Orban deklaruje wsparcie. "Jeśli jakakolwiek niegodziwość będzie wymierzona w stronę Polski..."

08.02.2016 23:09
Premierzy Polski i Węgier

Premierzy Polski i Węgier (SZILARD KOSZTICSAK/AP)

1. Beata Szydło była w poniedziałek w Budapeszcie
2. Po spotkaniu z premierem Węgier wystąpili na konferencji
3. Zapowiedzieli umacnianie współpracy w regionie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na wspólnej konferencji prasowej Victor Orban mówił o długiej przyjaźni między Polską a Węgrami. Zaznaczył, że przyjaźń polska-węgierska przetrwała wiele prób w historii.

Deklaracja pomocy

Zadeklarował też, że jeśli "jakakolwiek niegodziwość" będzie wymierzona w stronę Polski, to nasz kraj może liczyć na solidarność Węgier.

Beata Szydło zadeklarowała, że "Polska będzie zawsze wspierała Węgry w ważnych, politycznych i gospodarczych tematach".

- Dziękuję za deklarację wsparcia dla Polski. Liczę, że wspólnie na arenie międzynarodowej w UE, Grupie Wyszehradzkiej będziemy podejmowali wspólne przedsięwzięcia. Potrzebny jest głos państw Europy Środkowej, które będą wyrażały jasne i stanowcze stanowisko - powiedziała.

"Linia obrony" przed uchodźcami

Część rozmowy premierów dotyczyła kryzysu migracyjnego. Orban, który jest przeciwny przyjmowaniu uchodźców, mówił w swoim stylu:

- Europa od strony południowej jest bezbronna, Grecja nie jest w stanie obronić Europy (przed uchodźcami). Nadal proponujemy, by stworzyć nową linię obrony na granicy bułgarsko-greckiej i grecko-macedońskiej i na tej linii zapewnić bezpieczeństwo dla naszego kontynentu - powiedział węgierski premier.

Odnosząc się do problemu migracji, Szydło przypomniała postulaty swego rządu dotyczące potrzeby wzmacniania strefy Schengen, niesienia pomocy humanitarnej uchodźcom, ale przede wszystkim rozwiązania problemu migracji poza granicami zewnętrznymi UE.

O UE i współpracy gospodarczej

Premierzy zadeklarowali też zacieśnianie współpracy gospodarczej.

- Porozumieliśmy się, że połączymy szybkimi trasami drogowymi nasze wschodnie tereny ekonomiczne. Od Budapesztu poczynając, w kierunku Koszyc, dalej do wschodniej Polski będzie system autostrad - poinformował węgierski premier. Dodał, że jest też zgoda na "wzmacnianie" połączeń kolejowych i lotniczych między naszymi krajami.

W ramach Grupy Wyszechradzkiej w przyszły poniedziałek w Pradze ma być wypracowane wspólne stanowisko nt. brytyjskich propozycji reformy UE.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (397)
Zaloguj się
 • kastoripollux

  Oceniono 181 razy 43

  Jestem jak najbardziej za. Jeżeli Europa zachodnia olewa sprawę, to trzeba spróbować przerwać tą inwazję nie patrząc się na Niemcy. Im się to czkawką będzie odbijać przez kilka pokoleń. Islamska Republika Federalna wprowadzi szariat już w przyszłej dekadzie.

 • krzysiozboj

  Oceniono 111 razy 37

  Sporo kpinek tu z mocarstwowości Węgrów widzę. Generalnie jest w tym trochę racji ale ... czasem niewiele pomocy potrzeba by uratować własny zad. Dowcipkującym zalecam lekturę n/t pomocy Polsce udzielonej przez adm. Horty w czasie naszej wojny z bolszewikami w 1920. Też ciekawe opisy są przy Węgrach w okolicach Warszawy w czasie powstania warszawskiego, podobna zresztą jest i korespondencja między Madziarami i Hitlerem w przeddzień wojny gdy był rozważany przemarsz wojsk niemieckich przez Węgry.

 • leonleonidas

  Oceniono 39 razy 23

  Brawo Orban !!!

 • smiki48

  Oceniono 47 razy 21

  POprawna POlitycznie GW nie POzwala komentować wyroku gwałtów zbiorowych na nastolatce w Wlk. Brytanii. Główną przyczyna jest tylko jedno zdanie, że przywódca bandy uciekł do Bangladeszu. Przeciez nie można pisać, że muzułmanie tak źle traktuja kobiety.
  Możliwe, ze niektóre dziennikarki i działaczki społeczne chciałyby byc ofiarami takiego gwałtu, ale sa to wyjątkowo nieliczne postawy. Ale takie kobiety głosno wyrażają poglady o konieczności przyjmowania imigrantów.

 • tomq12

  Oceniono 35 razy 21

  Unii i tak nie będzie za 3 lata, trzeba współpracować na innych frontach.

 • wojtem

  Oceniono 37 razy 21

  Przed zalewem Islamu musimy sie wszyscy bronic, nie tylko Polska i Wegry. Niemcom tez trzeba bedzie pomagac utrzymywac tam porzadek

 • leo2rys2

  Oceniono 45 razy 21

  BRAWO!!!!!. Nie oglądać się na wyjące lewactwo tylko realizować politykę korzystną dla NARODÓW Polski i Węgier. Sojusz Polsko Węgierski przekreśla plany sankcyjnego szantażu jakimi posługuje się unijna wierchuszka. Aby można stosować sankcje MUSI być JEDNOMYŚLNOŚĆ członków unii a przy sojuszu Polsko Węgierskim tego nie będzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje