TVP.Info dotarł do protokołu zniszczenia dokumentów z 10 kwietnia 2010 r. MON potwierdza jego autentyczność

06.02.2016 17:49
Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Portal tvp.info dotarł do protokołu zniszczenia dokumentów niejawnych z 10 kwietnia 2010 roku. Autentyczność protokołu potwierdził portalowi rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz. "Wszystkie dokumenty z wojska dot.10.04. były od razu po katastrofie do dyspozycji prokuratury i komisji" - skomentował sprawę b. szef MON Tomasz Siemoniak.

Polub i bądź na bieżąco!

Tvp.info podaje, że protokół zniszczenia wystawiono 21 lutego 2012 roku. "Wskazuje on, że zniszczony ma zostać załącznik nr 1 - "Dziennik Działania DSO SZ RP obejmujący dzień 10 kwietnia 2010 r.". Decyzję podjęto 1 grudnia 2011 roku" - czytamy na stronie.

Ostateczne zniszczenie miało nastąpić 27 lutego 2012 roku "poprzez rozdrobnienie mechaniczne w niszczarkach przemysłowych" w Centralnym Punkcie Niszczenia Dokumentów.

Jak powiedział portalowi Bartłomiej Misiewicz, zniszczony załącznik zawierał 400 stron lub kart. Nie wiadomo, co się w nich znajdowało. Tvp.info przypomina, że wcześniej rzecznik MON mówił w mediach, iż wie, kto odpowiada za zniszczenie protokołu. W dokumencie jednak nie pojawiają się żadne nazwiska.

Więcej na stronie Tvp.info >>

Rzecznik MON: Minister chce mieć pewność, czy to nie było przestępstwo

- Minister obrony narodowej wystąpi w poniedziałek z pismem do prokuratury, z pytaniem, czy prokuratura po katastrofie smoleńskiej zwróciła się do wszystkich instytucji w kraju o przekazanie materiałów dotyczących działań podejmowanych 10 kwietnia - skomentował w rozmowie z PAP sprawę Misiewicz. Jak dodał, chodzi o to, czy prokuratura widziała "Dziennik Działania Dyżurnych Służb Operacyjnych", czy się z nim zapoznała. - Bo został zniszczony w momencie trwania śledztwa - dodał.

Minister chce mieć pewność - powiedział rzecznik MON - czy to zniszczenie nie było przestępstwem. Dodał, że dalsze kroki, w tym ew. zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, szef MON podejmie po otrzymaniu odpowiedzi.

Siemoniak: Wszystkie dokumenty były wcześniej dostępne

Do ujawnionych informacji odniósł się na Twitterze były szef MON Tomasz Siemoniak. "Wszystkie dokumenty z wojska dot. 10.04. były od razu po katastrofie do dyspozycji prokuratury i komisji. Zamiast spektakli medialnych MON niech prokuratura wyjaśni czy i co zdarzyło się w SGen 22 miesiące po katastrofie" - napisał.Potem jeszcze dodał: "Najpierw konferencja prasowa, potem wrzutka 'dokumentu', do prokuratury po niedzieli. Chodzi o show, nie o prawdę".

Macierewicz: To oczywiste, że zgłoszę sprawę prokuraturze

O sprawie zniszczonych dokumentów mówił w piątek sam Antoni Macierewicz. - Dokument, mówiący o zniszczeniu (meldunków - red.) został przeze mnie odtajniony i będzie przekazany do opinii publicznej. Chodzi o zniszczenie wszystkich meldunków dotyczących sprawy smoleńskiej, które napływały do Sztabu Generalnego w dniu 10 kwietnia (2010 roku). Było to ponad 400 stron - powiedział Macierewicz dziennikarzom w Amsterdamie.

- W dwóch fazach: w końcu 2011 roku i na początku 2012 roku, nastąpiło ich kompletne zniszczenie. Najpierw podarcie, a później takie zniszczenie, by nie można było tego w żaden sposób odtworzyć - dodał.

- To tylko może taki bardzo szokujący, ale jeden z przykładów tego typu działań, z jakimi mieliśmy do czynienia, mających na celu utrudnienie, albo wręcz uniemożliwienie w niektórych aspektach dojścia do prawdy w sprawie tragedii smoleńskiej - na szczęście nieskutecznych - powiedział minister.

Dopytywany, czy zgłosi tę sprawę do prokuratury, minister odparł: "To jest oczywiste".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (596)
Zaloguj się
 • Przemysław Budzyński

  Oceniono 300 razy 252

  A NIE PRZYSZŁO WAM DO GŁOWY ZE W TVP GDZIE RZĄDZI KURSKI ZACZNĄ SIE POJAWIAC TAKIE "DOTARCIA DO DOKUMENTÓW" ? I WSZYSTKO MA POTWIERDZAC CHORE TEZY PANA ANTONIEGO M.

 • zimnabuka2016

  Oceniono 249 razy 223

  czyli dlatego Macierewicz tak szybko ewakuowal sie ze Smolenska, aby zdazyc zniszczyc i ukryc cos tam poki mial dostep ?

 • tucco

  Oceniono 212 razy 194

  To już trzeba wyjątkowym naiwniakiem być żeby w takie kwity wierzyć! Pojawiają się akurat w czas powołania nowej komisji parówkowej. No i gdzie tam jest jakiś podpis? Stworzyli dokument żeby go nie podpisywać? Litości! Dajcie to do TRWAM czy odczytajcie w Radio Maryja tam to na bank łykną.

 • geomk

  Oceniono 190 razy 174

  TVP Kurskiego "dotarła" do dokumentu.
  MON Macierewicza "potwierdził" autentyczność.
  A to ci dopiero sensacja !

 • Pawel Rodzynek

  Oceniono 203 razy 157

  >do protokołu zniszczenia dokumentów z 10 kwietnia 2010

  Ta , ale co było w tych dokumentach to nie wiedzą. Ważne ,że data się zgadza. A operacja była tak tajna , że nawet protokół sporządzili. Ręce opadają od tej paranoi.

 • bog43

  Oceniono 163 razy 155

  dziś normalnych prędzej w Tworkach znajdziesz niż w polskim rządzie ale to pewnie z powodu tej " znakomitej zmiany "

 • ale_w_kolo

  Oceniono 166 razy 144

  To raczej protokół "dotarł" do tvp.

 • skandy5

  Oceniono 614 razy 66

  Opis ucieczki Macierewicza ze Smoleńska i jadłospis z biesiadowania w Smoleńsku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje