Nieszczepione dzieci trafiły do szpitala z ciężkimi infekcjami. "To może mieć dramatyczne skutki"

09.02.2016 07:33
Wpis Tomasza Sławatyńca

Wpis Tomasza Sławatyńca (Agencja Gazeta)

Do jednego z gdańskich szpitali przyjęto grupę dzieci z ciężkimi infekcjami. Dzieci te, decyzją rodziców, nie były szczepione. Opiekunowie nie zgadzali się również na podanie ordynowanych w szpitalu leków.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"W ostatnich dniach przyjęliśmy do Szpitala Pediatrycznego Polanki w Gdańsku kilkoro małych dzieci z ciężkimi infekcjami. Wszystkie te dzieci decyzja rodziców były nieszczepione" - zaalarmował Tomasz Sławatyniec, dyrektor trójmiejskiego szpitala. Chore dzieci nie miały nawet szczepień obowiązkowych.

Co więcej, rodzice już w szpitalu nie zgadzali się na podanie leków swoim ciężko chorym dzieciom. Wcześniej stosowali natomiast "leczenie" homeopatyczne". To - zdaniem Sławatyńca - "kolejna niebezpieczna praktyka", która może mieć "dramatyczne skutki".

W ostatnich dniach przyjelismy do Szpitala Pediatrycznego Polanki w Gdansku kilkoro malych dzieci z ciezkimi...

Posted by Tomasz Sławatyniec on 3 luty 2016


Antyszczepionkowcy od niedawna mają swoich reprezentantów w Sejmie. Posłowie ruchu Kukiz'15 założyli Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych. Celem zespołu ma być m.in. likwidacja sankcji związanych z rezygnacją ze szczepień.

Alergia? Zaburzenie rozwoju? To wszystko mity

Według fachowców obawy "antyszczepionkowców" nie mają naukowych podstaw. Prof. Jacek Wysocki, szef Polskiego Towarzystwa Wakcynologii: - Dzisiaj świat nie godzi się na to, żeby dzieci o mniejszej odporności umierały w wyniku zakażeń, i to właśnie pomagają osiągnąć szczepionki - wyjaśniał w rozmowie z Gazeta.pl. - Na przestrzeni lat przeprowadzono szereg badań, które wykazały, że nie ma też związku między wprowadzeniem szczepionek a rosnącą liczbą alergii - mówi dalej Wysocki.

Rtęć, autyzm... - tego boją się rodzice. Ekspert obala mity nt. szczepionek >>>

Mitem są również pogłoski, jakoby szczepionki wywoływały u dzieci zaburzenie rozwoju. - Choć nigdy nie potwierdzono, by związki rtęci (tiomersal) zawarte w szczepionkach wywoływały szkodliwe objawy, społeczny lęk przed ich obecnością sprawił, że producenci praktycznie usunęli je ze wszystkich szczepionek. W Polsce związki rtęci występują tylko w starej, klasycznej szczepionce przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi oraz ich pochodnych. Jeśli mimo to rodzic obawia się rtęci, może kupić szczepionkę skojarzoną (czyli taką, która jednocześnie uodparnia organizm na kilka chorób) z bezkomórkowym składnikiem krztuścowym. W jej składzie nie ma tiomersalu - tłumaczy Wysocki.

O szczepieniach przeczytasz też w praktycznym poradniku "Szczepienia ochronne" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (401)
Zaloguj się
 • kermit.dolomit

  Oceniono 238 razy 196

  Po co przywieźli dzieci do szpitala jeżeli nie zgodzili się na podanie im leków ? Jeżeli tacy postępowi to powinni sami leczyć je w domu słońcem energią kosmiczną albo innymi (gusłami) z internetu

  Nieszczepienie dzieci powinno być ścigane przez prokuraturę z urzędu

 • kantrzyn

  Oceniono 171 razy 143

  Pewnie zapomnieli włożyć do nagrzanego pieca do pieczenia chleba na trzy pacierze.

 • e50504

  Oceniono 156 razy 114

  Dzieci do adopcji, rodzice do więzienia za próbę zabójstwa. I to szybciutko, zanim się stanie coś poważniejszego. Strzelać powinni do takich jełopów.

 • genocidezionism

  Oceniono 139 razy 111

  Oczywiście macie rację ale
  wszystkich zainteresowanych ujemnym oddziaływaniem szczepionek na mózg dziecka szczepionego odsyłam do artykułu gdzie podane są wyniki poważnych badań:
  prof dr hab Maria Dorota Czajkowska-Majewska, Szczepienia, a epidemie chorób mózgu u dzieci : Wszechświat 2011 , Zeszyt 1-3 , Str.20
  wszechswiat.ptpk.org zakładka : Archiwum

 • wiktormarzena

  Oceniono 144 razy 110

  ...to jest zadanie dla psychiatry. Ale to w drugiej kolejności. Pierwszy powinien się zająć tymi rodzicami prokurator.

 • laspo77

  Oceniono 128 razy 106

  Co więcej, rodzice już w szpitalu nie zgadzali się na podanie leków swoim ciężko chorym dzieciom.
  =====================================================================
  To już jest podstawa do odebrania praw rodzicielskich.

 • Tomasz Budzicz

  Oceniono 118 razy 86

  Apeluję do polityków: weźcie za mordę antyszczepionkową sektę, zanim ktoś umrze!

  Polecam na fejsie grupę: Nie szczepisz? Zabieraj swoje dzieci z publicznej szkoły

 • nadalnic

  Oceniono 57 razy 41

  Co tu komentować, przez takich rodziców będziemy mieli epidemię np. krztuśca. Nikt z dorosłych nie jest już oporny na krztusiec i pojawienie się nieszczepionego dzieciaka siejącego wysokie miano wirusa może doprowadzić do epidemii.
  Jestem zwolennikiem szczepień, to oczywiste, że należy dzieci szczepić.
  Natomiast jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach - w Polsce są obowiązkowe szczepienia (i dobrze), ale jednocześnie państwo nie odpowiada za możliwe odczyny poszczepienne (nie mówię tu o bajkach antyszczepionkowców). Może gdyby to uregulować, sprawa byłaby bardziej przejrzysta - państwo karze szczepić i bierze na siebie odpowiedzialność. Z drugiej strony przy nędzy państwa nic nie dałoby się wyegzekwować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje