Sadurska odpowiada na krytykę ws. przepisów o inwigilacji: "Prezydent otwarty na ustawę naprawiającą"

06.02.2016 14:02
Andrzej Duda (z lewej Małgorzata Sadurska)

Andrzej Duda (z lewej Małgorzata Sadurska) (Sławomir Kamiński)

1. Sadurska podkreśla, że prezydent musiał podpisać ustawę dot. inwigilacji
2. Szefowa kancelarii zapewnia, że pozwoliło to uniknąć luki prawnej
3. Sadurska deklaruje chęć rozmów o "ustawie naprawiającej" to zagadnienie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Szefowa prezydenckiej kancelarii Małgorzata Sadurska została zapytana w radiowej Trójce o podpisanie przez prezydenta nowelizacji, która dotyczy uprawnień służb specjalnych w zakresie inwigilacji.

Podkreśliła, że "tę ustawę prezydent musiał podpisać", ponieważ wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok TK zaczyna obowiązywać w weekend i - jak mówiła Sadurska - gdyby prezydent nie podpisał noweli (wejdzie w życie 7 lutego), nastąpiłaby luka prawna w przepisach.

Prezydencka minister komentowała także piątkowe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami organizacji, które krytykują zmianę przepisów dotyczących zasad inwigilacji. Uważają, że nowela przyznaje służbom zbyt szerokie uprawnienia, a nowe przepisy pozwolą też na śledzenie osób w sieci i ich kontaktów.

W piątek przed Pałacem Prezydenckim odbył się protest zorganizowany przez Amnesty International i Fundację Panoptykon; ich przedstawiciele zostali przyjęci przez prezydenta i szefową jego kancelarii.

Sadurska podkreśliła, że według prezydenta "dobrym rozwiązaniem byłaby może nowa nowelizacja, która by zadowoliła wszystkie strony". Oceniła, że to "będzie bardziej racjonalne" niż skierowanie obecnej nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego".

- Prezydent złożył deklarację, że w Kancelarii Prezydenta rozpocznie się dyskusja o tym, żeby stworzyć ustawę, która reguluje pracę służb - powiedziała Sadurska.

Czas na "naprawiającą nowelizację"?

- W tym momencie, jeżeli byłaby dobra wola i dialog pomiędzy organizacjami, które mają wątpliwości a rządem czy parlamentem, kancelaria prezydenta jest gotowa się włączyć w tę dyskusję (...). Taką nowelizację, ustawę naprawiającą, czyszczącą będzie można uchwalić - dodała.

Podkreśliła, że dyskusja musi odbyć się w porozumieniu zarówno z obywatelami jak i ze służbami, których dotyczy ustawa.

Szefowa prezydenckiej kancelarii przypomniała, że wyrok TK zapadł 18 miesięcy temu. - Nowy parlament, nowy rząd musiał się z tym szybko uporać bo poprzednicy przez blisko półtora roku nie zrobili w tym zakresie zupełnie nic - wskazała.

Znowelizowana ustawa dot. inwigilacji

W niedzielę wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej. Nowela - będąca wykonaniem wyroku TK - dotyczy kilkunastu ustaw regulujących działania: Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu, a także Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Celnej i kontroli skarbowej.

Nowelę kwestionowały: cała opozycja, RPO Adam Bodnar (zapowiedział zaskarżenie jej do TK), GIODO, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada ds. Cyfryzacji, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych oraz organizacje pozarządowe.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (159)
Zaloguj się
 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 35 razy 27

  "Podkreśliła, że "tę ustawę prezydent musiał podpisać", ponieważ wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego. "
  Hmm .... o cieszy mnie ze sa wyroki TK ktore czasami prezydent musi wykonac ...........

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 52 razy 26

  TA RYDZYKÓWNA SADURSKA TO SZCZEGÓLNY OKAZ, PASUJE JAK ULAŁ DO ZŁODZIEJA DIET POSELSKICH W PAŁACU JAK ULAŁ!POWIERNICA TADKA I NAMIASTKA PREZYDENTA ,DWIE SIEBIE WARTE OSOBISTOŚCI!

 • rabingoldblatt

  Oceniono 60 razy 22

  pierdu, pierdu

  ustawa inwigilacyjna została przeprowadzona przez Parlament w ekspresowym tempie pomimo tego, że zawiera zapisy jawnie gwałcące prawa obywatelskie a nowelizacja ma być przeprowadzona w trybie konsultacji społecznych i z zachowaniem "konstytucyjnych terminów".

  Czyli typowe PiSozytnicze podejście najpierw gwałt a potem tłumaczenie, ze to wina ofiary bo się uśmiechnęła do gwałciciela.

  PS. jeżeli "pan prezydent" jest tak zaniepokojony ustawą to dlaczego po podpisaniu nie skierował jej do Trybunału Konstytucyjnego?? Niestety pani Sadurska milczy w tej kwestii.

 • leszek.30

  Oceniono 66 razy 22

  Słuchając Sadurskie, czy Magierowskiego, mam wrażenie że to relacja z oddziału psychiatrycznego, a nie z urzędu prezydenta.....

 • maciej.forum

  Oceniono 22 razy 20

  Taaaa, teraz naprawa ustawy będzie trwała prawie cztery lata....

 • nutka7.17

  Oceniono 25 razy 19

  Idiota czy o drogę pyta?

 • kaplan.raka.odbytu

  Oceniono 31 razy 19

  "Prezydent popsuł, ale jeśli chcecie, to możecie to naprawić".

 • jurek4491

  Oceniono 20 razy 16

  Prezydent w kiwaniu jest najlepszy:
  - wykiwał wszystkich odnośnie wieku emerytalnego , złożył ustawę która wchodzi w życie 1 stycznia 2016 roku , gdzie ona jest .
  - wykiwał w podobny sposób frankowiczów
  - teraz kiwa internautów
  - wykiwał wszystkich wyborców , miał być prezydentem wszystkich Polaków a został PiSdentem Wszystkich PiSdzielców , ten numer był najlepszy , następne wybory za 4,5 roku .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje