Niemiecka parada, a na niej... Polska pod butem Kaczyńskiego. Oj, będzie awantura

Karnawałowa parada w Duesseldorfie

Karnawałowa parada w Duesseldorfie (Fot. RALPH ORLOWSKI/REUTERS/Paweł Burdzy/Twitter)

Zapłakana kobieta w bluzce z napisem "Polska" klęczy pod butem postaci w generalskim mundurze i okularach a'la "typowy dyktator wojskowy". Postać ma na czapce napis: "Kaczyński". Platforma z parady w Duesseldorfie już wywołała reakcję w polskiej sieci.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Co roku, gdy zbliża się karnawałowa parada w Duesseldorfie, miasto czeka, komu tym razem się dostanie - politykom? Księżom? Islamistom? Kto skończy jako prześmiewczo przedstawiona figura z papier-mache na jednej z ruchomych platform, które przejadą na paradzie karnawałowej? W tym roku dostało się m.in. Jarosławowi Kaczyńskiemu. To zdjęcie już wywołało reakcję w niektórych częściach polskiego internetu. Nazwa instalacji na tej platformie na kołach to "Zmiana władzy w Polsce". "Karnawał poniżania i nienawiści do Polski" - skwitowało "wpolityce.pl":Niemiecki karnawał jest bardzo "specyficzny"

Wizja Polski jako kobiety pod butem szefa PiS upozorowanego na nowego Jaruzelskiego (te okulary!), do tego ze stojącym obok radiem z napisem "Radio Maryja" nie każdemu musi się podobać. Ale zanim zerwiemy kontakty dyplomatyczne z Berlinem, warto się dowiedzieć, jaką rolę pełni w Niemczech i krajach niemieckojęzycznych instytucja karnawału.

To hucznie obchodzona co roku tradycyjna zabawa. Jej szczególnie znanymi centrami są miasta Nadrenii - Kolonia, Duesseldorf i Mainz. Tradycja ma ponad 100 lat, kiedy to Nadrenię opanowały Prusy - a mieszkańcy tego zachodniego landu wyśmiewali prusackie sztywniactwo i stereotypowy niemiecki "ordnung".

Dziś w czasie karnawału ulice są pełne fantazyjnie poprzebieranych ludzi. A powszechnie spotykanym w wielu miastach elementem karnawałowych parad jest ostra polityczna satyra dotycząca aktualnych spraw. To karnawał, tu nie ma świętości. Była już kanclerz Angela Merkel wystająca z pupy Amerykanina:

Fot. Jacques Tilly/Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Byli też islamscy fanatycy. Na jednej figurze napis: "stereotyp", na drugiej "prawda":

Fot. Jacques Tilly/Wikimedia Commons/CC BY 3.0

W tym roku ofiarą kpin padł też m.in. premier Turcji Recep Erdogan:Autorem wielu karnawałowych instalacji w Duesseldorfie jest Jacques Tilly - rysownik i artysta specjalizujący się w tworzeniu platform karnawałowych. Wiele z nich przykuło międzynarodową uwagę - jak nagi kanclerz Kohl w 1994 r. (oburzenie w polityce), niemiecki kardynał Meisner w 2005 r. (oburzenie w środowiskach kościelnych), czy islamscy zamachowcy-samobójcy (to wywołało oburzenie środowisk muzułmańskich w Niemczech).

Organizatorzy parad, m.in. w Mainz, wspominają wielokrotne w ubiegłych latach wizyty prawników, grożących konsekwencjami. Jak do tej pory jednak kończyło się tylko na zapowiedziach procesów. A to dlatego, że nasi zachodni sąsiedzi zrobiliby chyba rewolucję, gdyby zabroniono im się śmiać z polityków. Także obcych.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (618)
Niemiecka parada, a na niej... Polska pod butem Kaczyńskiego. Oj, będzie awantura
Zaloguj się
 • beatrixnl

  Oceniono 1 raz 1

  Tradycja karnawału w Niemczech to ponad 2 stulecia i do pochodu karnawałowego ludzie przygotowyją się, podobnie jak w Brazylii, prawie cały rok. Są zorganizowani w różnych stowarzyszeniach, prace przygotowawcze wykonują dla własnego zadowolenia, kontaktu międzyludzkiego, angażują swój prywatny czas i to wszystko bez pieniędzy.

 • beatrixnl

  Oceniono 1 raz 1

  Ta kobieta pod butem dyktatora przedstawiająca Polskę to przecież premier Szydło!

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 2 razy 0

  Wy tu sobie o "Polakach, chorych psychicznie frustratach" [kylax1] i "zapłakanej kobiecie w bluzce" [GW], a tymczasem Niemcy staja sie globalnym oszustem. Po aferze VW teraz DeutscheBank przejal paleczke. W zwiazku z tym akcje DB spadly o polowe, a miedzynarodowe kary za ujawnione oszustwa dopiero sie posypia. Bedzie jazda, bitte anschnallen.

  Wiecej: h ttp://pieniadze.gazeta.pl/pieniadz/7,136156,19603146,nowy-kryzys-w-europie-tym-razem-chodzi-o-niemcy-cos-bardzo.html#TRNajCzytSST

 • turkiestan

  Oceniono 3 razy 1

  Niech się Ćwoki z PiS uczą jakie prawa ma obywatel w cywilizowanym kraju.Tam nikt nie staje przed prokuratorem jak w Polsce(aktor Kowalewski-powiedział"I znów Kaczyński będzie organizował swoje spędy")-toczy się za to proces.Temu małemu ćwokowi popierdzieliło się we łbie że w 21 wieku jest boskim faraonem.Nie może się w jego deklu pomieścić że naród go utrzymuje ale za to ma niekwestionowane prawo do oceniania polityka i krytyki.Widocznie te PiS łamagi nie dorosły do cywilizacji światowej.Za to w cywilizowanym kraju gdyby polityk(prawnik )oskarżył urzędującego premiera(bez żadnych dowodów)o zamordowanie 96 osób(publicznie w mediach) dawno to on byłby do wyłącznej dyspozycji prokuratorów.Jako polityk byłby skończony!!!!!Polska to dziwny kraj.Kryminalista rządzi krajem a uczciwy Polak spowiada się prokuratorowi.Tak wygląda kacze Prawo i Sprawiedliwość w Wolnej Polsce!!!!!

 • mczes57

  Oceniono 1 raz -1

  Co tu dyskutować? Trzeba zrobić paradę u siebie.

 • kylax1

  Oceniono 3 razy 1

  Polacy to naród chorych psychicznie frustratów, którzy nie maja żadnej radości życia. Tym różnią się od Niemców.

 • aniechtowas

  Oceniono 2 razy -2

  h ttps://www.youtube.com/watch?v=DilIn9ffRFA
  jeszcze jedna próba.

 • aniechtowas

  Oceniono 2 razy -2

  Prof. Antony Sutton o polityce ostatnich 100 lat
  h ttps://www.youtube.com/watch?v=DilIn9ffRFA

 • aniechtowas

  Oceniono 2 razy -2

  posluchajcie na yt odkryc professory antony sutton. znalazl w archivach dokumenty, które potwierdzaja finansowe i techniczne zaangazowanie w niemczech przed i w czasie 2 wojny s.
  Dramat!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje