Katastrofa kolejowa w Bawarii. Są ofiary śmiertelne

09.02.2016 09:03
1. W Bawarii doszło do poważnego wypadku kolejowego
2. Dziewięć osób zginęło, a 80 zostało rannych
3. Przyczyny wypadku na razie nie są znane

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Do czołowego zderzenia podmiejskich pociągów doszło o godzinie 8:48 na jednotorowej trasie, w pobliżu miejscowości Bad Aibling. Jeden z nich wykoleił się, przewróciło się kilka wagonów.

Według najnowszych informacji służb, dziewięć osób zginęło, a ok. 80 osób zostało rannych, w tym kilkanaście ciężko.

Trudna akcja ratunkowa

Najciężej rannych przetransportowano do szpitali śmigłowcami. Wielu poszkodowanym personel medyczny udzielał pomocy na miejscu. Niemieckim służbom ratowniczym na pomoc pospieszyły służby austriackie. Wszystkie siły zmobilizował Bawarski Czerwony Krzyż. Do mieszkańców Górnej Bawarii zaapelowano o oddawanie krwi.

Rzecznik niemieckiej policji Stefan Brandl wskazał, że do katastrofy doszło w trudno dostępnym miejscu, między rzeką Mangfall a lasem, co komplikowało operację ratunkową. Niektórych rannych transportowano łodziami bądź śmigłowcami na drugi brzeg rzeki, gdzie czekały karetki pogotowia.W miejscu, w którym doszło do zderzenia, pociągi mogą rozwijać prędkość do 100 km/h.

Przyczyny wypadku na razie nie są znane. Jak oceniali eksperci od rynku kolejowego, ich ustalenie zajmie kilka tygodni.

Zawiódł system awaryjny?

Do zderzenia doszło na zakręcie i żaden z maszynistów nie był w stanie już zatrzymać pociągu.

Minister transportu Niemiec Alexander Dobrindt podkreślił, że nie wiadomo jeszcze, dlaczego nie zadziałał system bezpieczeństwa zainstalowany na tej trasie kolejowej, który powinien był automatycznie zatrzymać pociągi, by nie dopuścić do zderzenia.

Według przedstawiciela niemieckich kolei (Deutsche Bahn) system ten kontrolowano zaledwie tydzień temu i nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

Niemieckie media podają, że pociągi były mniej przepełnione niż zwykle, ponieważ szkoły są zamknięte ze względu na okres karnawałowy. W dni szkolne korytarze pociągów na tej trasie są pełne dzieci.

Katastrofy w Niemczech

Agencja dpa odnotowuje, że była to najtragiczniejsza w skutkach katastrofa kolejowa w Niemczech od stycznia 2011 roku, kiedy w zderzeniu pociągu podmiejskiego z towarowym w Saksonii-Anhalcie zginęło 10 osób.

W Bawarii więcej ofiar śmiertelnych - 41 - pochłonęła katastrofa w 1975 roku, kiedy zderzyły się czołowo dwa pociągi pospieszne.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Komentarze (82)
Zaloguj się
 • kermit.dolomit

  Oceniono 146 razy 30

  Z chwilą otwarcia się Niemców na imigrantów z Europy Wschodniej Azji i Afryki skończyła się niemiecka solidność a zaczęła prowizorka syf i staczanie kraju po równi pochyłej

 • otto.zderzak

  Oceniono 162 razy 28

  Straszny widok. Wygląda to jak cywilny transport zbombardowany przez Luftwaffe w czasie II wojny światowej w okupowanej Polsce.

 • melmakianin

  Oceniono 54 razy 26

  Zablokujcie mozliwość komentowania - idioci już dorwali się do klawiatury!!!

 • trans.sib

  Oceniono 11 razy 9

  Współczucia dla rodzin ofiar, ale chciałem o czymś innym. Zobaczcie jakim oszczędnym krajem są Niemcy. Bawaria: najbogatszy region UE, z realnym przemysłem, z eksportem pewnie większym niż cała Polska gospodarka, a do wypadku przyjechała karetka zabudowana na ponad 20 letnim Mercedesie 207, stare Sprintery, straż pożarna VW T5, jakiś 30 letni Magirus. Nasza klasa polityczna jakby dorwała się do takich wpływów budżetowych, to by pewnie zaczęli wymieniać krawężniki na marmurowe i pozłacane klamki.

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy 8

  Można komentować, to znaczy, że wśród ofiar nie było "uchodźców".

 • adamev

  Oceniono 11 razy 5

  pod artykulem na glownej stronie Gazeta.pl pot tytulem Wielka Brytania: skazano 12 gwałcicieli. Okrutnie wykorzystywali nastolatkę wylaczono mozliwosc komentowania! Powod? Wszyscy gwalciciele byli muzelmanmi oto ich imiona (wedlug BBC):
  Yasser Kabir, Faisal Khan, Israr Ali, Sufyan Ziarab, Tauqeer Hussain, Khalid Raja Mahmood, Saqib Younis, Hussain Sardar, Bilal Ziarab, Nasir Khan, Mohammed Akram and Zain Ali

  oczywiscie ofiara byla biala dzieczynka. Lewacka cenzura.

 • ma_ggie

  Oceniono 11 razy 5

  jakie tam wypadnięcie z torów, dwa pociągi zderzyły się czołowo ...

 • ricci15

  Oceniono 26 razy 4

  jestem od 5.lat w Monachium, pamiętam Bawrię z lat 80.tych i 90.tych, druga Szwajcaria, teraz Monachium to drugi Istanbuł, brud i zarazki we wszystkich klinikach ,praktycznie należałoby je zamknąć (to z tutejszej prasy), ubikacje na uniwersytecie to gorzej niż wychodki na stacjach PKP w czasach Gomułki, schody ruchome na stacjach metra są w większości nieruchome, kultura jazdy kierowców w autobusach miejskich(i motorniczych) cechuje się totalnym brakiem kultury jazdy, napady na banki, gwałty morderstwa, włamania do mieszkań, rozboje to już zwykła codzienność, Chicagob z lat 30.tych to przy Monachium (nie mówiac już o Berlinie) spokojna wioska, a władze miejskie powtarzają jak mantra że jest to najwspanalsze miasto na świecue

 • zalep

  Oceniono 22 razy 4

  Swiat się kończy - niemiecki porządek idzie w zapomnienie. Wszystko dzięki DDR-owskiej władczyni i imigrantom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje