Komisja Wenecka bada dziś w Polsce ustawę o TK

08.02.2016 07:45
Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński

Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

1. Delegacja Komisji Weneckiej rozpoczyna dziś dwudniową wizytę w Polsce.
2. Komisja przyjrzy się zapisom znowelizowanej przez PiS ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. O opinię ws nowelizacji ustawy o TK - którą Sejm uchwalił 22 grudnia ub.r. - zwrócił się do Komisji m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski.

Dziś dwudniową wizytę w Warszawie rozpocznie pięcioosobowa delegacja Komisji Wenckiej. Rano przedstawiciele Komisji spotkają się z przedstawicielami Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Po południu delegaci złożą wizytę w parlamencie, gdzie będą rozmawiać z marszałkami Sejmu i Senatu oraz przedstawicielami obu izb.

Przewodniczący Buquicchio spotka się dziś z prezydentem Andrzejem Dudą, o czym poinformował PAP dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. Natomiast po południu delegacja Komisji ma się spotkać z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta: ministrem Krzysztofem Szczerskim i minister Anną Surówką-Pasek.

Na wtorek zaplanowano spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości i Trybunału Konstytucyjnego oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Delegaci spotkają się również z reprezentantami organizacji pozarządowych, które na początku grudnia ub.r. - jako pierwsze - zwróciły się do Komisji Weneckiej.

Do Komisji zwrócił się m.in. Waszczykowski

"Delegaci Komisji Weneckiej spotkają się z właściwie wszystkimi podmiotami, które w jakikolwiek sposób były zaangażowane w kontrowersje wokół ustawy nowelizującej ustawę o Trybunale Konstytucyjnym" - powiedział wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski.

Zaznaczył, że minister Waszczykowski - mimo że sam nie miał wątpliwości co do noweli ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, za którą głosowała w Sejmie - zwrócił się do Komisji Weneckiej, by uspokoić "ogromne emocje w przekazach medialnych" i "atmosferę", która "zaczęła się udzielać podmiotom poza granicami kraju".

Waszczykowski zwrócił się do Komisji Wenckiej w grudniu ub.r. w związku z nowelizacją ustawy o TK, która stanowi m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (zgodnie z poprzednimi przepisami pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak do tej pory - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Projekt nowelizacji złożyli w Sejmie 15 grudnia posłowie PiS, 22 grudnia po burzliwej debacie nowelizację uchwalił Sejm, 24 grudnia Senat nie wprowadził do niej poprawek. Prezydent podpisał nowelizację 28 grudnia, tego dnia została ona opublikowana i weszła w życie.

MSZ wysłało trzy pisma

Po przygotowaniu przez delegację projektu opinii będzie on przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckiej. Odbędzie się ona w dniach 11-12 marca w Wenecji. Stępkowski powiedział, że opinia Komisji nie ma charakteru wiążącego; zapowiedział, że "zostanie wzięta bardzo poważnie pod uwagę" i "stanie się przedmiotem merytorycznej refleksji".

Wizytę w Warszawie poprzedziła wymiana korespondencji pomiędzy MSZ a Komisją. Trzy pisma wysłało MSZ - w pierwszym piśmie resort zwraca się z wnioskiem o zaopiniowanie wówczas jeszcze procedowanych zmian w ustawie o TK, drugie pismo aktualizuje pismo w związku z uchwaleniem i opublikowaniem noweli ustawy wraz z jej treścią, trzecie pismo zawiera tłumaczenia na język angielski m.in.: ustawy o TK i dwóch orzeczenia Trybunału z 3 i 9 grudnia oraz memorandum przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśniające - jak to ujęto - kwestie wyboru pięciu sędziów TK.

W skład Komisji Weneckiej wchodzą m.in. eksperci w dziedzinie zagadnień konstytucyjnych, prawa publicznego i międzynarodowego, parlamentarzyści oraz urzędnicy. Komisja opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w państwach, które przechodzą transformację ustrojową. Komisja zajmuje się także propagowaniem i konsolidowaniem wspólnego dorobku konstytucyjnego państw członkowskich. Komisja działa od 1990 r. Obecnie zrzesza 60 państw członkowskich.

Sprawą zmian w ustawie o TK i ustawie medialnej zainteresowała się też Komisja Europejska. W połowie stycznia wszczęła wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że - jak mówił wiceszef KE Frans Timmermans - wiążące zasady dotyczące TK nie są obecnie przestrzegane. Jak tłumaczył, KE będzie dokonywała oceny sytuacji w Polsce w ścisłej współpracy z Komisją Wenecką.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (33)
Komisja Wenecka bada dziś w Polsce ustawę o TK
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 1 raz 1

  Ja tam wolę nie pisać źle o obecnej władzy, służby czuwają. Dlatego popieram Rząd i Partię, wierzę w zamachy, sztuczną mgłę i w spisek wegetarian i cyklistów. Łubudubu, łubudubu, to ja, Jarząbek!

 • alextade

  Oceniono 2 razy 2

  Przecież PiS może do rozmów z Komisją Wenecką wyznaczyć "swoich" przedstawicieli opozycji, 'swojego" rzecznika praw obywatelskich, itp. itd. Powinno się śledzić z kim i gdzie spotykają się przedstawiciele Komisji!!!

 • kuma1

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe którą im podsunęli do badania .!

 • leo2rys2

  Oceniono 6 razy 2

  Przyjadą , wyjadą , i tyle.

 • badziewiak66

  Oceniono 14 razy 6

  Jest jeszcze inna komisja , tym razem poselska, która zajmie się sprawą posła Kukiza. Neumann i PO złożyli na Kukiza doniesienie do Komisji Etyki Poselskiej za nazwanie Sorosa "żydowskim bankierem". Według Neumana Polacy , nie powinni mieć prawa wypowiadania słowa "ŻYD". To powinno być surowo zabronione i karane. Neumann wystosował list do Nowego Jorku gdzie zapewnia , że jeżeli otrzyma stosowane dofinansowanie i wsparcie w walce o władzę to dopilnuje Polaków i wywiąże się z powierzonego ma zadania wzorowo i z właściwą gorliwością.

 • jdkonrad

  Oceniono 4 razy 2

  nie zastanawiajmy się jakie będą wnioski Komisji Weneckiej, bo to jest raczej oczywiste. innych niż krytyka się nie spodziewam, bo jeśli to ciało miałoby sankcjonować prymitywne ciągoty reżimowe - nie jest potrzebne w Europie!
  zastanówmy się co i jak pisiarnia z nimi zrobi-zwłaszcza, że waszczyszczykiewicz sam zwrócił się o opinię.
  zapewne będzie udawało, że opinia KW ma charakter doradczy i historyczny...
  Opinia będzie natomiast podstawą do działań KE i PE i tutaj becia będzie wystawiana na pośmiewisko w Europie jeszcze wiele razy! ciekawe kogo jeszcze zawezwie na dywanik KE?!

 • chi-neng

  Oceniono 7 razy 3

  Jeszcze 3 perelki kampanijne Dudy godne uwagi i pamieci wyborcow:

  NOWELIZACJA USTAWY O GODLE, BARWACH I HYMNIE NARODOWYM:

  • Czy jako Prezydent RP będzie Pan zabiegał o nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, która miałaby na celu zmianę herbu ,czyli Orła Białego na tarczy, na heraldycznie poprawny, na przykład poprzez usunięcie nieheraldycznego cieniowania na piórach orła lub poprawie proporcji orła i tarczy, ujednolicenie tablic urzędowych oraz prawidłowe określenie barw flagi państwowej, tak aby można było bez przeszkód wyrazić symbolikę państwa np. na stronach internetowych, w druku lub w hafcie maszynowym?
  • To ciekawy temat, jestem gotów do dyskusji o tym, sądze, że pod patronatem prezydenta mogłaby się odbyć dyskusja i mógłby zostać przygotowany prezydencki projekt ustawy.
  • To rzeczywiście jest dziedzina, którą powinien zajmowac się prezydent RP z racji swojego mandatu i konstytucyjnej roli.

  OBIETNICE ZMIAN W WYMIARZE SPRAWIEDLIWOŚCI:

  • Andrzej Duda mówił także o polskim wymiarze sprawiedliwości:
  • „Nominacji sędziowskich będę udzielał po głębokim zastanowieniu się, czy dany człowiek jest tego godny”,
  • „Prokurator generalny to dziś de facto ktoś, kto jest symbolem, gdyż nic nie może - to musi się zmienić”.

  OBLIGATORYJNE REFERENDUM, JEŚLI OBYWATELE ZBIORĄ POD WNIOSKIEM MILION PODPISÓW:

  • Proponuję, aby w nowej Konstytucji znalazł się jasny i czytelny zapis, że jeżeli obywatele zbiorą milion podpisów pod obywatelskim wnioskiem o referendum, to takie referendum musi się odbyć.

 • chi-neng

  Oceniono 9 razy 7

  I jeszcze kilka 'perelek' dudowych z kampanii: (Najlepsza jest ta pierwsza, ktora 'czolgi sejmowe i parowiec' rozjechaly, zmiazdzyly dokumentnie w czasie dzialan nocnych...:):

  OBYWATELSKI PROJEKT USTAWY DWUKROTNIE CZYTANY W SEJMIE:

  • Jeżeli 1% osób uprawnionych w Polsce do głosowania, do udziału w wyborach powszechnych, podpisze się pod obywatelskim projektem ustawy, TO MUSZĄ SIĘ ODBYĆ W SEJMIE CO NAJMNIEJ DWA CZYTANIA TAKIEGO PROJEKTU PO TO, ABY KOMISJE SIĘ NAD TYM PROJEKTEM POCHYLIŁY, ABY ODBYŁA SIĘ PRACA MERYTORYCZNA, PO TO TAKŻE, ABY OBYWATELE NIE MIELI TEGO POCZUCIA, ŻE NIE SZANUJE SIĘ W OGÓLE ICH WOLI, NIE SZANUJE SIĘ ICH ZDANIA, NIE SZANUJE SIĘ WYSIŁKU I PRACY.

  PARTNERSKIE RELACJE Z PAŃSTWAMI UNII EUROPEJSKIEJ:

  • Według Dudy, państwa w ramach Unii Europejskiej powinny mieć zadeklarowane sfery wolności i z każdym państwem należy się liczyć. Unia Europejska, wykazywał, nie funkcjonuje dziś dobrze, zaburzone są w niej relacje partnerskie.
  • Stąd deklaracja Dudy, że będzie zabiegał o to, by nasi partnerzy również nas traktowali po partnersku.

  REFORMA SENATU:

  • Uważam, że Senat powinien pozostać, choć absolutnie jestem zwolennikiem tego, aby został zmieniony, aby został zreformowany, aby miał także większy wpływ na funkcjonowanie w procesie ustawodawczym.
  • Aby także, co uważam za przedmiot istotnej dyskusji, wprowadzić do tego Senatu przedstawicieli środowisk, których tam dzisiaj nie ma – choćby Polonii.

  REFORMA SYSTEMU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH:

  • Za równie istotną kwestię uznał konieczność reformy systemu ubezpieczeń społecznych.
  • Przypomniał, że nie chodzi jedynie o przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego.
  • Jeżeli całościowo nie naprawimy systemu ubezpieczeń społecznych, to za parę lat nie będzie z czego wypłacać emerytur. To powinno być zadanie prezydenta .

  REFORMA WYMIARU SĄDOWNICTWA – SĘDZIOWIE:

  • Wymiar sprawiedliwości wymaga w Polsce gruntownej reformy i to jest także wielkie zadanie prezydenta RP, które wspólne z rządem i ze społeczeństwem powinien zrealizować.
  • Ale to także rzecz, którą prezydent RP może robić od razu, ma to dzisiaj w swoim ręku.
  • To także kwestia nominacji sędziowskich.
  • Prezydent nie musi podpisać każdej nominacji.
  • Po to prezydent jest wybrany przez naród i po to ma tę kompetencję, żeby podejmować decyzje po uważnym zbadaniu akt i gdy będzie pewien, że tę nominację wręcza, będzie rzetelnie wydawał wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, bo tak wyroki w Polsce są wydawane.
  • I ja tak będę nominacji sędziowskich udzielał.

  SILNE GWARANCJE DLA PRAW I WOLNOŚCI OBYWATELSKICH W KONSTYTUCJI:

  • Ale to, co najważniejsze i to, czego niestety mocno brakuje w Konstytucji w kształcie z ’97 roku, to kwestia silnych gwarancji wolności i praw obywatelskich.
  • Nie tylko ich zapisania w konstytucji, ale jednocześnie nadania tym prawom gwarancji tak, żeby były one rzeczywiście realizowane. O ile można powiedzieć, że konstytucja z ’97 roku dobrze reguluje poszczególne instytucje polskiego państwa, jeżeli spojrzymy na każdą z nich osobno, to trzeba powiedzieć jasno, że niestety, nie ma w niej tych elementów, które zmusiłyby władzę do kreowania tych więzi społecznych i wspólnoty.
  • Nie ma też takich instytucji, które uniemożliwiałyby władzy odwracanie się od społeczeństwa.
  • Nie ma w Konstytucji żadnego zapisu, który gwarantowałby faktyczną możliwość odbycia tego zgromadzenia, np. poprzez zobowiązanie dla instytucji państwowych, aby udostępniać w celu odbycia tego zgromadzenia sale należące do majątku publicznego.

 • jurek4491

  Oceniono 9 razy 3

  Na portalu Karnowskich wPolityce.pl już od wczoraj prawicowe szumowiny plują i osądzają od czci i wiary Komisję Wenecką .
  Motłoch który popiera PiSdzielców jest tak debilny i skretyniały że nawet nie wie co czyni, przecież nie kto inny tylko ICH Waszczykowski zaprosił komisję do kraju .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje