Sędziowie TK wybrani przez PiS nie zostali zaproszeni na spotkanie z Komisją Wenecką

09.02.2016 12:21
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz oraz prof. Andrzej Rzepliński

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz oraz prof. Andrzej Rzepliński (ADAM STĘPIEŃ)

1. Komisja Wenecka spotkała się z sędziami Trybunału Konstytucyjnego
2. Sędziowie wybrani przez PiS nie dostali zgody na spotkanie
3. Rzecznik: W rozmowie bierze udział tylko część składu TK

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Pięciu sędziów TK zaprzysiężonych wybranych przez PiS, a zaprzysiężonych przez prezydenta Dudę nie bierze udziału w spotkaniu z przedstawicielami Komisji Weneckiej. Sędziowie zwrócili się z prośbą o spotkanie z Komisją do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, ale nie dostali zgody - informuje TVP Info. - Nie zostaliśmy zaproszeni - powiedziała sędzia Julia Przyłębska.

Rzeczniczka Trybunału wyjaśniała, że Komisja Wenecka spotyka się w ograniczonym składzie - z prezesem Rzeplińskim, wiceprezesem Biernatem oraz czwórką sędziów sprawozdawców uczestniczących w sprawach dotyczących nowelizacji Trybunału.

Rzepliński: Nie ma sporu wokół TK

Po spotkaniu sędziów z Komisją, prezes Andrzej Rzepliński przeprowadził krótki briefing dla prasy. O zaproszenie sędziów zaprzysiężonych przez prezydenta dopytywała jedna z dziennikarek. - Przyznaje pan, że wybrał sędziów, którzy stoją tylko po jednej stronie sporu politycznego wokół Trybunału? - pytała, a Rzepliński odpowiedział, że "nie ma żadnego sporu wokół Trybunału".

Prezes TK powiedział również, że z delegatami rozmawiali o wyborze sędziów 8 października, wyroku Trybunału i statusie trzech sędziów wybranych 2 grudnia. Nie rozmawiano natomiast o nowelizacji ustawy o Trybunale. - Powiedzieliśmy od razu, że nie możemy dyskutować na jej temat, bo rozpatrujemy teraz sprawę konstytucyjności tej ustawy - wyjaśnił.

Spotkania delegacji

Wizyta Komisji w Polsce wiąże się ze zmianami składu Trybunału Konstytucyjnego i nowelizacją ustawy o TK. Delegacja rozmawiała już z władzami Sądu Najwyższego, prezydium Krajowej Rady Sądownictwa, prezydiami Sejmu i Senatu, prezydentem Andrzejem Dudą oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych i Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

W programie wizyty delegacji zaplanowane są jeszcze spotkania z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą i przedstawicielami tego resortu oraz - następnie - z ministrami w Kancelarii Prezydenta.

Dotychczasowe rozmowy Komisji dotyczyły kwestii zmiany składu TK związanej z uchwałami Sejmu unieważniającymi wybór pięciu sędziów Trybunału oraz grudniowej nowelizacji ustawy o TK. Delegaci pytali także swych rozmówców o przyczynę nieodebrania przez prezydenta ślubowania od sędziów wybranych jesienią przez Sejm poprzedniej kadencji.

Czym jest Komisja Wenecka?

Delegacja Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, nazywanej Komisją Wenecką, przebywa w Polsce z dwudniową wizytą na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

Komisja Wenecka to organ doradczy Rady Europy, złożony z niezależnych ekspertów prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i sądów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej. Działa od 1990 r. Zrzesza 60 państw.

Warto przeczytać: satyryczny przewodnik po naszej nowej rzeczywistości "Nowa Polska" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (295)
Zaloguj się
 • ursynow33

  Oceniono 128 razy 94

  Ojczyzne wolna od prezesa i jego wielbicieli racz nam wrocic Panie!!!!

 • right33

  Oceniono 155 razy 91

  Tytuł sugeruje, że byli w sądzie tylko wybrani przez PO. Zmieńcie tytuł, bo prosty lud tego nie zrozumie.

 • razb1947

  Oceniono 98 razy 88

  Rzepliński to zażrty peowiec i stary głupiec jak można zapraszać do spotkanie z Komisją Wenecką tylko peowców to śmierdzi z daleka.

 • genocidezionism

  Oceniono 130 razy 88

  Pan Rzepliński po raz kolejny upolitycznił TK . Zatem nic innego nie chodzi jak o władzę . TK nie uznaje Prawa ustanawianego przez Sejm albo robi to wybiórczo to jest skandal.Tym niemniej TK i tak przegrał i w takiej formie jak dotychczas nie będzie orzekać co jest pewne.
  Widaćzatem ,żę Prawo w obecnej postaci nie jest wydolne i preferuje układy korporacyjne kosztem zwykłych obywateli ,którzy nie chcą płacić za ten prawniczy cyrk.

 • smiki48

  Oceniono 232 razy 88

  bardzo fajna manipulacja tytułem.Sugeruje on, ze to Komisja Wenecka nie zaprosiła sędziów TK na spotkanie. A faktycznie to pan Rzeplinski nie zaprosił swoich kolegów.
  Tego rodzaju gesty tez sa odpowiednio odbierane.

 • dryl1

  Oceniono 220 razy 88

  Ładnie się ten były PZPR iec prezentuje. Powinien jeszcze być Piotrowski do kompletu. Razem by zaintonowali Międzynarodówkę. Komisja Wenecka byłaby zachwycona. Nie ma to jak lewactwo u władzy.

 • ta.deusz

  Oceniono 174 razy 86

  Rzepliński stawia się ponad prawem.

  "Sędziowie zwrócili się z prośbą o spotkanie z Komisją do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, ale nie dostali zgody."

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 333 razy 85

  Finale Grande: Trybunał Konstytucyjny po trupach stworzony przez PO na jej obraz i podobieństwo dogorywa w kąciku, na przemian bredząc, kwiląc i warcząc.
  Sparaliżowany i pozbawiony znaczenia.
  Ach, cóż za katastrofa :-D

 • macierewicz666

  Oceniono 109 razy 75

  I co w tym dziwnego? Skoro zostali wybrani nielegalnie to chyba oczywiste, że nie mają czego tam szukać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje