Pentagon publikuje zdjęcia torturowanych więźniów z Iraku

06.02.2016 11:24
Zdjęcia z więzień w Iraku i Afganistanie opublikowane przez Pentagon

Zdjęcia z więzień w Iraku i Afganistanie opublikowane przez Pentagon (AP)

1. Resort obrony USA opublikował na swej stronie 198 fotografii
2. Zdjęcia przedstawiają torturowanych w więzieniach USA w Afganistanie i Iraku
3. AFP: "Wybrano zdjęcia mniej drastyczne niż te, które znamy z Abu Ghraib"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Decydując się na upublicznienie niewielkiej ilości zdjęć, Pentagon poszedł na pierwsze ustępstwo wobec Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich (ACLU)zajmującej się ochroną praw gwarantowanych przez konstytucję USA - zauważa AFP.

Organizacja ta od 2004 roku walczy o opublikowanie przez Pentagon całej dokumentacji fotograficznej - ok. 2 tys. zdjęć, które ilustrują tortury i poniżanie Irakijczyków oraz Afgańczyków w więzieniach amerykańskich, przede wszystkim w areszcie śledczym w Abu Ghraib pod Bagdadem, w którym w 2003 r. amerykańscy strażnicy dopuszczali się przemocy, molestowania seksualnego i poniżania zatrzymanych.

Zdaniem ACLU, odmawiając publikacji fotografii, Pentagon chroni sprawców.

Spór o zdjęcia

W ocenie dyrektora ds. prawnych Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich Jameela Jaffera, wybór zdjęć przedstawiony przez Pentagon "może być mylący dla publiczności, nie pokazuje bowiem całej skali nadużyć". Naureen Shah z Amnesty International uważa z kolei, że został na nich przedstawiony tylko przypadkowy wycinek, chociaż tortury miały charakter systemowy.

Innego zdania jest rzecznik Pentagonu, który powiedział AFP, że ujawnione fotografie wykorzystano przynajmniej w jednym wypadku jako materiał dowodowy, co doprowadziło do skazania winnego.

W kwietniu 2004 amerykański dziennikarz Seymour Hersh ujawnił w tygodniku "The New Yorker" rozliczne przypadki torturowania w Abu Ghraib nie tylko mężczyzn (tresowanych jak zwierzęta czy zmuszanych do pozowania nago), ale również kobiet, dzieci oraz osób upośledzonych.

W wyniku afery, jaka wybuchła po ujawnieniu tych praktyk, siedemnaścioro wojskowych odsunięto od służby, a siedmioro z nich skazano na kary pozbawienia wolności. Ówczesną komendant więzienia generał Janis Karpinski zdegradowano do stopnia pułkownika.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (64)
Zaloguj się
 • e50504

  Oceniono 30 razy 14

  Czyli najpierw bombardowali, torturowali, bezprawnie więzili, gwałcili, niszczyli i spiskowali, ale potem wrzucili kilka zrobionych komórką zdjęć, więc generalnie "yes we can", "refugees welcome", "vote for hillary" i jednak ci Amerykanie nie są tacy źli.

  A tych wstrętnych kacapów widzieliście? Zdjęć nie opublikowali xD

 • villiers

  Oceniono 19 razy 13

  Od chwili wejścia Amerykanów ,arabery zrobili się bardziej dżentelmeńscy. Puszczają kobiety przodem.
  ( Na polu minowym)

 • 31.februarius

  Oceniono 21 razy 13

  "Ówczesną komendant więzienia generał Janis Karpinski zdegradowano do stopnia pułkownika."

  No bestialstwo po prostu!

 • laspo77

  Oceniono 16 razy 10

  "Ci Amerykanie to nie są tacy źli.
  Oni najpierw napadną a potem przeproszą..."

  kabaret TEY

 • mille666

  Oceniono 12 razy 8

  i tak wiemy dzięki "mediom", że tylko Putin to wcielone zło, no i ten... karakan z Korei

 • jozbieszczad

  Oceniono 15 razy 7

  Imigranci usunieci z Norwegii dostali ostry wpie...pod dyskoteka w Murmansku.Murmansk.Rosja.Grupa 51 imigrantow zle zachowywala sie wobec kobiet w nocnym klubie.Rosjanie wymierzyli im sprawiedliwosc na wlasna reke.18-tu i migrantow trzeba bylo zawiezc do szpitala.- za Wykopem -:)

 • dziadekjam

  Oceniono 14 razy 6

  Zdaniem ACLU, odmawiając publikacji fotografii, Pentagon chroni sprawców.
  =======================================================
  Pentagon chroni sprawców, czyli siebie.

 • blski

  Oceniono 6 razy 4

  Po ujawnieniu tych materialow o zbrodniach jakich dopuscili sie Amerykanie w Iraku, wladze natychm,iast podjely decyzje gwarantujace, ze nic podobnego sie nigdy nie powtorzy zakazujac posiadania jakichkolwiek nieautoryzowanych urzadzen ktore moglyby rejestrowac co sie w tych wiezieniach dzieje. Jak widac od tamtej pory nic takiego nie mialo miejsca wobec czego nalezy wnioskowac, ze problem przestal istniec.
  Winni opublikowania zdjec z Abu Ghraib zostali przykladnie ukarani, nie tylko zwolniono ich dyscyplinarnie z wojska, co praktycznie skazuje ich na dozywotnia dyskryminacje w znalezieniu zatrudnienia jak tez zostali pozbawieni emerytur i innych swiadczen zwiazanych ze sluzba w wojsku.
  Rzadzacym naszym krajem tez udalo sie utrzymac osrodek tortur e St. Kiejkutach w tajemnicy i zadnych dowodow na to, ze cokolwiek mialo tam miejsce nie ma. Jakis czas temu ktorys ze sluzbistow usilowal przeprowadzac dochodzenie w tej sprawie, ale jak wiele takich spraw w naszym kraju do niczego nie doszlo, bo zadnych dokumentow dotyczacych tej sprawy nie ma. Kilku terrorystow narzeka, ze byli w naszym kraju zle traktowani, ale wszyscy dobrze wiedza, ze nic takiego nie mialo miejsca (niemniej sad w Stasburgu dal sie nabrac i zasadzil im odszkodowanie). Od juz 25 lat w Polsce nikt nikogo nie torturowal, a ci co przedstawiaja takie zarzuty niech dziekuja naszym sluzbom, ze przezyli, bo jakby byli w Iraku to nie wiadomo jak by to sie skonczylo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje