Merkel ostrzega: Nieszczelność granicy zewnętrznej UE zagrożeniem dla Schengen

06.02.2016 13:26
Angela Merkel

Angela Merkel (FABRIZIO BENSCH / REUTERS / REUTERS)

1. Merkel: "Musimy lepiej strzec granic zewnętrznych"
2. Kanclerz poruszyła kwestię uchodźców na swojej stronie internetowej
3. Merkel w poniedziałek złoży wizytę w Turcji

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła w sobotę, że luki w ochronie granic zewnętrznych Unii Europejskiej stanowią zagrożenie dla strefy Schengen zapewniającej obecnie swobodny przepływ ludzi i towarów. W poniedziałek Merkel uda się z wizytą do Turcji.

- Wszystkie kraje UE zgadzają się co do tego, że musimy lepiej strzec granic zewnętrznych - powiedziała Merkel w cotygodniowym posłaniu do obywateli opublikowanym na jej stronie internetowej.

Jak zaznaczyła, "tam, gdzie Unia ma granice morskie, ich ochrona szwankuje". Dodała, że jej celem jest realizacja porozumienia z Turcją, aby uszczelnić granicę turecko-grecką. Jej zdaniem Unia musi zgodzić się na przyjęcie "legalnych kontyngentów uchodźców". - Europa nie może stać z boku - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

Merkel jedzie z wizytą do Turcji

- Musimy strzec naszych granic (zewnętrznych), ponieważ chcemy utrzymać strefę Schengen. Jeżeli nie będziemy w stanie upilnować granic, to obszar swobodnego poruszania się w ramach rynku wewnętrznego, który jest fundamentem naszego dobrobytu, zostanie narażony na szwank - podkreśliła Merkel. - Trzeba o tym stale przypominać - dodała niemiecka kanclerz.

Merkel złoży w najbliższy poniedziałek wizytę w Turcji, gdzie spotka się z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem i szefem rządu Ahmetem Davutoglu. Ankara zobowiązała się do bardziej skutecznej kontroli swojej granicy w zamian za unijną pomoc finansową w wysokości 3 mld euro.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (48)
Zaloguj się
 • wuetend

  Oceniono 48 razy 46

  No i Schluss, lud podyskutował o sprawie Hejtstopie vs. Pudzianowski :-)
  Chyba nie dlatego, że ktoś przypadkiem powiązał ten "projekt" z Panem Węgrem Sorosem...?

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 49 razy 45

  Ta paskuda sama stworzyła obecny problem, a teraz - będąc w przededniu wywiezienia na taczkach - udaje, że ma "rozwiązanie" o którym wszyscy wiedzą w całej Europie już od co najmniej pół roku!

 • szczurzec1

  Oceniono 44 razy 40

  A pod artykułem o Pudzianie i donosikach z "hejtstopu" komentować nie można... Mam nadzieję że cenzor się obudzi i tu też zamknie ten faszystowskoislamofobicznieksenofobicznyomatkocona toeuropa ściek

 • szczurzec1

  Oceniono 35 razy 35

  Och, ach, naprawdę, Makrelo? A dlaczego to kiedy Orban uszczelniał granicę to wszelka postępacka Europa szczekała jaki to z niego faszysta bez serca? Masz zamiar teraz go przeprosić, ruro?

 • 31.februarius

  Oceniono 40 razy 34

  Merkel? Angela Merkel?!
  A to ona jeszcze nie siedzi?!

 • kastoripollux

  Oceniono 30 razy 28

  Jarek ostrzega przed muslimami od zawsze i nikt go nie chciał słuchać. Chyba wiem czemu. To było jedno co mówił dobrze i w natłoku tych bzdur jakie szerzy umknęło to wszystkim.

 • bazyli21

  Oceniono 34 razy 28

  Moze jakis multikulit dziennikarzyna z GW (a tam sa sami tacy) mi wytlumaczy. Czemu uchodzcy nie moga zostac w obozach dla uchodzcow w Turcji - tam dokoad uciekaja? Czemu musimy sie godzic na to zeby zostali imigrantami zasilkowymi? Czemu UE nie moze przeznaczyc naprawde DUZYCH pieniedzy na finansowanie owych obozow (zamiast pompowania wiekszych pieniedzy w wynajmowanie im Holiday Inn w Niemczech)? Czemu?

 • janiu46

  Oceniono 27 razy 27

  Obudziła się Kalarepa.

 • totoboss

  Oceniono 30 razy 26

  Kobieto, ty cierpisz na rozdwojenie jaźni

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje