Niemiecka parada, a na niej... Polska pod butem Kaczyńskiego. Oj, będzie awantura

08.02.2016 17:48
Karnawałowa parada w Duesseldorfie

Karnawałowa parada w Duesseldorfie (Fot. RALPH ORLOWSKI/REUTERS/Paweł Burdzy/Twitter)

Zapłakana kobieta w bluzce z napisem "Polska" klęczy pod butem postaci w generalskim mundurze i okularach a'la "typowy dyktator wojskowy". Postać ma na czapce napis: "Kaczyński". Platforma z parady w Duesseldorfie już wywołała reakcję w polskiej sieci.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Co roku, gdy zbliża się karnawałowa parada w Duesseldorfie, miasto czeka, komu tym razem się dostanie - politykom? Księżom? Islamistom? Kto skończy jako prześmiewczo przedstawiona figura z papier-mache na jednej z ruchomych platform, które przejadą na paradzie karnawałowej? W tym roku dostało się m.in. Jarosławowi Kaczyńskiemu. To zdjęcie już wywołało reakcję w niektórych częściach polskiego internetu. Nazwa instalacji na tej platformie na kołach to "Zmiana władzy w Polsce". "Karnawał poniżania i nienawiści do Polski" - skwitowało "wpolityce.pl":Niemiecki karnawał jest bardzo "specyficzny"

Wizja Polski jako kobiety pod butem szefa PiS upozorowanego na nowego Jaruzelskiego (te okulary!), do tego ze stojącym obok radiem z napisem "Radio Maryja" nie każdemu musi się podobać. Ale zanim zerwiemy kontakty dyplomatyczne z Berlinem, warto się dowiedzieć, jaką rolę pełni w Niemczech i krajach niemieckojęzycznych instytucja karnawału.

To hucznie obchodzona co roku tradycyjna zabawa. Jej szczególnie znanymi centrami są miasta Nadrenii - Kolonia, Duesseldorf i Mainz. Tradycja ma ponad 100 lat, kiedy to Nadrenię opanowały Prusy - a mieszkańcy tego zachodniego landu wyśmiewali prusackie sztywniactwo i stereotypowy niemiecki "ordnung".

Dziś w czasie karnawału ulice są pełne fantazyjnie poprzebieranych ludzi. A powszechnie spotykanym w wielu miastach elementem karnawałowych parad jest ostra polityczna satyra dotycząca aktualnych spraw. To karnawał, tu nie ma świętości. Była już kanclerz Angela Merkel wystająca z pupy Amerykanina:

Fot. Jacques Tilly/Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Byli też islamscy fanatycy. Na jednej figurze napis: "stereotyp", na drugiej "prawda":

Fot. Jacques Tilly/Wikimedia Commons/CC BY 3.0

W tym roku ofiarą kpin padł też m.in. premier Turcji Recep Erdogan:Autorem wielu karnawałowych instalacji w Duesseldorfie jest Jacques Tilly - rysownik i artysta specjalizujący się w tworzeniu platform karnawałowych. Wiele z nich przykuło międzynarodową uwagę - jak nagi kanclerz Kohl w 1994 r. (oburzenie w polityce), niemiecki kardynał Meisner w 2005 r. (oburzenie w środowiskach kościelnych), czy islamscy zamachowcy-samobójcy (to wywołało oburzenie środowisk muzułmańskich w Niemczech).

Organizatorzy parad, m.in. w Mainz, wspominają wielokrotne w ubiegłych latach wizyty prawników, grożących konsekwencjami. Jak do tej pory jednak kończyło się tylko na zapowiedziach procesów. A to dlatego, że nasi zachodni sąsiedzi zrobiliby chyba rewolucję, gdyby zabroniono im się śmiać z polityków. Także obcych.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (618)
Zaloguj się
 • nickala12

  Oceniono 127 razy 97

  Kukiz za ostro wypowiedział się w stosunku do tej pani choć ma całkowita rację gdyż ze strony Pudziana nie było złamania żadnego prawa , broni to co jego czyli swojej własności . I nie ważne czy to emigranci czy nie. A GW niech wreszcie przestanie wstrzymywać możliwość wypowiedzi bo to jest łamanie prawa jakim jest wolność słowa

 • totmes72

  Oceniono 132 razy 96

  A gdyby postawić figury przedstawiające SSmanów i klęczącego człowieka w pasiakach z napisem Europa - to jakby się czuli Niemcy?

 • euro67

  Oceniono 116 razy 94

  Prusacki humor jest na poziomie ich kultury i inteligencji - zasluzyli aby zaproszona przez Merkel i iskamska dzicz ich zaorala!

 • wuetend

  Oceniono 122 razy 94

  Potwornie ciężkie działa. Europa miażdży PiS w punkt. Co dalej? Męczona Polska w Moulin Rouge, w iwęcie na Leicester Square, na występie luksemburskich czirliderek, w wykładzie Cimoszewicza na Uniwersytecie III wieku w Niederdreisbach.......

  A wszystko to LIVE prosto z Czerskiej.

 • bonaventurajankanty

  Oceniono 231 razy 89

  Rozrywka na poziomie gazety.

 • dex.max

  Oceniono 536 razy 88

  słowa przypisywane Bismarckowi, jak widać są ciągle aktualne: " Po co walczyć z Polakami - sami się wykończą". Wstyd mi za Was - z obu stron, może trochę bardziej za tych z obozu prawdziwej demokracji i tolerancji gdzie ona jest w Was? bo ja jej nie widzę. Wszyscy jesteśmy Polakami, przede wszystkim, NA PIERWSZYM MIEJSCU - winniśmy szanować Nasz kraj i siebie nawzajem - nawet jeśli mamy różne poglądy. To, przynajmniej, w moim odczuciu, jest wyznacznikiem tolerancji i demokracji. Więc może zamiast pluć na swoją Ojczyznę kochajmy ją, zamiast siebie nienawidzić spróbujmy zrozumieć, uszanować, znaleźć jakiś wspólny mianownik dla Nas wszystkich...dlaczego tego nie potrafimy. i jeszcze Piłsudski ze swym słynnym bon motem: "Naród wspaniały, ale ludzie k...y" Smutny ten wieczór...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje