Zatrzymano członków IS planujących zamachy w Moskwie i Petersburgu. To m.in. Rosjanie

08.02.2016 11:49
Funkcjonariusz FSB

Funkcjonariusz FSB (Wikicommons/Andrey Stenin, RIA Novosti archive)

Rosyjskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w Jekaterynburgu, na Uralu, siedmiu członków Państwa Islamskiego, którzy planowali zamachy terrorystyczne m.in. w Moskwie i Petersburgu - podała agencja Interfax.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zamachy bombowe miały być przeprowadzone nie tylko w Moskwie i Petersburgu, ale także w obwodzie swierdłowskim na Uralu - poinformował Interfax powołując się na Federalną Służbę Bezpieczeństwa. Po przeprowadzeniu zamachów grupa miała się udać do Syrii, aby walczyć w szeregach IS - twierdzi FSB.

Wśród aresztowanych są obywatele Rosji i państw Azji Środkowej. Grupą miała kierować osoba, która przedostała się do Rosji z terytorium Turcji. FSB nie podała więcej szczegółów na jej temat.

Materiały wybuchowe

Według agencji TASS, która również powołała się na FSB, podczas przeszukań miejsc związanych z zatrzymanymi odkryto warsztat do produkcji materiałów wybuchowych, bomb, granatów a także detonatorów. Na miejscu odnaleziono także materiały propagandowe.

Zamach na samolot

Dżihadyści z IS przyznali się do dokonania zamachu bombowego 31 października 2015 roku na samolot rosyjskich linii Kogalymavia, znanych też jako Metrojet. Zginęły wtedy wszystkie 224 osoby na pokładzie maszyny. W większości byli to rosyjscy turyści wracający z wakacji w Egipcie. Rosja i Zachód oceniły, że katastrofa została najpewniej spowodowana eksplozją ładunku wybuchowego.

Rosja zaangażowana jest także w konflikt syryjski, gdzie jej lotnictwo wspiera siły prezydenta Baszara el-Asada w walce z oddziałami opozycji i IS.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (50)
Zaloguj się
 • e50504

  Oceniono 37 razy 11

  Dawno nie było, przypomnijmy :)

  "Pod naszymi tekstami o Rosjanach pojawia się zatrważająca liczba komentarzy, które nawołują do przestępstw i zawierają treści pełne nienawiści. Chcemy je pokazywać. Godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum, bo sami tych ludzi nienawidzimy. Spokojna głowa - nie będziemy zgłaszać do prokuratury przypadków nawoływania do nienawiści na tle rasowym. Wyżywajcie się na kacapach, Polacy.
  Ale Arabów macie przyjąć bez dyskusji.
  Szalom."

 • 1group

  Oceniono 11 razy 9

  Rosjanie czy obywatele Rosji? Jest subtelna różnica,proszę propagandystów.

 • judas1

  Oceniono 11 razy 9

  "były Rosjanie" - to po Polsku?

 • jml13060

  Oceniono 10 razy 8

  Tytuł : "Wśród członków IS planujących zamachy były Rosjanie "

  Najwyraźniej pisał to obcokrajowiec (Ukrainiec ?) z red. GW. Polska to trudna języka.

 • sympatyklewicy

  Oceniono 11 razy 7

  Wśród aresztowanych są obywatele Rosji
  **********************
  W Rosji mieszka tylu islamistów, że nie wiem kogo to dziwi.

 • 31.februarius

  Oceniono 27 razy 7

  Wikciu, już dawno nie wyprodukowałaś takie sieczki informacyjnej.
  Streszczenie;
  Rosjanie zestrzelili 224. Rosjan i jeszcze dziobem kłapią ....

 • kimdongun

  Oceniono 13 razy 5

  To pewnie z tych Rosjan, przyjaciół Gazety Wyborczej - pokroju morderców dzieci z Biesłanu, chorych z Budionnowska i widzów z Dubrowki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje