Przeciwnicy szczepionek stworzyli zespół w Sejmie. Czterech członków, wśród nich Liroy-Marzec

Na początku lutego przeciwnicy szczepień stworzyli w Sejmie zespół. Nazwali go ?Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych?.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Z radością i nadzieją informujemy, że powstał Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych, którego członkami póki co jest czterech posłów Kukiz'15: Paweł Skutecki, Wojciech Bakun, Jerzy Kozłowski oraz Piotr Liroy - Marzec" - poinformowała za pośrednictwem Facebooka liderka Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP, Justyna Socha.

Głównym zadaniem posłów ma być zmiana "monitorowania niepożądanych odczynów poszczepiennych" oraz "likwidacja sankcji związanych z rezygnacją ze szczepień", pisze liderka stowarzyszenia "STOP NOP".

Z radością i nadzieją informujemy, że powstał Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych...

Posted by Justyna Socha on  Monday, February 8, 2016


Jak wynika z informacji zamieszczonych na internetowej witrynie Sejmu, pierwsze posiedzenie zespołu zaplanowano na 10 lutego. Oprócz wystąpienia Sochy i dyskusji, czteroosobowy zespół ma również wybrać prezydium i zaplanować pracę na pierwsze półrocze 2016 roku.

Czego boją się antyszczepionkowcy?

Ruchy antyszczepionkowe co jakiś czas dochodzą w Polsce do głosu. Badania CBOS wykazały, że sceptyczny w sprawie szczepień jest już co czwarty Polak.

Czego boją się przeciwnicy szczepień? Niektórzy rodzice przekonują, że "nieszczepione dzieci są zdrowsze", inni zaś twierdzą się, że niektóre składniki popularnych szczepionek - głównie tiomersal - mogą powodować zaburzenia rozwoju lub powodować alergie.

Alergia? Zaburzenie rozwoju? To wszystko mity

Według fachowców obawy "antyszczepionkowców" nie mają naukowych podstaw. Prof. Jacek Wysocki, szef Polskiego Towarzystwa Wakcynologii: - Dzisiaj świat nie godzi się na to, żeby dzieci o mniejszej odporności umierały w wyniku zakażeń, i to właśnie pomagają osiągnąć szczepionki - wyjaśniał w rozmowie z Gazeta.pl. - Na przestrzeni lat przeprowadzono szereg badań, które wykazały, że nie ma też związku między wprowadzeniem szczepionek a rosnącą liczbą alergii - mówi dalej Wysocki.

Czytaj więcej: Ekspert obala 14 znanych mitów nt. szczepionek

Mitem są również pogłoski, jakoby szczepionki wywoływały u dzieci zaburzenie rozwoju. - Choć nigdy nie potwierdzono, by związki rtęci - czyli właśnie tiomersal - zawarte w szczepionkach wywoływały szkodliwe objawy, społeczny lęk przed ich obecnością sprawił, że producenci praktycznie usunęli je ze wszystkich szczepionek. W Polsce związki rtęci występują tylko w starej, klasycznej szczepionce przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi oraz ich pochodnych. Jeśli mimo to rodzic obawia się rtęci, może kupić szczepionkę skojarzoną (czyli taką, która jednocześnie uodparnia organizm na kilka chorób) z bezkomórkowym składnikiem krztuścowym. W jej składzie nie ma tiomersalu - tłumaczy Wysocki.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (491)
Przeciwnicy szczepionek stworzyli zespół w Sejmie. Czterech członków, wśród nich Liroy-Marzec
Zaloguj się
 • Paweł Neider

  0

  Tendencyjny zakłamany artykuł i materiał filmowy. Wszystkie rozwinięte kraje uznają, że szczepionki mogą szkodzić, upośledzać, zabijać i są wypłacane odszkodowania. Pytam więc czy polskie dzieci są inne, odporniejsze? Nie. Po prostu mamy polityków sprzedajnych i niską świadomość społeczną.

 • Muszyn Zbyszek

  0

  A co innego może ściemniać szef wakcynologów - debili sponsorowanych przez koncerny swoich dzieci na pewno nie szczepią.

 • rafal318

  Oceniono 2 razy 0

  Ale przecież w Polsce jest Kara 1500 PLN za nie przyjęcie szczepionki oraz "przymusowe" podanie szczepionki. Także o co oni protestują jak nie to zostanie im szczepionka podana siłą !

 • szympansjera

  Oceniono 7 razy -3

  Czyżby wzrósł nacisk ze strony koncernów farmaceutycznych? Za niska sprzedaż?
  Tak tylko pytam. Pluć możecie do własnych spluwaczek. Farmaceutyki to gigantyczny biznes i powinniście to wiedzieć, jeśli nie wiecie. Możecie więc nie bić tu piany. Do szczepień mam stosunek skrajnie obojętny. Generalnie wali mnie to, czy ktoś szczepi czy nie.

 • piotre1987

  Oceniono 5 razy 3

  OK może i szczepionki powodują jakieś tam skutki uboczne ale ludzie dzieki nim i dzieki temu że moje dziecko jest zdrowe i zaszczepione to twoje bez szczepienia też jest zdrowe a co by było jak by do nas przyjechali uchodźcy np z ukrainy lub syri nie szczepieni moje dziecko nadal chronione ale już twoje niekoniecznie, i właśnie tui jest pies pogrzebana jak zaczna się choroby i jeden z drugim dostanie hainego medina to będzie wylewać krokodyle łzy. PS nawet od suplementów diety można sie rozchorować albo dostać alergi.

 • chaos.ad

  Oceniono 5 razy 1

  Nieszczepienie swojego dziecka nie dotyczy tylko jednego dziecka - zagraża wszystkim wokół. Antyszczepionkowcy - jesteście opętanymi egoistami !!!!!!!!!!!!!

 • jhbsk

  Oceniono 3 razy 1

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19600316,nieszczepione-dzieci-trafily-do-szpitala-z-ciezkimi-infekcjami.html#MTstream

 • kaszpir2

  Oceniono 6 razy 2

  I teraz każdy polityk który należy do tego "ruchu" powinien być dyscyplinarnie odwołany z zajmowanego stanowiska za działanie na szkodę Państwa i obywateli ...

  Zapewne ci wszyscy "zwolennicy" nie szczepienia sami jako dzieci byli zaszczepienie i chyba są zdrowi ...

 • moorsoldaten

  Oceniono 6 razy 2

  Prawda jest taka że jak się rodzi dziecko słabe to żadne szczepionki mu nie pomogą bo jak nie na jedną to na drugą chorobę w końcu zejdzie, ale może niestety przekazać swoje wadliwe geny dalej. Tylko prymitywne nacje przetrwają gdyż nie szczepią swoich dzieci, a przeżywają wyłącznie najsilniejsze jednostki. Im większa ingerencja medycyny tym gorsze geny - dojdzie w końcu do tego (już tak się dzieje) że kobiety nie będą zdolne do rodzenia, a męskie nasienie będzie zbyt słabe żeby te nieliczne zdrowe zapłodnić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX