Zatrzymano członków IS planujących zamachy w Moskwie i Petersburgu. To m.in. Rosjanie

08.02.2016 11:49
Funkcjonariusz FSB

Funkcjonariusz FSB (Wikicommons/Andrey Stenin, RIA Novosti archive)

Rosyjskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w Jekaterynburgu, na Uralu, siedmiu członków Państwa Islamskiego, którzy planowali zamachy terrorystyczne m.in. w Moskwie i Petersburgu - podała agencja Interfax.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zamachy bombowe miały być przeprowadzone nie tylko w Moskwie i Petersburgu, ale także w obwodzie swierdłowskim na Uralu - poinformował Interfax powołując się na Federalną Służbę Bezpieczeństwa. Po przeprowadzeniu zamachów grupa miała się udać do Syrii, aby walczyć w szeregach IS - twierdzi FSB.

Wśród aresztowanych są obywatele Rosji i państw Azji Środkowej. Grupą miała kierować osoba, która przedostała się do Rosji z terytorium Turcji. FSB nie podała więcej szczegółów na jej temat.

Materiały wybuchowe

Według agencji TASS, która również powołała się na FSB, podczas przeszukań miejsc związanych z zatrzymanymi odkryto warsztat do produkcji materiałów wybuchowych, bomb, granatów a także detonatorów. Na miejscu odnaleziono także materiały propagandowe.

Zamach na samolot

Dżihadyści z IS przyznali się do dokonania zamachu bombowego 31 października 2015 roku na samolot rosyjskich linii Kogalymavia, znanych też jako Metrojet. Zginęły wtedy wszystkie 224 osoby na pokładzie maszyny. W większości byli to rosyjscy turyści wracający z wakacji w Egipcie. Rosja i Zachód oceniły, że katastrofa została najpewniej spowodowana eksplozją ładunku wybuchowego.

Rosja zaangażowana jest także w konflikt syryjski, gdzie jej lotnictwo wspiera siły prezydenta Baszara el-Asada w walce z oddziałami opozycji i IS.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (50)
Zatrzymano członków IS planujących zamachy w Moskwie i Petersburgu. To m.in. Rosjanie
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 3 razy 3

  Aa, ta osoba to z Turcji przybyła. A skąd niby miałaby przybyć?

 • 1group

  Oceniono 11 razy 9

  Rosjanie czy obywatele Rosji? Jest subtelna różnica,proszę propagandystów.

 • an.noyed

  Oceniono 5 razy 1

  A może zamach w Smoleńsku da się przy okazji wyjaśnić. Czujesz temat, Maciarewicz?

 • jml13060

  Oceniono 10 razy 8

  Tytuł : "Wśród członków IS planujących zamachy były Rosjanie "

  Najwyraźniej pisał to obcokrajowiec (Ukrainiec ?) z red. GW. Polska to trudna języka.

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 16 razy -12

  roSSja stworzyla bazy terorystyczne ...

  • wlAolf putin nakazał utworzyć kilka operacyjnych baz terrorystycznych
  • Powstaną one w Murmańsku, Kaspijsku i Pietropawłowsku Kamczackim
  • Mają spełniać funkcję "kwater głównych" sił terrorystycznych
  • Rosja planuje zbudować bazy terrorystyczne także na Cyprze
  • Wszystko to w ramach walki tzw. panstwami zachodnimi i glownie UE

  Prezydent Rosji wlAdof putana nakazał utworzyć kilka operacyjnych baz terrorystycznych w rejonach nadmorskich, między innymi w Murmańsku, Kaspijsku i Pietropawłowsku Kamczackim - poinformowały służby prasowe Kremla.

  Bazy, które mają spełniać funkcję "kwater głównych" sił terrorystycznych, mają powstać w Kaspijsku nad Morzem Kaspijskim, na wschodzie w Pietropawłowsku Kamczackim nad Morzem Beringa i Jużnosachalińsku na wyspie Sachalin na Pacyfiku, na północnym zachodzie w Murmańsku nad Morzem Barentsa oraz na Krymie w Symferopolu nad Morzem Czarnym.

  W bazach będą organizowane i planowane operacje terrorystyczne na terenie Rosji i na jej wodach terytorialnych, a także "na innych terytoriach morskich" - głosi komunikat, jaki otrzymały rosyjskie media.

  Na początku grudnia rosyjskie media pisały też o tym, że Rosja planuje zbudować bazy terrorystyczne także na Cyprze. Wszystko w ramach walki z UE i zachodem.

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 11 razy -7

  roSSja mistrz konflikotow...
  Nie tylko Gruzja, Ukraina, Turcja, Łotwa i Estonia. Rosja jest na granicy konfliktu ze wszystkimi sąsiadami - pisze Gazieta.ru.
  reklama

  Przekonuje o tym portal Gazieta.ru, publikując obszerną analizę dotychczasowych stosunków Moskwy z sąsiednimi stolicami.
  Gazieta.ru wymienia państwa, które wkrótce mogą znaleźć się w ostrym konflikcie z Moskwą, głównie ze względu na rozbieżność interesów gospodarczych. I tak Mongolia chce budować elektrownie wodne na rzece Selenga, która jest jednym z głównych dopływów, tracącego wodę jeziora Bajkał. Ułan Bator upiera się przy przegrodzeniu rzeki zaporami, a Moskwa stanowczo mówi nie. Helsinki mają pretensje do Rosji, że ta nie potrafi zatrzymać u siebie fali uchodźców, którzy przedostają się do Finlandii, a także rozpoczętej przez Rosatom budowy elektrowni jądrowej w pobliżu rosyjsko - fińskiej granicy. Kirgizja, która przystąpiła do Euroazjatyckiej Grupy Gospodarczej nie może pogodzić się z dyktatem Moskwy. Chinom nie po drodze z wielkim sąsiadem w wielu kwestiach gospodarczych i nawet „Szlak Jedwabny” prowadzący do Europy budują omijając Rosję.
  Gazieta.ru zwraca też uwagę, że po wydarzeniach z ostatnich lat większość państw współpracujących z Moskwą zaczęła się jej bać. Portal konkluduje, że tylko słaba kondycja rosyjskiej gospodarki powstrzyma Kreml przed zaognianiem politycznych konfliktów.

 • sympatyklewicy

  Oceniono 11 razy 7

  Wśród aresztowanych są obywatele Rosji
  **********************
  W Rosji mieszka tylu islamistów, że nie wiem kogo to dziwi.

 • judas1

  Oceniono 11 razy 9

  "były Rosjanie" - to po Polsku?

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 11 razy -3

  Akurat , znajac SSowieta i ich KGBwskie metody np. wysadzanie budynkow mieszkalnych
  to jest to robota w/w w tym samym deparamencie ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje