Poseł Kukiz'15 krytykuje program "Rodzina 500 plus". Ale uwagę zwraca jego oryginalny strój

09.02.2016 13:42
Pieniądze, które rząd chce wydać na program "Rodzina 500 plus", będą zmarnowane - ocenił poseł Rafał Wójcikowski. Poseł wywołał kontrowersję przemawiając w Sejmie ubrany w t-shirt z przekreślonym Okrągłym Stołem.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wystąpienie przedstawiciela klubu Kukiz'15 poprzedziło wejście na sejmową mównicę posłanki PO Agnieszki Pomaskiej, którą zbulwersował strój Wójcikowskiego. Pojawił się on bowiem w koszulce z napisem: "Entliczek-pentliczek, czerwony stoliczek" i zdjęciem przekreślonego Okrągłego Stołu.

Pomaska zwróciła się do marszałka z wnioskiem, aby nie dopuścił on posła do głosu. - To nie przystoi tej Izbie, aby ktoś w t-shircie występował na mównicy - mówiła posłanka PO. Jej wniosek nie został jednak rozpatrzony, a Wójcikowski ripostował, że koszulka, którą ma na sobie "jest nawiązaniem do pewnej rocznicy".

"Sami się przyznajecie..."

Odnosząc się do rządowego programu "Rodzina 500 plus", poseł przytoczył szacunki znajdujące się w projekcie, według których liczba urodzeń zwiększy się z 380 tys. obecnie do 410 tys., czyli o 10 proc. - Czyli wskaźnik dzietności wzrośnie z 1,3 maksymalnie do 1,5. Czy to uchroni naszą apokalipsę demograficzną w najbliższych latach? Sami się państwo przyznajecie do tego, że nie uchroni. Sami państwo wiedzą, że to nic nie da - mówił, zwracając się do posłów PiS oraz rządu.

Wyliczał ponadto, jakie są rzeczywiste koszty oraz zyski proponowanego przez rząd programu. Wskazał, że jeśli podliczyć koszty w perspektywie 10 lat i podzielić je przez liczbę dzieci, jakie mają się dzięki programowi urodzić, to "na jedno nowe dziecko wychodzi 850 tys. zł". Tymczasem - jak mówił - dziecko w czasie swojego dorosłego życia przyniesie do systemu emerytalnego 350 tys. zł. - Nakłady prawie trzykrotnie większe od dochodów. Nie rozwiążemy problemu upadającego ZUS-u i braku zastępowalności pokoleń, bo nakłady przekraczają wam prawie trzykrotnie potencjalne dochody z tego tytułu. To jest źle skonstruowany program - podkreślał.

Propozycja Kukiz'15

Poseł poinformował, że klub Kukiz'15 proponuje inne rozwiązanie, które z powodzeniem stosowane jest w Izraelu i oparte jest na koncepcji Miltona Friedmana. Chodzi o tzw. ujemny podatek dochodowy. Wójcikowski tłumaczył, że koncepcja ta polega na tym, "abyśmy ludziom, którzy pracują i mają dzieci poluzowali maksymalnie, jak tylko się da, klin podatkowy". - Żeby w praktyce nie płacili podatków, jeżeli będą mieli odpowiednią liczbę dzieci - mówił.

Warto przeczytać: satyryczny przewodnik po naszej nowej rzeczywistości "Nowa Polska" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (191)
Poseł Kukiz'15 krytykuje program "Rodzina 500 plus". Ale uwagę zwraca jego oryginalny strój
Zaloguj się
 • banwit

  0

  Jedyny poseł,który miał coś konkretnego do powiedzenia i był merytorycznie przygotowany do dyskusji.

 • cannabinolpl

  Oceniono 1 raz 1

  A może byście tak dodali, jak poseł zrecenzował prorodzinne poczynania światłej PO? Tak, w tym samym wystąpieniu. Dobre dziennikarstwo, psia wasza...

 • magic325

  0

  Muszę przyznać że posłowie Kukiz15, szczególnie poseł Wilk, byli merytorycznie przygotowani i mówili sensownie. Brawo

 • Adam Szymczyk

  Oceniono 3 razy -1

  Wczoraj Paweł Kukiz w sposób skandaliczny odniósł się do wyglądu P. Grabarczyk, dziś po wyglądzie ocenia się P. Wojcika- bądźmy ze sobą uczciwi, trzymajmy się argumentów. Do rzeczy- mimo, że z tą partia mi nie po drodze to akurat tutaj sugeruję wysłuchać całej wypowiedzi posła Wójcika, warto.

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 2 razy 2

  kukizowcy to banda oszołomów, pożytecznyh idiotów. wstyd że ludze tego poziomu reprezentują społeceństwo
  kukiz zajwiekszy debil z tslej tej drużyny debili

 • jo.i.kon

  Oceniono 3 razy 3

  Temu Panu z głowy do brzuszka opadło...

 • burkaklucha

  Oceniono 3 razy 3

  Czy to aby na pewno poseł, czy też zaplątał się z jakiejś ekipy remontowej czy sprzątającej?

 • mila12.1

  Oceniono 5 razy 5

  Kukiz niezłą zbieraninę wprowadził do sejmu,więc nazwa cyrk się coraz bardziej uzasadnia

 • ragefox

  Oceniono 36 razy 24

  Ś.p. Lepper coś takiego zapowiadał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje