Minister finansów Rosji: Działania antykryzysowe będą kosztować 600 mld rubli

06.02.2016 15:01
1. Rosja wdraża plan antykryzysowy
2. Koszt działań to równowartość ok. 7,8 mld dolarów
3. W ramach planu przewidziano m.in. cięcia emerytur

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Minister finansów Rosji Anton Siłuanow ocenił na 600 mld rubli (ok. 7,8 mld dolarów) koszt działań, przewidzianych w przygotowywanym przez rząd planie antykryzysowym. Siłuanow mówił o tym dziennikarzom w kuluarach zjazdu rządzącej partii Jedna Rosja.

- Są działania w planie antykryzysowym - a są to kroki obowiązkowe - które musimy podjąć. Wszystko to będzie kosztowało około 600 mld rubli, plus dodatkowe wydatki - powiedział minister, cytowany przez agencję RIA-Nowosti.

Siłuanow ocenił, że pewne działania zakładane przez rząd, będą wymagać więcej środków z budżetu niż można uzyskać dzięki zapowiadanym 10-procentowym cięciom wydatków. Wymienił tu m.in. takie zapowiadane kroki, jak wsparcie dla przemysłu i pomoc dla państwowego banku VEB (Wnieszekonombank).

Jeśli spadną ceny ropy...

Minister finansów wyjaśnił, że dla jego resortu nadal aktualny jest cel utrzymania w tym roku deficytu budżetowego na poziomie 3 proc., przy cenie ropy w wysokości 40 dolarów za baryłkę.

Siłuanow ocenił przy tym, że jeśli ropa będzie kosztować 30 dolarów za baryłkę, to rząd będzie musiał sięgnąć do środków Funduszu Rezerwowego. - Jeśli cena utrzyma się na poziomie 30 dolarów, będziemy musieli sięgnąć po rezerwy - przyznał. Podkreślił, że celem rządu jest ograniczenie takiej decyzji do minimum.

Ministerstwo finansów - poinformował Siłuanow - proponuje podwyżkę od 1 kwietnia br. akcyzy na benzynę o 2 ruble i o 1 rubel na diesel. Podwyżka ta, jak ocenił, przyniosłaby budżetowi około 80 mld rubli i nie pociągnęłaby za sobą podwyżek cen.

10-procentowe cięcie wydatków

Plan antykryzysowy wciąż jest przedmiotem prac w rządzie Rosji, a informacje o jego poszczególnych elementach pojawiają w mediach. Według tych informacji środki na działania antykryzysowe będą uzyskane częściowo z 10-procentowego cięcia wydatków w tegorocznym budżecie. Ponadto wykorzystane będą środki, które udało się zaoszczędzić przy realizacji zeszłorocznego budżetu.

Jak informował niedawno dziennik "Wiedomosti", rozważany jest cały blok działań bieżących - między innymi w celu wsparcia zatrudnienia, małego biznesu, eksportu wysokich technologii, wsparcia dla regionów i poszczególnych branż. Inny blok działań nie przewiduje finansowania, ale ma przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego. Chodzi o takie działania jak np. wsparcie partnerstwa publiczno-prywatnego, zmniejszenie ryzyka odpowiedzialności karnej dla przedsiębiorców, reformy w systemie kontroli i nadzorowania biznesu.

W sferze wsparcia socjalnego w planie zaproponowano - według jego wersji opisywanej przez "Wiedomosti" - ograniczenie wypłat emerytur dla pracujących emerytów. Władze Rosji wielokrotnie powtarzały w ostatnich dniach, że nie jest przewidywana reforma wieku emerytalnego.

Koszt wsparcia dla banku VEB szacowany jest, jak podawały "Wiedomosti", na 150-200 mld rubli.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (99)
Minister finansów Rosji: Działania antykryzysowe będą kosztować 600 mld rubli
Zaloguj się
 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 7 razy 5

  << 10-procentowe cięcie wydatków, [...] wsparcie dla przemysłu i pomoc dla państwowego banku VEB (Wnieszekonombank).>>
  1. Wydatki zostana obciete, ale krysze (lapowy) wzrosna. Tak zadziala prawo Kopernika-Greshama.
  2. Pomoc dla banku VEB, w ktorym putlerowska elita nagromadzila czesc swoich "oszczednosci", bo znakomita ich wiekszosc jest na Cyprze, Kajmanach i Szwajcarii.

 • same64

  Oceniono 5 razy -1

  Te glupie posty to chyba od Kanadysjkich Ukraincow patrzac na czas wpisu.

 • a.k.traper

  Oceniono 3 razy 1

  Obiektywnie patrząc to ani słaba ani silna Rosja nie jest w interesie Polski, taka normalna Rosja jak najbardziej.
  Wszelkie kryzysy walą w najuboższych jak w bęben i tu wcale nie ma się z czego cieszyć, gdyby w Polsce była stabilna cena benzyny w okolicach 2 zł za litr to byłoby fajnie, ale czy to jest w interesie państwa jako naczelnego rozdawcy?
  W Rosji jest podobnie jak w Polsce, politycy mówią i prężą muskuły a prawda jest taka jaką się widzi na co dzień.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 9 razy 3

  << W sferze wsparcia socjalnego w planie zaproponowano [...] ograniczenie wypłat emerytur dla pracujących emerytów. >>
  Czyli putler zaczyna legalnie krasc (eufemizm "ograniczenie wyplat"). Za tym pojda zaleglosci wyplat w budzetowce, a wowczas putler moze miec realne problemy z radzieckim spoleczenstwem.

 • gromek1

  Oceniono 3 razy -1

  "Ministerstwo finansów - poinformował Siłuanow - proponuje podwyżkę od 1 kwietnia br. akcyzy na benzynę o 2 ruble i o 1 rubel na diesel. Podwyżka ta, jak ocenił, przyniosłaby budżetowi około 80 mld rubli i nie pociągnęłaby za sobą podwyżek cen."

  tam jeszcze więksi magicy niż w PIS

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 8 razy 6

  << Chodzi o takie działania jak np. wsparcie partnerstwa publiczno-prywatnego, zmniejszenie ryzyka odpowiedzialności karnej dla przedsiębiorców, reformy w systemie kontroli i nadzorowania biznesu. >>

  Partnerstwo publiczno-prywatne to w putlerowskiej roSSji to ucielesnienie i najdoskonalsza forma oligarchii. W najblizszej przyszlosci do sprzedazy zaprzyjaznionym oligarchom przeznaczone maja byc koleje radzieckie (RZD) i radziecki Aeroflot.
  Natomiast ryzyko odpowiedzialnosci karnej sprowadza sie do fizycznej eksterminacji bojarow nieposlusznych putlerowi i jego bandyteski.

 • jan osik

  Oceniono 11 razy 5

  Prawie 8 mld $ psu w du.pę?
  nic tylko przyklasnąć.

 • ksiadz_ale_pedofil

  Oceniono 4 razy 0

  "- Są działania w planie antykryzysowym - a są to kroki obowiązkowe - które musimy podjąć. Wszystko to będzie kosztowało około 600 mld rubli, plus dodatkowe wydatki "
  tekst jak z "Misia"!
  ale najbardziej rozwaliły mnie te "plus dodatkowe wydatki"

  pan minister zapomniał jeszcze dodać: po co jest ten plan?
  o tuż to! nikt nie wie więc nikt się nie zapyta ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje