Komisja Wenecka bada dziś w Polsce ustawę o TK

08.02.2016 07:45
Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński

Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

1. Delegacja Komisji Weneckiej rozpoczyna dziś dwudniową wizytę w Polsce.
2. Komisja przyjrzy się zapisom znowelizowanej przez PiS ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. O opinię ws nowelizacji ustawy o TK - którą Sejm uchwalił 22 grudnia ub.r. - zwrócił się do Komisji m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski.

Dziś dwudniową wizytę w Warszawie rozpocznie pięcioosobowa delegacja Komisji Wenckiej. Rano przedstawiciele Komisji spotkają się z przedstawicielami Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Po południu delegaci złożą wizytę w parlamencie, gdzie będą rozmawiać z marszałkami Sejmu i Senatu oraz przedstawicielami obu izb.

Przewodniczący Buquicchio spotka się dziś z prezydentem Andrzejem Dudą, o czym poinformował PAP dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. Natomiast po południu delegacja Komisji ma się spotkać z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta: ministrem Krzysztofem Szczerskim i minister Anną Surówką-Pasek.

Na wtorek zaplanowano spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości i Trybunału Konstytucyjnego oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Delegaci spotkają się również z reprezentantami organizacji pozarządowych, które na początku grudnia ub.r. - jako pierwsze - zwróciły się do Komisji Weneckiej.

Do Komisji zwrócił się m.in. Waszczykowski

"Delegaci Komisji Weneckiej spotkają się z właściwie wszystkimi podmiotami, które w jakikolwiek sposób były zaangażowane w kontrowersje wokół ustawy nowelizującej ustawę o Trybunale Konstytucyjnym" - powiedział wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski.

Zaznaczył, że minister Waszczykowski - mimo że sam nie miał wątpliwości co do noweli ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, za którą głosowała w Sejmie - zwrócił się do Komisji Weneckiej, by uspokoić "ogromne emocje w przekazach medialnych" i "atmosferę", która "zaczęła się udzielać podmiotom poza granicami kraju".

Waszczykowski zwrócił się do Komisji Wenckiej w grudniu ub.r. w związku z nowelizacją ustawy o TK, która stanowi m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (zgodnie z poprzednimi przepisami pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak do tej pory - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Projekt nowelizacji złożyli w Sejmie 15 grudnia posłowie PiS, 22 grudnia po burzliwej debacie nowelizację uchwalił Sejm, 24 grudnia Senat nie wprowadził do niej poprawek. Prezydent podpisał nowelizację 28 grudnia, tego dnia została ona opublikowana i weszła w życie.

MSZ wysłało trzy pisma

Po przygotowaniu przez delegację projektu opinii będzie on przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckiej. Odbędzie się ona w dniach 11-12 marca w Wenecji. Stępkowski powiedział, że opinia Komisji nie ma charakteru wiążącego; zapowiedział, że "zostanie wzięta bardzo poważnie pod uwagę" i "stanie się przedmiotem merytorycznej refleksji".

Wizytę w Warszawie poprzedziła wymiana korespondencji pomiędzy MSZ a Komisją. Trzy pisma wysłało MSZ - w pierwszym piśmie resort zwraca się z wnioskiem o zaopiniowanie wówczas jeszcze procedowanych zmian w ustawie o TK, drugie pismo aktualizuje pismo w związku z uchwaleniem i opublikowaniem noweli ustawy wraz z jej treścią, trzecie pismo zawiera tłumaczenia na język angielski m.in.: ustawy o TK i dwóch orzeczenia Trybunału z 3 i 9 grudnia oraz memorandum przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśniające - jak to ujęto - kwestie wyboru pięciu sędziów TK.

W skład Komisji Weneckiej wchodzą m.in. eksperci w dziedzinie zagadnień konstytucyjnych, prawa publicznego i międzynarodowego, parlamentarzyści oraz urzędnicy. Komisja opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w państwach, które przechodzą transformację ustrojową. Komisja zajmuje się także propagowaniem i konsolidowaniem wspólnego dorobku konstytucyjnego państw członkowskich. Komisja działa od 1990 r. Obecnie zrzesza 60 państw członkowskich.

Sprawą zmian w ustawie o TK i ustawie medialnej zainteresowała się też Komisja Europejska. W połowie stycznia wszczęła wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że - jak mówił wiceszef KE Frans Timmermans - wiążące zasady dotyczące TK nie są obecnie przestrzegane. Jak tłumaczył, KE będzie dokonywała oceny sytuacji w Polsce w ścisłej współpracy z Komisją Wenecką.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (33)
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 24 razy 10

  Oczekuję o Komisji Weneckiej zarządzenia nowych wyborów w Polsce!
  Parlamentarnych i prezydenckich!

 • fakiba

  Oceniono 24 razy 10

  Komisja sobie a pisiory sobie , jak wnioski nie będą po myśli kaczej bandy to pokrzyczą że to ingerowanie w wewnętzne sprawy Polski i będą mieli je gdzieś

 • fakiba

  Oceniono 24 razy 10

  Komisja sobie zbada , a jak ocena pisiorom nie będzie odpowiadać to prezio każe to olać

 • mr.bonobo

  Oceniono 18 razy 8

  Hehehe, co go podkusiło? Zdaje się że patologiczni kłamcy w pewnym momencie zaczynają sami wierzyć we własne kłamstwa i tracą kontakt z rzeczywistością...

 • chi-neng

  Oceniono 18 razy 8

  "Komisja Wenecka bada dziś w Polsce ustawę o TK"
  -----
  Juz po spotkaniu z Naczelnikiem Jaroslawem Wielkim z klanu Kaczynskich (Naczelnika prezydenta Polski i rzadu)....

  Czy przed...?

 • chi-neng

  Oceniono 9 razy 7

  I jeszcze kilka 'perelek' dudowych z kampanii: (Najlepsza jest ta pierwsza, ktora 'czolgi sejmowe i parowiec' rozjechaly, zmiazdzyly dokumentnie w czasie dzialan nocnych...:):

  OBYWATELSKI PROJEKT USTAWY DWUKROTNIE CZYTANY W SEJMIE:

  • Jeżeli 1% osób uprawnionych w Polsce do głosowania, do udziału w wyborach powszechnych, podpisze się pod obywatelskim projektem ustawy, TO MUSZĄ SIĘ ODBYĆ W SEJMIE CO NAJMNIEJ DWA CZYTANIA TAKIEGO PROJEKTU PO TO, ABY KOMISJE SIĘ NAD TYM PROJEKTEM POCHYLIŁY, ABY ODBYŁA SIĘ PRACA MERYTORYCZNA, PO TO TAKŻE, ABY OBYWATELE NIE MIELI TEGO POCZUCIA, ŻE NIE SZANUJE SIĘ W OGÓLE ICH WOLI, NIE SZANUJE SIĘ ICH ZDANIA, NIE SZANUJE SIĘ WYSIŁKU I PRACY.

  PARTNERSKIE RELACJE Z PAŃSTWAMI UNII EUROPEJSKIEJ:

  • Według Dudy, państwa w ramach Unii Europejskiej powinny mieć zadeklarowane sfery wolności i z każdym państwem należy się liczyć. Unia Europejska, wykazywał, nie funkcjonuje dziś dobrze, zaburzone są w niej relacje partnerskie.
  • Stąd deklaracja Dudy, że będzie zabiegał o to, by nasi partnerzy również nas traktowali po partnersku.

  REFORMA SENATU:

  • Uważam, że Senat powinien pozostać, choć absolutnie jestem zwolennikiem tego, aby został zmieniony, aby został zreformowany, aby miał także większy wpływ na funkcjonowanie w procesie ustawodawczym.
  • Aby także, co uważam za przedmiot istotnej dyskusji, wprowadzić do tego Senatu przedstawicieli środowisk, których tam dzisiaj nie ma – choćby Polonii.

  REFORMA SYSTEMU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH:

  • Za równie istotną kwestię uznał konieczność reformy systemu ubezpieczeń społecznych.
  • Przypomniał, że nie chodzi jedynie o przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego.
  • Jeżeli całościowo nie naprawimy systemu ubezpieczeń społecznych, to za parę lat nie będzie z czego wypłacać emerytur. To powinno być zadanie prezydenta .

  REFORMA WYMIARU SĄDOWNICTWA – SĘDZIOWIE:

  • Wymiar sprawiedliwości wymaga w Polsce gruntownej reformy i to jest także wielkie zadanie prezydenta RP, które wspólne z rządem i ze społeczeństwem powinien zrealizować.
  • Ale to także rzecz, którą prezydent RP może robić od razu, ma to dzisiaj w swoim ręku.
  • To także kwestia nominacji sędziowskich.
  • Prezydent nie musi podpisać każdej nominacji.
  • Po to prezydent jest wybrany przez naród i po to ma tę kompetencję, żeby podejmować decyzje po uważnym zbadaniu akt i gdy będzie pewien, że tę nominację wręcza, będzie rzetelnie wydawał wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, bo tak wyroki w Polsce są wydawane.
  • I ja tak będę nominacji sędziowskich udzielał.

  SILNE GWARANCJE DLA PRAW I WOLNOŚCI OBYWATELSKICH W KONSTYTUCJI:

  • Ale to, co najważniejsze i to, czego niestety mocno brakuje w Konstytucji w kształcie z ’97 roku, to kwestia silnych gwarancji wolności i praw obywatelskich.
  • Nie tylko ich zapisania w konstytucji, ale jednocześnie nadania tym prawom gwarancji tak, żeby były one rzeczywiście realizowane. O ile można powiedzieć, że konstytucja z ’97 roku dobrze reguluje poszczególne instytucje polskiego państwa, jeżeli spojrzymy na każdą z nich osobno, to trzeba powiedzieć jasno, że niestety, nie ma w niej tych elementów, które zmusiłyby władzę do kreowania tych więzi społecznych i wspólnoty.
  • Nie ma też takich instytucji, które uniemożliwiałyby władzy odwracanie się od społeczeństwa.
  • Nie ma w Konstytucji żadnego zapisu, który gwarantowałby faktyczną możliwość odbycia tego zgromadzenia, np. poprzez zobowiązanie dla instytucji państwowych, aby udostępniać w celu odbycia tego zgromadzenia sale należące do majątku publicznego.

 • badziewiak66

  Oceniono 14 razy 6

  Jest jeszcze inna komisja , tym razem poselska, która zajmie się sprawą posła Kukiza. Neumann i PO złożyli na Kukiza doniesienie do Komisji Etyki Poselskiej za nazwanie Sorosa "żydowskim bankierem". Według Neumana Polacy , nie powinni mieć prawa wypowiadania słowa "ŻYD". To powinno być surowo zabronione i karane. Neumann wystosował list do Nowego Jorku gdzie zapewnia , że jeżeli otrzyma stosowane dofinansowanie i wsparcie w walce o władzę to dopilnuje Polaków i wywiąże się z powierzonego ma zadania wzorowo i z właściwą gorliwością.

 • chi-neng

  Oceniono 10 razy 6

  Kilka perelek kampanijnych Dudy, ktore moga byc przydatne komisji weneckiej jako pu nkt wyjsciowy:) :

  Ku przypomnieniu i pamieci wyborcow:

  NOWA KONSTYTUCJA WZMACNIAJĄCA SUWERENNOŚĆ I DEMOKRACJĘ:

  • Nowa ustawa zasadnicza powinna te właśnie kwestie [członkostwa w UE, w NATO] uwzględniać.
  • Dlatego nowa ustawa zasadnicza powinna wzmacniać te obszary, w których być może Konstytucja z ’97 roku nie jest w pełni doskonała.
  • Myślę tu przede wszystkich o suwerenności.
  • Polska suwerenność powinna być mocniej w Konstytucji akcentowana, mocniej gwarantowana i silniej zabezpieczona.
  • To także wzmocnienie elementów demokratycznych, jak choćby poprzez wzmocnienie procesu wyborczego tak, żeby była pewność wśród obywateli, że wybory są uczciwie przeprowadzane, że wynik wyborów rzeczywiście oddaje istotę ich oczekiwań.

  POSZERZENIE KOMPETENCJI TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO:

  • Trzeba podnieść rolę Trybunału Konstytucyjnego i wprowadzić do Konstytucji nowej konkretne zapisy w tej kwestii.
  • Kompetencje Trybunału powinny być rozszerzone, by Trybunał mógł interweniować w takich sytuacjach, kiedy Konstytucja jest naruszana w działaniu organów administracji publicznej w relacji także między organami.

  WPISANIE PROKURATURY DO KONSTYTUCJI :

  • Nie mam żadnych wątpliwości, że do polskiej konstytucji należy wpisać prokuraturę.
  • Ale prokuraturę w takim kształcie, który nie prowadzi do patologii w jej funkcjonowaniu, a tak się dzieje dzisiaj.
  • Prokuratura powinna być wpisana tak, jak jest w konstytucji, iż to rząd odpowiada za bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne państwa, a w zakresie tego bezpieczeństwa wewnętrznego, bezpieczeństwa codziennego obywateli jest istotna rola prokuratury.
  • DLATEGO JESTEM PRZEKONANY, ŻE PROKURATURA POWINNA BYĆ WPISANA JAKO TAKA, KTÓRA PODLEGA RZĄDOWI, BO DZISIEJSZA PROKURATURA RZEKOMO NIEZALEŻNA TO FIKCJA.

  LIKWIDACJA UMÓW CYWILNO-PRAWNYCH :

  • Kwestia zlikwidowania umów, na których pracownicy nie są objęci Kodeksem, umów cywilnoprawnych, na których teraz pracuje tyle Polaków młodych, będąc niepewnymi swojego jutra w pracy.
  • Te kroki trzeba podejmować, oczywiście stopniowo.

  NIE DLA CENZURY W INTERNECINE:

  • Zdanie o próbach cenzury internetu? -Negatywne.
  • Jestem generalnie przeciwko cenzurze.
  • Uważam jedynie, że dzieci powinny być chronione przed treściami, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ich rozwój psychiczny.

 • ibrylowska

  Oceniono 13 razy 5

  Mam nadzieje, że Komisja Wenecka obiektywnie oceni co wyprawiał PIS w sejmie i prezydent w sprawie TK , jak łamali konstytucję i ogłosi to całemu światu, Bo to jak kłamała Szydło w PE to jeszcze nie do wszystkich doszło. PIS tak rządzi w Polsce, że komisje UE muszą się zajmować łamaniem konstytucji i blokowaniem TK w Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje