Tłumy przyszły popatrzeć na mumie ustawione w Watykanie. "Spektakl" czy "pobożność"? [SKOMENTUJ]

09.02.2016 11:11
Tłumy przy trumnie o. Pio

Tłumy przy trumnie o. Pio (Fot. YARA NARDI/REUTERS)

Te zdjęcia wywołały skrajne reakcje. Jesteśmy ciekawi Waszej.

W środę do Watykanu przewieziono zakonserwowane szczątki uznanych za świętych ojca Pio oraz Leopolda Mandicia. Pio zmarł w 1968 roku, Mandic - w 1942. Szklane trumny uroczyście wprowadzono do bazyliki i od tego czasu ustawiają się do nich kolejki ludzi. Będą tak wystawione do środy.

The box containing the corpses of Saint Pio da Pietralcina, left, and of Saint Leopoldo Mandic are displayed to faithful inside St. Peter's Basilica at the Vatican, Saturday, Feb. 6, 2016. Saint Pio is widely venerated in Italy and abroad. He is famous for bearing the stigmata, which are the marks of Christ, and was canonized by Pope John Paul II in 2002. He died on Sept. 23, 1968. (AP Photo/Alessandra Tarantino, Pool)ALESSANDRA TARANTINO/AP

Tłum kłębi się szczególnie wokół trumny o. Pio, jednego z najpopularniejszych we Włoszech świętych. Wielu chce nie tylko obejrzeć mumię, ale i dotknąć szkła, za którym leży.

Faithful surround the exhumed body of the mystic saint Padre Pio in a glass, as arrives at the Catholic church of San Lorenzo fuori le Mura in Rome, February 3, 2016. The body of one of the most popular Roman Catholic saints, the mystic monk Padre Pio began an overland journey in a crystal coffin on Wednesday to go on display at the Vatican.  REUTERS/Yara Nardi SLOWA KLUCZOWE: :rel:d:bm:GF10000294587YARA NARDI/REUTERS

"Średniowiecze", "upiorne", "spektakl" - tak internauci oceniają masowe oglądanie zwłok zakonników.

Dla mnie to nie w porządku: wystawianie zwłok na widok publiczny zawsze mnie odstręczało jako coś prymitywnego i zacofanego. Nie jestem fanem grobów w muzeach. Gbybyśmy naprawdę cenili te osoby, nie robilibyśmy z nich przedstawienia - pisze jeden z czytelników brytyjskiego tabloidu "Mirror".

Odpowiada im watykański kapucyn ojciec Raniero Cantalamessa:

- Celem pobożności ludowej nie jest zaspokajanie potrzeb ludzi o wyrafinowanym guście, uczonych, zeświecczonych. Ale obrażanie tego, co lud kocha, jest zniewagą dla tego ludu. Mówienie o średniowieczu nie jest sprawiedliwe. A jeśli powraca średniowiecze, to może i sam święty Franciszek z Asyżu. A kto nie chciałby dziś go spotkać?

A jakie jest Wasze zdanie?

Komentarze (435)
Zaloguj się
 • wranek

  Oceniono 126 razy 46

  Niedawno łazik wylądował na Marsie. Ale dla sporej części ludzi, Słońce nadal krąży dookoła Ziemi...

 • etykieta.zastepcza

  Oceniono 83 razy 29

  Ojciec kapucyn ma absolutną rację. Pobożność ludowa ma swoje "rytuały", a intelektualna swoje. A kult relikwii był w Kościele od zawsze i od zawsze budził sprzeczne odczucia. Wydaje się, że Włosi jakoś szczególnie kochają ten rodzaj pobożności ludowej, Meksykanie podobnie. Może to kwestia temperamentu, a im dalej na północ tym ta pobożność jest bardziej powściągliwa.
  Mnie osobiście to razi, no ale to moje odczucie, a poza tym nie jestem Włochem :-) , jednak nie potępiam tych, którzy w taki sposób potrzebują umocnienia swojej wiary.

 • Robert Bugaj

  Oceniono 115 razy 13

  To nie są mumie tylko relikwie. Jako mumie określa się zachowane ciała zawinięte w często wielowarstwowe płótna. Takie jest potoczne rozumienie słowa mumia. Używanie tego słowa w odniesieniu do zachowanych doczesnych szczątków osób otoczonych kultem jest obraźliwe. Podejrzewam, że jest to celowa prowokacja ze strony Gazety. warto wiedzieć, ze w prawosławiu samo zachowanie ciała jest oznaką świętości i wielokrotnie było podstawą do kanonizacji. Ogólnie autor Gazet spłyca temat. Prawdopodobnie w jego materialistyczno-konsumpcyjnym światopoglądzie nie ma miejsca na tego typu przejawy religijności.

 • rosencoff

  Oceniono 78 razy 48

  spektakl to dopiero był kiedy 1500 muslimów się zatratowało bo pielgrzymowali żeby zobaczyć święty kamień

 • micant45

  Oceniono 52 razy 36

  Wolałbym skomentować tekst o imigrantach, ale nie wiedzieć czemu tam nie pojawia się okno do wpisywania opinii. Może się wam coś popsuło? Sprawdźcie to koniecznie i naprawcie! Nie daj Bóg jeszcze sobie ktoś pomyśli, że Gazeta Wyborcza, która tak mocno zaangażowała się w obronę demokracji i wolności słowa w Polsce, sama stosuje cenzurę. Chyba lepiej, żeby nikomu to nawet na myśl nie przyszło przez jakiś głupi błąd, bo przecież nawet nie zakładam, że mogłoby to być działanie celowe. ;-)

 • nino.rota

  Oceniono 57 razy 33

  Skomentuj?

  A może Wybiórcza pozwoli nam skomentować artykuły o imigrantach zwanych "uchodźcami". Ten temat też wywołuje "skrajne reakcje"...

 • nino.rota

  Oceniono 43 razy 29

  a może zamiast zachęcać do hejtu podalibyście jakieś info o Mandiciu?

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 53 razy 27

  Franz, mnichy i truchła - najnowszy spektakl trupy Watykańskich Kuglarzy.
  Gawiedź zachwycona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje