Tłumy przyszły popatrzeć na mumie ustawione w Watykanie. "Spektakl" czy "pobożność"? [SKOMENTUJ]

Tłumy przy trumnie o. Pio

Tłumy przy trumnie o. Pio (Fot. YARA NARDI/REUTERS)

Te zdjęcia wywołały skrajne reakcje. Jesteśmy ciekawi Waszej.

W środę do Watykanu przewieziono zakonserwowane szczątki uznanych za świętych ojca Pio oraz Leopolda Mandicia. Pio zmarł w 1968 roku, Mandic - w 1942. Szklane trumny uroczyście wprowadzono do bazyliki i od tego czasu ustawiają się do nich kolejki ludzi. Będą tak wystawione do środy.

The box containing the corpses of Saint Pio da Pietralcina, left, and of Saint Leopoldo Mandic are displayed to faithful inside St. Peter's Basilica at the Vatican, Saturday, Feb. 6, 2016. Saint Pio is widely venerated in Italy and abroad. He is famous for bearing the stigmata, which are the marks of Christ, and was canonized by Pope John Paul II in 2002. He died on Sept. 23, 1968. (AP Photo/Alessandra Tarantino, Pool)ALESSANDRA TARANTINO/AP

Tłum kłębi się szczególnie wokół trumny o. Pio, jednego z najpopularniejszych we Włoszech świętych. Wielu chce nie tylko obejrzeć mumię, ale i dotknąć szkła, za którym leży.

Faithful surround the exhumed body of the mystic saint Padre Pio in a glass, as arrives at the Catholic church of San Lorenzo fuori le Mura in Rome, February 3, 2016. The body of one of the most popular Roman Catholic saints, the mystic monk Padre Pio began an overland journey in a crystal coffin on Wednesday to go on display at the Vatican.  REUTERS/Yara Nardi SLOWA KLUCZOWE: :rel:d:bm:GF10000294587YARA NARDI/REUTERS

"Średniowiecze", "upiorne", "spektakl" - tak internauci oceniają masowe oglądanie zwłok zakonników.

Dla mnie to nie w porządku: wystawianie zwłok na widok publiczny zawsze mnie odstręczało jako coś prymitywnego i zacofanego. Nie jestem fanem grobów w muzeach. Gbybyśmy naprawdę cenili te osoby, nie robilibyśmy z nich przedstawienia - pisze jeden z czytelników brytyjskiego tabloidu "Mirror".

Odpowiada im watykański kapucyn ojciec Raniero Cantalamessa:

- Celem pobożności ludowej nie jest zaspokajanie potrzeb ludzi o wyrafinowanym guście, uczonych, zeświecczonych. Ale obrażanie tego, co lud kocha, jest zniewagą dla tego ludu. Mówienie o średniowieczu nie jest sprawiedliwe. A jeśli powraca średniowiecze, to może i sam święty Franciszek z Asyżu. A kto nie chciałby dziś go spotkać?

A jakie jest Wasze zdanie?

Komentarze (435)
Tłumy przyszły popatrzeć na mumie ustawione w Watykanie. "Spektakl" czy "pobożność"? [SKOMENTUJ]
Zaloguj się
 • Robert Bugaj

  Oceniono 115 razy 13

  To nie są mumie tylko relikwie. Jako mumie określa się zachowane ciała zawinięte w często wielowarstwowe płótna. Takie jest potoczne rozumienie słowa mumia. Używanie tego słowa w odniesieniu do zachowanych doczesnych szczątków osób otoczonych kultem jest obraźliwe. Podejrzewam, że jest to celowa prowokacja ze strony Gazety. warto wiedzieć, ze w prawosławiu samo zachowanie ciała jest oznaką świętości i wielokrotnie było podstawą do kanonizacji. Ogólnie autor Gazet spłyca temat. Prawdopodobnie w jego materialistyczno-konsumpcyjnym światopoglądzie nie ma miejsca na tego typu przejawy religijności.

 • wranek

  Oceniono 126 razy 46

  Niedawno łazik wylądował na Marsie. Ale dla sporej części ludzi, Słońce nadal krąży dookoła Ziemi...

 • etykieta.zastepcza

  Oceniono 83 razy 29

  Ojciec kapucyn ma absolutną rację. Pobożność ludowa ma swoje "rytuały", a intelektualna swoje. A kult relikwii był w Kościele od zawsze i od zawsze budził sprzeczne odczucia. Wydaje się, że Włosi jakoś szczególnie kochają ten rodzaj pobożności ludowej, Meksykanie podobnie. Może to kwestia temperamentu, a im dalej na północ tym ta pobożność jest bardziej powściągliwa.
  Mnie osobiście to razi, no ale to moje odczucie, a poza tym nie jestem Włochem :-) , jednak nie potępiam tych, którzy w taki sposób potrzebują umocnienia swojej wiary.

 • marne

  Oceniono 1 raz 1

  NEKROFILIA I MODŁY DO ZMARŁYCH są zakazane przez boga,boga ludzi żywych

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 2 razy 2

  Średniowiecze? Była to epoka pełna światła, jakiego Europa już chyba nigdy nie zobaczy. Ludzie wiedzieli, co jest dla nich ważne, i byli gotowi dla tego poświęcić swoje życie. Ciekaw jestem, kto z tych, co tu piszą o średniowieczu (oczywiście pełnym ciemności i... ciemnoty), byłoby gotowych COKOLWIEK poświęcić dla tej swojej idei i w ogóle dla CZEGOKOLWIEK.

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 2 razy 2

  Jak na najczęściej (wg rankingu gazety) dziś czytany artykuł wyjątkowo mały ruch na forum. Czyżby ranking był podrasowany? A może temat nietrafiony i nie udało się poszczuć zbyt wielu marionetek? Tak czy owak żałosna pisanina, pod którą nikt się nie odważył podpisać.

  A w kwestii merytorycznej: najpewniej większość nie przyszła do bazyliki św. Piotra i Pawła (nie "do Watykanu") "popatrzeć". Ale zrozumienie ich motywów przekracza horyzonty naszego odważnego pismaka. Zresztą nie to jest jego zadaniem. On ma szczuć. Ale tym razem premii nie będzie - ruch na forum mizerny, w dodatku najbardziej popularny post wywraca całą ideę artykułu.

 • Robert Wesołowski

  Oceniono 3 razy 3

  ludzie co się z wami dzieje tylko dogadywanie obrazy itp itd mamy podobno wolność słowa myśli i czynu ja nie jestem zwolennikiem takich akcji ale jak są chętni by to oglądać to dajcie im spokój na tym polega tolerancja nikt nikogo do niczego nie powinien zmuszać ani w jedną ani w drugą stronę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje