Szef Komisji Weneckiej spotkał się z prezydentem. Rozmowa miała trwać pół godziny, a trwała dwie

08.02.2016 14:55
Dobre, merytoryczne spotkanie dwóch prawników - tak rozmowę prezydenta Andrzeja Dudy i szefa Komisji Weneckiej ocenił Marek Magierowski. Dodał, że ma nadzieję, iż Gianni Buquicchio w trakcie wizyty w Polsce otrzyma pełną i obiektywną wiedzę na temat tego, co dzieje się wokół TK.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Delegacja Komisji Weneckiej, która do wtorku przebywa w Polsce, ma przygotować opinię ws. PiS-owskiej nowelizacji ustawy o TK.

Nieformalne spotkanie

Rozmowa prezydenta z szefem Komisji zaplanowana na pół godziny trwała blisko dwie. Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski powiedział dziennikarzom, że prezydent przedstawił podczas niej swój pogląd dot. Trybunału Konstytucyjnego związany przede wszystkim z aspektami prawnymi. Zaznaczył, że spotkanie miało charakter nieformalny.

"Bardzo dobre, merytoryczne spotkanie; merytoryczne, dlatego że to spotkanie dwóch prawników, świetnie znających się na prawie" - powiedział.

Magierowski był pytany, czy z rozmowy prezydenta i szefa delegacji wynikało, że prezydent przekonał go do swoich racji. "Mam taką nadzieję, ale trudno mi to stwierdzić ze stuprocentową pewnością, poczekamy na opinię Komisji Weneckiej. Podkreślam raz jeszcze, że to było jedno ze spotkań" - powiedział Magierowski.

Przypomniał, że w poniedziałek i wtorek odbędą się kolejne spotkania delegacji Komisji Weneckiej. "Mam nadzieję, że pan przewodniczący Buquicchio otrzyma pełną, merytoryczną i obiektywną wiedzę na temat tego, co dzieje się wokół TK" - zaznaczył Magierowski. Dodał, że chodzi zarówno o kwestię wyboru sędziów, jak i nowelizację ustawy o TK, która została uchwalona przez Sejm obecnej kadencji.

We wtorek po południu delegacja Komisji spotka się m.in. z ministrami w Kancelarii Prezydenta: Krzysztofem Szczerskim i Anną Surówką-Pasek. Magierowski powiedział, że na tym spotkaniu zostaną przekazane "bardziej szczegółowe" informacje.

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. O opinię ws. nowelizacji ustawy o TK - którą Sejm uchwalił 22 grudnia - zwrócił się do Komisji m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (238)
Szef Komisji Weneckiej spotkał się z prezydentem. Rozmowa miała trwać pół godziny, a trwała dwie
Zaloguj się
 • senior2244

  Oceniono 1 raz 1

  Trwała tak długo bo prezydencik nie mógł zrozumieć o co im chodzi. To ograniczenie widać na odległość.

 • senior2244

  0

  Na pewno tego naszego wybitnego prawnika nie mógł zrozumieć ten prawnik z Weneckiej komisji.

 • 1zawisza

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli opozycja liczy na przychylny jej raport to może się bardzo zawieść.
  Italia to jest kraj który za rzadow "chrześcijańskiej demokracji" dobrze jeśli tylko przez lata a nie przez dziesieciolecia zmagał się z podobna jak ta nasza bezkarną u koryta mafią.
  Mafią, która na przełomie lat 80 i 90 XX wieku opanowała nie tylko włoski establishment ale rowniez włoski wymiar sprawiedliwosci.

  Trzeba było wielu lat zakrojonej na szeroka skale operacji "Mani pulite" by położyć kres "Tangentopoli".

  Skończyło się przebudową całej włoskiej sceny politycznej.

 • 1pirat2

  Oceniono 1 raz 1

  Spotkanie miało trwać pół godziny, a trwało dwie, aż tyle potrzebował przedtawiciel Komisji Konstytucyjnej, żeby wytłumaczyć Prezydentowi Dudzie zapisy naszej konstytucji.

 • zsaba

  Oceniono 1 raz 1

  panie szczerski, daj se pan siana...poziom idiotów przyjmie pana trele morele. czy wielkość baniaka świadczy o mądrości a długość wizyty o jakości?

 • zsaba

  Oceniono 1 raz 1

  ...czy gospodarz miał problemy z wysławianiem się, nie kojarzył i mówił jak szydło w ue, w kółko to samo niezależnie od pytania? mętnie nie na temat i goście zbałamuceni, kupili ględzenie jak lud ciemny?

 • janeklewandowski1957

  Oceniono 1 raz 1

  Znajomość prawa Prezydenta została oceniona przez jego promotora .I tu jest duży znak zapytania ???

 • janeklewandowski1957

  Oceniono 1 raz 1

  Duda zna się na prawie jak Macierewicz na samolotach .Media niech się dogadają jak kłamać jedni mówią że wizyta trwała godzinę drudzy że ponad dwie .I kto mówi prawdę .Myślicie że NARÓD to ciemnota ,wszystko śledzimy i was oceniamy .

 • realistas

  Oceniono 1 raz 1

  Powinni rozmawiać tylko z Kaczorem, a nie figurantami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje