Komisja Wenecka zbada ustawę o TK. Ale MSZ jest spokojne. "Opinia Komisji nie może być wiążąca"

08.02.2016 09:05
Wiceszef MSZ Aleksander Stępowski w wywiadzie dla PAP odniósł się do rozpoczynającej się dzisiaj wizyty delegacji Komisji Weneckiej w Warszawie. Stępowski podkreślał, że Komisja jest profesjonalnym ciałem i jej opinie są "istotne". Ale przyznał jednocześnie, że to, co ustali Komisja "nie może być wiążące dla Polski".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Delegaci Komisji Weneckiej spotkają się z właściwie wszystkimi podmiotami, które w jakikolwiek sposób były zaangażowane w kontrowersje wokół ustawy nowelizującej ustawę o Trybunale Konstytucyjnym - powiedział wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski.

Dodał, że z reguły delegaci Komisji Weneckiej zadają podmiotom szereg pytań przygotowanych wcześniej na podstawie analizy materiałów. - Ma to służyć napisaniu lepszej i bardziej zorientowanej w faktach opinii - zaznaczył.

"Opinie nie są wiążące"

Zdaniem wiceszefa MSZ, opinie Komisji są "z reguły wyważone i też rzadko kiedy przesądzające w sposób absolutny jakieś kwestie".

Stępkowski podkreślił, że opinie nie mają charakteru wiążącego i dlatego "ta opinia nie może być wiążąca również dla Polski". Stwierdził jednocześnie, że zostanie ona wzięta bardzo poważnie pod uwagę i stanie się przedmiotem merytorycznej refleksji. - To opinia profesjonalnego ciała, która na pewno nie może być ignorowana - powiedział Stępowski. - Problematyka wyborów politycznych, których dokonujemy tworząc prawo, nigdy nie jest grą zero-jedynkową, zawsze mamy tutaj duży margines swobody wynikającej z suwerenności - podsumował.

Dodał także, że minister spraw zagranicznych - mimo że sam nie miał wątpliwości co do noweli ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, za którą głosował w Sejmie - zwrócił się do Komisji Weneckiej, by uspokoić ogromne emocje w przekazach medialnych i atmosferę, która "zaczęła się udzielać podmiotom poza granicami kraju".

Wizyta zapowiadana od dawna

Przypomnijmy: dzisiaj dwudniową wizytę w Warszawie rozpoczyna pięcioosobowa delegacja Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, zwanej również Komisją Wenecką, która jest organem doradczym Rady Europy.

O opinię do Komisji ws nowelizacji ustawy o TK zwrócił się w grudniu ub.r. szef MSZ Witold Waszczykowski.

Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Pięcioosobowa delegacja będzie również rozmawiać z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, parlamentu, Krajowej Rady Sądownictwa oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Delegaci spotkają się również z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które na początku grudnia zwróciły się do Komisji Weneckiej.

Sprawdź satyryczny przewodnik po naszej nowej rzeczywistości "Nowa Polska" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (253)
Komisja Wenecka zbada ustawę o TK. Ale MSZ jest spokojne. "Opinia Komisji nie może być wiążąca"
Zaloguj się
 • tag1

  0

  Mam niezbite przekonanie, że obecny rząd R.P. został jakimś cudem wypuszczony z zakładu psychiatrycznego. Ignorancja Dudy, Szydło, Waszczykowskiego, Kaczyńskiego przekroczyła wszelkie granice, jak im Polacy pozwolą rządzić do końca kadencji to czeka nas cofnięcie do czasów zaborów .

 • bluething

  Oceniono 1 raz 1

  Wybory też nie były wiążące.

 • sher-rif

  Oceniono 1 raz 1

  Jest wiążąca. Na nic zabezpieczenia Pisuaru przed niekorzystną opinią.

 • zyks

  Oceniono 2 razy 0

  Krótko i konkretnie mówiąc: mogą nam naskoczyć. A gdyby co, to Orban nie pozwoli na niegodziwość.

 • piciu67

  Oceniono 2 razy 2

  "Opinia Komisji nie może być wiążąca"
  Jak widać pisowcy nie mają złudzeń, jaka to będzie opinia.

 • uzaz

  Oceniono 2 razy 0

  Jeśli jakiś kompetentny specjalista uzna nas (słusznie) za idiotów, nie lękajmy się.
  Jego diagnoza nie jest wiążąca.

 • signum_t

  Oceniono 2 razy 0

  Komisje, komisjami, ale racja musi być po naszej stronie, bo nasza racja jest najmojszejsza. Tako rzecze PiS.

 • observanto

  Oceniono 4 razy 2

  Przyjechali, pojedli, popili, podbiją im delegację i powrót do domu!
  Zaliczą kolejny dzień za parę tysięcy EURO!

 • jerzykrotowski

  Oceniono 1 raz 1

  Tak typowa socjotechnika. Jak mówi "NIE" to Komisji Weneckiej zrobią prawnego łachmytę.
  Jak powie "TAK" - to światowej rangi autorytet. W PIS dużo mamy autorytetów z byłej SB/UB/PZPR wyniesionych do rangi światowych ekspertów różnej maści. No bo prawdziwie inteligentny człowiek juz dawno poznał się na rzeczy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje