Polscy biskupi domagają się usunięcia artykułu ze strony biskupów europejskich. "Ingerencja w wewnętrzne sprawy"

"Co się dzieje w Polsce?" - pyta periodyk Europe Infos i informuje, że polscy biskupi nie zabrali głosu w związku z bieżącą sytuacją w kraju. Polscy biskupi odpowiedzieli oburzeniem.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Serwis Europe Infos to periodyk Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej, wydawany w formie papierowej i online. Celem Europe Infos jest przedstawienie "chrześcijańskiej perspektywy na Unię Europejską". Przedstawianie sytuacji w Polsce nie spodobało się polskim biskupom.

"Co się dzieje w Polsce?" to artykuł Henryka Woźniakowskiego, publicysty katolickiego i prezesa wydawnictwa "Znak". Przedstawia w nim bieżącą sytuację w kraju i wydarzenia, które do niej doprowadziły. Autor pisze o trudnych latach Platformy Obywatelskiej, szczególnie w kontekście afery podsłuchowej i wyjazdu Donalda Tuska, którego na stanowisku szefa partii zastępuje "pracowita, ale mało charyzmatyczna" Ewa Kopacz.

"Te wydarzenia, w połączeniu z kryzysem europejskim, a w szczególności konfliktem za wschodnią granicą powoduje, że Polacy domagali się zmian (...) Kampania wyborcza oparta na populistycznych postulatach o zwiększeniu zasiłku rodzinnego i obniżeniu wieku emerytalnego zapewnia zwycięstwo PiS" - opisuje Woźniakowski.

Brak oświadczenia biskupów

"Po sukcesie wyborczym nie ma mowy o realizowaniu programu społecznego, PiS skupia się wyłącznie na fundamentach reżimu politycznego" - pisze i ocenia, że "reorganizacja ta ma na celu centralizację władzy i ograniczenie systemu jej kontroli"

Autor tekstu wymienia działania PiS - zablokowanie prac Trybunału Konstytucyjnego, uzależnienie służby cywilnej od decydentów, przekształcenie mediów publicznych w podległe rządowi i przyznanie służbom uprawnień, które pozwalają na inwigilację obywateli.

"Ograniczenie liberalnej demokracji spotkało się z oporem. Powstał Komitet Obrony Demokracji, którego manifestacje gromadzą tysiące osób - podsumowuje Woźniakowski i dodaje, że "biskupi nie zdecydowali się na publiczne oświadczenie w sprawie sytuacji w Polsce".

"Wycofanie nieobiektywnego tekstu"

Właśnie to ostatnie zdanie okazało się być kluczowe. W związku z nim Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski poprosił o wycofanie "tego nieobiektywnego tekstu z oficjalnej strony internetowej Europe Infos oraz o publikowanie tekstów, szczególnie dotyczących spraw takich jak te, z większą roztropnością".

Biskup Miziński pisze w liście, że głębokie zaniepokojenie KEP wynika z faktu, że "artykuł reprezentujący subiektywną opinię Pana Henryka Woźniakowskiego" został opublikowany w oficjalnym periodyku Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej. "Pod koniec artykułu, w jednym z ostatnich zdań czytamy: 'Do tej pory biskupi katoliccy zdecydowali się nie składać publicznego oświadczenia w tej sprawie'. Jednak okazuje się, że ani periodyk Europe Infos ani Pan Woźniakowski nie skontaktowali się z Konferencją Episkopatu Polski w sprawie publicznego oświadczenia" - czytamy w liście.

I tu pada główne oskarżenie. Publikacja artykułu to zdaniem biskupa "przeciwdziałaniem, które ingeruje w wewnętrzne sprawy Polski". Niestety z listu biskupa Mizińskiego nie dowiadujemy się ostatecznie, jakie jest stanowisko polskich biskupów w związku z sytuacją w Polsce.

Sprawdź satyryczny przewodnik po naszej nowej rzeczywistości "Nowa Polska" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (486)
Polscy biskupi domagają się usunięcia artykułu ze strony biskupów europejskich. "Ingerencja w wewnętrzne sprawy"
Zaloguj się
 • opt

  0

  Jak płynie kasa, to biskupi nie są zagrożeni , to co się będą wypowiadać, jeżeli będzie zagrożenie dla kasy , to i stanowisko będzie, a co tam takie bzdety jak demokracja, wolność....

 • edza4

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawy,który z nich jest wierzący,ja jeszcze takiego nie spotkałem,zawsze trafiam na przebierańca,a skąd powiedzenie duchowny,pewnie sam Bóg raczy wiedzieć,zakładam że duch nie potrzebuje kasy,a tu jest odwrotnie,kasa,kasa i kasa inaczej o raju możesz tylko pomarzyć.

 • candid13

  0

  polska religia to schizma nie majaca nic wspolnego religia katolicka, polscy biskupi sluza agentowi ruskiemnu z Torunia ktory ma na nich dokumenty z Moskwy

 • Edi Luka

  0

  Kiedyś o. Badeni oglądał wielką uroczystość, na której pojawili się rektorzy wyższych uczelni ubrani w purpurowe togi, księża kardynałowie, biskupi, infułaci. Błyszczało od czerwieni, drogich garniturów i odświętnych ubrań. Ojciec Joachim, jak wiadomo urodzony arystokrata, z kpiną w oczach wydusił komentarz: „No patrzcie bracia, ale się chłopstwo poprzebierało”.

 • ukos

  Oceniono 1 raz 1

  A cóż mógłby powiedzieć ePiSkopat?

 • Mosze Jakubiak

  0

  Biskupi wyznają religię chrześcijańską, większość PISowców również. To religia miłości i dobroczynności, naśladowanie Jezusa Chrystusa. Weźcie raczej pod lupę komuchów i postkomuchów: morderców, złodziei i ku......

 • candid13

  0

  Biskupi cala swoja moca popierali "brygady szturmowe" ( kluby gazetyANTYpolskiej ) zlokalizowane przy parafiach, a wie prawda w oczy kole ...

 • candid13

  Oceniono 1 raz 1

  Biskupi cala swoja moca popierali "brygady szturmowe" ( kluby gazetyANTYpolskiej ) zlokalizowane przy parafiach, a wie prawda w oczy kole ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX