Już niedługo aptekarz zmierzy ciśnienie i poziom cukru. Resort zdrowia przygotowuje nowe przepisy

08.02.2016 07:53
Kolejka w aptece

Kolejka w aptece (PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO/AG)

1. Nowe regulacje mają wprowadzić pojęcie opieki farmaceutycznej
2. Aptekarze będą mogli przeprowadzać wywiad medyczny z pacjentami
3. Przepisy popierają duże sieci aptekarskie i indywidualni farmaceuci

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje nowe przepisy dotyczące farmaceutów. Mają one sprawić, że apteki przestaną być zwykłymi sklepami z lekarstwami, a zamienią się w rodzaj punktów konsultacyjnych.

Część aptekarzy będzie sprawować opiekę nad pacjentami - zmierzą ciśnienie krwi, poziom cukru, przeprowadzą wywiad dotyczący stylu życiu, diety itd. i na tej podstawie doradzą odpowiednie specyfiki. Regulacje mają się znaleźć w nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych. O reformie poinformował dzisiejszy "Dziennik. Gazeta Prawna".

Farmaceuci zgodni - to dobre zmiany

Jak podaje dziennik, branża aptekarska zabiegała o wprowadzenie podobnych regulacji od lat. Do tej pory rządzący wskazywali jednak na potencjalne zagrożenia nowego prawa. Obecny resort zdrowia postanowił się sprawą zająć - przedstawił już projekt rozwiązań samorządowi aptekarskiemu.

W tej sprawie jednym głosem mówią duże sieci aptekarskie i indywidualni farmaceuci. - Zmiany podniosą rangę farmaceutów i pozwolą wykorzystać ich potencjał - powiedział "Dziennikowi. Gazecie Prawnej" Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. - Merytoryczne indywidualne podejście do pacjentów wygra z marketingiem - dodaje.

Dotychczasowa rola farmaceuty sprowadzała się prawie wyłącznie do proponowania tańszych zamienników. Nowe przepisy mają odciążyć lekarzy, stąd budzą entuzjazm także u przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej. - Zadaniem aptekarza jest też pytanie o inne leki, wskazanie na możliwości występowania interakcji. Obejmuje to również tryb życia pacjenta, jego sposób odżywiania - podkreśla w wywiadzie dla dziennika Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.

Przepisy trzeba doprecyzować

Projekt wciąż budzi jednak sporo kontrowersji. Chodzi przede wszystkim o te kwestie, które nie zostały uszczegółowione.

Aptekarze świadczący usługi opieki mają być finansowani z NFZ, dlatego nie wszyscy farmaceuci będą zajmowali się konsultacjami, a tylko ci zakontraktowani.

Poza tym kwoty, które otrzymają aptekarze, będą zależne od tego, iloma pacjentami będą się zajmować. A pacjenci będą przypisani do konkretnego farmaceuty, a nie placówki. Doprecyzowania wymagają więc kwestie związane z jednej strony z zachowaniem indywidualnej relacji aptekarz-pacjent, przy jednoczesnym zredukowaniu formalności w przypadku np. zmiany miejsca pracy przez farmaceutę.

Innym problemem jest kwestia prywatności. Projekt nie przewiduje wymogu udzielania konsultacji w oddzielnym pomieszczeniu. Sytuacji, kiedy pacjent rozmawia o stanie swojego zdrowia w długiej kolejce do aptecznego okienka, nie wyobrażają sobie przedstawiciele organizacji farmaceutycznych. Możliwe więc, że wprowadzony zostanie okres przejściowy. Po 2-3 latach od wprowadzenia ustawy warunkiem kontraktu stanie się wyznaczenie odrębnego pomieszczenia na konsultacje.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (127)
Zaloguj się
 • ragefox

  Oceniono 34 razy 20

  zmierzy ciśnienie i poziom cukru....
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++
  .... zbada ginekologicznie ...

 • adrian_te

  Oceniono 23 razy 19

  Polak nie potrzebuje porad, bo sam wie najlepiej co mu dolega. A jak nie wie to doczyta w internecie. Nie będzie mu jakiś konował doradzał. W efekcie jesteśmy społeczeństwem lekomanów.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 44 razy 18

  Lobby aptekarskie działa ! W końcu nie po to tyle ich pootwierali na każdym osiedlu aby zamykać Dlatego tera zanim dokonamy zakupu leku bez recepty będziemy musieli się wyspowiadać w kolejce co nas boli Będziemy też biegać za każdym razem do apteki po pastylkę na ból głowy węgiel na sraczkę i pewnie nawet po kondomy

  Nie każcie mi żałować że nie głosowałem na PO !

 • 31.februarius

  Oceniono 60 razy 18

  "Już niedługo aptekarz zmierzy ciśnienie i poziom cukru. Resort zdrowia przygotowuje nowe przepisy"

  Zamachu na demokrację i struktury państwa prawa ciąg dalszy!

 • puzonik48

  Oceniono 26 razy 16

  Nie mam zamiaru biegać po te usługi do aptekarza do którego zostanę przypisana ,ani spowiadać się ze swoich dolegliwości jakiemuś aptekarzowi ,tylko po to żeby doradził mi parafarmaceutyk i zwiększył sobie obroty .Leki kupuję w aptece ,która jest najbliżej mojego domu i mam je przepisane przez lekarza !

 • notremak

  Oceniono 19 razy 13

  Jakie prezerwatywy?! Pan ma za wysokie ciśnienie na figielki! Do domu, zimny prysznic wziąć, wody uświęconej popić i modlitwą gorliwą odpędzić szatana!

 • jozbieszczad

  Oceniono 29 razy 13

  U nas w Bieszczadach aptekarze zmieniają też koła na zimowe (na letnie siostry położne)

 • jerzysm42

  Oceniono 27 razy 13

  Aptekarze powinni jeszcze sprzedawać cukier i drożdże na recepty.
  Osoby powyżej 75. roku życia powinni mieć te podstawowe leki za darmo.

 • bjuras

  Oceniono 20 razy 12

  Serio?
  A może jeszcze dołączyć do programu także stacje paliw?
  Który farmaceuta ma doradzać? Ten, który pacjentce wmówił, że suplement mg w postaci tlenku jest najlepszy, czy ten, który twierdzi, że "proszę pana, najskuteczniejszy jest chelat..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje