"Newsweek" o śledztwie ws. SKOK-ów i senatora Biereckiego: PiS wzięło władzę, sprawę umorzono

07.02.2016 10:47
Senator Grzegorz Bierecki

Senator Grzegorz Bierecki (STEFAN ROMANIK)

Wedle tygodnika energicznie prowadzone śledztwo zostało na kilka dni przed wyborczym sukcesem PiS przekazane innemu prokuratorowi, który nie podjął w tej sprawie żadnych działań, a następnie... umorzył sprawę. Prokuratura przedstawia jednak swoją wersję wydarzeń.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Newsweek" przyjrzał się śledztwu, jakie gdańska prokuratura toczyła ws. przepływów finansowych między "luksemburską spółką, w której członkiem zarządu jest Grzegorz Bierecki, a krajowymi SKOK-ami".

Prowadząca je prokurator Joanna Władyczyn-Hojda sprawdzała, dlaczego będąca w trudnej sytuacji Kasa Krajowa nie pobierała dywidendy z powiązanej z nią luksemburskiej spółki.

"Gdyby dywidenda była pobierana, pieniądze można by wykorzystywać na ratowanie upadających SKOK-ów" - pisze "Newsweek". Tygodnik twierdzi, że mogło się tak dziać, ponieważ pobór dywidendy obniżyłby zarobki... zarządzającego zagranicznym holdingiem Biereckiego.

Wedle informatorów tygodnika "śledztwo było prowadzone bardzo dynamicznie. Nadzorująca je prokurator szła po nitce do kłębka" i "zaczęto mówić, że będzie chciała stawiać zarzuty". Ostatecznie jednak tak się nie stało, co zdaniem tygodnika miało mieć związek z trwającą kampanią wyborczą.

Prokuratura odpowiada

"Newsweek" pisze, że "pięć dni przed wyborami parlamentarnymi, Władyczyn-Hojda podpisała postanowienie o wyłączeniu ze śledztwa wątku dywidendy i przekazaniu go Prokuraturze Apelacyjnej w Gdańsku". Sprawą zajął się nowy prokurator, który nie wykonał żadnych czynności poza zapoznaniem się z aktami, a następnie - po 10 tygodniach - umorzył sprawę.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk stwierdziła jednak w rozmowie z dziennikarzami "Newsweeka", że wbrew jego informacjom "w planie śledztwa nie było wersji zakładającej postawienie zarzutów Biereckiemu". Dodała też, że nikt nie wywierał presji na Władyczyn-Hojdę, która jeden z wątków przekazała innej prokuraturze z własnej inicjatywy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (205)
Zaloguj się
 • jnd

  Oceniono 110 razy 42

  A podobno prokuratura jest niezalezna. Przeciez prokuratura jeszcze nie podlega Ziobro .

 • swansea

  Oceniono 103 razy 41

  ale przecie prokuratora według nomenklatury jest jeszcze "niezależna". ustawa robiąca z Ziobro supermena nie weszła w życie? kurczę, nie róbcie z ludzi idiotów... :(

 • perkis1234

  Oceniono 52 razy 40

  Dlatego PO jest dla mnie skończona. Miała czas, środki i władzę, żeby ostro i dynamicznie zabrać się za dona Biereckiego. Spaprali.

  Bierecki doprowadził system SKOKów do momentu, w którym całkowicie sprywatyzował ZYSKI oraz UPUBLICZNIŁ straty. My wszyscy zrzuciliśmy się pokrycie strat SKOKów !!

  Przypominam afera SKOKów to grubo ponad 2 MILIARDY złotych wyciągniętych z BFG. Wszystkie afery w historii III RP to jest przy tym pikuś - łącznie z Amber Goldem, Universalem, FOZZem, Baksikiem itp. itd.

 • ta.deusz

  Oceniono 100 razy 38

  Nie dacie rady misiaczki.

  www.wpolityce.pl/polityka/237099-nie-dacie-rady-misiaczki-czyli-o-co-naprawde-chodzi-w-atakach-na-skok-i-i-grzegorza-biereckiego

 • ragefox

  Oceniono 96 razy 38

  "sprawę umorzono"
  ++++++++++++++++++++++++
  Więcej się umorzy niż wznowi (wersja PO)

 • perkis1234

  Oceniono 39 razy 31

  Wystarczy spojrzeć na facjatę Biereckiego. Ten fałszywy, sztuczny uśmieszek i oczy szaleńca-psychopaty.

  Kolegować się z nim mogą wyłącznie podobni jemu albo osoby, które mają na niego mocne haki i mogą pozwolić sobie żeby trzymać go w szachu - zyskują wówczas cynicznego, bezwględnego ale wiernego i posłusznego psa.

 • ogniemwypalpis

  Oceniono 113 razy 27

  Tak właśnie wygląda państwo sitwy pis-dowskiej największa afera finansowa Skok-ów przy której Amber Gold to 100 X mniejsza aferka i proszę zauważyć główny podejrzany siedzi w areszcie i czeka na proces a Bierecki rączka w rączkę z prezesem pis-dy śmierdzielem z Żoliborza wywijają hołubce nad grobem polskiej gospodarki którą właśnie złożono do grobu z powodu najdurniejszego programu socjalnego tzw 500+

  Polską zaczęli rządzić złodzieje malwersanci kłamcy i oszuści z pis-u

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje