może, bo do tego wzywa sam Jezus i Pismo Święte. Słowo "mówić" występuje w Biblii 6 tys. razy - pisze polski episkopat "

  Mówił, mówił...
  I nic nie powiedział.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje